2020 Sezonundan Beklentileriniz Neler

23.04.2009
14,006
24,003
35
Bilecik

Arkadaşlar Merhabalar
2020 sezonu icin hangi ürünleri ektiniz Ve hangilerini Ekmeyi planlıyorsunuz
Benim şuanda
15000² 2 senesi olacak yoncam var ve iyi bi bakımla 1200 Balya almaýi hedefliyorum
18000² arpa ektim 8 ton çivarı bi beklentim var
Ve 20 dekarda karpuz yapcam
Asıl ışim balyacılık olucak bu sezonda 15 bin civarıda balya basmayı hedefliyorum şuanki müşterilerim yeni sezonda caymazsa 15 bin çok rahat olabilir Rabbim hepimizin yardımcısı olsun...

- 56 dekar arpa ektik. 56ton dane verimi ve 18ton sap beklentimiz var.

-40dekar kesinleşen pancar yeri var. Bu şekilde kalırsa 400ton pancar üretimi hedefliyoruz.

-12 dekar yerde köyümüzde ilk defa çerezlik ayçiçeği üretimi gerçeklestirmeyi planlıyoruz. Bu konuda tecrübemiz olmadığı için verim hesabı yapamıyorum.

-65dekar (16dekarı 2.ekim)mısır ekilecek alan kesinleşti. Sözleşmeli iyi fiyata anlasabilirsek slaj , aksi halde danelik ekimi yapacağız. Danelikten dekara 1600kg , slajdan 8ton verim almıştık.

-Toplamda 35 dekar yonca var. Bunun 23dekarı ihtiyaç fazlası . Yoncanın tadı kaçtığından eğer slaj sözleşmesi olursa buraya da slajlık mısır ekmeyi planlıyoruz.

Balyacılık kader haline geldi. Makinada teke düştük, her seneki gibi kendilerimizinkilerle beraber 80bin balya hedefliyoruz.

-40dekar kesinleşen pancar yeri var. Bu şekilde kalırsa 400ton pancar üretimi hedefliyoruz.

-12 dekar yerde köyümüzde ilk defa çerezlik ayçiçeği üretimi gerçeklestirmeyi planlıyoruz. Bu konuda tecrübemiz olmadığı için verim hesabı yapamıyorum.

-65dekar (16dekarı 2.ekim)mısır ekilecek alan kesinleşti. Sözleşmeli iyi fiyata anlasabilirsek slaj , aksi halde danelik ekimi yapacağız. Danelikten dekara 1600kg , slajdan 8ton verim almıştık.

-Toplamda 35 dekar yonca var. Bunun 23dekarı ihtiyaç fazlası . Yoncanın tadı kaçtığından eğer slaj sözleşmesi olursa buraya da slajlık mısır ekmeyi planlıyoruz.

Balyacılık kader haline geldi. Makinada teke düştük, her seneki gibi kendilerimizinkilerle beraber 80bin balya hedefliyoruz.
MaşAllah akif'im Allah gönlüne göre versin
Yonca işi burlarda yeni yeni popüler olmaya başladı makina azlığından birde zamansız baglama yüzünden kimse ekmiyirdu şuan herkez yoncaya saldırdı acayip ekim yapılıyor

MaşAllah akif'im Allah gönlüne göre versin
Yonca işi burlarda yeni yeni popüler olmaya başladı makina azlığından birde zamansız baglama yüzünden kimse ekmiyirdu şuan herkez yoncaya saldırdı acayip ekim yapılıyor

Amin Cemal abi cümlemize.

Bağlama işini bölgemizde 3 4 senedir dert eden yok makinalar çoğaldığı için. Müşteri çokluğuna bağlı olarak biraz kıvam yakalamakta sorun oluşabiliyor. Milletin yoncasını yetiştireceğiz diye 2019 sezonunda kendi yoncamızı 15gün bağlayamadık. 5bin lira kadar tonaj ve ürün kalitesi yüzünden az verim aldık o zaman.

Balya sattıklarımızdan bu sezon 9bin tl kaldı. İnsanın zoruna gidiyor. Afedersin ben eşşek gibi öğlenin altında ter içinde yağmurlama değiştirecem,640la biçim yaparken kafama yumruk büyüklüğünde taş yiyecem, gece tırmıklarken tırmık sarınca çileden çıkacam, balya makinasının arıza yapmadığı gün yok zaten , git o 1 ipi patlak balyayı boz yeniden bas, soluk soluğa balya kay adamın evinin önüne . Ama adam emeğinin parasını ödemesin.

İşine gelene kışın peşin 1200tl . Oda bizim ineklerden artarsa.

Amin Cemal abi cümlemize.

Bağlama işini bölgemizde 3 4 senedir dert eden yok makinalar çoğaldığı için. Müşteri çokluğuna bağlı olarak biraz kıvam yakalamakta sorun oluşabiliyor. Milletin yoncasını yetiştireceğiz diye 2019 sezonunda kendi yoncamızı 15gün bağlayamadık. 5bin lira kadar tonaj ve ürün kalitesi yüzünden az verim aldık o zaman.

