46 56 66 sanzimanlar

Arkadaşlar hepinize merhaba şimdi bu fiat olsun New holland olsun 60 56 var 60 66 var 65 46 var ilk hane motor gücünü gösteriyormuş diğeri de sanziman olduğunu öğrendim fakat nedir bu 46 ile 56 veya 66 arasındaki farklar yani 6056 ile 60 66 aynı işi yapmaz mı güçleri aynı motorları aynı değilmi

• Beğen
Tepkiler: Aydın38
Merhaba, 46 serisi kullanmadım, 56 ve 66 serisi kullandım. Hala 1999 model 70-66 N.H tek çeker traktörümüz mevcut. Bildiğim kadarıyla bilgi paylaşıyım; 46 serisi hidrolik sistemi farklı lift-o matik yok. 46 serisi ve 56 serisi diferansiyel şanzıman aynı 8+2 bu serilerin kuyruk mili devrini kademeli yapma şansı yok. 66 serisi başka bir dünya diferansiyel şanzıman farklı 12+12 ileri-geri levyeli kuyruk mili devrini 540/750 yapma şansı var. Küçük, orta traktör olarak eşi emsali olmayan bir model. Şahsen Karşılaştırmalara kulaklarım tıkalı zira 1978 model Brezilya montaj MF 275’ten sonra bu traktörleri kullandık. Bence kıyas dahi götürmez. 70-66 köyün en güzel kızı gibi isteyeni hiç bitmiyor. Bende inatla evde bırakacam onu.

46 ve 56 serisi bir çok parçası aynı.şanzıman Düz dişlidir .Yalnız 56 serisi biraz daha hızlı + seri ,bir de 56 serisi hidrolikleri daha güçlü hassasiyeti çok daha güzel. Tt serisinin atasıdır
66 serisi 1,2,3,4 vites dişlileri helisel yapıdadır. Bu dişliler sürekli tahrik halindedir. Yani dişliler sabit ama milden bağımsızdır. 66 lar 46 -56lara göre daha fazla hp tekere iletir. Ayrıca hassasiyet orta kolda değildir.
Levyeli olanlar (12+12) pratiktir, çok tutulur. Td serisinin atasıdır.

Şanzıman ve arka düzen sağlamlık sırasıyla 46-56-66 gider.66 çok sağlamdır ama 56 üstden yaprak yaydan hassasiyeti alır çiftde hassasiyet de daha başarılı.46 ve 66 ağır devirdir 56 daha seridir.donanım olarak 46lar 640 ile aynı sadece daha sallılar.56 da liftomatik var ve kaldırma kapasitesi daha yüksek.66 ise levyeli 12+12 vitesdir.bazıları opsiyonel 540-750 kuyruk mili viteslidir.hidrolik kapasitesi sınıfında liderdir günümüzde birçok traktör ek pistonla 66 serisinin hidrolik kapasitesine ulaşamaz.66 serisi gri gövdelerin bazıları ön diferansiyel kilitlidir ki bunlar çok tutulur.ha bu arada 2.el değeri yine sırasıyla 46-56-66 gider en çok 66 tutulur.
Ha birde 60-56 ve 60-66 baya kullandım 60-66 -56 dan bariz üstün hem sağlamlık hem çeki olarak.56 daha seri olduğundanmıdır bilmem tez bayılıyor.kullandığım kara kafa 56 idi.eski kasa düz burun daha ağır devir onunla kıyaslama fırsatım olmadı.

Son düzenleme:
Şanzıman ve arka düzen sağlamlık sırasıyla 46-56-66 gider.66 çok sağlamdır ama 56 üstden yaprak yaydan hassasiyeti alır çiftde hassasiyet de daha başarılı.46 ve 66 ağır devirdir 56 daha seridir.donanım olarak 46lar 640 ile aynı sadece daha sallılar.56 da liftomatik var ve kaldırma kapasitesi daha yüksek.66 ise levyeli 12+12 vitesdir.bazıları opsiyonel 540-750 kuyruk mili viteslidir.hidrolik kapasitesi sınıfında liderdir günümüzde birçok traktör ek pistonla 66 serisinin hidrolik kapasitesine ulaşamaz.66 serisi gri gövdelerin bazıları ön diferansiyel kilitlidir ki bunlar çok tutulur.ha bu arada 2.el değeri yine sırasıyla 46-56-66 gider en çok 66 tutulur.
Ha birde 60-56 ve 60-66 baya kullandım 60-66 -56 dan bariz üstün hem sağlamlık hem çeki olarak.56 daha seri olduğundanmıdır bilmem tez bayılıyor.kullandığım kara kafa 56 idi.eski kasa düz burun daha ağır devir onunla kıyaslama fırsatım olmadı.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
66 serilerinde yan kolların traktöre takıldığı mil de hassasiyet burçu uykun pozisyonda takılınca bence daha iyi çalışıyor.
Kötü tarafı ekipmanı taktiktan sonra burç değiştirmek imkansıza yakın. Tarlanın durumunu bilip ona göre baştan ayarlama yapman gerekiyor maalesef.

