Dönerli pulluk

Jx95 traktörümüze dönerli pulluk almak istiyoruz. 3+1 şeklinde 4 kulaklı. 100×120 şase. Çevremizde 100hp traktöre 4 lü kullananlar var. Bir sıkıntı yaşamadılar. Benim takıldığım konu ağırlık. Traktörün hidrolik sitemine zarar verir mi diye düşünüyorum. Fikir ve tecrübeleri olanlar yazarsa sevinirim. Cümleten iyi akşamlar.

Resimler ve ekler

• 78f23606-c307-4394-94b0-baf15c3d6a90-1_all_1316.jpg
    78f23606-c307-4394-94b0-baf15c3d6a90-1_all_1316.jpg
    59.8 KB · Görüntüleme: 28
  • 1000002117.jpg
    1000002117.jpg
    223.7 KB · Görüntüleme: 35
Hidrolik kapasite 3 ton ,
Motor gücü , ISO , 98 hp , 340 n.m. %31 tork rezervi.
Test verileri (Nebraska) , 95 hp, 320 n.m. tork .
Model yılına göre motor değişimleri yapılmış.

Traktörün çeki performansının zor ve çamurumsu yerlere uyacağını sanmayız.
TD 100 , 98 hp , 390 n.m. tork ve daha yüksek tork rezervi değerleri bulunuyor.

Çeki performansı emsal modeller içinde orta alt sınıfta olabileceğini tahmin ederiz.
Binaenaleyh , 3 soklu, ızgara kulak, 30-35-40 cm aralı , 12-14-16 " ayarlı bir pulluk kullanışlı olabilir olarak görüyoruz.

Farklı markalarda 4 veya 5 soklu çekili tip pulluğa ayar tutacak hassasiyet sistemleri de mevcut.
Bu traktördeki hassasiyet tepkilerini denemedik.
NH TD95 modeli ormandan odun römorku çıkarmak ve tır çekmek için kullanılmıştı.

• Beğen
Tepkiler: yasinorhan10
Hidrolik kaldırma kapasitesi vede hidrolik dik pistonlar akla geliyor bu konuda
Hidrolik kaldırma kapasitesi malzeme uzunluğuna göre çok değişiyor abi. Çözemiyoruz onu. 1350kg alabora takıyoruz hiç tık demeden kaldırıyor. İstediğim opsiyonlarda dönerli pulluk 1070kg civarı geliyor. Ama yük geriye uzuyor. Deneme şansım olsa süper olacak. Anca temmuzda anız da deneyebilirim.

Hidrolik kapasite 3 ton ,
Motor gücü , ISO , 98 hp , 340 n.m. %31 tork rezervi.
Test verileri (Nebraska) , 95 hp, 320 n.m. tork .
Model yılına göre motor değişimleri yapılmış.

Traktörün çeki performansının zor ve çamurumsu yerlere uyacağını sanmayız.
TD 100 , 98 hp , 390 n.m. tork ve daha yüksek tork rezervi değerleri bulunuyor.

Çeki performansı emsal modeller içinde orta alt sınıfta olabileceğini tahmin ederiz.
Binaenaleyh , 3 soklu, ızgara kulak, 30-35-40 cm aralı , 12-14-16 " ayarlı bir pulluk kullanışlı olabilir olarak görüyoruz.

Farklı markalarda 4 veya 5 soklu çekili tip pulluğa ayar tutacak hassasiyet sistemleri de mevcut.
Bu traktördeki hassasiyet tepkilerini denemedik.
NH TD95 modeli ormandan odun römorku çıkarmak ve tır çekmek için kullanılmıştı.
Hocam 1100kg geliyor 5 li helezon yaylı pulluk. Tarlada sıra sonuna gelince toprağın altından yukarı çekerken bir tık zorlanıyor gibi. Hafif geri gelip kaldırıyorum rahat oluyor hocam. 3+1 şeklinde almak istememin sebebi tam sizin dediğiniz gibi hocam. Hidrolik dik pistonları olan traktör de mevcut ama o da aynı davranıyor. Bir fark yok gibi geliyor bana. Pistonlar kaldırmak için değil de havada iken yükü almak için diye söylentiler de var.

