2001 - 2012 yılları arasında ne kazandık? ne kaybettik?

Ynt: 2001 - 2012 yılları arasında ne kazandık? ne kaybettik?

2001 yılında askerden geldim.

mazot 1 tl olunca kahvede rahmetli Ecevite baya söylenmişlerdi.
Askerden yeni gelmiştim.babam o yıl emekli oldu .ford 3610 traktör vardı.1985 model.rahmetli dedemle babamın ortak.
Geçen 10 yıl içinde traktörü sıfırladım.TT55 aldım.
düğün ettim.ve binek oto olarak broadway aldım.
başka bir yatırımım yok.pek fazla yol alamadık hayatta.babamın yaptırdığı evde yaşıyorum.
ben bunları yaptım ama babamın 10 yıllık emekli aylığı 90 000 ytl nerde daha çözemedim.

Sulama yapmıyoruz ama bu sene kışın hep zamanında yağmur yağdı bu sene bizim buralarda 550 kilo en az alındı aklınıza birde söyleyeyim Tekirdağ ' ın en iyi toprakları bizim bölgede bulunur Hayrabolu ve muratlıya arası tabi Çorlu da falan da varda oralar bizim yerler kadar yapmaz

hanoğlu yani 40 sene aç gezeriz 1yıl tuttumu onunla avunuruz.+450 dölüm azazinin mülkiyet maliyetini bir koy bakalım hesaba ,ekipmanların maliyetinide,geliri ortalama 10 yıllık yuvarla bu kadar sermayeyi bankada çalıştırdığında kaç katı parayı terlemeden kazanabiyor olduğunu bir hesaplayı verirsin artık. çifçiliği severek yapmaya çalışıyoruz ama tutunulacak dalımız olsa bak bakalım kaçımız bu işle uğraşıyoruz.

FEHİM link=topic=61790.msg688108#msg688108 date=1358570901' Alıntı:
Sulama yapmıyoruz ama bu sene kışın hep zamanında yağmur yağdı bu sene bizim buralarda 550 kilo en az alındı aklınıza birde söyleyeyim Tekirdağ ' ın en iyi toprakları bizim bölgede bulunur Hayrabolu ve muratlıya arası tabi Çorlu da falan da varda oralar bizim yerler kadar yapmaz

hanoğlu yani 40 sene aç gezeriz 1yıl tuttumu onunla avunuruz.+450 dölüm azazinin mülkiyet maliyetini bir koy bakalım hesaba ,ekipmanların maliyetinide,geliri ortalama 10 yıllık yuvarla bu kadar sermayeyi bankada çalıştırdığında kaç katı parayı terlemeden kazanabiyor olduğunu bir hesaplayı verirsin artık. çifçiliği severek yapmaya çalışıyoruz ama tutunulacak dalımız olsa bak bakalım kaçımız bu işle uğraşıyoruz.
Merak etmeyin biz bir sene tuttu diye sevinin 40 sene aç gezmiyoruz en azından biz ama bu parayı bankaya yatırılsa faizi ile haram para kazanmak yerine helal para kazanıyoruz merak etmeyin o haram para yiyenlerin sonu iyi olmaz

burada helal,haram para değil konu yıllar içinde istikrarlı bir şekilde para kazanmak ona bakarsan Tansu çiller ile Erbakan ın koalisyon zamanında (seneyi hatırlayamadığım için iktidarı yazdım. özür.) 30 dölüm pancarın parasıyla 130 m kare sıfır daire parası aldım.ama 3, 5 yıl sonra 50 dölüm pancar ektim verim dahada güzel olmasına nazaran dairenin 4 te biri kadar para alabildim. yani kısaca kazanılan para azalmakta.

Hakan TOKSOY link=topic=61790.msg687814#msg687814 date=1358512782' Alıntı:
Sizlerden tekrar özür dileyerek;
Açmış olduğum konunun dışına çıkmadan yorum yapmanızı,
Affınıza sığınarak rica ediyorum.
Saygılar.

