Atla Sap Toplamak, Patozla Harman Yapmak

Ben 20 yaşıma kadar hemen hemen her yıl harman ve patoz yaptım arkadaşlarla hep yardıma giderdik akraba lara. Hep akşam yaparız. Daha dün yine patoz kurdular ben gidemedim üzüldüm. İşin ortasında güzel Bi karpuz iyi gider di serin havalarda traktörün sıcaklığında hemen uykular dım.

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Bunları gördükçe bizimki de iş mi diyorum 26 yaşındayım böyle şey görmedim ... batı ve Anadolu arası bayağı yıl farkı var anlaşılan teknoloji olarak.
Bizim Malatya için konuşayım hep bahçe tarımı yaygın bizim mahallede agaçlardan dolayı biçerin giremedi ği tarlalar var. Oralarda halen kara patoz kurup harman yapılır. Teknolojiden azda olsa batıya göre geride ama başka sebeplerde var yani kayısı agacı gibi [emoji4]

Bizde orak ile tırpan biçimine denk gelmedim. Geri geri göt göt makğna dedikleriyle biçildi, kanatlı dedikleri makina ile biçildi sapı romörka yüklenirdi ev örer gibi yüklerdik saplar kayardı bir yandanda kalan saplara el tırmığı ile tırmık çekilirdi so nra patoza yanaşılırdı sapları at babam at. Sonra biçer bağlarlar gelmeye başladı onlara biçtirir olduk bu çok kolaydı tırmık derdi yoktu sap bağlı olduğu için romörkata sapların kayması devrilme riski azdı işler az daha kolaylaşmıştı ama temmuzun sıcağında düşğnsenize 40 50 romörk oda boyunda sap yüklenşyordu romörka o günler bir daha gelmesin istiyorum. Sonra patoza abilerim dinama sistemi yaptı Dayıoğlu elektrikçiydi oda tarlalarımızda bulunan sulama elektriklerimize uyarladı patozda otomatik çalışır olmuştu gelen geçen hayret ederdi patoz çalışırdı ama ortalık traktör yoktu yolda durup çok gelen oldu bizede yapın diye. Sonra patozla çekilen samanı yükle samanlağa bas bir haftada ona uğraş . sonra yoldan geçen biçer dövere dediler biç diye normalde burada hiç biçtiren yoktu babamgilin söylediğine göre araziler ufak olduğu için durmazlarmış biçmezlermiş biçerci biçeriz dediler çavdar arpaları biçtirdik harman birgün sürdü bupdaylara gene patoz yaptık 10 gün sürdü sonra biçerin samanını patozun samanını samanlığa bastık iş bitti dedik biçerdöver ne lüsk bişey diğer sene hep biçer dövere biçtirdik sonra sadece samanları taşıdık diğer sene balya yaptırdık o nasıl olur diye balya dahada kolaymış meğer saman derdi yok toz derdi yok balya kay bir köşeye dursun . Bu arada şimdi kimse patoz çekmez oldu arada 100 kişide 1 kişi varsa vardır. Bizle birlikte kasabdakilerde biçere alıştı yanlış onlar bizden 3 sene geç geliyor köylüyü şu saman işini bıraktıtıp balyaya geçiremedik komşularımızı dünürlerimiz geçeidik sadece balyayı hayvanlar yemez diyorlar saman yaptırıyorlar halen bir 5 seneye herkes balayaya geçer