Resimler ve ekler

• 1000021404.jpg
    1000021404.jpg
    83.4 KB · Görüntüleme: 17
Hocam 1100kg geliyor 5 li helezon yaylı pulluk. Tarlada sıra sonuna gelince toprağın altından yukarı çekerken bir tık zorlanıyor gibi. Hafif geri gelip kaldırıyorum rahat oluyor hocam. 3+1 şeklinde almak istememin sebebi tam sizin dediğiniz gibi hocam. Hidrolik dik pistonları olan traktör de mevcut ama o da aynı davranıyor. Bir fark yok gibi geliyor bana. Pistonlar kaldırmak için değil de havada iken yükü almak için diye söylentiler de var.
Türk traktör 4 soklu 12" , inch ayarlı , dönerli pulluk var. Ağır şase , Alpler yapısı.
4 soklu pulluklar ile rampa yerlerde çalışırken sıra başı dönüşler sıkıntılı oluyor.
Traktör , Maxxum 130 bile olsa rampa tarla da 3 soklu 10-20 inch (25-50 cm) arası ayarlı, yavru pulluklu, kesici bıçaklı pulluk kullanır.
Hem güvenlik hem de sürüş konforunun rahat olması , motor tepkilerinin rahat alınabilmesi için 3 soklu dönerli pulluk tavsiye ettik.

• Beğen

Dönerli pulluk hakkında bazı yanlış bilinen bazı bilgiler var
Bir kulak eksik olmazsa çekmez bilgisi tamamen yanlış, dönersiz pullukta çektiği neyse onu çeker.
Burada traktörün kaldırma kapasitesi, rampa yerlerde çalışma güvenliği gibi durumlar devreye giriyor.

140x140 şase, 95 cm ara, yol tekerlekli pulluk kullanıyorum. kaldırma kapasitesine etki eden bu özellikler arasından şasenin kalın olmasını gereksiz görüyorum.
14 veya 16 inç pullukta 5li için 120 4lü için 100lük şase yeterli bence

Son düzenleme:
  • Beğen
Dönerli pulluk hakkında bazı yanlış bilinen bazı bilgiler var
Bir kulak eksik olmazsa çekmez bilgisi tamamen yanlış, dönersiz pullukta çektiği neyse onu çeker.
Burada devreye traktörün kaldırma kapasitesi, rampa yerlerde çalışma güvenliği gibi durumlar devreye giriyor.

140x140 şase, 95 cm ara, yol tekerlekli pulluk kullanıyorum. kaldırma kapasitesine etki eden bu özellikler arasından şasenin kalın olmasını gereksiz görüyorum.
14 veya 16 inç pullukta 5li için 120 4lü için 100lük şase yeterli bence
ben gözlemimi söyledim ve gözlem oldugunu belırttım
idda da bulunmadım zaten
pekı o zaman case jx 100 4lü 14 ve 4 lü 16 kullanıyorlar normalde
dönerli de 4 12 nadiren 4 14 kullanıyorlar bunu anlatır mısınız
motor da aynı bölge de aynı ?
burada pullugun agırlıgı devreye gırıyor işte bnce

• Beğen
Fıat 8066 traktöre 4 5 sene boyunca 4 lü 12 numara dönerli kullandı bir tanıdık. Çekişinde bir sıkıntı yok ama döndürürken motoru çok silkeliyor diyip en arka kulağı çıkarıp 14 numaraya çekmişti. Ünlü puluk yeni serilerinde sarsıntı hiç yok diyen arkadaşlar var. Mf 7715 model traktör de 5 li 14 numara dönerli kullanan arkadaşımız "pulluğun döndüğünü aynadan bakıp anlıyorum o derece hissettirmiyor ünlü pulluk" demişti.

Resimler ve ekler

• 1000022395.jpg
    1000022395.jpg
    150.7 KB · Görüntüleme: 10
  • 1000022394.jpg
    1000022394.jpg
    95.4 KB · Görüntüleme: 9
  • 1000022393.jpg
    1000022393.jpg
    87.1 KB · Görüntüleme: 10
  • 1000022392.jpg
    1000022392.jpg
    98 KB · Görüntüleme: 10
  • Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Fıat 8066 traktöre 4 5 sene boyunca 4 lü 12 numara dönerli kullandı bir tanıdık. Çekişinde bir sıkıntı yok ama döndürürken motoru çok silkeliyor diyip en arka kulağı çıkarıp 14 numaraya çekmişti. Ünlü puluk yeni serilerinde sarsıntı hiç yok diyen arkadaşlar var. Mf 7715 model traktör de 5 li 14 numara dönerli kullanan arkadaşımız "pulluğun döndüğünü aynadan bakıp anlıyorum o derece hissettirmiyor ünlü pulluk" demişti.
geçen hafta bir arkadaş ünlü ile alpler arasında fark olarak döndurmede kullanılan pistonun çapından kaynaklı birisinin yavas birisinin hızlı dönderdıgını söylemişti

