Acil İshal sonrası buzağım süt içmiyor tavsiye bekliyorum

Abilerim 7 günlük buzağıda ishal vardı doğumdan sonra aşısını da vurmuştum oysaki veteriner getirdim ilaçlar verdi ishal yok şimdi sıvı kaybı da yok gibi buzağı canlı ama tek sorun süt içmiyor su içiyor veteriner serum verdi baytril ve elektrolit verdi ama düzelmedi yardımlarınızı bekliyorum
20200403_175310.jpg

Ömer Şahin abi besleme hortumuyla iş görebilir miyiz
Bence görürsün , veterinerle görüş, su içiyosa, suyla süt tozuda içer biberonun ağzını kes ağzına zorla sık bi parmağınla diline bastır bırak yani hayvanı içmeye zorla, az az muhakkak sıcak olsun yarım litre yarım litre dene, yada hortum al , günde4 kez dene çok içmesine gerek yok az az , dene ben öyle yapıyorum zorla, hiç hortum kullanmadım.

Bence görürsün , veterinerle görüş, su içiyosa, suyla süt tozuda içer biberonun ağzını kes ağzına zorla sık bi parmağınla diline bastır bırak yani hayvanı içmeye zorla, az az muhakkak sıcak olsun yarım litre yarım litre dene, yada hortum al , günde4 kez dene çok içmesine gerek yok az az , dene ben öyle yapıyorum zorla, hiç hortum kullanmadım.
Ciğerlerine kaçar süt dedi veterinee ateş düşürücü vurdum şimdi ama abi

Bu buzağı için bişey diyemem veteriner in işi ama erken dönemde ishal roto-corona virüsü akla getirir. Eğer bunlar veya kripto varsa tedavi biraz zor hayvan kendisi yenebilirse yeniyor ve önlem alman gereken bir hastalık yoksa buzağı kayıpların artar. Veteriner lerde test kitleri var dışkı alıp test yapıyorlar sonuca göre aşıya başlarsın. Ben kolibin diye bir aşı kullanıyorum anne karnındayken. Roto virüs çıkmıştı bende daha önce de coronayla uğraştım. Aşı çözüyor işi. Kripto varsa da ona yönelik sıvı ilaçlar var çok ile yarıyor. Hasta buzağın için geçmiş olsun ama diğerleri için önlem al emin ol aşı tedaviden çok ucuz ve hayvan etkilenmiyor

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Bu buzağı için bişey diyemem veteriner in işi ama erken dönemde ishal roto-corona virüsü akla getirir. Eğer bunlar veya kripto varsa tedavi biraz zor hayvan kendisi yenebilirse yeniyor ve önlem alman gereken bir hastalık yoksa buzağı kayıpların artar. Veteriner lerde test kitleri var dışkı alıp test yapıyorlar sonuca göre aşıya başlarsın. Ben kolibin diye bir aşı kullanıyorum anne karnındayken. Roto virüs çıkmıştı bende daha önce de coronayla uğraştım. Aşı çözüyor işi. Kripto varsa da ona yönelik sıvı ilaçlar var çok ile yarıyor. Hasta buzağın için geçmiş olsun ama diğerleri için önlem al emin ol aşı tedaviden çok ucuz ve hayvan etkilenmiyor
Abi önce kan geldi sonra ishal sonra kanlı ishal sonra kan kesildi sadece ishal oldu ishali varken süt içiyordu toz içirdik ama iki gündür süt içmiyor birde ağız sütünü de içirmedik annesinin gögus damri çatlamiş kan geliyordu bende normal süt verdim onun da etkisi var gibi

Abi önce kan geldi sonra ishal sonra kanlı ishal sonra kan kesildi sadece ishal oldu ishali varken süt içiyordu toz içirdik ama iki gündür süt içmiyor birde ağız sütünü de içirmedik annesinin gögus damri çatlamiş kan geliyordu bende normal süt verdim onun da etkisi var gibi
Ben diğer hayvanların için tavsiye verdim. Aşı kullanın aşı tedaviye göre çok ucuz. Ve bu dediğim virüs varsa buzağı kaybın çok olur.. Ağız sütünü es geçme kanlı da olsa ver çünkü ağız sütünde buzağı bağırsağındaki mekonyumu temizlemek için farklı oranlarda mineral madde ve buzağının bağışıklığını güçlendirmek için anneden gelen büyük moleküllü bağışıklık maddeleri var. Bunların geçebilmesi için de buzağının bağırsağındaki gözenekler ilk anlarda geniştir git gide küçülür yani buzağı ya ilk 4 saat içerisinde ağız sütü vermek gerekiyor. Kendi bağışıklığı olmadığı için hastalıklara açıktır. Ben zooteknist im şuan tedavi veterinerin işi ben sürü yönetimi, bakım besleme den anlarım, verdiğim tavsiyeler sağlık koruma yönünden olur

Geçmiş olsun,inşallah iyileşir. Ben, buzağı doğduğu andan itibaren bir hafta on gün falan spektan jel denen ilaçdan buzağının ağzına her gün beş defa sıkıyorum. Bu süreçde de sütünü ölçülü olarak veriyorum. Buzağıların ilk bir haftada ishale yakalanmamaları önemli.

Bu buzağı 10 günlük 34.2 derece ateşe kadar düşmüştü ve şuan hayatta maliyetli oldu ama
Test kitini okumayı tam bilmiyorum ama rotavirüs çıkmış sanırım. Eğer anne karnındayken aşılanmış olsa hiç yakalanmayacaktı. Viral hastalıklar kolay kolay ahırdan gitmez. Aşı Kullanmanı tavsiye ederim. Kripto için veteriner arkadaşlar halocur isimli ilacın iyi çalıştığını söylediler
IMG_20200328_175024.jpg
Screenshot_20200405_232258_com.android.chrome.jpg