Arpa Hasadı başladı

Ynt: Arpa Hasadı başladı

Alfa link=topic=44860.msg421295#msg421295 date=1309248075' Alıntı:
dikkat ederseniz kurakta dekarda700 kg ' a kadar verim alınıyor demiştim.Sivas ' ta denenmedi.Ancak,Yozgat-Boğazlıyan ' da Boğazlıyan Taım ve Kırşehir Kaman ' da Altıparmak ' ın sattığı çiftçiler 700-750 kg ' a kadar kurakta verim aldılar.
Siz gelin bizim kıraç topraklarımızda 500 kg alın o arpadan ben sizin alnınızı öpeyim..
O sizin bahsettiniz kuru tarımının toprakları genelde taban topraklardır..
Kuru tarımdan bahsederken bunları dikkate alın...

kamandaki çiftçilerin hangi köyden oldugunu bildirmen mümkün mü.? altıparmagı iyi tanıyorum geçen yıl ve daha önceki yıllarda böyle verimli bir arpa duyulmadı kamanda tarım 92 iyi sonuç verdi.agırlık efes ve tarım 92 buyıl küçük çaplı aydan hanım var.daha hasat başlamadı.ırmak ve baraj kenerlarında başladı kısmen ama verimlerin iyi oldugu söyleyor.bu arpayı duysaydık yok satacagına emindim.yinede araştıracagım.böyle bir şey vrsa niye ekmeyelim.ama aydan hanımın buyıl çok güzel verim verecegine inannıyorum inşallah.

nailyetek link=topic=44860.msg421099#msg421099 date=1309197950' Alıntı:
Biz o rakamları görebilsek; TMO gibi silo yaptırmazsam ne olayım..:) Valla İbrahim memleketin kıymetini bilin, hatta bütün yatırımlarınızı toprağa yapın derim.. :)
nedir bizim bu köylerin hali. ben ortalama 400 aliyim hububatda 1000 dönüm ekmezsem adam degilim...

dikkat ederseniz kurakta dekarda700 kg ' a kadar verim alınıyor demiştim.Sivas ' ta denenmedi.Ancak,Yozgat-Boğazlıyan ' da Boğazlıyan Taım ve Kırşehir Kaman ' da Altıparmak ' ın sattığı çiftçiler 700-750 kg ' a kadar kurakta verim aldılar.
peki tohumu nerden tegmin edebiliriz. bizim icin sizin verilerinizin yarisi bile hayal sayilir, ama 10 15 dekarda denemekde fayda var. sivas da bayiiniz varmi. yada baska türlü ulastirma imkaniniz...

köylü link=topic=44860.msg421358#msg421358 date=1309268230' Alıntı:
kamandaki çiftçilerin hangi köyden oldugunu bildirmen mümkün mü.? altıparmagı iyi tanıyorum geçen yıl ve daha önceki yıllarda böyle verimli bir arpa duyulmadı kamanda tarım 92 iyi sonuç verdi.agırlık efes ve tarım 92 buyıl küçük çaplı aydan hanım var.daha hasat başlamadı.ırmak ve baraj kenerlarında başladı kısmen ama verimlerin iyi oldugu söyleyor.bu arpayı duysaydık yok satacagına emindim.yinede araştıracagım.böyle bir şey vrsa niye ekmeyelim.ama aydan hanımın buyıl çok güzel verim verecegine inannıyorum inşallah.
aydanhanımı yakın bi arkadaşım 4 yıldır eker kendisinin koyun sürüsü oldugu icin arpaya önem verir 6 sırlısınıda ekti tarımkredinin verdilerinide ekti efeside ekti tokat diye bi tohum var onuda ekti şimdi aydanhanımdan fazgecmem diyor ben 2 senedir ekerim bu yıl bakcaz artık daha dönmedi suluma ve gübre yapınca yeşil duruyor

BEN DİREK BAKANLIKTAN ALDIM.2 YILDIR EKİYORUM çok verimsiz tarlamda ekmeye başladım sonuç mükemmel.ikiyıldır gübresiz taban gübresi kullanmadan en verimsiz kıracın kıracı denen yerde ekiyorum.mükemmel.şuan içerisinde birtane yabancı birşey yok tektek seçtim tohumluga satacagım.inşallah şuan talep çok.yatma kesinlikle yok.hastalıga dayanıklılıgı güzel.efes de güzel kuraga iyi geliyor.

Alfa link=topic=44860.msg421390#msg421390 date=1309283408' Alıntı:
Sivas Pancar Kooperatifinden talep edersen 40 gün sonra göndeririz.
bu sene 30 40 dekar deneyelim. birakin 600 ü 900 ü ben 450 aliyim seneye 1000 dönüm kiralayip bu tohumu eker 5 seneyede köyün yarisini satin alirim.))) yok, diger arpalar gibi 200 250 kilolarda kalirsa artik ara ara kulaklariniz cinlar sanirim...saka bi yana agustosda gider gitmez bunu ismarlamak olacak ilk isim...

