Bir Fikri Olan ?

Ynt: Bir Fikri Olan ?

Tucano340&Arion520 link=topic=50566.msg506181#msg506181 date=1325964011' Alıntı:
işi düzgünce işçiden iyi yapabiliyorsa çok ucuz birşey sonuçta işçiye vereceğine mal sahibi olursun günümüz şartlarında leasing kredi gibi imkanlar var biz bu yıl pancarın dibinin çapası için 90 milyar para verdik keşke bu işin makinası olsada mal sahibi olsak yaptığımız işten zevk alsak :(
Çok doğru söyledin dostum. Çalıştırdığın işçinin can güvenliği de sendne soruluyor ne de olsa.

demirciler_14 link=topic=50566.msg506190#msg506190 date=1325964341' Alıntı:
Çok doğru söyledin dostum. Çalıştırdığın işçinin can güvenliği de sendne soruluyor ne de olsa.
valla bizde bu sene 350 kişi vardı ortalama 80-100 çadır 250 kişi falan tarlaya gidiyordu bu sene 10 tane falan doğan çocuk oldu 3kişi öldü bunlardan biri doğumda ölen kız çocuğuydu diğerleri yaşlı olanlardandı allah rahmet eylesin günlük en az 2-3 kişi hastaneye gider seni sonra gidersin 1saat toplanbunların suyunu bile taşıması bi dert kendileri 600 dönüm kocaman tarlanın başına çadırlarını götürmezler gruptan ayrılmayız diyorlar zaten tarlaya götürsen çoluk çocuk heryeri eziyor o yüzden köyün çayırında konaklarlar her sabah 5te gel diye eve yollarlar malarını beklersin geç gitsen biz buraya yatmaya gelmedik çalışmaya geldik deyip dikleşirler sesini çıkartmazsın adamlar kalabalık zuha-*-s tarlaya götürürsün yok burda çok ot var yok tarla asfalt olmuş yüzlerce sorunla karşılaşırsın akşam 7de gel derler o saatte bütün işini bırakıp oraya gidersin beklersin kimisi gelir ben motora binecem römorkta gitmem der biner traktörün içini kirletir :D sonra birçok kez pis bi konuyla karşılaştım römorku bırakmışttınım hava sıcak olduğundan alda 7-8 kişi yemek yemiş yemek artıklarını yufkaları falan römorkun arkasına atmışlar akşam hepsi bu yerde yatan nimete basarak römorka bindiler gülermisin ağlarmısın ? bu söylediklerim çapacıların sorunları allahtan sökümde mekanizasyon var yüzlerce kişinin yaptığı işi kısa sürede 2-3 kişi yapabiliyor... ülkemizde teknolojileşmeyi gördüğümde yada yaşadığımda mutlu oluyorum mesela ramazan abilerin havuç hasatı bizim pancar hasatımız yapılcan tarımın jaguar ile silaj hasatı falan bunlar faydalı güzel şeyler...

Tucano340&Arion520 link=topic=50566.msg506200#msg506200 date=1325965341' Alıntı:
valla bizde bu sene 350 kişi vardı ortalama 80-100 çadır 250 kişi falan tarlaya gidiyordu bu sene 10 tane falan doğan çocuk oldu 3kişi öldü bunlardan biri doğumda ölen kız çocuğuydu diğerleri yaşlı olanlardandı allah rahmet eylesin günlük en az 2-3 kişi hastaneye gider seni sonra gidersin 1saat toplanbunların suyunu bile taşıması bi dert kendileri 600 dönüm kocaman tarlanın başına çadırlarını götürmezler gruptan ayrılmayız diyorlar zaten tarlaya götürsen çoluk çocuk heryeri eziyor o yüzden köyün çayırında konaklarlar her sabah 5te gel diye eve yollarlar malarını beklersin geç gitsen biz buraya yatmaya gelmedik çalışmaya geldik deyip dikleşirler sesini çıkartmazsın adamlar kalabalık zuha-*-s tarlaya götürürsün yok burda çok ot var yok tarla asfalt olmuş yüzlerce sorunla karşılaşırsın akşam 7de gel derler o saatte bütün işini bırakıp oraya gidersin beklersin kimisi gelir ben motora binecem römorkta gitmem der biner traktörün içini kirletir :D sonra birçok kez pis bi konuyla karşılaştım römorku bırakmışttınım hava sıcak olduğundan alda 7-8 kişi yemek yemiş yemek artıklarını yufkaları falan römorkun arkasına atmışlar akşam hepsi bu yerde yatan nimete basarak römorka bindiler gülermisin ağlarmısın ? bu söylediklerim çapacıların sorunları allahtan sökümde mekanizasyon var yüzlerce kişinin yaptığı işi kısa sürede 2-3 kişi yapabiliyor... ülkemizde teknolojileşmeyi gördüğümde yada yaşadığımda mutlu oluyorum mesela ramazan abilerin havuç hasatı bizim pancar hasatımız yapılcan tarımın jaguar ile silaj hasatı falan bunlar faydalı güzel şeyler...
Allah a şükürler olsun ki çok büyük bir tarla yok köyde ;D zuha-*-s dert yok tasa yok

saimbal link=topic=50566.msg506210#msg506210 date=1325966170' Alıntı:
katılıyorum alk-*s alk-*s
herkes arpa buğday ekerse :D çaya şekeri nasıl katacak pirinç olmasa nasıl pilav yiyeceğiz havuç olmasa nasıl soframızda bulunduracağız meyveler olmasa hastalıklar bile artar yani bu memleketin hepimize ihtiyacı var :D güçç*-*

