40 baş süt işletmesi için kilit arkası sağım sistemi mi iyi olur ,yoksa sağım odası y

Arkadaşlar kafamda 40 başlık süt işletme projesi var,şuan başlayamasamda nasıl olması gerektiği konusunda fikir yürütmeye çalışıyorum,hem maliyeti düşürerek hemde insan gücünü en aza indirgeyerek bi proje oluşturmak, çeşitli projeleri incelesemde 17×47 gibi ölçülerde oluşturmak tek sıra duvar kenarinda yatak kilidi oluşturmak, 4metre sıyırıcı yolu üzerinde kilit arkası sağım sistemi kurup 1tonluk soğutma tankerine aktarmak, gübre çukurunu açık yer olarak belirleyip kepçeyle atmak.
Ama kafama takılan sağım sistemini nasıl yapmam gerektiği, padağun diğer bölümünü de buzagilara ayırmak istiyorum

Cevap: 40 baş süt işletmesi için kilit arkası sağım sistemi mi iyi olur ,yoksa sağım

Sağın odası herzaman avantajlıdır tabiki hayvanlar serbest ise
Kilit arkası sistemin hayvanların sağım odasına getirmeden yem yerken kilit sisteminde hemen sagilir işçilik yönünden kolaylık hızlı ve pratik olur diye düşündüm 50 hayvanı geçmediği sürece, hijyen konusunda sıkıntı olurmu acaba, yada yanlış mı düşünüyorum

https://youtu.be/8ARRKPMk7d4

Böyle bi sistem yada benzeri bi sistem olurmu

Cevap: 40 baş süt işletmesi için kilit arkası sağım sistemi mi iyi olur ,yoksa sağım

Bu sistemde sağım yapacağın bölgedeki gübreyi temizlemen gerekiyor, özellikle buzlu günlerde gübre temizlenemiyor.
Samimi oldugum bir arkadaşım bu sistemi 2 yıldır kullanıyor, zor oldugu için sağım hane inşatına başladı

• Beğen
Tepkiler: sinoplu

Karlı ve soğuk Havalar da özellikle tipi olursa çok zor oluyor
Bu sistemi kapalı ahır sisteminde uygulamak istiyorum, kar fırtına görmeyecek, ayrı bi sağım odası yapmadan sıyırıcı yolunu geniş tutup hayvanlar karnını doyururken sağım işini de halletmek düşüncesindeyim

• Beğen
Tepkiler: aşkar

4 ila5 yildir kilitlerde kesif yem dokup sagiyorum
Video dakinden fark arabali makineler var onlar ile sagiyorum
Sagimhane gibi kullaniyorum sagim bitince hemen disariya saliyorum
Sagimhane olmayinca olur
Sagimhanede hayvan yukarida sagimci egilmeden memelik takiyor
Sagim hane daha temiz tekme atma tehlikesi yok kilitte tekme ve kuyruk vurma tehlikesi var
Kilitlerde hayvan girmeyebiliyor girmeyince hayvani zorlan baglamak vakit aliyor
Yukarida dedigim gibi olur ama sagimhaneyi tercih ederim

• Beğen
Tepkiler: sinoplu

ae5241dd4ead141f5812b6df60765cdd.jpg

Bizimkisi böyle daha kullanışlı ve daha masrafsız.

Kilit arkası sistemin hayvanların sağım odasına getirmeden yem yerken kilit sisteminde hemen sagilir işçilik yönünden kolaylık hızlı ve pratik olur diye düşündüm 50 hayvanı geçmediği sürece, hijyen konusunda sıkıntı olurmu acaba, yada yanlış mı düşünüyorum

https://youtu.be/8ARRKPMk7d4

Böyle bi sistem yada benzeri bi sistem olurmu
Arkadaş 50 baş inek sağlamak kilit arkasına işkenceden farksız. Kilit arkası sağın ünitesi yerine Ismail gardaşın dediği gibi aynı anda 6 altı hayvanı sağa bilen hareketli makina al. Başlıklar düştüğünde gurbey çeker ve kitle bini eğer imkanın varsa sağın odası kur
Arabalı sistem 7000 tl
Kilit arkası 15000 tl
sağın unitesi 20000tl + sağın odası
Yani sağın odası iki kat maliye midir ama en rahat ve hijyenik bir sistemdir

Vessalam

ae5241dd4ead141f5812b6df60765cdd.jpg

Bizimkisi böyle daha kullanışlı ve daha masrafsız.
Bu sistem motor gücüne göre 10 başa kadar sagiyor. Maliyeti 6 7 bin. Dahada geliştirmek isterseniz sütü tek tank ta toplayabilirsiniz. Galiba öyle 10 bini bulmaz. İnş bizde ilerde o hale getirecegiz

• Beğen
Tepkiler: KIvrak

Bu sistem motor gücüne göre 10 başa kadar sagiyor. Maliyeti 6 7 bin. Dahada geliştirmek isterseniz sütü tek tank ta toplayabilirsiniz. Galiba öyle 10 bini bulmaz. İnş bizde ilerde o hale getirecegiz

iyi günler adaş 10 hayvanı sağan sistemin vakum pompası kaçlık 750 L/ Dk. lık mı