• Beğen
Daha küçük tercih edilmesi kaldırma kapasitesiyle alakalıdır
Fizik şaşmaz, aynı iş derinliği ve aynı iş genişliğinde dönerli dönersiz farketmeden aynı güç ihtiyacı vardır
Seviye tekerleğinin işlevselliği, traktörün hassasiyet kabiliyeti gibi faktörler devreye girse de sonuca etki edecek kadar büyük etkenler değiller
Kritik nokta kaldırma kapasitesi ve iş güvenliği
Güvenlik için kafa toplama valfi değerlendirilir, 1500 dolar civarı fiyat farkı yaratır

Fizik şaşmaz, aynı iş derinliği ve aynı iş genişliğinde dönerli dönersiz farketmeden aynı güç ihtiyacı vardır
Seviye tekerleğinin işlevselliği, traktörün hassasiyet kabiliyeti gibi faktörler devreye girse de sonuca etki edecek kadar büyük etkenler değiller
Güvenlik için kafa toplama valfi değerlendirilir, 1500 dolar civarı fiyat farkı yaratır
🤔🤔 o kadar fark sırf döndürme merkez için değmez bence. Havalı mibzer çizi kollarında vana var. Hızı ayarlamak için. O şekil bir şey kullanılabilir mi acaba?

hocam size aynı motordan örnek verdım sız kaldırma kapasitesınden bahsedıyorsunuz
aynı moturlarda farklı kaldırma kapasitesi mi oluyor?
yanlış anlamıssınız verdıgım örnegi de

🤔🤔 o kadar fark sırf döndürme merkez için değmez bence. Havalı mibzer çizi kollarında vana var. Hızı ayarlamak için. O şekil bir şey kullanılabilir mi acaba?
Beşli dönerli kullanıyorum.gereksiz gözüyle bakmayın alırken pahalı ama aldıktan sonra iyi ki aldım denir.döndürme merkezi olmazsa 5li pullukla verimli çalışılmaz mesela.4lü pulluk belki idare eder.
Ama döndürme merkezi kaçlı olursa olsun sarsıntıyı azaltıyor, yatık yerde traktörü çeldirip devrilme riskine karşı büyük oranda çözüm sunuyor
Ayrıca yol tekerlekli model alınmayacaksa yolda giderken kuyruğu içeri alıyor
Traktöeü sarsmada tek etken hızlı dönmesi değil, yavaş dönse de o yandan bu yana devrilen pulluk traktörü sallar, belli bir hızın altında olursa da bu sefer tarlada işi yavaşlatır
Alternatif çözüm olarak damper çıkışlarının debi ayarına bakılabilir.döndürme merkezli pulluğu traktörün damper debisini düşürerek kullanıyorum.debi hızımı sıradan çıkıp manevra yapıp tekrar sıraya girişime göre ayarlıyorum
hocam size aynı motordan örnek verdım sız kaldırma kapasitesınden bahsedıyorsunuz
aynı moturlarda farklı kaldırma kapasitesi mi oluyor?
yanlış anlamıssınız verdıgım örnegi de
Asıl sebebi soruyorsanız bilinçsizlik, uydum akıllılık, bayinin yanlış yönlendirmesi o sebeplerden biri olabilir

Son düzenleme:
  • Beğen

Beşli dönerli kullanıyorum.gereksiz gözüyle bakmayın alırken pahalı ama aldıktan sonra iyi ki aldım denir.döndürme merkezi olmazsa 5li pullukla verimli çalışılmaz mesela.4lü pulluk belki idare eder.
Ama döndürme merkezi kaçlı olursa olsun sarsıntıyı azaltıyor, yatık yerde traktörü çeldirip devrilme riskine karşı büyük oranda çözüm sunuyor
Traktöeü sarsmada tek etken hızlı dönmesi değil, yavaş dönse de o yandan bu yana devrilen pulluk traktörü sallar, belli bir hızın altında olursa da bu sefer tarlada işi yavaşlatır
Alternatif çözüm olarak damper çıkışlarının debi ayarına bakılabilir.döndürme merkezli pulluğu traktörün damper debisini düşürerek kullanıyorum.debi hızımı sıradan çıkıp manevra yapıp tekrar sıraya girişime göre ayarlıyorum

Asıl sebebi soruyorsanız bilinçsizlik, uydum akıllılık, bayinin yanlış yönlendirmesi o sebeplerden biri olabilir
Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Alırken bayinin sözüne güvenilmeyeceğini de belirtmeniz güzel olmuş. Onlara kalsa her şey uygun. Her şey uyar. Döndürme merkezi işini detaylı araştıracağım. Teşekkür ederim..

traktör ve pulluk ne kullanıyorsunuz ?
pulluk da önerdıgınız veya tecrubenız nedır pekı