Tucano340&Arion520 link=topic=50566.msg506215#msg506215 date=1325966343' Alıntı:
herkes arpa buğday ekerse :D çaya şekeri nasıl katacak pirinç olmasa nasıl pilav yiyeceğiz havuç olmasa nasıl soframızda bulunduracağız meyveler olmasa hastalıklar bile artar yani bu memleketin hepimize ihtiyacı var :D güçç*-*
şekersiz içeriz be tatar ağası :D daha sağlıklı zuha-*-s tabi herkesin doğada bir görevi var

aslında oturulup konuşulması gereken bir konu makineli tarım. bende site paylaşımları bizler için büyük bilgi kaynağı, çok fazla üyesi var, herkes gördüğü konuyu birileri ile paylaşsa yada imkanları ölçüsünde uygulasa çok güzel bir toplu gelişme olur diye düşünüyorum, ülkemizin dünya ile yarışması için daha bilinçli ve makineli tarıma ağırlık vermesi gerektiğini düşünürüm, daha önce de söylemiştim ama tekrar söylemek istiyorum paylaşımların bana çok büyük katkısı oluyor, herkese teşekkürler,

demirciler_14 link=topic=50566.msg506222#msg506222 date=1325966544' Alıntı:
Valla arkadaşlar ben mekanizasyondan yanayım. İnsan ile uğraşmak çok zorlaşıyor artık.
İnsanada yazık paranada yazık valla hemşerim kendimize yazık ediyoruz aslında bir hesap yapsak mekanizasyon çok daha karlı olacağından eminim..

Her şey makinelerşirse insanlar nereden ekmek yiyecek ? Köyden kentlere göçün en büyük sebeplerinden biri tarımdaki makineleşmedir. Tarım alanında makinelerin sahneye çıkmasıyla kendilerine eskisi kadar iş bulamayan mevsimlik işçiler şehirlere göç ettiler ve iş bulmaya çalıştılar. Bulamayanlar, işsizlik sorununu ortaya çıkardı.
Yani makineleşme illaki çok iyi ve gerekli bir şeydir lakin, zararlı yönleri de gözden kaçırılmamalıdır. :)

Ahmed Gülsu link=topic=50566.msg506229#msg506229 date=1325966815' Alıntı:
Her şey makinelerşirse insanlar nereden ekmek yiyecek ? Köyden kentlere göçün en büyük sebeplerinden biri tarımdaki makineleşmedir. Tarım alanında makinelerin sahneye çıkmasıyla kendilerine eskisi kadar iş bulamayan mevsimlik işçiler şehirlere göç ettiler ve iş bulmaya çalıştılar. Bulamayanlar, işsizlik sorununu ortaya çıkardı.
Yani makineleşme illaki çok iyi ve gerekli bir şeydir lakin, zararlı yönleri de gözden kaçırılmamalıdır. :)
abi insanoğlu deilmi bu gün iş verirsin İÇLERİNDEN BAZILARI yarın nankörlük eder
bizim komşumuz vardı harmanlarda bize yardım ederdi.dayımda o harman kaldırırken milletten daha ucuza işini görürdü
dayımın vefatından sonra konusmuyo bile bırak konusmasın eksik olsun ama elimizde traktörümüzde oolmasa her yönden kesat makinana biraz fazla masraf edersin ama iş boyunca üzmez seni başını ağrıtmaz ama insanoğlunun ertesi günü belli olmuyo işte :(

makinalaşma olursa üretim kapasitesi belki 5e katlanır buda sanayileşmeyi üst seviyelere getirir düşünüldüğünde 50 kişi çalışan un fabrikasında 200 kişi çalışır şeker fabrikalarıda öyle 2bin kişi çalışıyorsa 3 bin kişi çalışır işşizlik kişiden kişiye değişiyor sen yeterki alınterinle para kazanmak iste çok kolay iş bulursun..

