4x4 TRAKTÖRDE ÖN FREN

Ynt: 4x4 TRAKTÖRDE ÖN FREN

http://www.mascus.com/image/product/large/32c24b10/Zetor-8441,d488927a.jpg http://www.technikboerse.com/pictures/49041516/76f83http://www.hfl.co.at/bildgalerie/gallery_images/Zetor_Prox-7441_7649.jpgcdd3f33aa664ecccb69ed0eecfc.jpg http://www.agroweb.cz/data/Galleries/11/196/199/p4583_2_Zetor_Proxima_7441.jpg_700x525.jpg kardeş zetorlarda kompresör oldugu için frenler havalı önlerde ise herzaman 4*4e bağlı olsun olmasın herzaman 4 teker fren yapyo remlerde dikkatli bakarsan görürsün ön dingilin ortadan tekrlere dogru rotların ucunda hava hortumları gıdıyo ama diskmi kampanamı bilmiyorum

Arkadaşlar konuyu same ve deutzsa baglamıssınız da ben onlerınde dısk fren yada bılmmen ne fren olanları sormadım kı onların zaten ne oldugu bellı ayrıca lımklerde gosterdıgınız motorlarda buyuk motorlar ben onlerınde dısk sıstemı olmayan ve on dıngıllerıne herhangı bır kablo veya yag hortumu gıtmeyen 100 hp altı motorlardaki frenlerin nasıl tuttugunu soruyorum 4x4 sıstemınde calısırken arka tekerlerın tuttugu kadar mı onlerde tutuyor yanı onle arka tekerler aynı orandamı tutuyor onu sormustum...

aribas link=topic=53497.msg558330#msg558330 date=1331298586' Alıntı:
kardeşim diğerlerini bilmem ama td 80 ister tek çeker olsun ister çift çekerde olsun her türlü 4 tekerden fren yapmakta kendim kullanıyorum biliyorum.
Arkadşım TD 80 on tekerlere gıden herhangı bır yaghortumu varmı bıde motorun on tekerını krıkoya kaldır dene bakalım frene basınca tutuyormu tutmuyormu şayet şaffttan tutuyorsa 4x2 iken onler tutmaz...

LORUOĞLU link=topic=53497.msg558565#msg558565 date=1331315805' Alıntı:
Arkadaşlar konuyu same ve deutzsa baglamıssınız da ben onlerınde dısk fren yada bılmmen ne fren olanları sormadım kı onların zaten ne oldugu bellı ayrıca lımklerde gosterdıgınız motorlarda buyuk motorlar ben onlerınde dısk sıstemı olmayan ve on dıngıllerıne herhangı bır kablo veya yag hortumu gıtmeyen 100 hp altı motorlardaki frenlerin nasıl tuttugunu soruyorum 4x4 sıstemınde calısırken arka tekerlerın tuttugu kadar mı onlerde tutuyor yanı onle arka tekerler aynı orandamı tutuyor onu sormustum...
tamma işte zetor da disk fren var hava ile çalışan arka ile aynı oranda tutuyor arka ile bir bağımlılığı yok yani arkaların misal hotum kopsa önler yine tutuyo.hem resimdeki traktör lastikleri büyük olan 72 hp diğeri ise 82 hp 10 hp yok bnm paylaştıklarımda kardeşşş

LORUOĞLU link=topic=53497.msg558565#msg558565 date=1331315805' Alıntı:
bağladık çünkü sadece onlarda var önlerde disk fren sistemi geçen köydeki tamircide gördüm 55lik samenin ön frenleri sökülmüş halde onların yağının arkayla alakası yok önün yağı ayrı ve amcamdada 90lık lamborghini var onunda önlerinde aynı şekil disk var tek çekerdede dördü birden tutuyo frenlerin...

tahir sagol kardes yazdıklarını anladım onlerınde dısk olanlar yada on dıfransıyellerın ıcınde kampana olan markalar var onu bılıyorum onların on dıngıllerıne senın resımlerdekı gıbı hortum boru vb gıdıyor ama olmayanlar sadece 4x4 motor calısırken frene basınca arka tekerlekler ne kadar yavaslarsa daha dogrusu arka defransıyeldekı ayna mahrutı ne kadar yavaslarsa dolayısı ıle şanzumanda o kadar yavaşlar ve on dıngıle gıden şaft ta okadar yavaslar ve on tekerlerle arka tekerler aynı oranda tutar dıye dusunuyorum bılmıyorum acaba ne kadar dogru...

LORUOĞLU link=topic=53497.msg558581#msg558581 date=1331316555' Alıntı:
tahir sagol kardes yazdıklarını anladım onlerınde dısk olanlar yada on dıfransıyellerın ıcınde kampana olan markalar var onu bılıyorum onların on dıngıllerıne senın resımlerdekı gıbı hortum boru vb gıdıyor ama olmayanlar sadece 4x4 motor calısırken frene basınca arka tekerlekler ne kadar yavaslarsa daha dogrusu arka defransıyeldekı ayna mahrutı ne kadar yavaslarsa dolayısı ıle şanzumanda o kadar yavaşlar ve on dıngıle gıden şaft ta okadar yavaslar ve on tekerlerle arka tekerler aynı oranda tutar dıye dusunuyorum bılmıyorum acaba ne kadar dogru...
yardımcı olabildiysem ne mutlu bana kardeş

LORUOĞLU link=topic=53497.msg558570#msg558570 date=1331316076' Alıntı:
Arkadşım TD 80 on tekerlere gıden herhangı bır yaghortumu varmı bıde motorun on tekerını krıkoya kaldır dene bakalım frene basınca tutuyormu tutmuyormu şayet şaffttan tutuyorsa 4x2 iken onler tutmaz...
ben nerden tuttunu bilmem ama nh lerde frene saınca otomatk çiftçekere geçip önlerde tutuyor..

