100 Baş küçük baş la başlamak ...

100 koyun ile 0 dan baslansa yatırım yapılsa cobanina ve sahibine bakarmi ?
Buyukbasla kıyaslandığında avantaj ve dezavantajları nelerdir ?
Ağıl yapı maliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz ...

• Beğen
Tepkiler: onuryilmaz
bu konuda hiçbir tecrübeniz yoksa muhtemelen kar etmeyi bırakın zarar eder.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Tecrübe var diyemem 14 yaşıma kadar kapimizda koyun vardı 50 baş civarı babam destek veriran ancak eski bilgiler ile güncel bilgiler arasında dağlar kadar fark var .Çok para kazanmanın derdinde değilim Tarlanın sapı degerlensin Boş zamanlarim degerlensin .Gün gelir belki cogaltirim Halı hazırda 7/24 başında duramam şuan hayvanın

• Beğen
Tepkiler: Nurettin Atalay
100 koyun diyosun bide çoban tutucam diyosun.. olmaz arkadaşım o pilav o suyu kaldırmaz.... hemen 100 koyundan yılda 130 kuzu alsam işte tanesini en kötü 500 tl ye satsam yıllık 65-70 lira para eder hesabına girersen o işin içinden çıkamassın.. bu hesaplar belki büyükbaşta tutabilir... ama küçükbaş hayvan asla ve asla kağıt üstündeki hesaba uymaz... haa içini karartmayım eğer hakkını verirsen isteyerek yaparsan kazandırır... ben küçükbaşla uğraşıyorum 300 tane 1. sınıf polatlı merinosu koyunum var çok güzel para kazandırdı yıllardır kendimi bildim bileli var baba mesleği.. sana tavsiyem eğer çoban tutcaksan en az 150 tane ile başla ki meraya sürdüğüne değsin.. 100 tane ile 150 tane arasında merada hiç bi fark yok çoban 100 koyun içinde 150 koyun içinde aynı parayı alıcaktır... eğer siz başında duramam diyosanız zaten en az 2-0 yenik başlıyosunuz bakın 1-0 demiyorum... koyun kuzu dökmeye başladımmı gece gündüz takibinde olmalısın işin en can alıcı noktası orası... otobana girmeden ki o çıkışı bi kaçırırsanız tüm emekleriniz gider... bu şartları yerine getiririm diyosanız cesaretiniz ve acemilik dönemimde kazanmasamda yıkılmam diyebilecek maddi durumunuz varsa korkmayın direk başlayın....

Konu benimde ilgimi çekti.
Açıkçası bende ailemle önümüzde ki yıl ekim ayında çanakkale de ki köyümüze dönüş yapmaya ve küçük baş hayvancılığa başlamayı kararlaştırdık. Fakat işin başında ne bir çoban tutmak nede işimin başından hastalık hariç bir an bile olsa ayrılmak istemem. Benim planım ise öncelik olarak 20 - 30 adet Bölgede yetiştirilen koyunlardan alıp bu işe başlamak ve bu sayı üzerinden az da olsa tecrübe edinmek İstiyorum. Sonrasına gelince de üretim vs konularda alacağım dönüşler ile yola sürüyü genişleterek devam etmek. Bakalım forumunuzda bir çok konuyu okuyorum. Çok güzel tecrübe ile sabıtlenmiş konular var.

Acaba tecrübe kazanmak için en az kaç koyunla başlanmalı.5. 6 gibi rakamlar ile bir şeyler ogrenilebilir mi.Tesekkurler.
koyunculuk hakkında çok bir şey öğrenemezsin ama hayvanın bir sorumluluğu olduğunu öğrenirsin.

koyunlar sürü iç güdüsü olan hayvanlar 50 baş kadar olacak tam bir yıl şöyle bakacaksın kızgınlık dönemi kuzulama dönemi göreceksin o zaman baya işi kavrarsın ama 5tanede internette okuduklarından fazlasını öğretir.

