BİR TRAKTÖR MARKAMIZ DAHA OLDU.HUZURLARINIZDA:

Ynt: BİR TRAKTÖR MARKAMIZ DAHA OLDU.HUZURLARINIZDA:

Bir gün, bir Türk firması, ithallerle meydan okuyacak çok kaliteli, çok özellikli, çok pahalı bir traktor yapacak ve kimseye satamayacak...

Bu masal da burada bitecek.

sebazios link=topic=78446.msg928236#msg928236 date=1413934923' Alıntı:
Bir gün, bir Türk firması, ithallerle meydan okuyacak çok kaliteli, çok özellikli, çok pahalı bir traktor yapacak ve kimseye satamayacak...

mutlu son diyorsun :)
şaka bir yana kardeş dikkat ettinmi şuanda ülkemizde uzel/mf döneminde üretilen traktörlerin çakmaları yapılıyor birçok farklı isim ve marka adı altında ama aşagı yukarı hepsi aynı uzel/mf kopyası
bu çakma traktör üreticileri neden başka markaları taklit etmiyorlar yada varmı yad ben mi görmedim yada gerçektenmi yok
ford kopyası hema ve steyr kopyası başak var ama başak biraz farklı uzel/mf ilişkisi ile başak /steyrr ilişkisi benziyor birbirine yani pekde çakma diyemiyorum
ama hema ford çakması diyebiliriz rahatlıkla :)
ama harbiden pyasa sanki başka çakma yok gibi :)

Nası yok :)

Hepsi mis gibi çakma. Kendin söylemişsin.

Ford [emoji654]️ hema
Ford [emoji654]️ farmtrak
STEYR [emoji654]️ başak
Valtra [emoji654]️ hattat
Mf 200 serial [emoji654]️ saymalar bitmez. Bi tek hattat 240 ' ı ayrı belirtelim, aşağıdaki paragrafda lazım olacak.

Birşeyin çakmasını yapmaya zaafımız var. Bilmem, belki muhafazakar (muhafaza etmeyi seven, eskiyi yaşatan) mir millet olduğumuzdan ama artık baydı. Gına geldi. Ayrıca çakma konusunda en azimli marka HATTAT holding. Ford ' da dahil eline geçen kurtulamamış :)

sebazios link=topic=78446.msg928243#msg928243 date=1413939257' Alıntı:
Nası yok :)

Hepsi mis gibi çakma. Kendin söylemişsin.

Ford [emoji654]️ hema
Ford [emoji654]️ farmtrak
STEYR [emoji654]️ başak
Valtra [emoji654]️ hattat
Mf 200 serial [emoji654]️ saymalar bitmez. Bi tek hattat 240 ' ı ayrı belirtelim, aşağıdaki paragrafda lazım olacak.

Birşeyin çakmasını yapmaya zaafımız var. Bilmem, belki muhafazakar (muhafaza etmeyi seven, eskiyi yaşatan) mir millet olduğumuzdan ama artık baydı. Gına geldi. Ayrıca çakma konusunda en azimli marka HATTAT holding. Ford ' da dahil eline geçen kurtulamamış :)

tamam işte :)
uzel/mf
bşak/steyrr
hattat/valtra
bu 3ünü anlarım ortaklık lisans vs
bu 3ünü çıkınca mf çakmalarını saymazsak piyasada çok fazla çakma yok yani
buarada ben farmtrak ı unutmuşum onuda görmüştüm bikaç yıl önce dogru :)
bu işin cazibesi mf de sanırım
çakıyorlar bari yenileri çaksalar ya 5400leri falan :)
millet ucuz ucuz alsa fenamı olur :)

Massey ın cakmasının cok yapılmasının sebebi massyın cok tutulması ve lısansının ucuz olması bırde parcaların ucuzlugu yanı cakma mf lerde fazla kalıte aramayın

zac link=topic=78446.msg928246#msg928246 date=1413942303' Alıntı:
Massey ın cakmasının cok yapılmasının sebebi massyın cok tutulması ve lısansının ucuz olması bırde parcaların ucuzlugu yanı cakma mf lerde fazla kalıte aramayın
kardeş masseyin önüne gelene lisans verecegini düşünmüyorumda üretilen çakmaların çogunda perkins kullanılıyor o dikaktimi çekti
bu işte bence perkinsin zaafiyeti söz konusu
yani adam lar parayı verene motor vermiş gibi sanki :)