Ankara da, Köyüm Ülker Büsküvi fabrikasına 16 km. uzaklıkta.
2000 yılı Ülkerin buğday alım fiyatı ortalama kg. 100 kuruş.
2001 yılı Ülkerin buğday alım fiyatı ortalama kg. 150 kuruş.
2012 yılı Ülkerin buğday alım fiyatı ortalama kg. 600 kuruş.
2001 ila 2012 yılları arasını kıyasladığımızda;
4 kat artış görünüyor.
Tabi bu madolyonun bu yüzü.
Ya diğer 'gider' yüzü;
Mazot, gübre, sanayi, parça, işçilik vs. ile kıyasladığımızdaki durum.
Yani gelir ile gider arasındaki fark?
2001 de gübre ne kadar dı? 2012 de ne kadar oldu?
2001 de mazot ne kadar dı? 2012 de ne kadar oldu?
Diğer faktörleri yazmıyorum.
Şöyle bir kıyaslama yapalım;
2001 yılında 10 ton buğdaydan kazancımız ne kadar dı?
2012 yılında 10 ton buğdaydan kazancımız ne kadar oldu?
Ne kadar kazan mışız?
Na kadar kaybet mişiz?

Konuya hayvancılık açısından da baktığımızda;
2001 yılında günde 20 kg. süt veren aynı cins 4 yaşındaki inek, kaç Lira ederken;
2012 yılında günde 20 kg. süt veren aynı cins 4 yaşındaki inek, kaç Lira ediyor;
2001 yılında, 1 çuval yem ne kadar dı?
2012 yılında, 1 çuval yem ne kadar oldu?
Ne kadar kazan mışız?
Na kadar kaybet mişiz?

Hadi,
Bu konuya bir de verilen desteklemeleri de ilave edlim.
Ne kadar kazan mışız?
Na kadar kaybet mişiz?

2001 yılında, canlı kesim 1 kg. et ne kadar dı?
2012 yılında, canlı kesim 1 kg. et ne kadar oldu?

Devam edeyim;
2001 yılında; 1 kg. süt kaç liraydı?
2012 yılında, 1 kg. süt kaç Lira oldu?
Ne kadar kazan mışız?
Na kadar kaybet mişiz?

Konuya ilave olarak ekipman açısından da baktığımızda;

Bugün traktörü bakım için sanayiye götürdüm.
2001 yılında sıfır yaptırdığım romorkun ustasına da uğradım.
Sordum şimdi olsa kaça yaparsın bu romorku diye.
2001 yılının Şubat ayında 450.000,00 TL. (450,00 TL.) ye tekerler hariç yaptırmıştım.
Tekerler hariç bugün için verdiği fiyat 6.500,00 TL. oldu.

2000 yılının Şubat ayında Alpler 3 lü 12 numaralı pulluğu 220.000,00 TL. ye (220,00 TL.) almıştım.
2012 yılının Nisan ayında Alpler 4 lü 10 numaralı pulluğu 3.100,00 TL.ye aldım.

Anlaşılıyor ki;
Üyelerin tamamına yakını;
Tarım ve Hayvancılık la geçimini sağlıyor.
Açmış olduğum bu konuda;
Herkezin kendi adına
(ben kendi adıma sizlerle açmış olduğum konu olarak paylaştım)
Yıllar itibari ile hesap yapıp, yapmadıkları ile ilgiliydi.
Görüyorum ki,
Ülkemizde;
Tarım ve Hayvancılık hesap yapılmadan yapılıyor.

Çiftçilikten para kazanan illaki vardır. Ancak kendi arazisi çok olan çiftçiler için geçerli bu durum (mesela;1000 ya da 1500 dekar) haliyle bu kadar yeri olan kişinin sermayeside vardır ve tamamıyle makineli tarım yapıyordur. Bu çiftçi para kazanır elbette ama bizim gibi küçük ve orta ölçekteki çiftçiler kazandıklarını mazota gübreye ve demir parçasına vermeye mahkum bu şartlarda..
Hatırladığım 1994 sezonu idi pamuk ekmiştik, fiyatlar yanlış anımsamıyorsam bir anda %150 artış göstermişti. Öyle bir yıl daha gelmedi. Önceki yılda sezonda 2 tl fiyat ile başlayan kuru üzümü 3,50 tl ' ye sattık aklımda yer bırakanlar bunlar, o da kırk yılda bir derler ya o misal.

ben maaşa başladığım 2005te biz 40 dönüm domates + 40 dönüm pancarla 260 m2 lik evin kaba inşaatını yapmıştık şimdi ise nerdeeeeee:(((( mazot aldı başını gitti, gübre ona keza, işçi zehir vs bir ekipman alıyorsun kaç yılda ödüyorsun çekeri aldığımızda koç finansla 6 ayda ödemiştik şimdi nerde amcamlar jonhdere aldılar 5 seneyi geçti yok motor eskidi ödemesi bitmedi alım gücü azaldı allah sonumuzu hayır eyleye...