Sent from my SM-G800H using TrakKulüp mobile app

• Beğen
Tepkiler: Sefali
Cevap için tesekkürler.Ama soruyu 50 koyun ile başlamak istiyorum hiç bir şey bilmiyorum desem sakın baslama yazık olur denecek.50 koyun yonetilebilir derseniz amenna.Yani nasıl olacak bu iş bilmiyorum.azı olmuyor coğu olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: atayyy
Cevap için tesekkürler.Ama soruyu 50 koyun ile başlamak istiyorum hiç bir şey bilmiyorum desem sakın baslama yazık olur denecek.50 koyun yonetilebilir derseniz amenna.Yani nasıl olacak bu iş bilmiyorum.azı olmuyor coğu olmuyor.
usta 15 ila 20 tane oldumu ilk başta zorlanmadan işi öğrenirsin yeterki sana ön ayak olacak birileri olsun

iyi akşamlar koyun işi tecrübe gerektirir mesela kuzu zamanı kuzularını her gün en az 2-3 kere kontrol etmelisin,koyunlarından memesi ağrıyanlar illaki olucaktır memesi kör olanlar olucaktır kuzusu aç olan olucaktır tek tek kontrol gerektirir ilk başta 100 başa bakman sıkıntı olabilir çünkü kuzuladıkları zaman ilgi gerektirir çoban sıkıntısı olucaktır mesela geçen gün 2 memeside kör koyunumuz vardı kuzulamış 2 sinide tekli bölmeye aldık her gün 2-3 kez bebek biberonuyla süt veriyoruz kuzuya ve bu sadece 1 inde olmuyor tek tek ilgi gerektiriyor

• Beğen
Tepkiler: Sefali
iyi akşamlar koyun işi tecrübe gerektirir mesela kuzu zamanı kuzularını her gün en az 2-3 kere kontrol etmelisin,koyunlarından memesi ağrıyanlar illaki olucaktır memesi kör olanlar olucaktır kuzusu aç olan olucaktır tek tek kontrol gerektirir ilk başta 100 başa bakman sıkıntı olabilir çünkü kuzuladıkları zaman ilgi gerektirir çoban sıkıntısı olucaktır mesela geçen gün 2 memeside kör koyunumuz vardı kuzulamış 2 sinide tekli bölmeye aldık her gün 2-3 kez bebek biberonuyla süt veriyoruz kuzuya ve bu sadece 1 inde olmuyor tek tek ilgi gerektiriyor
Cevap icin cok sagol.oyle yuksek sayılar beni aşar.15 bile benim için yeterli olur herhalde.Hele bir bismillah diyelim.

100 koyun diyosun bide çoban tutucam diyosun.. olmaz arkadaşım o pilav o suyu kaldırmaz.... hemen 100 koyundan yılda 130 kuzu alsam işte tanesini en kötü 500 tl ye satsam yıllık 65-70 lira para eder hesabına girersen o işin içinden çıkamassın.. bu hesaplar belki büyükbaşta tutabilir... ama küçükbaş hayvan asla ve asla kağıt üstündeki hesaba uymaz... haa içini karartmayım eğer hakkını verirsen isteyerek yaparsan kazandırır... ben küçükbaşla uğraşıyorum 300 tane 1. sınıf polatlı merinosu koyunum var çok güzel para kazandırdı yıllardır kendimi bildim bileli var baba mesleği.. sana tavsiyem eğer çoban tutcaksan en az 150 tane ile başla ki meraya sürdüğüne değsin.. 100 tane ile 150 tane arasında merada hiç bi fark yok çoban 100 koyun içinde 150 koyun içinde aynı parayı alıcaktır... eğer siz başında duramam diyosanız zaten en az 2-0 yenik başlıyosunuz bakın 1-0 demiyorum... koyun kuzu dökmeye başladımmı gece gündüz takibinde olmalısın işin en can alıcı noktası orası... otobana girmeden ki o çıkışı bi kaçırırsanız tüm emekleriniz gider... bu şartları yerine getiririm diyosanız cesaretiniz ve acemilik dönemimde kazanmasamda yıkılmam diyebilecek maddi durumunuz varsa korkmayın direk başlayın....

500 tane koyunla yilda 700 kuzu alinsa ortalama . 4 ay iceride 8 ay disarida. Yillik 300-400 bin birakirmi arkadasim. Tesekkurler