Ford Başak Case Landini ve aklıma gelmeyen birkaç firma daha NH tarafından satın alınınca bu firmaların tedarikçileri yeni markalar oluşturmak zorunda kaldılar.Kabalık etmak istemem ama LS,Landini,McCormik,Hema,UniversalTümosan bu ekolün devamıdırlar.NH hiç bir tedarikçisine motor vermedi bu sebeple firmalar başka motor fabrikalarından motor almak zorunda kaldılar.Şu anda Başak,Landini ve Laverda dışında NH ' den motor alan kaç firma var bilemiyorum ama Perkins öyle depil.O traktör değil motor üretir.Kim isterse ona satar bu sebepten çakması çok yapılıyor diye düşünüyorum.Hatta balıkçı teknelerinin çoğu perkins motorludur.Düşünün artık ki perkins nerelere motor yapıyor.

insertend link=topic=78446.msg928203#msg928203 date=1413923657' Alıntı:
bi ben beğendim galiba. 399 ' un muadili bir çok ithalden geri kalacağını zannetmiyorum.
Heybetininde etkisi var.

sebazios link=topic=78446.msg928236#msg928236 date=1413934923' Alıntı:

Bu masal değil Yılmaz kardeşim, uygarlık rüyası.Bu rüyayı görmezsek başkalarının ürettiği (veya patent koruması altında ülkemizdeki döküm firmaları vb yerlere ürettirdiği)aktarma organları ve motorları birbirine civata ile tutturarak üretilenleri araç zannederiz.Biz yeterki tasarlayalım,Çin ' de ürettiririz.JD bazı tasarımlarını Hindistanda ürettiriyor.

YAVUZ_13 link=topic=78446.msg928238#msg928238 date=1413937161' Alıntı:
şuanda ülkemizde uzel/mf döneminde üretilen traktörlerin çakmaları yapılıyor birçok farklı isim ve marka adı altında ama aşagı yukarı hepsi aynı uzel/mf kopyası
Yavuz kardeş,Uzelde MF lisansı ile üretim yapan bir firma idi.Lisansı bitince oda Uzel markası ile MF tasarımına devam etti .Sonuçta Hars aynı şeyi yapıyor.
YAVUZ_13 link=topic=78446.msg928247#msg928247 date=1413942520' Alıntı:
bu işte bence perkinsin zaafiyeti söz konusu
yani adam lar parayı verene motor vermiş gibi sanki :)
Perkins motor firması.Türkiye de ayrı organizasyonları var.İstersek siz veya ben başvurup perkins motor satın alabiliriz.Aldığımız motoruda ister teknede istersek ağaç biçme makinasında veya sondajla su çıkarmada kullanabiliriz.
A.Berke ÇULHA link=topic=78446.msg928252#msg928252 date=1413954895' Alıntı:
Düşünün artık ki perkins nerelere motor yapıyor.
Başak şu anda 3 ayrı motor kullanıyor. 2075b için kendi klasik motoru (NH nin dahil olduğu gruptan) ,2060 için Sonalika dan,2080 için Perkinsten (1103D-33TA ,servet 80.3 ün kullandığı motor).Aktarma organları Carraro.

NEWHOLLAND TRAKTÖRLERİNİN L SERİSİNİ NE ZAMAN KOPYALAYACAKLAR.ASLINDA KOPYALASALAR. ÇOK SATAR.BENCE BU İŞ TÜMOSANA DÜŞÜYOR. BİTİR KLASİK SERİYİ PATLAT L SERİSİNİ BAK GÖR NASIL SATIYOR...

Ben artık bir şey diyemeyeceğim. Geçen facebook ta AGCO TÜRKİYE de tartıştım. Bizlerde bu düşünce fikir yapısı varken daha 10 larca çakma düşer meydanlara. Bizim insanlarımızın sorunu creatif-inovatif düşünce yapısında olmamaları ve buna da uygun olmamaları.

