8175 ÇİFTDİSKLİ İRTEM UD 2750 İLE BUĞDAY ÇİZİMİNDE

Ynt: 8175 ÇİFTDİSKLİ İRTEM UD 2750 İLE BUĞDAY ÇİZİMİNDE

ufukk link=topic=49111.msg481935#msg481935 date=1323029997' Alıntı:
Bereketli olsun , çift diskli ve arkada baskıcı tekerlek olan modeller yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Bu çift diskli ve akrada tekerlekli sistemin bir kullanıcı olarak iyi yanlarını ve kötü yanlarını anlatman mümkün mü? Tek diskli makinalarda bazen disklerin dönmeme sorunu sorunu oluyordu , diskin bir tarafı yeniyordu , araya toprak sıkışıyordu , ayçiçek sapı sıkışıyordu , çift disklilerdede bu sorunlar oluyor mu? Tek diskliden , çft diskliye geçmeyi tavsiye eder misin? Ayrıca arkadaki tekerlerkler ne işe yarıyor? Tohum disklerin arasına mı düşüyor? Nasıl örtülüyor ? Tek siklilerde sert yere gelince bazen tohum açıkta kalıyordu , bundada aynı sorunlar var mı? Kullanan ve tecrübe etmiş birinin görüşlerinden faydalanmak , almayı düşünenler için iyi bir referans olur. Traktör ile ilgili olarak da makina tam tohum ve gübre dolu iken ön kalkma sorunu oluyor mu? Bizde daha önceden 265 MF vardı , ön tarafı makina takınca çok kalkıyordu , az geliyordu ağırlıklar.
makinayı ilk aldığımız yıl teknik hatalar mevcuttu üzerinde tabi ilk ürün bize ulaştığı için.
sorunları söyle analatayım;
*makinayı ilk kullandığımızda diskler birbirine sürtüyordu araya toprak sıkışıyordu ve diskler dönmüyordu.dönmediği içinde çöpelli yerlerde toplama yapıyordı.
*disklerin bağlandığı ayaklar zayıf olduğu için makina zıpladığı zaman disklerin ve tekerlerin ağır olduğu için ayaklarde eğilmeler olmuştu hatta bazılar kırılmıştı bile.

tabiki irtem malının arkasında durduğu için fabrikadan yeni sistem ayakları gönderdi ve sorunumuz ortadan kalktı ve çok randımanlı ekim yapabildik ve yapmaya devam ediyoruz.
tohum ve gübre dolu olduğu zaman 8175 in önüde kalkıyor ama benim için sorun olmuyor nede olsa tarlanın içinde çalışıyor.zaten yolda boş iken bi sorun yaratmıyor.

çift disklerde sert zeminlerde batmamazlık yapmıyor ayakların ağır olduğu için.tohumlarda iki diskin arasına düşüyor ve tekerlekler diskin izini örtüyor arkadaki tırmıkta düzeltip geliyor.

irtemin tek diskli makinası bu makinayla kıyaslanamaz bile arkadaşlar.tohum ekiminde son teknoloji irtem çiftdisklidir.
umarım açıklamalarımla size yardımcı olmuşumdur.

işler çokmu cihan sitede göremiyoruz..maşallah makinaların ikisnede toz kondurmamışsın.ayrıca millet tümoların yeni kasalarını tip olarak beğenmiyor ama bence gayet güzel .eline sağlık teşekkürler

vale link=topic=49111.msg481998#msg481998 date=1323032278' Alıntı:
işler çokmu cihan sitede göremiyoruz..maşallah makinaların ikisnede toz kondurmamışsın.ayrıca millet tümoların yeni kasalarını tip olarak beğenmiyor ama bence gayet güzel .eline sağlık teşekkürler
var yine abi az çok işte :) makinalar titizlikle bakılıyor abi :D beğenmesinler abi boşver.senin fenota hayran kaldım ha.uçaktan ne farkı var ki hep komut :D

Bilgiler için teşekkürler , aydınlatıcı oldu. Makinayı tarlada görmeden , ve kullanan birinin deneyimlerini duymadan almam zaten. Geçen yıl alacaktık , bu modeller piyasaya yeni yeni geldiği için hesaplıda vereceklerdi , ama bahsettiğiniz sorunları yaşayabiliriz ürün daha yeni diye almaya cesaret edemedik. Ama artık bu üründe olgunlaştı , tarlada yeterince test edildi , ayrıca İrtem in rakiplerinden KURT tarımda çift diskli çıkarmış galiba fakat onun arkasında terekerleri yok , sizinkinden farklı olarak. Eğer diskler dediğiniz gibi batıyorsa sert topraklar için baltalı ayaklı alan arkadaşlarda bu sisteme dönebilirler. Traktörün önüne 2 ağırlık daha eklenirse ön kalkma problemi dahada azalabilir.

Yerli traktörlerde genelde sorunların çoğu Hidrolik ve Transmisyon kaynaklı oluyor. Bizimkiler bu işlerde eksik kalıyorar sürekli , önceye göre iyileşti Tümo nun hidrolikleri , yakın bir akrabamızda ilk çıkan 8280 lerden vardı , 90 lı yıllardaki ilk 8280 lerden hidrolikler çok kötüydü , 2 sene önce 9080 aldı , hidrolikler epeyce gelişmiş önceye göre ama lakin yine ufak tefek sorunlar oluyor , birde debriyaj ı çok çabuk yiyiyor.

Bileder çizdirdin mi la :D ;D Sana o kadar dil döktüm dimi ben çifçeker al çifçeker al çifçeker al diye :D Neyse artık aldın zati. Tümosanın hidrolikleri ses yapıyo diyolarda ben hiç rastlamadım. O kadar indirdip bindirdik ne bir titreme yaptı ne başka bir şey. Ama şu var 3 gündür kalça ağrısı çekiyorum.Bu ağrıda tümodan bana bir hatıra kaldı. Allah o debriyajı o kadar sert yapandan ..... :(

doganbey1 link=topic=49111.msg482109#msg482109 date=1323038707' Alıntı:
Bileder çizdirdin mi la :D ;D Sana o kadar dil döktüm dimi ben çifçeker al çifçeker al çifçeker al diye :D Neyse artık aldın zati. Tümosanın hidrolikleri ses yapıyo diyolarda ben hiç rastlamadım. O kadar indirdip bindirdik ne bir titreme yaptı ne başka bir şey. Ama şu var 3 gündür kalça ağrısı çekiyorum.Bu ağrıda tümodan bana bir hatıra kaldı. Allah o debriyajı o kadar sert yapandan ..... :(
doğan paslandımıydı debriyej anlattığın gibiyse bizim ölmemiz lağzım aylarca üzerindeyiz :D

Mibzer fiyatı 11.000 TL civarıdır diye tahmin ediyorum. Seçtiğin kapasite ve sıra sayısına göre değişir tabi fiyatı , ben 21 sıralı model için tahminde bulundum , Belki sezon geçtiği için bir miktar gevşeme olabilir.

ufukk link=topic=49111.msg482695#msg482695 date=1323116427' Alıntı:
Mibzer fiyatı 11.000 TL civarıdır diye tahmin ediyorum. Seçtiğin kapasite ve sıra sayısına göre değişir tabi fiyatı , ben 21 sıralı model için tahminde bulundum , Belki sezon geçtiği için bir miktar gevşeme olabilir.

teşekkür ederim o bedel çok