2020 sezonu Çeltik Ekim Sezonu Başlar

Hırpalayan şey ilaç mıydı? Hırpalanma ilaç kaynaklıysa hangi ilacı hangi dozda kullandınız paylaşabilir misiniz?

Bundan iki sene evvel tavsiye üzerine nominal diye küçük kutuda 20-25 liraya satılan bir ilaç kullandık. Darılara pek bi şey yapmadı ama çeltiklerin yapraklarını yakmıştı. Sonradan da gübreye rağmen toparlayamamıştı çeltik kendini.

Tetris ve nominalin bulunduğu gruptaki ilaçları dikkatli kullanmak lazım, telafisi zor hasarlar bırakabiliyor çeltikte.
Yok o grubu atmadım onları 35 günlük falan atıyorlar burada faceti fazla attım 25 günlükken sonra saz otunu da attım gübre atmadan oturdu çeltik 2 defa üre attım şu anda ne olur bilmiyorum

• Beğen
Tepkiler: merdumgiriz
Yok o grubu atmadım onları 35 günlük falan atıyorlar burada faceti fazla attım 25 günlükken sonra saz otunu da attım gübre atmadan oturdu çeltik 2 defa üre attım şu anda ne olur bilmiyorum

Ben facetin temsilcisine -basagran için aradığımda- fazla ekildiğinde facetin çeltiği yaktığını söyledim. O da denemelerin tavsiye dozunun iki katıyla yapıldığını ve böyle bir şeyin olamayacağını söyledi. Tabi biz otör kullanmıştık o da yanmayı buna bağladı. -Aktif madde aynı olsa da solventler farklı oluyormuş.-

Peki siz ilacı kaç günlükken ve dönüme ne kadar atmıştınız?

Ben facetin temsilcisine -basagran için aradığımda- fazla ekildiğinde facetin çeltiği yaktığını söyledim. O da denemelerin tavsiye dozunun iki katıyla yapıldığını ve böyle bir şeyin olamayacağını söyledi. Tabi biz otör kullanmıştık o da yanmayı buna bağladı. -Aktif madde aynı olsa da solventler farklı oluyormuş.-

Her otun ilacı farklı , ticari mesele, facet muadili kirpi darıyı , chilinger muadili cinek'i, tetris akdarıyı öldürür, baraj otunu cl li intervix, sazı basagran muadilleri, , , mesele atlı karınca değil dönen dolaplar, her ota ayrı ilaç atoyoruz dahada yerli firma ilacı almıyacam 10 dekar yazanı1 dekara atıyoruz yine öldürmüyor, çeltikte tek ölmeyen ot akdarı oda tetris, yada laudis( bayerin mısır ilacı).çeltik yüke bindimi ilaçların hepsi zararlı.

Doğru yakmıyor 12 dönüme 1 tane facet attım ama az da olsa yananlar var ama güçsüz çeltikler dayanamıyor hiç etkiliyor oturuyor anlamadım gitti bende bazı kişilerin yaktı anlamadım oturdu çeltik kalkmıyorda

• Beğen
Tepkiler: merdumgiriz
Efelerde 70. Gün başak oluşumları başladı.
Dönüme 15 kg 26 salladık başak için
Hemen ardına mantar ÷ kurt ilacını da yaptık.
Çeltiğin hizmetini bitirdik çok şükür
Artık gerisi ya nasip...

Allah hepimize bol bereketli ürün versin.
20200725_192605_HDR.jpg

Efelerde 70. Gün başak oluşumları başladı.
Dönüme 15 kg 26 salladık başak için
Hemen ardına mantar ÷ kurt ilacını da yaptık.
Çeltiğin hizmetini bitirdik çok şükür
Artık gerisi ya nasip...

Allah hepimize bol bereketli ürün versin.Ekli dosyayı görüntüle 51188
Selamlar hemşerim, Bereketli olsun , bende akdarılar var, 5-10 gün sonra , otlar kılıfa çıktımı taralla ilaç atcam, orj chikinger mş yoksa çakma trend, mccorik mi atayım, doz ne olmalı , zarar edermş çeltipe tecrübeni yazarsan memnun olurum, birde bu seneki kendi Tarlada yaptığın uygulamaları geniş bi zamanda bizlerle paylaşırsan çook iyi olur,

Selamlar hemşerim, Bereketli olsun , bende akdarılar var, 5-10 gün sonra , otlar kılıfa çıktımı taralla ilaç atcam, orj chikinger mş yoksa çakma trend, mccorik mi atayım, doz ne olmalı , zarar edermş çeltipe tecrübeni yazarsan memnun olurum, birde bu seneki kendi Tarlada yaptığın uygulamaları geniş bi zamanda bizlerle paylaşırsan çook iyi olur,
Eğer 20 gün öncesinde ilaç atmadıysan Şu an hepside yakar otu
ama ben fedora kullandım ot olan bölgelere filintin içine 100 gr

Onun zararını görmedim. Ama senin dediğin ilaçları kullanmadım zarar konusunda bişi diyemem.

Diğer konuları geniş bir zamanda konusuruz.

