Avusturyadan gelen Flekwi(Simental) cinsi gebe düvelerimiz

Cemal arkadaşım öncelikle hayırlı uğurlu olsun,Allah kazasız belasız yetiştirmek nasip etsin inşallah. Bende nasip olursa bu sene getirmek istiyorum ,bazı sorularım var cevaplarsan sevinirim.
1-Hayvan getirmek için illa bir firma ile mi anlaşmak lazım ? Kendimiz getirebilirmiyiz? prosedürleri nasıl?
2-Sen gittinmi avusturyaya? hayvanları kim seçiyor
3-hayvan alımında herhangi bir üçkağıt olabilirmi? hasta veya pedigrilerin yanlış olması gibi şeyler

Detaylıca anlatırsan ,ben ve benim gibi getirmeyi düşünenleri bilgilendirmiş olursun. Çok teşekkürler :)

Çok teşekkür ederim Allah size de nasip etsin :) soruların cevaplarına geçelim :)

1= Hayır firma ile anlaşmana gerek yok ama kendin getireceksen belli sayının altında getiremezsin (bildiğim kadarıyla o sayı 50) vede kağıt kürek işleri çok fazla bakanlıktan(ankaradan) onay ne alman gerekir yani ömrünü yer :) en iyi yol olarak benim de seçtiğim, bulunduğun ilin damızlık sığır yetiştiricileri birliği aracılığı ile getirebilirsin. hem güvenli hemde senin yerine prosedürleri hallediyorlar yalnız onun bekleme süresi çok fazla oluyor, ilk defa gelecekse birde o ille, baya bir beklersin mesela ben temmuz 2014 de başvuru yaptım ama hayvanların gelmesi kasım 2015 oldu.

2= Hayır ben gitmedim. hayvanları bizim yerimize kağıt kürek işini halleden :) birlik başkanı, birlik veterineri, bakanlıktan görevli bir veteriner seçiyor.

3= Firma işine girersen çok fazla çakma firma var dolandırılma ihtimalin var çok iyi araştırman gerekiyor. Açıkçası benim gözüm özel firma olayını yemedi.
Hayvanlarda hastalık ve pedigrileri konusunda herhangi bir uç kağıt döneceğine bir ihtimal vermiyorum çünkü adamlar bu işin piri verdikleri en kötü inek bile Türkiye en iyilere girer. lakin dağıtım kısmında :) adil olmasına dikkat etmek lazım örneğin birlikten alıyorsan birliğe yakın olanlar veya birlik yönetiminde olanlar beğendiğini alıp, iyinin kötüsü kalmasın :) (bizim dağıtım 2 parti halinde oldu 2. dağıtımın öyle olduğunu düşünüyorum), birde bizim birliğin seçtiği karantina bölgesinde mantar virüsü varmış galiba hayvanların hemen hemen hepsinde kellik oldu. Bu da tecrübesizlik olarak değerlendiriyorum ben, hayvanların karantina bölgelerini, hayvanlar gelmeden mutlaka ilaçlat.

kayserı damızlık bırlıgıne uyeyım ve bırlık uyelere yurt dısından sımental gebe duve getırmek ıcın proje baslattı herkes ıstedıgı kadar getırebılır dıde ve bankadan kredı ıle 77 bn tl verıyor. sız nasıl aldnız dıyeyım

Bizde istediği kadar değildi en az 10 en fazla 50 olmak şartı ile 10 un katlarını veriyorlardı. kredi dediğin gibi 80 bin civarı veriyorlar ama tamamını kredi kullanmak istersen tarımsal kredi olarak başka bir kredi daha alıyorsun ben öle yaptım. ((sen yeter ki ipotekten haber ver :) ))

• Beğen
Tepkiler: By.38