Balya sattıklarımızdan bu sezon 9bin tl kaldı. İnsanın zoruna gidiyor. Afedersin ben eşşek gibi öğlenin altında ter içinde yağmurlama değiştirecem,640la biçim yaparken kafama yumruk büyüklüğünde taş yiyecem, gece tırmıklarken tırmık sarınca çileden çıkacam, balya makinasının arıza yapmadığı gün yok zaten , git o 1 ipi patlak balyayı boz yeniden bas, soluk soluğa balya kay adamın evinin önüne . Ama adam emeğinin parasını ödemesin.

İşine gelene kışın peşin 1200tl . Oda bizim ineklerden artarsa.
Valla doğru diyosun yani milletle uğraşmak zor en iyi kendi işin olucak ben 15 liradan 25 kg lik balya verdim yok ufak yok kuru yok yaş yani bedava versem neden eve kadar getirmedin diyecekler var benimde kaldı birinde en son karttan mazot çekti öyle kurtardım

Arkadaşlar Merhabalar
2020 sezonu icin hangi ürünleri ektiniz Ve hangilerini Ekmeyi planlıyorsunuz
Benim şuanda
15000² 2 senesi olacak yoncam var ve iyi bi bakımla 1200 Balya almaýi hedefliyorum
18000² arpa ektim 8 ton çivarı bi beklentim var
Ve 20 dekarda karpuz yapcam
Asıl ışim balyacılık olucak bu sezonda 15 bin civarıda balya basmayı hedefliyorum şuanki müşterilerim yeni sezonda caymazsa 15 bin çok rahat olabilir Rabbim hepimizin yardımcısı olsun...

Hayirli bol kazanclar cemal

• Beğen
Tepkiler: cemal ÖZTÜRK
Biz ne yaptık tam bilmiyorum ama galıba 250 dekara ye yakın arpa bugday ektik 70 yada 80 ton satarsak ıyı Bı 60 dönüm de nohut ekeceğiz ayrıca amcam için de 70 dekar nohut 40 dekarda buğday ektik hayırlısı olsun devletin almadığı mal ile uğraşmak maalesef çok zor vatandaş adamı çileden çıkarır 500 TL patates parası kaldı ıhtıyacım yok yine çıldıracağım canım sıkılıyor sanki biz beyefendi için taşıdık yaptık inşallah az kaldı zincir marketlere herkes muhtaç olur parasız bir şey alamaz aldıgınıda ıkı katı fıyatına alır daha ne deyim

1500 dönüm beyaz çerezlik ayçekirdeği ekmeyi düşünüyoruz araziyi kiralardık sürdük. İnşallah hayırlısı olur çok dengesiz piyasası.

250 dönüm kızıltan buğday ektik. Aslında buğdayın bi kârı kalmadı bizim bölgede 250 kg verimle ama sırf hayvanlara balya çıksın tarlalarda boş durmasın diye ezbere devam dedik. 140 dönümde arpa var bunuda koyunlara kırdırıp yedirmek için ektim.

150 dönüm nohut, 50 dönümde mercimek ekeceğim yerleri sürülü bekliyor. Her ikisindende olsun dedim biri para etmezse biri ediyor...

Hayvancılık olarak ise buzağılar 7 tane oldular, 14 tane daha bekliyoruz inşallah. Koyunlarda ise 210 kuzumuz oldu, 300 e yakında bu sıralar doğum bekliyoruz. İnşallah sezon sonunda koyunlar kendini ikiye katlayacak, en büyük piyango bu olur bana.

Bizim aktifliğimiz bukadar tarımda ve haycancılıkta. Allah kimsenin emeğini boşa çıkarmasın, herkes alnının terini güle güle yer inşallah...

500 dekar arpa ektik.Bir kısmı tarim 92 bir kısmı tosun paşa.Arazimiz kıraç ,verim yağmurun durumuna göre değişiyor. 350-400 kg verim olursa çok iyi olur çok güzel olur :)
400 dekarda nohut yeri sürdüm geçen ki yağmurlardan sonra.Azkan ve arda nohut ekeceğim kısmet olursa.Arda güz ekimi için ama bahar ekeceğim.Zaten güz yağışları geç geldiği için ekme fırsatı olmadı (Kırıkkale/Keskin).Nohut bir dönem için çok iyi bir üründü bizim gibi kıraçta çalışanlar için.Ama verim düşüyor artık ve para da etmiyor.150 kg verim 4 tl gibi kg fiyatı olurda çok güzel olur.Hayırlısı diorum artık.
Hayvancılık| olarakta bir kesim bile yok :)...