Eğer 20 gün öncesinde ilaç atmadıysan Şu an hepside yakar otu
ama ben fedora kullandım ot olan bölgelere filintin içine 100 gr

Onun zararını görmedim. Ama senin dediğin ilaçları kullanmadım zarar konusunda bişi diyemem.

Diğer konuları geniş bir zamanda konusuruz.
Pzt bi ilaç alıp deneme yapacam sonra traktörle gircem, Cemalettin filitle fedorayı karıştırma dedi, zaten mantar ilacı atmıyacam galiba bu sene çeltik seyrek, bakalım yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik , ya nasip.

• Beğen
Tepkiler: altanasc
Abi bizimde bazı tarlalarda çeltikte borulaşma ve sivrileşme var ziraatçılar ilaç hasarı diyorlar var mı sende de

Abi bizimde bazı tarlalarda çeltikte borulaşma ve sivrileşme var ziraatçılar ilaç hasarı diyorlar var mı sende de
Bu sene görüp görebileceğimiz her şeyi gördük çok şükür, piyasadaki tüm ot ilaçlarını kullandım, benimde ilk ilaçta köküne kadar yaktığım yerler, tetrisin yaktığı yerler var, laudis bile attım, ve hala ilaç atacağım yerler var, çeltikler ilaç hasarı olmayan yerler idare ediyor, bi yeşillik var , bunada şükür

Bu sene görüp görebileceğimiz her şeyi gördük çok şükür, piyasadaki tüm ot ilaçlarını kullandım, benimde ilk ilaçta köküne kadar yaktığım yerler, tetrisin yaktığı yerler var, laudis bile attım, ve hala ilaç atacağım yerler var, çeltikler ilaç hasarı olmayan yerler idare ediyor, bi yeşillik var , bunada şükür
Bu yıl güzel dedim bitişi de iyiydi ama nasipten ötesi yok artık havalar iyi giderse gırgıra biçebilirsek biraz kurtarır herhalde yoksa olanı da kurutmada gidecek

Bizde de malesef darılı yerler var. Darı olmayan yerlerde kız otu var. Elimizden geleni fazlasıyla yaptık ama elimizden bu kadar geldi bu sene. Allah olanı hayırlısıyla yemek nasib etsin.

Allah ömür verir de görürsek o günleri, seneye darıyı daha rahat kontrol edebiliriz diye düşünüyorum. Epey azalttık çünkü bu sene. Akdarı için yeni bir ilaç çıkacak demişlerdi çıkarsa halonun yerine onu facetle karıştırıp atarız. Kız otu için de ya basf tarafından piyasaya sürüleceği söylenen yeni ilacı veya 400 bentazone lu 'extra' grubundaki ilaçlardan birini deneyeceğim.

Herkese bereketli hasatlar şimdiden

Resimler ve ekler

• IMG_20200601_162821.jpg
    IMG_20200601_162821.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20200724_175256_1.jpg
    IMG_20200724_175256_1.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 28
Pzt bi ilaç alıp deneme yapacam sonra traktörle gircem, Cemalettin filitle fedorayı karıştırma dedi, zaten mantar ilacı atmıyacam galiba bu sene çeltik seyrek, bakalım yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik , ya nasip.
sen cemalettinin lafına bakma hep onları dinlemekten geldi başımıza nr geldiyse

Osmancım yatkın cameo vasco bunların hastalığa toleransı hiç yok bu çeşitlerden varsa mutlaka 2 defa filint atmalısın

sen cemalettinin lafına bakma hep onları dinlemekten geldi başımıza nr geldiyse

Osmancım yatkın cameo vasco bunların hastalığa toleransı hiç yok bu çeşitlerden varsa mutlaka 2 defa filint atmalısın
Rekor cl , eskiden halilbey vardı onun melezi boylu çeltik, colombo var oda kısa , çeltik seyrek bi karar veremedim , azimut at diyen var , flit at diyen var, bayramdan sonra bi karar verecem.

Rekor cl , eskiden halilbey vardı onun melezi boylu çeltik, colombo var oda kısa , çeltik seyrek bi karar veremedim , azimut at diyen var , flit at diyen var, bayramdan sonra bi karar verecem.
Bu çeşitleri bilmiyorum lakin bayerin filint i atarsan sap harmana kadar sağlam kalır. Buda dane doldurması ve randıman için faydalı olur ham dane ve kırık oranı düşer.

Yeşil kurt ya var çeltiklerde ben bi kaçtane gördüm onuda filintle birlikte içerisine ot ilacunıda koy at.

Filint ve fedoraya kefilim zarar vermez.

Bu çeşitleri bilmiyorum lakin bayerin filint i atarsan sap harmana kadar sağlam kalır. Buda dane doldurması ve randıman için faydalı olur ham dane ve kırık oranı düşer.

Yeşil kurt ya var çeltiklerde ben bi kaçtane gördüm onuda filintle birlikte içerisine ot ilacunıda koy at.

Filint ve fedoraya kefilim zarar vermez.
Ayrıda atarım motorla gircem, flit almalı bu senede azimutun litresi 250 tl.filiti sormadım.