2020 Kasım ayı traktör üretim adetleri & Ekim ayı traktör satış adetleri

Not: Üretim adetleri hesabında Başak, Erkunt, Tümosan, Türk Traktör ve Hattat firmalarının üretim adetleri dikkate alınmıştır.

Bu yıl Kasım ayında traktör üretimi 6.078 adet, Ekim2020 da üretim 3.209 adet olmuş. Geçen yılın aynı ayına göre üretim adedi %89,4 oranında artmış.

Bu yıl Ocak-Kasım döneminde traktör üretim adedi 43.777 adet adet, geçen yıl Ocak-Kasım döneminde üretim 26.972 adet olmuş.

Geçen yılın aynı dönemine göre yani ilk 11 ayına göre traktör üretimi %63,3 oranında artmış.

Bu yıl Ekim ayında 5.360 adet traktörün trafiğe kaydı yapılmış, geçen yıl aynı dönemde ise 2.798 adet traktör trafiğe çıkmış. Geçen yılın Ekim ayına göre trafiğe çıkan traktör sayısı %91,6 artmış.

Bu yıl Ocak-Ekim döneminde trafiğe kaydı yapılan traktör adedi 36.220 adet adet, geçen yıl Ocak-Ekim döneminde üretim 19.074 adet olmuş.

Geçen yılın aynı dönemine göre yani ilk 10 ayına göre trafiğe kaydı yapılan traktör adedi %90,4 oranında artmış.

Ayrıca ekteki fotoğrafta markaların satış adetleri ve pazar payları da yer almaktadır.
Ekim 2020 de Türk Traktör' ün ( NH & Case toplamı ) pazar payı %54,7 olmuş. Geçen yıl Ekim ayında pazar payı %46,5 imiş.

Case markası Eylül ayından sonra Ekim ayında da en çok traktör satan 3. Marka olmuş

Özetle Ekim- Kasım 2020 de hem traktör üretimi hem de traktör satışları geçen yılın aynı dönemine göre çok ciddi bir oranda artmış.

Bu hızla devam ederse 2020 yılında satılan traktör sayısı 47.000 adedi geçecek gibi görünüyor

Resimler ve ekler

• Screenshot_20201208-210358_Drive.jpg
    Screenshot_20201208-210358_Drive.jpg
    674.1 KB · Görüntüleme: 185
Bu rakamları görünce acaba gerçek mi diye düşünüyorum kimle konuşsam herkes kriz var çok kötü durumda olduğunu söylüyor ama alacağından da vazgeçmiyor yada borçlarını yıllara bölmek için mi böyle bir yol seçiyorlar dalak çıkarmak deniyor bizim bölgede çözemedim gitti

Bu rakamları görünce acaba gerçek mi diye düşünüyorum kimle konuşsam herkes kriz var çok kötü durumda olduğunu söylüyor ama alacağından da vazgeçmiyor yada borçlarını yıllara bölmek için mi böyle bir yol seçiyorlar dalak çıkarmak deniyor bizim bölgede çözemedim gitti
Bence gerçeklik payı oldukça yüksek dostum.
Çünkü bayilerde traktör yok, sıfır almak istersen traktör bekliyorsun, hemen gelmiyor.
Ayrıca dalak çıkarmak için de alım yapan mutlaka vardır.
Ancak almayı niyeti olan herkes daha da zam gelmeden bir an önce almak için saldırıyor resmen.

2020 yılında köyümüze sadece bir tane sıfır km traktör geldi. O da şubat 2020 de alınan Tümosan 8095 klasik kasa.

Özetle sifir km traktör alım fırtınası bizim köye hiç uğramadı neredeyse?
Aynen abi bizim köyede en son 2018 de girmiş 2019 da hic yok 2020 dede hic yok 1 kisi 7556 aldi ama 3 ay oldu daha gelmedi alan arkadas 2005 70 56 takasa verdi durumu üst duzey hem tüccar hem ciftci hemde buyuk hayvan ciftligi var
Ama yan ķoye 2 tt4.75 1.td75 1 td100 1 t580. Birde 2 case jx75c aldilar cogu takla tukla bildigim kadari ile

Kısacası küçük ve orta büyüklükte ki işletmeler eğer yenileme ihtiyacı varsa yerli traktör kullanacak.Haliyle artan fiyatlar göz önünde bulundurulunda yapılması gereken bu.Orta çiftçiede haliyle en fazla td 110 Tümosan yada basak 5120 ile yetinecek :) Ultra zengin çiftçiye avrupa traktör zaten koymuyor.2 milyonda olsa alıyor adam.En temizi tümosan yada case parçası hesaplı avrupaya göre fiyatı hesaplıda olsa alım gücü el verdiğince mecbur bu şekilde olucak.Nihayetinde elinde temiz saati yüksek olmayan borcu olmayan traktörü olan kıymetini bilip kullanmalı

Son düzenleme:

Bu Türk milleti nerede ne yaptığı hiç belli olmaz o kadar mantıksız işler yaparkı sen değil devlet bile şaşırır
Demekki biz kendi kuyumuzu kendimiz kazıyoruz yaw kadesim 2 3 ay bekle bayiye traktor gelsin catır catır pazarlık et oyke al suanda satilan trktorlar hep liste fiyati üstu