Başkent traktörü satın almış.Akşehir ' de fabrika binaları yapılıyormuş ve bitince Polatlı ' daki makinalar buraya getirilecekmiş.
Hars şu anda birçok traktör parçası yapıyor.
Yaptığı traktörlerde inşallah tutulur ve diğerlerinin fiyatlarını frenler diyeceğim ama diyemiyorum.Tenteli ,tek çeker 299 için 75.000 TL iyi para.

bir akşehirli olarak inş tutulur ve iyi bir şey çıkar ortaya benim bildiğim bunlar mf ye çok parça verıyorlardı. mfden anlaşıp boyle bir yola girmişler hatta polatlıda mf fabrıkasını akşehire getireceklermiş. yani mf nın cakmasımı yoksa mfleri ital getirip bunlar mfnın turk montajlanmış halımı olacak onu bilmiyorum ama duyumlarda bunun mfnın turk montajlı halı olacagı yanı yokdan var edılen bir model degıl bu yanlış bılgı varsa duzeltın yanı kesın birsey yok ortada laflar var sadece.

sercan zetor link=topic=78446.msg928984#msg928984 date=1414180270' Alıntı:
bir akşehirli olarak inş tutulur ve iyi bir şey çıkar ortaya benim bildiğim bunlar mf ye çok parça verıyorlardı. mfden anlaşıp boyle bir yola girmişler hatta polatlıda mf fabrıkasını akşehire getireceklermiş. yani mf nın cakmasımı yoksa mfleri ital getirip bunlar mfnın turk montajlanmış halımı olacak onu bilmiyorum ama duyumlarda bunun mfnın turk montajlı halı olacagı yanı yokdan var edılen bir model degıl bu yanlış bılgı varsa duzeltın yanı kesın birsey yok ortada laflar var sadece.
İyi mal üretirse niye tutulmasın?Şu anda birçok uluslararası markaya tedarikçilik yaptığına göre
(http://www.hars.com.tr/urunler.asp) üretiminin kalitesine güveniliyor.Anadolu ' da bilmediğimiz ne cevherler varmış.
Polatlı ' daki fabrikanın taşınmasıyla ilgili:
http://www.istasyongazetesi.com/haber/548/aksehir-traktor-fabrikasina-kavusuyor.html
Üretimle ilgili:
http://www.hars.com.tr/uretim.asp
Başkent traktörün satın alınmasıyla ilgili bir Hars bayisinin haberi:
http://www.kececiogullari.com.tr/hakkimizda.asp?ID=244
' İlle de Uzel ' in ürettiği tip MF lerden isterim ' diyenler için iyi bir seçenek.

Mehmet bey, ÖZUZEL üretime geçse ne olacak?
Benim 240 ' ta arka kovanlarda Erkunt,ara gövdede döktaş yazıyor.Motor Perkins.Hidrolikler Hema.Dişli sistemi Carraro.
Hars ve Erkunt zaten şu anda bunu yapıyor.Üstelik fiyat rekabeti de yapamaz.Çünkü diğer iki marka kendi traktörleri satılsın diye dökümleri karını ekleyerek ona daha pahalıya satar.

Göktürk- link=topic=78446.msg932791#msg932791 date=1415111099' Alıntı:
Mehmet bey, ÖZUZEL üretime geçse ne olacak?
Benim 240 ' ta arka kovanlarda Erkunt,ara gövdede döktaş yazıyor.Motor Perkins.Hidrolikler Hema.Dişli sistemi Carraro.
Hars ve Erkunt zaten şu anda bunu yapıyor.Üstelik fiyat rekabeti de yapamaz.Çünkü diğer iki marka kendi traktörleri satılsın diye dökümleri karını ekleyerek ona daha pahalıya satar.
Uzelin kendi parçaları olarak jantlarını biliyorum Massey de, Uzel başka hangi parçaları kendi üretti acaba?.
1997 model 54C ninde motor hariç diğer parçaları da aynı,Tümosan,erkunt,döktaş,Hema, Carraro...Demekki motorları Orijinal olsa .Yetecek gibi.