BUĞDAY VE ARPADA ÇIKIŞ SONRASI DAR VE GENİŞ YAPRAKLI OT İLACI ATIMI - NEW HOLLAND TD100D & PARLAYAN 1000 LT 2K22....!!!

1.jpg

BUĞDAY VE ARPADA ÇIKIŞ SONRASI DAR VE GENİŞ YAPRAKLI OT İLACI ATIMI - NEW HOLLAND TD100D & PARLAYAN 1000 LT 2K22....!!!​

17/12/2022

Merhaba arkadaşlar bu fotoğraflarda ve video da buğday ve arpalarımıza çıkış sonrası dar ve geniş yapraklı yabancı ot ilacı atmaktayız. New Holland TD100D ve Parlayan 1000 LT ilaç görevindeydi. Umarım beğenirsiniz. İyi seyirler....;)

alipasalierkan...........;)

Youtube Video HD....!!

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

Yorumlar için sağolun arkadaşlar....;)

Kral bu ne acele?
Acelelik bir durum yok. Attığımız ilaç ürün çıkmadan veya çıktıktan kısa bir süre sonra atılıyor. Zamanını geçirdiğinizde ilaç çalışmıyor. Madurez, Enforcer, Defi, Kelt vb. ilaçlar bu şekilde çalışan ilaçlar. Bunları attıktan sonra bir daha ekstrem şartlar olmazsa ilaç atmıyorsunuz.

Kolay gelsin bereketli olsun Erkan, ekip tam kadro sahada , bizde ise ilac dışında tek tuk gubre isine başlayanlar var , bakalım biz biraz daha bekleyeceğiz
Bizde ilaç, gübre, sürüm, ekim şeklinde karışık gidiyor. Hala eken bile var.

Kolay gelsin, Arpalarda kurt türü bir şey var mı Ekin Kambur Böceği gibi? Arpalar Silivride bu sene seyrek gibi.
Bizim zaten pulluk ile sürüktü, o yüzden çok topaç vardı. Önden potinger, merdane tekrar potinger merdane şeklinde hazırladık. Üstüne ektikten sonra yine merdane çektik. Ama topaçlıktı çok. Ekerken içim dışıma çıktı. O yüzden de çıkışlar seyrek bizde. Tohum yatağı güzel hazırlanamadı. Sadece bir tarlada bu hafta sonu gübre atarken kenar boyundan 1 metre kadar bir açılma fark ettim. Sanırım yandaki tarla anızdı sürülünce bizim tarlaya geçiş yapmış kurt. Onun dışında kurt kaynaklı değilde, kuraklık kaynaklı eksik gözlemledim. Misal bazı yerleri kazıyorum. Arpa çimlenmiş. Ama topaç altında kalmış. Yer yüzüne daha varamamış. Çıkmaya çalışan bile var daha. Otlarda ona keza. Arpa yerlerinde yeni yeni otlar çıkmış. Topaç altından falan. İlaç atmamıza rağmen sanırım topaçlıktan tam etki yapamadı. Buğdaylarda mesela o tarz ot gelme durumu yok. Şöyle birşey de var.
Hem Enforcer, Madurez tarzı ot ilacı, hem Hammer, hem kurt ilacı olsun katıp atanlarda oldu. Ekinleri kuruyor. Aşırı yükleme olduğu için ekinler hasar almış.
Kolay gelsin Erkan.
Hangi ilaçları kullandınız?
Adama Madurez kullandık.

Kolay gelsin, erkan..
Bende hangi ilaçları kullandın merak ettim. Bizede deyiver.😕
Adama Madurez abi.

Kolay gelsin erkan

@alipasalierkan
Pahalı ve orjinal ilaçlar kullanıyorsunuz. Dekara 500 mlt bayağı maliyet çıkartır.
Ben yine Mustang ya da muadili Resital DUO ( 2,4 D EHE+florasulam) Dekara 50 mL + Cowboy-Hektaş (clodinafob) dekara 20 mL ile devam ederim.Hem çok başarılı hem ekonomik.
Bizim bölgede artık bu tarz ilaçlar kullanılıyor. Bazı otları öldürmüyor eski tip ilaçlar. Sizde daha gerekmeyebilir tabiki. Bizde kanola ile ot popülasyonu arttı ve çeşitlendi.

ilacı hangi basıncta atıyorsunuz plastik memeler ile? parlayan ın amazon modeli mi bu?
3.5 - 4 Bar arasında değişiyor memesine göre. Amazone modeli olarak geçiyor.

Bizim bölgede artık bu tarz ilaçlar kullanılıyor. Bazı otları öldürmüyor eski tip ilaçlar. Sizde daha gerekmeyebilir tabiki. Bizde kanola ile ot popülasyonu arttı ve çeşitlendi.

3.5 - 4 Bar arasında değişiyor memesine göre. Amazone modeli olarak geçiyor.
3,4 bar da mısıra ot ve yaprak gübresi atılabilir mi? dekara 30 litre su atıyorum ot ilacında.

3,4 bar da mısıra ot ve yaprak gübresi atılabilir mi? dekara 30 litre su atıyorum ot ilacında.
Bar olayı sizin yapmak istediğiniz uygulama ile alakalı. Traktörün hızı ve bar ona göre ayarlanmalı. Bir depo ile 40 dekarda atarsınız, 50 dekar da. Traktörün hızıyla orantılı olarak bar ayarlanır. Misal biz bu traktör ile bu sene ilk defa attık. Diğer traktörümüz ile vites hızı uyuşmadı. 45 dekar atması gerekirken 50 dekar attı. Bu sefer Bar ayarını arttırdım. Bar, Hız ve Meme büyüklüğü bu 3 faktör atımı etkiler. Meme deliği büyükse daha çok su atar. Yani bunu deneyerek çözmeniz gerek. Buradan ne desek afaki olur. Makinanız üzerinde çizelge varsa. Meme çizelgesinden kullandığınız memeye göre ayar yapabilirsiniz. Meme numarası büyüdükçe attığı su miktarı artar. Misal 3 numara kırmızı çift açılı meme ile 45 dekar atıyorsam, Mavi 4 numaraya çevirince bu belki 40 dekar atacak. Aşağıda çizelge mevcut. Kullandığınız memelere ve hıza göre ayar yapabilirsiniz.

sf103_original.jpg

lechler-spritz-tab-id3_3605_2.jpg

lechler-tab-idk-idkn-500px_236_2.jpg

csm_lechler_support_icon_spritztabelle-feldbau_5009a7e12e.jpg

Bu tablonun üstünde meme çeşitleri yer alıyor. Resimden hangi memeyi kullandığınıza göre tablolardan bakabilirsiniz. Genelde LU, ID, IDK, AD, ST gibi memeler piyasada mevcut. Aşağıdaki linkten tabloya ulaşabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
@alipasalierkan
Pahalı ve orjinal ilaçlar kullanıyorsunuz. Dekara 500 mlt bayağı maliyet çıkartır.
Ben yine Mustang ya da muadili Resital DUO ( 2,4 D EHE+florasulam) Dekara 50 mL + Cowboy-Hektaş (clodinafob) dekara 20 mL ile devam ederim.Hem çok başarılı hem ekonomik.
hocam hektaşın sitesinden baktım da Cowboy-Hektaş (clodinafob) için sadece buğdayda kullanılacağı yazıyor ama arpaya zarar verir mi ?

• Beğen

@alipasalierkan
İlaç hakkında bilgim yok. Ama sitelerinde altta başka üründe kullanılmaz diye belirtmişler.
Göktürk isimli kullanıcı karıştırıp kullanıyor galiba. iki ilacı birden

• Beğen