Arpa yaprak sararması ve siyah lekeler acil yardim

Arkadaslar acil yardıma ihtiyacım var. Henüz üst gübresi atmadım yapraklarda sararma ve siyah lekeler var yardımcı olursanız sevinirim. Hastalik mi acaba yoksa soğuk mu yakmış. Arpalar kardeslemeye yakın suanda yağış yok.ilac atsam acaba ters etki yapar mi ?

Resimler ve ekler

• 20210227_140925.jpg
    20210227_140925.jpg
    223.1 KB · Görüntüleme: 111
  • 20210227_140854.jpg
    20210227_140854.jpg
    423.3 KB · Görüntüleme: 114
  • 20210227_140823.jpg
    20210227_140823.jpg
    668.7 KB · Görüntüleme: 90
  • 20210227_140123.jpg
    20210227_140123.jpg
    484.2 KB · Görüntüleme: 111
Hocam bu gördüğün tüm Türkiye de var bu sene o lekeler septoria ama anladığım kadarıyla soğuk zararı da var ilaç atmak İçin biraz erken yağmur öncesi üre at biraz bitki büyüsün uzasın sonra ilaçlama yaparsın bu dönemde artığın ilaç alınmaz ayrıca bitki o ilacı alacağım diye ekstra enerji harcar daha kötü olabilri

Hocam bu gördüğün tüm Türkiye de var bu sene o lekeler septoria ama anladığım kadarıyla soğuk zararı da var ilaç atmak İçin biraz erken yağmur öncesi üre at biraz bitki büyüsün uzasın sonra ilaçlama yaparsın bu dönemde artığın ilaç alınmaz ayrıca bitki o ilacı alacağım diye ekstra enerji harcar daha kötü

Hocam bu gördüğün tüm Türkiye de var bu sene o lekeler septoria ama anladığım kadarıyla soğuk zararı da var ilaç atmak İçin biraz erken yağmur öncesi üre at biraz bitki büyüsün uzasın sonra ilaçlama yaparsın bu dönemde artığın ilaç alınmaz ayrıca bitki o ilacı alacağım diye ekstra enerji harcar daha kötü olabilri
Yağış olmadigi için gübreyi atamadık havada uzun süre bisey göstermiyor havada ama mecbur atacağız vakit geldi artık. Normal de ilaçlamasını martin sonuna yapıyorduk ama hastalik ekini durdurur mu diye düşündüm

Arpaya özgü bir hastalık.Arpa yaprak yanıklığı yada lekesi.Hava şartları uygun olursa dahada ilerler.Çok çekiyoruz bizde bu hastalıktan.Arpa üzerine arpa ekilen yerlerde daha çok olur.Bazen öyle bir ilelerki tüm yaprağı kaplar.Bayrak yaprağa kadar çıkar ve verim çok düşer.Bunun kesin ve net çözümü var oda input.Yada basf priaxor.Çok ilelemediyse raumada çözebilir.Ama kesin olsun dersen input at.Bendede var aynı sorun bende ne atacağıma karar vermdim şuan.

Bu arada input atarsan input kuvvetli bir ilaçtır.Yakın atım yapma.Ve hiç bir şey karıştırma. ilacın etkisini artıyor ve arpayı yakıyor.Birde daha atma birazdaha büyüsün bileklere gelecek kadar.Yinede sürekli takip et eğer şimdiden çok ilerleme ve kurumalar oluyorsa yapraklarda hiç bekleme at.

Bu arada input atarsan input kuvvetli bir ilaçtır.Yakın atım yapma.Ve hiç bir şey karıştırma. ilacın etkisini artıyor ve arpayı yakıyor.Birde daha atma birazdaha büyüsün bileklere gelecek kadar.Yinede sürekli takip et eğer şimdiden çok ilerleme ve kurumalar oluyorsa yapraklarda hiç bekleme at.
Suanda yeni başlangıcı var bende biraz beklemeyi düşünüyorum.ama yine de fikir almak istedim. İlerleyen günlerde tekrardan paylaşırım durumunu teşekkür ederim yardımınız için

Arkadaslar acil yardıma ihtiyacım var. Henüz üst gübresi atmadım yapraklarda sararma ve siyah lekeler var yardımcı olursanız sevinirim. Hastalik mi acaba yoksa soğuk mu yakmış. Arpalar kardeslemeye yakın suanda yağış yok.ilac atsam acaba ters etki yapar mi ?
Selamlar mevcut sararmalar 2 ihtimal dahilinde sus tutan bölgeler artı don hasarı olarak not alabilirsiniz hava düzelirse geçicidir! Siyah noktalar ise yaprak yanıklığıdır hafif ölçekli fungisit ilaçla kolayca çözebilirsiniz bereketli seneler...

Selamlar mevcut sararmalar 2 ihtimal dahilinde sus tutan bölgeler artı don hasarı olarak not alabilirsiniz hava düzelirse geçicidir! Siyah noktalar ise yaprak yanıklığıdır hafif ölçekli fungisit ilaçla kolayca çözebilirsiniz bereketli seneler...
Teşekkür ederim biraz biraz geçmeye başladı sararmalar galiba don dan dolayi olmuş. Üst gübresi attım yağışlardan sonra da ilaçlamasını yapacağım

• Beğen
Tepkiler: Skarataş