66 serilerinde yan kolların traktöre takıldığı mil de hassasiyet burçu uykun pozisyonda takılınca bence daha iyi çalışıyor.
Kötü tarafı ekipmanı taktiktan sonra burç değiştirmek imkansıza yakın. Tarlanın durumunu bilip ona göre baştan ayarlama yapman gerekiyor maalesef.
Foto üzerinden anlatabilir misiniz hangi burçlar birde evet 46 yada 56 serisi gibi olmadığını farkettim hidrolik akşamının hassasiyeti nerde nasıl ayarlaniyor mesela bizim 46 serisi sanzimanda pulluk la sürerken yayı açıyoruz yüzdürme kolu var onu çekiyoruz kurumeyle çalışırken yayı kapalı yüzdürme kolu çekik çalışıyoruz ama bunlarda bu işleri nasıl ayarlayarak yapabiliriz
Screenshot_20200129_222047_com.sahibinden.jpg

Foto üzerinden anlatabilir misiniz hangi burçlar birde evet 46 yada 56 serisi gibi olmadığını farkettim hidrolik akşamının hassasiyeti nerde nasıl ayarlaniyor mesela bizim 46 serisi sanzimanda pulluk la sürerken yayı açıyoruz yüzdürme kolu var onu çekiyoruz kurumeyle çalışırken yayı kapalı yüzdürme kolu çekik çalışıyoruz ama bunlarda bu işleri nasıl ayarlayarak yapabilirizEkli dosyayı görüntüle 44504

İşaretli yerde mil var buradan hassasiyet alır çiftde bu mil uzar kısalır.milin dışındaki yüzüğü içeri alıp kol dışta kalırsa hassasiyet artar daha erken tepki verir.hidrolik yüzdürme mandal yok bunlarda çift kol var biri hassasiyet diğeri derinlik ayarı.Nh td kitapçığında detaylı şekilde yazar.bunlarda yay açma kapama yok o yay kırılmasın diye önlem zaten 66 larda o derdin olmaz kırılmaz.Zaten büyük HP motorlar hep altdan hassasiyetli yoksa 1500 kilo pulluklar var o ağırlığa kilitlesende yay dayanmaz baştan.

Son düzenleme:

İşaretli yerde mil var buradan hassasiyet alır çiftde bu mil uzar kısalır.milin dışındaki yüzüğü içeri alıp kol dışta kalırsa hassasiyet artar daha erken tepki verir.hidrolik yüzdürme mandal yok bunlarda çift kol var biri hassasiyet diğeri derinlik ayarı.Nh td kitapçığında detaylı şekilde yazar.bunlarda yay açma kapama yok o yay kırılmasın diye önlem zaten 66 larda o derdin olmaz kırılmaz ki zaten büyük HP motorlar hep altdan yaylı yoksa 1500 kilo pulluklar var o ağırlığa kilitlesende yay dayanmaz baştan.
Miller yayla mı bağlı oluyor abi

Miller yayla mı bağlı oluyor abi
yay yok bunlarda Yayli degil mili hareket ettiren ufak lama gibi birsey sabitlemisler milin o kismi konik yapida esneme ve gerilmede tahrik ediyor.66 ların hassasiyet biraz ağır işe göre tasarlanmış ufak pullukda tepki dahi vermediği oluyor ama büyük pullukda çok iyi çalışıyor.