Hakan TOKSOY link=topic=61790.msg689560#msg689560 date=1358798934' Alıntı:
Anlaşılıyor ki;
Üyelerin tamamına yakını;
Tarım ve Hayvancılık la geçimini sağlıyor.
Açmış olduğum bu konuda;
Herkezin kendi adına
(ben kendi adıma sizlerle açmış olduğum konu olarak paylaştım)
Yıllar itibari ile hesap yapıp, yapmadıkları ile ilgiliydi.
Görüyorum ki,
Ülkemizde;
Tarım ve Hayvancılık hesap yapılmadan yapılıyor.

SEYİT link=topic=61790.msg687833#msg687833 date=1358518240' Alıntı:
tarımı körleştirme sistemleri yapsalarda cifciyi ezme sistemide olsa bu ülkeyi fanatik tarımıda fanatik seviyorum körleştime sistemi yapan kişiler kurumlar ülkeler vs onlar bizden korksunlar şunuda emin olunki tarımın sorunlarını siyaset cözmez bilincli zihniyet cözer
Merhaba Sayın Toksoy,
Tabii ki çiftçiliği klişelerle değil de, bilimsel olarak, hesabını kitabını yaparak, yeni teknolojiye ayak uydurarak yapan bir kesim var ve çiftçilikten para kazanıyor bu kesim. Yukarıda okuduğunuz, değerli arkadaşlarımızın yapmış olduğu, birkaç yoruma bakarak ülkemizdeki tarım ve hayvancılığın hesap kitap yapılmadan yürütüldüğü sonucuna varmanız şaşırtıcı.Hükümetin tarım politakaları kötü diye, insanlar yıllarca yürüttükleri işlerini bir çırpıda bırakacak değil. Dezavantajı avantaja çeviren kişiler ayakta kalabilecek, çeviremeyenler günden güne yok olacaklar. Acı ama gerçek.

Daha biz köylü olmaktan çıkıp çiftçi olamadık.:) Hele bir çiftçi olalım hesap işinede bakıcaz da, bu gidişle zor görünüyor.

valla bu dönemde kaybedieln mal belki bir şekilde gelirde ençok ömürden kaybettik...ha bu yıl ha şu yıl diye hem ömürden hem bedenden hem fikirdek kaybettik...bu dönemde...

GÜRKAN link=topic=61790.msg689593#msg689593 date=1358801403' Alıntı:
Merhaba Sayın Toksoy,
Tabii ki çiftçiliği klişelerle değil de, bilimsel olarak, hesabını kitabını yaparak, yeni teknolojiye ayak uydurarak yapan bir kesim var ve çiftçilikten para kazanıyor bu kesim. Yukarıda okuduğunuz, değerli arkadaşlarımızın yapmış olduğu, birkaç yoruma bakarak ülkemizdeki tarım ve hayvancılığın hesap kitap yapılmadan yürütüldüğü sonucuna varmanız şaşırtıcı.Hükümetin tarım politakaları kötü diye, insanlar yıllarca yürüttükleri işlerini bir çırpıda bırakacak değil. Dezavantajı avantaja çeviren kişiler ayakta kalabilecek, çeviremeyenler günden güne yok olacaklar. Acı ama gerçek.

Gürkan bey,
Yorum yapan arkadaşlarımızı rencide etmek gibi bir düşüncem asla olamaz,
Her yorum benim için değerlidir, önemlidir.
Yoruma katılsam da, katılmasam da.
Sizin yapmış olduğunuz bu yorum da benim için değerlidir ve önemlidir.
Yeter ki 'saygı' çerçevesinde olsun.
Eğer yanlış bir ifadem var ise;
Tüm üyelerden ve bu sayfayı ziyeret eden herkezden özür dilerim.

Açmış olduğum konuda;
Dikkat ederseniz,
Tarım politikası ile ilgili herhangi bir yorumum yok.
İyi veya kötü yönünde.
Konuya siyasi açıdan değil de;
Gerçekçi açıdan bakılmasını ve ona göre yorum yapılmasını rica etmiştim.
Açmış olduğum konu içeriğinde;
Tarımın ve hayvancılığın girdilerinde ayrı ayrı konu açmıştım;
Ancak, açmış olduğum konu ile ilgili;
2001 - 2012 yılları arasında;
Buğday fiyatı, inek fiyatı, yem fiyatı, et fiyatı ve süt fiyatları ile ilgiliydi.

