Arpa ve buğday da don zararına faydalı....

S.a. değerli grup üyeleri
Bayramınız mübarek olsun
Çiftçinin bayramı olmaz diyerek konuya giriş yapayım..
Birkaç gün önce olan soğuklarda arpa ve buğdaylarımızda don zararı meydana geldi..
Simsiyah yaktı geçti..
Birinci sorum toparlanma olurmu??
Ikinci olarak ta şuan kardeşlenme döneminde ve ot ilacı yapılacak
İlaçlama ile birlikte ciberillik asit veya amino asit olmadı başka bir takviye vermek toparlamaya yardımcı olurmu..
Yada daha önce tatbik ettiğiniz durumları paylaşırsanız sevinirimm

• Beğen
Tepkiler: Çiftçi39
Bayramınız mübarek olsun
Birkaç gün önce olan soğuklarda arpa ve buğdaylarımızda don zararı meydana geldi..
Simsiyah yaktı geçti..
İlaçlama ile birlikte ciberillik asit veya amino asit olmadı başka bir takviye vermek toparlamaya yardımcı olurmu..
Herkeze hayirli bayramlar dilerim Dün bütün ekili alanları gezdim bazı ekinler tamamen kurumuş ortalık biçilmiş ot gibi kokuyor du resim bile çekmedim görüp hatırlamayım diye
Taban arazide ki ekinler fazla zarar görmemiş boyu 25 30 cm olanlar ekinler de fazla bir zarar yoktu ama kısa vr kiracta olanlar çok sıkıntı yaşamış ot ilaci ile bir kaç günde ölen köygöçürenler bile kurumuş
Aynı sıkıntıyı yaklaşık 5 yıl falan öncede yaşamıştık tarla komple kurudu sonradan yağmurlar ile gelmişti.
Ekinin toprak altında kalan kısmı yani özü sağlam ise yağmura göre gelebilir
Böyle bir sıkıntı varken ot ilaci atmak bence daha kötü olabilir ilaç atinca bugday da ister istemez etkileniyor ve strese giriyor
İmkan varsa sulamak gerekir yoksa elleri havaya açıp yalvarmaktan başka bir şey yok gibi
Bir kaç gün sonra biraz yagis görünüyor artık yagacagindanda umudum kalmadı bir rüzgar gelir yağışı alıp gider
Boruları serip sulayacam en azından ne kadar yeri sulayabilirsem

• Beğen
Tepkiler: Cafer58
Bayramınız mübarek olsun
Simsiyah yaktı geçti..
Giberellik asit kardeslenmeyi arttiriyo iki yildir Dogal kimya Megafill tablet atiyorum ot ilaclariyla bence faydalı aminoasit hic kullanmadim bisey diyemem ama Fulvik asit atarim cinko ile ot ilacindan bir hafta sonra
Basak cikarmayan bugdaya bisey olmaz ayrica hic canını sıkma ilaclardan sonra gubreyi de verdimi cosar bi daha...

• Beğen
Tepkiler: Cafer58