Otomobıllerde vestenhaus sıstemıyle fren pedalına basınca hıdrolık kutudakı hıdrolık fren yagı tekerleklerdekı fren merkezlerıne ayrı ayrı borularla gıder ve dort tekerlektede fren oldugu ıcın tutar traktorlerdede fren vestenhausu vardır hıdrolık kutusuda var arka tekerleklerde hıdrolık fren merkezlerıde var ama onlerde bısey yok ne merkez var nede fren sıstemı ama yınede tutuyor demi...

ali_durmuş link=topic=53497.msg558596#msg558596 date=1331316963' Alıntı:
fazla teknik boyutunu bilmem. ama nh ve diğer markalarda tek çeker veya çiftçeker frene basıldığını an ön arka tutar. bu sistem 2,3 yıldan beri var diye biliyorum. hatta nh nin avrupa modellerinde bayadan beri var diye biliyorum.
benim tn75nde var 2004 model ama memnun değildim iptal ettirdim ben...

yaw kullanıcısı diyor ya ister tekcekrde ister dt de olsn frene basınca önler de frenliyor die...
safttan tutuyor...

LORUOĞLU link=topic=53497.msg558593#msg558593 date=1331316896' Alıntı:
Otomobıllerde vestenhaus sıstemıyle fren pedalına basınca hıdrolık kutudakı hıdrolık fren yagı tekerleklerdekı fren merkezlerıne ayrı ayrı borularla gıder ve dort tekerlektede fren oldugu ıcın tutar traktorlerdede fren vestenhausu vardır hıdrolık kutusuda var arka tekerleklerde hıdrolık fren merkezlerıde var ama onlerde bısey yok ne merkez var nede fren sıstemı ama yınede tutuyor demi...
öyle ayrılmasının nedeni arabanın dönüşlerde veya herhangi bir alanda 4 tekere birden aynı basıncı vererek degil de onun ölcümünü vererek neresi fazla basınc istiyorsa ona göre basınc göndererek arabanın savrulmasını engellemektir...

same-deutz-lamborghini dısında önlerde fren sistemi olan motor yok onlar saftla tutuyor freni...
ha özellikle 3085 i sormussun onu da söyledik;
tekcekerde iken önler tutmuyor dt de iken önler tutuyor die....

omerfarukkoc link=topic=53497.msg558793#msg558793 date=1331328107' Alıntı:
yaw kullanıcısı diyor ya ister tekcekrde ister dt de olsn frene basınca önler de frenliyor die...
safttan tutuyor...
öyle ayrılmasının nedeni arabanın dönüşlerde veya herhangi bir alanda 4 tekere birden aynı basıncı vererek degil de onun ölcümünü vererek neresi fazla basınc istiyorsa ona göre basınc göndererek arabanın savrulmasını engellemektir...

same-deutz-lamborghini dısında önlerde fren sistemi olan motor yok onlar saftla tutuyor freni...
ha özellikle 3085 i sormussun onu da söyledik;
tekcekerde iken önler tutmuyor dt de iken önler tutuyor die....
Arkadasım cok tesekkur edrım sorumun cevabını aldım verdıgın bılgı ıcın sagol benımde merak ettıgım buydu zaten ... şaftan tutuyor ön frenler...

ön takımda fren mekanızması bulunmayan traktörlerde frenleme 4x4 konumu bağlıyken şaft yardımıyla arka frenin durdurma gücünden yararlanarak frenleme yapar fakat 4x4 konumunda değilse önlerin frenleme yapma olanağı yoktur

LORUOĞLU link=topic=53497.msg559249#msg559249 date=1331398018' Alıntı:
Arkadasım cok tesekkur edrım sorumun cevabını aldım verdıgın bılgı ıcın sagol benımde merak ettıgım buydu zaten ... şaftan tutuyor ön frenler...
eyvallah :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=53497.msg559270#msg559270 date=1331400529' Alıntı:
ön takımda fren mekanızması bulunmayan traktörlerde frenleme 4x4 konumu bağlıyken şaft yardımıyla arka frenin durdurma gücünden yararlanarak frenleme yapar fakat 4x4 konumunda değilse önlerin frenleme yapma olanağı yoktur
motor tekcekerde iken bile frene basıldıgında dt ye gecerek önleri de frenleyen motorlar var... örnegin nh tl100a :)
diger markalarda da elbet vardır :)

]
abi ne çaban var anlamadım ama kullandığım traktörümü bilmiycem
son gazda giderken sadece arka tekerlerden fren tuttuğu zaman arkalar kayar benim ki kaymıyo 4 tekerden tutuyo işte
yazın gel aksaray a deneyelim görelim. yağ hortumuna felan gerek yok
td 80 2010 dan sonra plus olarak üretilmeye başladı nh tdlerin tamamı
bu seri otamatik çiftçekere geçio frene basınca