Burdaki fiyat karşılaştırmalarını anlamsız buluyorum.Çünkü değeri değişen bir para var,ancak karşılaştırmaları para olarak değil de karşılık olarak yaparsanız mantıklı bir sonuca ulaşılabilir.Mesela 1 lt mazot şu kadardı 1 kg ekin bu kadardı demektense, 2001 de veya bu süreç içinde neyse artık,1 kg ekin ne kadar mazot ne kadar gübre alıyordu,şimdi ne alıyor ? Öbür türlü yanılgıya düşülecek ve sağlıklı bir sonuç alınamayacak

şimdi ben kendimden örnek 2012 yılı için 50 dekar patates ektim patates 10 kuruşa satılıyor maliyeti 30 kr pazarda 1 lira yani benden başka hezkez para kazanıyor boşa ömür geciriyoruz 6 ay geceleri uyumayarak ekim sulama yaptım yaşım 26, 40 yaşında gösteriyorum bukadar zorluk içinde üretim yapıyoruz bizi bu duruma düşürürenler Allahından bulsunlar

Konuyu takip ettim. Şunları söylemeden edemeyecem. Biz millet olarak çok şeyi söylüyoruz. Her şeyde bilgimiz var. Ama nedense başarılı olamıyoruz. Acaba sorun bizlerde mi?
* Biz Tarım ve Hayvancılığı severek mi yapıyoruz yoksa sevmeden mi?
* Çok dert yanıyoruz. Peki kaçımız bu sorunları için uğraşıyor?
* Hep bir suçlu bulma peşindeyiz. Bu suçlularda genelde hükümet oluyor.
* Neden peki baş kaldırmıyoruz. Neden isyan etmiyoruz? Bakınız avrupaya. Bizde o cesaret mi yok?
* Çiftçiler niçin bir sendika kurmuyor? Yahut neden büyümek istemiyor? Neden hep büyük payları aracılar kazanıyor.

*** Kısacası bizim milletimiz korkak. İşini severek yapmıyor. Zorunda olduğu için yapıyor. Bu ülkede geçmişte yapılan hatalar sonucu tarım bu hale geldi. Yani 5-10 yıllık bir dava değil bu! Madem bizler memnun değiliz derdimizi sorunumuzu üniter bir yapı ile sendika olsun, kurum olsun bu şekilde belirtmeliyiz.

konuyu okuyup yorum göndermeyi düşünmüyordum lakin yinede yazma kararı aldım. türkiye artık bi tarım ülkesi değil. daha doğrusu sadece bi tarım ülkesi değil. ülkemiz sanayi, ticaret, truzim ve tarım memleketi. dolayısıyla tarım kaçıncı sırada sonda. ilk üç nerede şehirlerde ağırlıklı olanı. bu değerleri üreten nüfusun yüzde sekseni bu üç sırayı oluşturuyor. ve hatta pek çoğunuzun şehirlerde oğlu kızı var ve onlar hayatlarından memnun hatta pek çok köylü kesimimizde hayatlarından memnun. siyaseti başta büyük şehirler olmak üzere şehirler belirliyor.büyük olan herşey küçük olanı zorda bırakmaktadır. alış veriş merkezlerinde, sanayide ve tarımda tabi. küçük olanın işi bundan sonra her zaman için zor olacak. ya küçük olanda bi yolunu bulup büyümenin yolunu aramanın peşine gidecek ve doğru formülü bulup istikrarlı bi şekilde büyüyecek yada küçüle küçüle kaybolmanın içerisine doğru gidecek. ha birde tarlası olupta işletmeyenler her zaman kardadır sanırım onlar tarlalarını kiraya verirler ve genellikle paralarınıda peşin alırlar en azından en kısa sürede alırlar. birde mutsuz bi ülke olmadığımız galiba araştırmalarda çıkıyor ve bu araştırmaları yapanlar yabancılar. kısacası şehirler gidişatı hep belirleyecekler. bir gün şehirlerden sıkılıp köylere ve küçük merkezlere gelseler bile şehirli gibi karar verecekler. konforlarının, rahatlıklarının ve gelirlerinin sonucu olarak onlar çoğunluğu oluşturduklarından onlar gidişatı belirleyecekler. sonuç olarak konuyu ideolojiden uzak tuttuğumuzda toplumun bariz çoğunluğu aynı yöne doğru akmakta. öyle olmasaydı mazotu 1 lira yapacağım diyenler oldu neden o tarafa doğru akış olmadı ama değil mi.