500 dekar arpa ektik.Bir kısmı tarim 92 bir kısmı tosun paşa.Arazimiz kıraç ,verim yağmurun durumuna göre değişiyor. 350-400 kg verim olursa çok iyi olur çok güzel olur :)
400 dekarda nohut yeri sürdüm geçen ki yağmurlardan sonra.Azkan ve arda nohut ekeceğim kısmet olursa.Arda güz ekimi için ama bahar ekeceğim.Zaten güz yağışları geç geldiği için ekme fırsatı olmadı (Kırıkkale/Keskin).Nohut bir dönem için çok iyi bir üründü bizim gibi kıraçta çalışanlar için.Ama verim düşüyor artık ve para da etmiyor.150 kg verim 4 tl gibi kg fiyatı olurda çok güzel olur.Hayırlısı diorum artık.
Hayvancılık| olarakta bir kesim bile yok :)...
İnziloğlundanmısın sen başkan özlerse su geldi ıyı olacak sizin oralar inşallah

Evet hocam İnziloğlu'ndanım su bizden daha çok aşağı köylere yaradı.Köyün arazisinin yoğun olduğu yerden geçmiyor kanal malesef.Üstelik bizim arazi çok dalgalı o yüzden pek bi faydasını göremiyoruz.
Sizin köyü bilirim çok gidiyorum Türkiyenin en iyi adamlarından ümüt aslanı tanıyon mu
IMG_20191230_165925.jpg

• Beğen
Tepkiler: mrtmzrk
200 dönüm kadar arpa ekili tarım 92 cinsi beklenti olarak 70 ton civarı. Sap saman işinden anlamam köyde kim denk gelirse tarladan yapar götürür tarla kendisininmiş gibi [emoji23]

100 dönüm nohut yeri sürüldü 100 dönümde ortak birisine verdim beklenti her sene ki gibi olursa 40 ton civarı tabi 100 dönüm ortak olduğundan yarı yarıya paylaşılacak.

Öncelik o kadar masraf ediyoruz emeklerimizin karşılığını bulmak ve çiftçinin mahsülün para yapması emeklerin boşa çıkmaması
Kazanılanılan parayı ağız tadıyla yemek. Daha beklenti olarak çok şey var ama hangi birisini yazalım destan olur gider

• Beğen
Tepkiler: cemal ÖZTÜRK

2020'ye girmeden 1 gün önce bunları demişim. Aradan 5 ay geçti , neler değişti yazayım.

-Arpanın suyu geçen hafta bitti.56 dekar arpanın 19 dekarını Novadsadski arpa tohumu yüzünden mantar yedi bitirdi, 2kere fungusit uyguladım, oda ek masraf oldu. Hele yonca yerini ekmeden önce ne hayallerim vardı benim, 1200kg cıkaracaktım, yonca yeri olduğundan dolayı kardeşlenmeye erken girdi. Daha kış girmeden bizim novadsaskiyi çoktan mantar yemişti bile. Oralardan Ortalama 800kg çıksa göbek atarım. Ramata cinsi arpa bizi rezil etmedi sağolsun. Oralardan da 1000kg bekliyorum.

-Pancarın ot mücadelesini yaparken 11 dekarına betanal maxxpro herbisit fazla kaçtı. Bozmak ile bozmamk arasinda kaldık ve ellemedik. Dozun normal olduğu yeri tutacak pancar yok fakat yüksek doz uygulanan yer baya geriden geliyor.

-Çerezlik ayçiçeğini bu sene ilk defa ekmemize rağmen macera arayarak 12 dekar hedefinden 61 dekara çıkardık. Kuş - kurt yedi. Ek masraf yaparak bozkurt için ilaç aldık. Mibzerci tohumu derine atmış, 8 gun kuş bekledik. Sonunda pes ettik bozacaktık, ellemedik. 40 gün sonra çıkan tohumlar vardı. Ara çapayı ayni adama yaptırdık mecburiyetten. Sağolsun ekim kalitesinde çapaladı. Verdiğim para haram zehir zıkım olsun. Aclonifen grubu herbisit uyguladım, ayçiçeğini sarstı, otlar pek ölmedi gibi. Ayrıca son 3gündürde susadılar. Elimiz ayağımız dolaştı damlama 2 3 günden serilecek.

-30 dekar slajlık ve 16 dekar danelik mısır ekimi yaptık. Aynı şekil otlu olan yerler şuan susadılar. Son 3gun içinde ince yaprak, kalın yaprak herbisitlerini ve demir-cinko-üre içeren yaprak gübresini verdim. Çok otluydu, ester sağolsun boyunlarını büktü. Mısırda geçen seneyi yakalayacak gibiyiz, yeter.

-Yoncayı bozmayı düşünüyorduk, öylece kaldı. Biraz seyrelmişti ama yonca elimizden tutuyor biraz sağolsun. 2. Biçimler yakında yapılır. Bugün mısıra uyguladım yaprak gübresinden 50 litre arttı, yoncaya salladım. Bakalım nasıl fark olacak.

-Balya makinasında standart olarak devam ediyoruz.

Neymiş efendim? Büyük konuşmamak gerekiyormuş. Her hata bir tecrübe bırakıyormuş.Ortak kuyu sahibi olunca canın isteyince sulayamıyormuşsun, mahsuller susuyormuş. Bu sezon 3 kuyu kaldırdık, gitti paracıklar, ümitsiz vaka. Üzgünüm 5430 seneye kaldın güzelim. 640 ile kulak, boyun, beyin, diz, ayak, bel fıtığı olmaya devam.