başımız sağolsun (soma)

Ynt: başımız sağolsun (soma)

Ülkemizin ve Milletimizin Başı Sağolsun, Acımız büyük, tarif edilemez. Hayatını kaybedenlere Yüce Allah ' tan rahmet, yaralı kurtulanlara acil şifalar, geride kalanlara sabır ve selamet dilerim.
1992 yılında, 263 madencimizin Zonguldak Kozlu Kömür İşletmesinde Grizu patlaması sonucu hayatını kaybettiğinde İl Jandarma Komutanlığında askerdim. Yaşananlara ve sonraki sürece tanık oldum. Tek öğrendiğim gerçek; hayatını kaybeden kaybettiğinle kalıyor,

Ne yazık ki; 22 yıl sonra bile madende olan veya olması gereken işçi sayısı bilinmiyor. 1992 yılında madende olması gerekenler baretlerden ve fenerlerden sayılmaya çalışılmıştı, o zaman taşören sistemi yoktu ve herkes kamu işçisiydi. İçeride olması gerekenden daha az kişi çalışıp, birçoğunun görevi suistimal etmesi sonucu hayatını kaybeden madenci sayısı 263 de kalmıştı.

Soma ' daki maden faciasıyla ilgili açıklamada bulunan CHP ' li Özgür Özel, 'Yetkililerden aldığım resmi bilgiye göre ölü sayısı 350 ' ye yaklaştı.' dedi.

Soma ' da kurtarma çalışmalarına katılan maden işçisi Sami Kılıç, 'Girilmeyen panolar var. O panolarda 350-400 kişi olduğu tahmin ediliyor.' dedi.

Bu trejik iş kazası herkes gibi beni de derinden yaraladı. İçeride olanlar ve çıkarılanlar hakkında net bir sayı açıklanmayışı olayın vahametini açıkça ortaya koydu.
Az önce soyunma odasında ki görüntülerde; ' Götürü çalışanların Banyoları Kullanması Kesinlikle Yasaktır! ' tabelası beni daha çok endişelendirdi. Bu demektir ki; bu madende kayıt dışı çalışanlarda var. İşim kesinlikle siyaset falan değil, bunu siyasete çekmezseniz bu acı günde iyi olur.
Sadece birşeylerin kağıt üzerinde göründüğü gibi işlemediğini anlatmak istedim.