Çağrı link=topic=61790.msg689656#msg689656 date=1358805809' Alıntı:
Burdaki fiyat karşılaştırmalarını anlamsız buluyorum.Çünkü değeri değişen bir para var,ancak karşılaştırmaları para olarak değil de karşılık olarak yaparsanız mantıklı bir sonuca ulaşılabilir.Mesela 1 lt mazot şu kadardı 1 kg ekin bu kadardı demektense, 2001 de veya bu süreç içinde neyse artık,1 kg ekin ne kadar mazot ne kadar gübre alıyordu,şimdi ne alıyor ? Öbür türlü yanılgıya düşülecek ve sağlıklı bir sonuç alınamayacak

2001 yılında ortalama;
4 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
7 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabiliyor.

Hakan TOKSOY link=topic=61790.msg690908#msg690908 date=1359028796' Alıntı:
2001 yılında ortalama;
4 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
7 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabiliyor.
Bu da demek oluyor ki kaba bir hesapla 10 yılda mazot kaleminden giderlerimiz en az %50 oranında artmış

Herkesin haklı olduğu yönler var. Benim görüşüme göre köylü iyice tembelleşti, Eskişehir ' de bir ineğin bile olmadığı köyler var. Ençok tuhafıma giden köyde yaşayan adam bakkaldan yumurta alıyor. Kapısında bir tavuk bile olmayan köylü olurmu. Köylülerin geneli tembel. kuru tarım yapanalar senede toplam yirmi gün çalışmıyorlar. Artık köylerde ekmek bile yapılmıyor ya bakkaldan yada köyde ekmek yapan bir kadın var herkes ondan parayla satın ekmek alıyor. Ben öğretmenim köyü bırakıp gelenleri görüyorum çocuğuna bir yumurta, bir bardak süt alamayanlar var. Biz çiftçilik işine sıfırdan başladık. Eşim hemşire tarlada şu iş var dediğimde benden önce tarlaya gidiyor. Ama adamın eşi ev hanımı bırak tarlada çalışmayı köye gidip eşine yemek bile hazırlamıyor. Bu işte bereket olur mu? Biz turşuya, fasülyeye, salçaya, bulgura, zeytin yağına para vermiyoruz. Belki harcadığımız mazot ve işçilik çok daha fazla para tutuyor ama kendi yetiştirdiğinin bereketi başka. Arkadaşlar dünyanın hiç bir yerinde 365 günün 30 günü çalışarak çok para kazanılmaz. Çağ değişiyor, teknoloji gelişiyor ve çok çalışmak gerekiyor. Bence çiftçi ve köyde yaşayan insan tükettiği gıda maddelerinin % 70 ini kendisi üretmeli ki yaptığı işin ve kazancın bereketi olsun.

stulu link=topic=61790.msg690984#msg690984 date=1359036745' Alıntı:
Herkesin haklı olduğu yönler var. Benim görüşüme göre köylü iyice tembelleşti, Eskişehir ' de bir ineğin bile olmadığı köyler var. Ençok tuhafıma giden köyde yaşayan adam bakkaldan yumurta alıyor. Kapısında bir tavuk bile olmayan köylü olurmu. Köylülerin geneli tembel. kuru tarım yapanalar senede toplam yirmi gün çalışmıyorlar. Artık köylerde ekmek bile yapılmıyor ya bakkaldan yada köyde ekmek yapan bir kadın var herkes ondan parayla satın ekmek alıyor. Ben öğretmenim köyü bırakıp gelenleri görüyorum çocuğuna bir yumurta, bir bardak süt alamayanlar var. Biz çiftçilik işine sıfırdan başladık. Eşim hemşire tarlada şu iş var dediğimde benden önce tarlaya gidiyor. Ama adamın eşi ev hanımı bırak tarlada çalışmayı köye gidip eşine yemek bile hazırlamıyor. Bu işte bereket olur mu? Biz turşuya, fasülyeye, salçaya, bulgura, zeytin yağına para vermiyoruz. Belki harcadığımız mazot ve işçilik çok daha fazla para tutuyor ama kendi yetiştirdiğinin bereketi başka. Arkadaşlar dünyanın hiç bir yerinde 365 günün 30 günü çalışarak çok para kazanılmaz. Çağ değişiyor, teknoloji gelişiyor ve çok çalışmak gerekiyor. Bence çiftçi ve köyde yaşayan insan tükettiği gıda maddelerinin % 70 ini kendisi üretmeli ki yaptığı işin ve kazancın bereketi olsun.
adam haklı ok-*-s ok-*-s ok-*-s ok-*-s ok-*-s ok-*-s ok-*-s ama emegımızın karsılıgını da alamıyoruz buda bı gercek