Acil İshal sonrası buzağım süt içmiyor tavsiye bekliyorum

Test kitini okumayı tam bilmiyorum ama rotavirüs çıkmış sanırım. Eğer anne karnındayken aşılanmış olsa hiç yakalanmayacaktı. Viral hastalıklar kolay kolay ahırdan gitmez. Aşı Kullanmanı tavsiye ederim. Kripto için veteriner arkadaşlar halocur isimli ilacın iyi çalıştığını söyledilerEkli dosyayı görüntüle 46860Ekli dosyayı görüntüle 46861
Kripto ya bağlı ishallelerde de kan görülüyormu mesela bazı buzağılarda da önce kan görüyorum dışkıda iki gün sonra ishal oluyorlar bende symcox ve ishal hapı içiriyorum 5 günlükken falan oluyorlar kanı erken görürsem ishal olmuyorlar

İshal rengi koyu hale gelirse artık zehir kana karışmış denektir kurtuluş imkanı çok düşük ihtimal
Kripto ya bağlı ishallelerde de kan görülüyormu mesela bazı buzağılarda da önce kan görüyorum dışkıda iki gün sonra ishal oluyorlar bende symcox ve ishal hapı içiriyorum 5 günlükken falan oluyorlar kanı erken görürsem ishal olmuyorlar bende koksidiyoz tedavisi uyguluyordum acaba kripto mu vardı ki abi

Evet abi koyulaşmıştı ve buzaği öldü akşam
Geçmiş olsun Oğuzhan oluyor bazen , ilk 15 gün günlük 4 litreyi geçmemek gerek genelde süt dokunuyor, birde büyük hayvanlarla buzağılar aynı ahırda olmaz, 3 gün olunca başka yere alırım , cereyan yapmayan 3 tarafı kapalı bi tarafı açık bireysel bölmeye, çok faydası var, günlük su , yem, süt, hepsi bireysel olmalı,

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Kripto ya bağlı ishallelerde de kan görülüyormu mesela bazı buzağılarda da önce kan görüyorum dışkıda iki gün sonra ishal oluyorlar bende symcox ve ishal hapı içiriyorum 5 günlükken falan oluyorlar kanı erken görürsem ishal olmuyorlar
Geçmiş olsun.. Bu bilgiler işine yarar sanırım
Screenshot_20200406_113015.jpg
Screenshot_20200406_112928.jpg

Geçmiş olsun Oğuzhan oluyor bazen , ilk 15 gün günlük 4 litreyi geçmemek gerek genelde süt dokunuyor, birde büyük hayvanlarla buzağılar aynı ahırda olmaz, 3 gün olunca başka yere alırım , cereyan yapmayan 3 tarafı kapalı bi tarafı açık bireysel bölmeye, çok faydası var, günlük su , yem, süt, hepsi bireysel olmalı,
Abi 3 4 yıldır hiç buzağı kaybım yoktu septisemiyi vuruyorduk yetiyordu buzağıları değerinde satıyorduk yani ama bu yıl ishal kan öksürük hepsini tattık bronşitten fakültede hayvan bile yatırdık 3 gün ama insanlar ölüyor ama yapacak birşey yok şimdilik bidahaki doğumlarda kuru dönem aşılarını aksatmamam lazım

Abi 3 4 yıldır hiç buzağı kaybım yoktu septisemiyi vuruyorduk yetiyordu buzağıları değerinde satıyorduk yani ama bu yıl ishal kan öksürük hepsini tattık bronşitten fakültede hayvan bile yatırdık 3 gün ama insanlar ölüyor ama yapacak birşey yok şimdilik bidahaki doğumlarda kuru dönem aşılarını aksatmamam lazım
Geçmiş olsun bu yıl biral hastalıklar hat safhada. Bitane kırmızı angus erkek buzağım doğdu ortalama 24 saat sonra ishal oldu. Süt içmemeye başladı veterineri aradım veteriner gelene kadar öldü. İshal olduktan sonra 12 saat dayanamadı. Daha önce başımıza gelmediğinden hiçbi koruyucu yapılmamıştı. İki ay sonra siyah angus erkek buzağı doğdu doğar doğmaz antiserum yapıldı göbek kordonu dezenfekte edildi kolustrum içirildi 24 saat içinde bu buzağıda ishal oldu hemen veterineri aradım 3 litre serum çeşitli antibiyotikler spectam jel ve mama tozu verdi. 400 tl ye maloldu ama buzayı kurtardık. Ondan kısa bi süre sonra bi erkek angusum daha doğdu doğar doğmaz antiserum yapıldı göbek kordonu dezenfekte edildi kolustrum içirildi. Her gün akşam sabah sütün ardından 10 kez spectam jel pompaladım jel bitene kadar 6 7 gün boyunca allaha şükür o yakalanmadı. Bundan sonra hiç eksik etmem. Buza kayıpları malesef çok ağır ve üzücü oluyo.