Doğru söylüyorsunda Ahmet. Ben de hergün patates hasatı yapabilsem sanayici gibi yaz kış demeden, dediklerinde çok haklısın derim. Ama kimi işini düzgün yapar, kimi baştan savma. Ben düzgün çalışan adamı işim olduğu müddetçe hergün çağırmak isterim. Mevsimlik çalışan insan bugün vardır yarın yoktur. Bir adamla kar ederken diğeriyle zarar ediyorsun o aman ne anlamı kalıyor. Zaten etimiz ne budumuz ne. Hal böyle olunca da mekanizasyon daha mantıklı geliyor.

demirciler_14 link=topic=50566.msg506244#msg506244 date=1325967633' Alıntı:
Doğru söylüyorsunda Ahmet. Ben de hergün patates hasatı yapabilsem sanayici gibi yaz kış demeden, dediklerinde çok haklısın derim. Ama kimi işini düzgün yapar, kimi baştan savma. Ben düzgün çalışan adamı işim olduğu müddetçe hergün çağırmak isterim. Mevsimlik çalışan insan bugün vardır yarın yoktur. Bir adamla kar ederken diğeriyle zarar ediyorsun o aman ne anlamı kalıyor. Zaten etimiz ne budumuz ne. Hal böyle olunca da mekanizasyon daha mantıklı geliyor.
Murat Abi sen hangi köyündensin bolunun ?

Tucano340&Arion520 link=topic=50566.msg506239#msg506239 date=1325967397' Alıntı:
makinalaşma olursa üretim kapasitesi belki 5e katlanır buda sanayileşmeyi üst seviyelere getirir düşünüldüğünde 50 kişi çalışan un fabrikasında 200 kişi çalışır şeker fabrikalarıda öyle 2bin kişi çalışıyorsa 3 bin kişi çalışır işşizlik kişiden kişiye değişiyor sen yeterki alınterinle para kazanmak iste çok kolay iş bulursun..

Üretim kapasitesi 5 ' e katlandığında da o üretimi yapacak olanlar da yine makinelerdir. Yani orada da insana çok az iş düşecektir gelişen teknoloji sayesinde. Mesela şu anda ATM yani bankamatikleri örnek vereyim. Fatura yatırmaktan, para transferine, maaşınızı çekmekten, kredi kartı ödemesine kadar her şeyi, insan gücüne ihtiyaç duymadan yapabiliyorsunuz. Ama eğer bankamatikler olmasaydı, o makinelerin yaptığı işi yapabilmek için bankaların şu anki çalışan sayısından daha fazla çalışana ihtiyaçları olacaktı.
Yine aynı şekilde otomotiv sektöründe montaj hatlarında kullanılan montaj robotları da dünyada otomotiv sektöründe çalışan bir çok insanın işsiz kalmasına neden olmuştur. Artık ülkeler robot ordular kurmak için çalışıyorlar. Şehirlerde caddeleri süpürecek insansız araçlar üretiliyor. İnsansız hava araçları şu anda ülkemiz dahil bir çok ülkede kullanılıyor. Artık traktörler bile şoföre ihtiyaç duymadan çalışabilir hale getiriliyor...
Bu bir yandan iyi bir yandan da kötüdür. Dünyada her zaman insan gücüne ve aklına ihtiyaç duyulacaktır, ama bu ihtiyaç gün geçtikçe azalmakta. Bu inkar edilemez.

demirciler_14 link=topic=50566.msg506244#msg506244 date=1325967633' Alıntı:

Haklısın Murat abi. Ben de her zaman için makineleşme ve mekanizasyondan yanayım. Yanlış anlaşılmasın söylediklerim. Ben biçerdöver dururken 10 tane işçi tutayım da orakla sabanla çalıştırayım demiyorum. Her zaman, özellikle tarımda mekanizasyonun faydalı olduğunu savunmuşumdur. Ama makineleşmenin bir diğer yönünü göstermek istedim. :)

Ahmed Gülsu link=topic=50566.msg506255#msg506255 date=1325968032' Alıntı:
Haklısın Murat abi. Ben de her zaman için makineleşme ve mekanizasyondan yanayım. Yanlış anlaşılmasın söylediklerim. Ben biçerdöver dururken 10 tane işçi tutayım da orakla sabanla çalıştırayım demiyorum. Her zaman, özellikle tarımda mekanizasyonun faydalı olduğunu savunmuşumdur. Ama makineleşmenin bir diğer yönünü göstermek istedim. :)
Sende beni yanlış anlama dostum. :) Ben sadece bu durumdan çok muzdaribim. Yani bi avrupaya bak bi de bize bak. Hâlâ daha patates ve balya için işçi tutuyoruz. Teknolojik olarak geride olmak beni çok muzdarip ediyor.

Tarım da makineleşme olması için öncelikle okuryazar oranının arması lazım, bu okuyanlarında hizmet sektöründe işe baslaması lazım...
daha snra makineleşme olucaktır...

yani makineleşmeye gecilince acıkta kalıcak olan insanların öncelikle okuyup baska sektörlere kaymaları gerekir die düşünüyorum...
böylelikle tarım sektöründe de çalısan sayısı azalması(yeterli düzeyde tabii) makineleşme oranının artması beklenir ok-*-s