satocan58 link=topic=44860.msg421417#msg421417 date=1309286866' Alıntı:
bu sene 30 40 dekar deneyelim. birakin 600 ü 900 ü ben 450 aliyim seneye 1000 dönüm kiralayip bu tohumu eker 5 seneyede köyün yarisini satin alirim.))) yok, diger arpalar gibi 200 250 kilolarda kalirsa artik ara ara kulaklariniz cinlar sanirim...saka bi yana agustosda gider gitmez bunu ismarlamak olacak ilk isim...
Ya yok olmaz buralarda 400 versin köyde bulduğum tarlayı ekerim cidd*-*-*

çok temiz aydan hanım arpam var.tek tek seçtim direk tarım bakanlıgından aldım.4 ton kadar satabilirim.mükemmel bir çeşit.verim ve kalite sulu susuz heryerde sigorta.gübresiz taban gübresiz ektim.tüm köyümden sorabilirsiniz.boy gübresi attım.en fakir tarlada ektim.üst üste aynı şekilde ektim.ilk ktiğim 4 dekardı hiç gübre yoktu.denem ekimdi zor şartlara uymu için denetlemeli ekimdi.şimdi yine zoru başaracak ALLAHIN İZNİ İLE.İNŞALLAH

köylü link=topic=44860.msg421748#msg421748 date=1309375550' Alıntı:
çok temiz aydan hanım arpam var.tek tek seçtim direk tarım bakanlıgından aldım.4 ton kadar satabilirim.mükemmel bir çeşit.verim ve kalite sulu susuz heryerde sigorta.gübresiz taban gübresiz ektim.tüm köyümden sorabilirsiniz.boy gübresi attım.en fakir tarlada ektim.üst üste aynı şekilde ektim.ilk ktiğim 4 dekardı hiç gübre yoktu.denem ekimdi zor şartlara uymu için denetlemeli ekimdi.şimdi yine zoru başaracak ALLAHIN İZNİ İLE.İNŞALLAH
at binenin iş bilenin katılıyorum

gerçekten aydan hanım mükemmel.şimdiye kadar boşa kürek çekmişim.efesde güzel.ama aydan hanım çok mükemmel.aydan hanımı ismini vren müdür hanımıda çok iyi tanıyorum.sağ olsun.birde nohutum var şuan denemede ilk sınavı geçti.seneye piyasa sürerim inşallah.hasatalıga dayanımı iyi verimde belli olursa şu zor günde zor şartlarda çok iyi olacak.
bu arada hastalıga dayanıklı tek nohut çeşidide bende duyrulur.buyıl çok tohum verdim refarnslar çok iyi illerde alan arkadaşlar çok memnun.

köylü link=topic=44860.msg421823#msg421823 date=1309414145' Alıntı:
gerçekten aydan hanım mükemmel.şimdiye kadar boşa kürek çekmişim.efesde güzel.ama aydan hanım çok mükemmel.aydan hanımı ismini vren müdür hanımıda çok iyi tanıyorum.sağ olsun.birde nohutum var şuan denemede ilk sınavı geçti.seneye piyasa sürerim inşallah.hasatalıga dayanımı iyi verimde belli olursa şu zor günde zor şartlarda çok iyi olacak.
bu arada hastalıga dayanıklı tek nohut çeşidide bende duyrulur.buyıl çok tohum verdim refarnslar çok iyi illerde alan arkadaşlar çok memnun.
yemeklikmi,leblebilikmi?

kırklarelinde deneseniz

yemeklik ve ihracat agırlıklı.leblebilik iç piyasa dar alan bendeki iç piyasa ve yurt dışı.hem yemeklik hem ihracat .şuan elimdeki nohut yani hasatalıga dayanıklı cins.dogal bir nohut.istersen ekim tekniğine uy hiç bir kimyasal katmadan ilaç gübre vs doğal şekilde üret lezzeti çok farklı.ye benisi var.biçer döverle hasatı en mükemmel cins.verimi şuan ülkedeki en verimli nohut.çok kez bu sitede bu konuda yazdım açıkladım bir kişi hariç kimse aramadı.şuan tarlaki nohutu harmn etemeden ispariş aldım.üstelik benimki yetmiyor tohum olarak sattıgım dostlarınkinede başlayacagız.görüşmeler aramalar devam ediyor.
ALLAHIM NASİP EDERSE HASAT ETMEYİ İNŞALLAH CÜMLEMİZE YARDIM ETSİN.HEPİMİZ BORÇLUYUZ EMEK VERİYORUZ BİR YIL BEKLİYORUZ.YÜCE RABBİM TÜM ÇİFTÇİLERE YARDIM ETSİN.EMEGİNİ ZAY ETMESİN. AMİN AMİN AMİN .

Arpa ekecek engebeli yerim olmadığı için tohumlar hakkında bilgim yok ama konuyu detaylı inceledim bizim bölgemizde sulu tarım olduğu için arpalardan yüksek verimler alınabilir
nailyetek link=topic=44860.msg421099#msg421099 date=1309197950' Alıntı:
Biz o rakamları görebilsek; TMO gibi silo yaptırmazsam ne olayım..:) Valla İbrahim memleketin kıymetini bilin, hatta bütün yatırımlarınızı toprağa yapın derim.. :)
aynene abi hep toprağa yatırım yapıyoruz zaten.