Aramızda HANOMAG Traktörü bilen var mı?

Eski bir traktör, Türk kanallarından TVT ve bir kaç kanal daha tanıtmış, unutulmaya yüz tutmuş bir traktör ama canavara benziyor, şekli, Enter gibi aynı. Etrafınız da kullanan var mı, kullanan kalmamıştır ama, müzelik çıkartıp gezerler herhalde. Buyurun tartışalım. Videosu varsa da YouTube'da bağlantısını paylaşabilirsiniz.
hqdefault.jpg

Eski bir traktör, Türk kanallarından TVT ve bir kaç kanal daha tanıtmış, unutulmaya yüz tutmuş bir traktör ama canavara benziyor, şekli, Enter gibi aynı. Etrafınız da kullanan var mı, kullanan kalmamıştır ama, müzelik çıkartıp gezerler herhalde. Buyurun tartışalım. Videosu varsa da YouTube'da bağlantısını paylaşabilirsiniz. Ekli dosyayı görüntüle 52744
Traktöre nereden bineceyiz [emoji1]

• Beğen
Tepkiler: Tümosan'cı!
1969 model var bende,
kaput ve çamurlukları mahvolmuştu,
çamurluklara 265 mf,
kaputa ise kendi yapımım olan kırmızı renkte birşey yaptım.
yıllarca kullandım,
ilk traktörümdü.
motor mercedes unimog motoru.
şanzıman harikaydı, vitesleri ileri geri değil,, yana kaydırılıyordu.
ön aksta makas bulunuyor.
alman malıdır.
sonradan fabrika sanırım otobüs kamyon ve iş makineleri üretmiş.
ve başka büyük bir firma bu markayı satın almış.

velhasıl,,

diferansiyeli alttan bir taşın üzerinden teker kayması,suretiyle, kırdım. 1 karış parça gövdeden koptu.

haa yapılsa yapılır tabi, ama öyle duruyor.
gidip o zaman yeni traktör almıştım.

1969 model var bende,
kaput ve çamurlukları mahvolmuştu,
çamurluklara 265 mf,
kaputa ise kendi yapımım olan kırmızı renkte birşey yaptım.
yıllarca kullandım,
ilk traktörümdü.
motor mercedes unimog motoru.
şanzıman harikaydı, vitesleri ileri geri değil,, yana kaydırılıyordu.
ön aksta makas bulunuyor.
alman malıdır.
sonradan fabrika sanırım otobüs kamyon ve iş makineleri üretmiş.
ve başka büyük bir firma bu markayı satın almış.

velhasıl,,

diferansiyeli alttan bir taşın üzerinden teker kayması,suretiyle, kırdım. 1 karış parça gövdeden koptu.

haa yapılsa yapılır tabi, ama öyle duruyor.
gidip o zaman yeni traktör almıştım.
Çok güzel açıklamışsın, teşekkürler. Motor güçlü ( o zamana göre ) tabi, şanzıman dediğiniz gibi harika ve her traktör de bulunmuyor. Büyük firma dediğiniz, sanırsam, Finlandiya'dan bir firma satın almıştı. Traktör üretimini bırakıp, kamyon gibi taşıtları üretmeye başlamış ama, o konu da da istikrar yakalayamadı. Bildiklerim ne kadar doğru bilmiyorum ama, sen net akıcı açıklamışsın. Alman malı, değil de Ukrayna malı sanıyordum şaşırdım. Özenle yapılmış bir traktör. ( tabi o zamana göre ) Keşke devamı gelseydi. Peki, şu sonradan aldığınız traktör nedir, sorması ayıp?

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Bizim köyde vardı hanomag brillant modeli 5 vites 4 silindir 54 beygir ama kendisinden 10 hp yüksek traktörlerden çekiş olarak daha iyiydi önü uzundu şahlanma zıplama yapmazdı hidrolik kolları havada iken yük binmesin diye kilitleme mandalı vardı.
Traktör özenle yapılmış keşke devamı gelseydi, adamlar sonra işleri yürütememiş, devam etseydi tutardı. Ama güçlü bir traktör olduğu kesin. :)

Çok güzel açıklamışsın, teşekkürler. Motor güçlü ( o zamana göre ) tabi, şanzıman dediğiniz gibi harika ve her traktör de bulunmuyor. Büyük firma dediğiniz, sanırsam, Finlandiya'dan bir firma satın almıştı. Traktör üretimini bırakıp, kamyon gibi taşıtları üretmeye başlamış ama, o konu da da istikrar yakalayamadı. Bildiklerim ne kadar doğru bilmiyorum ama, sen net akıcı açıklamışsın. Alman malı, değil de Ukrayna malı sanıyordum şaşırdım. Özenle yapılmış bir traktör. ( tabi o zamana göre ) Keşke devamı gelseydi. Peki, şu sonradan aldığınız traktör nedir, sorması ayıp?
onun resimlerini atarım.

sonradan, bir sürü traktör değiştim,
şimdi deutz agrolux 75 ve claas 330cx var.