Foto üzerinden anlatabilir misiniz hangi burçlar birde evet 46 yada 56 serisi gibi olmadığını farkettim hidrolik akşamının hassasiyeti nerde nasıl ayarlaniyor mesela bizim 46 serisi sanzimanda pulluk la sürerken yayı açıyoruz yüzdürme kolu var onu çekiyoruz kurumeyle çalışırken yayı kapalı yüzdürme kolu çekik çalışıyoruz ama bunlarda bu işleri nasıl ayarlayarak yapabilirizEkli dosyayı görüntüle 44504
Bu fotoda kollar gövdeden üç parmak aralıklı, senin fotodaki kollar gövdeye birleşik.
Senin fotodaki pozisyonda ağır iş ayarı, yani kollar gövdeye birleşik, pul dışta. Benim yüklediğim fotoda hafif iş ayarı, pul kollar ile gövde arasında.
Traktör tek çeker ise ağır iş pozisyonunda hassasiyeti çalıştıramaz, ancak kuru tarlada cizel ile vb. ile ağır iş pozisyonunda görev yapar.
TD 65 ten örnek verirsem, takviye 3 ve daha hızlı viteslerde gidebiliyorsa hafif iş pozisyonu daha uygun oluyor, eğer takviye 2 ve daha alt viteslerde giderse ağır iş pozisyonunda daha iyi hassasiyet algılıyor.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Bu fotoda kollar gövdeden üç parmak aralıklı, senin fotodaki kollar gövdeye birleşik.
Senin fotodaki pozisyonda ağır iş ayarı, yani kollar gövdeye birleşik, pul dışta. Benim yüklediğim fotoda hafif iş ayarı, pul kollar ile gövde arasında.
Traktör tek çeker ise ağır iş pozisyonunda hassasiyeti çalıştıramaz, ancak kuru tarlada cizel ile vb. ile ağır iş pozisyonunda görev yapar.
TD 65 ten örnek verirsem, takviye 3 ve daha hızlı viteslerde gidebiliyorsa hafif iş pozisyonu daha uygun oluyor, eğer takviye 2 ve daha alt viteslerde giderse ağır iş pozisyonunda daha iyi hassasiyet algılıyor.
Burda paylaşılmıştı bu olay hassasiyet daha verimli oluyor diye .
Bende denedim bu sene tarlaların yarısını orijinal haliyle kol içerde sürdüm sonra değiştirdim kolu dışa pulu içe aldım kalanını sürdüm de [emoji16]
Bi fark göremedim ki hep aynı oldu vites olsun hassasiyetin çalışması olsun ,[emoji4]
Bende öyle kalır unuturum diye geri orijinal haline aldim

Burda paylaşılmıştı bu olay hassasiyet daha verimli oluyor diye .
Bende denedim bu sene tarlaların yarısını orijinal haliyle kol içerde sürdüm sonra değiştirdim kolu dışa pulu içe aldım kalanını sürdüm de [emoji16]
Bi fark göremedim ki hep aynı oldu vites olsun hassasiyetin çalışması olsun ,[emoji4]
Bende öyle kalır unuturum diye geri orijinal haline aldim
Öncelikle kumanda kollarını ayarlamalisin.
Sonra toprağın değişken sertlikler içermesi gerekli, özellikle ikilemelerde tarla yumuşak ve tekdüze sertlikte oluyor. Toprak değişik sertlik icermiyorsa zaten hassasiyet ayarina gerek olmaz.
Traktör sürüm esnasında anlık zorlanma yaşamiyorsa, hidrolik kumanda kollarına dokunmak zorunda kalmadiysan hassasiyet ayarina gerek kalmamıştır, eğer anlık bayılma olup kolları az kaldırma ihtiyacı hissetiysen pozisyon kol ayarını doğru yapamamişsin.

Öncelikle kumanda kollarını ayarlamalisin.
Sonra toprağın değişken sertlikler içermesi gerekli, özellikle ikilemelerde tarla yumuşak ve tekdüze sertlikte oluyor. Toprak değişik sertlik icermiyorsa zaten hassasiyet ayarina gerek olmaz.
Traktör sürüm esnasında anlık zorlanma yaşamiyorsa, hidrolik kumanda kollarına dokunmak zorunda kalmadiysan hassasiyet ayarina gerek kalmamıştır, eğer anlık bayılma olup kolları az kaldırma ihtiyacı hissetiysen pozisyon kol ayarını doğru yapamamişsin.
Kolay kolay kola dokunmayiz ilk başta ayarlar bitene kadar liftotamatik kullanırız