Arpa da soğuk hasarı ve mantar hastalığı neden olur ne yapılmalı ?

Screenshot_2023-05-05-20-05-19-632_com.miui.gallery.jpg
Screenshot_2023-05-05-20-05-14-607_com.miui.gallery.jpg

Arpalarda yaprak uçlarında sararma var.Kökler sağlam gibi duruyor.hava birkaç gün ekşi derecelere indi soğuktan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Ne ilacı kullanmalıyım tavsiyesi olan varmı yada başka bir sebepten olabilir mi bu hastalık.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Ekli dosyayı görüntüle 75468Ekli dosyayı görüntüle 75469
Arpalarda yaprak uçlarında sararma var.Kökler sağlam gibi duruyor.hava birkaç gün ekşi derecelere indi soğuktan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Ne ilacı kullanmalıyım tavsiyesi olan varmı yada başka bir sebepten olabilir mi bu hastalık.
Geçmiş olsun, bu durum tüm anadoluda var. Şahsi fikrim arpa yazlık ekim tercih edilmeli. bizim arpalarda da aynı durumda. bölgemizde yazlık ekim hiç tercih edilmiyor. seneye deneme amaçlı ekmeyi düşünüyorum. Şubat ayı itibari ile ilk fırsatta..

Ekli dosyayı görüntüle 75468Ekli dosyayı görüntüle 75469
Soğuk vurmuş düzelir ama biraz verim düşer atma imkanın varsa dönüme 10 kilo kadar üre at hiç bisey kalmaz geçen sene bizim ordada olmuştu başka ilaçlara boşuna para verme