Buğday Arpa Ekiliş Sezonluk Masrafları

Değerli trakkulüp üyeleri büyüklerim arkadaşlar, aklıma böyle bir konu geldi sizinde buğday tarımı ile uğraşanlar için tarımsal faaliyetlerinizin masrafları ve ne işlemler yaptığınızı merak ettiğim ve atılan taş ürküttüğümüz kurbağaya değip değmediğini görmek adına nacizane kısa çiftçilik hayatımda babadan gördüğüm çiftçiliğin masraflarını maliyetini çıkarmak istedim... Yıllık olarak bu yıldan itibaren her yaptığımız masraf ve yapılan işlemleri tarla bazında verilerini tutarak biraz daha istatiki olarak çiftçilik yapmayı düşünüyorum... Babam ile abim arasında genel olarak yapılan tartışmada çiftçiliğin yeterli kazancı olup olmadığı yönündeki tartışmalara istinaden böyle bir konu açmayı da düşündüm. Bu arada abim ve ben çalışan, babam ise kamu emeklisi biri olarak çiftçiliği hobi olsun diye yapan atamızdan kalan toprakları işleyen kişileriz. Herkes bize çiftçiliği bırakmamız yönünde telkinde bulunurken, zahmetli ve pahalı bu hobiden zevk aldığımızı söylüyorum... Abim artık çiftçiliğin girdi maliyetlerinden dolayı yapılmamasını savunurken ben ve babam ise devam etme kararlılığındayız. Araştırmalarım verimi nasıl artırabilirim üzerinedir. Aşağıda bir sezonda yaptığımız işlem dönem ve maliyetleri kapsamaktadır. Maliyetler aklımda kaldığınca çıkarılmıştır. Doğruluğunu sizler sayesinde teyit edeceğim. Ekilen araziler çalışan olduğumuz için sulu değil kuru tarım üzerinedir. 1 dekar 1000 m2 dir. Her yıl 200 dönüm nadas 200 dönüm ekiliş olmaktadır.

EKİLEN arazi: 100 dönüm buğday
100 dönüm arpa

Mazot Maliyeti:

Pulluk ile sürüm Mayıs ayı dekara 2 lt
Vanvey ile ikileme Eylül ayı dekara 1 lt
Borana ile üçleme Ekim ayı dekara 0,75
Ekim üst gübre mibzer ile Ekim ayı 0,75
Üst gübreleme ÜRE Mart ayı 0,75 lt
Ot ilaçlama+ Sıvı gübre Nisan 0,75 lt

TOPLAM dekara 6 lt.

200 dönüm X 6 lt = 1200 lt X4,70 tl=5640 tl.

TOHUM:
Buğday 21 kg/ dax100 = 2100 kg x 1100 tl = 2310 tl

Arpa 28 kg/dax100= 2800 kgx 1000 tl= 2800 tl

TOPLAM TOHUM = 5110 tl.

GÜBRE:

DAP dekara 15 kg x 200 = 3000 kg x 1,45= 4350 tl

ÜRE dekara 10 kgx 200= 2000 kg x 1,10= 2200 tl

Ot ilacı + sıvı gübre ( fiyatlarını tam bilmiyorum tahmini) 2600 tl tutar. Henüz almadık.

Hasat zamanı biçer dekara 12 tlx 200= 2400 tl geçen yıl fiyatı bu sene artabilir.

Nakliye kamyon ücreti tahmini 600 tl

TOPLAM :

Mazot: 5640 tl
Tohum: 5110 tl
Gübre: 9150 tl
Biçer: 2400 tl
Nakliye: 600 tl
TOPLAM: 22900 TL

Not toprak analiz ücreti tarlaya geliş gidiş yakılan mazot Vs.. Dikkate alınmadı... Tohumu kendi tarlamızdan aldığımızda oldu. Ama genel olarak maliyet bu gibi...

Yuvarlak hesap 200 dönüm yer için 23000 tl lik masraf yapılmalı dekar başı 115 tl lik masraf çıkmaktadır. Geçen sene arpa buğday karışık ortalama alım fiyatı TMO 80 kuruştan ürün satışı yaptık bu durumda yaklaşık 29 ton mahsul maliyeti kurtarmaktadır. Oda dekardan 145 kg verim alırsak yapılan maliyet karşılanır.

Genelde verimimiz 2014 yılı hariç 250-300 kg aralığında gerçekleşti. 100-150 kg lık kar marjı olmakta... Maliyeti düşürücü verimi arttırıcı tedbirler şart...

Tabi devlet tarafından verilen destekler dikkate alınmadı. Ayrıca tarlası kendinin olmayanın allah yardımcısı olsun...

Fiyatlarda abartı veya eksik husus varsa kusura bakmayın esas verileri bu Mayıs ayında tutmaya başlayacağım... Nadasları sürerken... Sizin elinizde sağlıklı veriler var ise paylaşırsanız sevinirim.

Herkese bol kazançlı bereketli yıllar...

Değerli trakkulüp üyeleri büyüklerim arkadaşlar, aklıma böyle bir konu geldi sizinde buğday tarımı ile uğraşanlar için tarımsal faaliyetlerinizin masrafları ve ne işlemler yaptığınızı merak ettiğim ve atılan taş ürküttüğümüz kurbağaya değip değmediğini görmek adına nacizane kısa çiftçilik hayatımda babadan gördüğüm çiftçiliğin masraflarını maliyetini çıkarmak istedim... Yıllık olarak bu yıldan itibaren her yaptığımız masraf ve yapılan işlemleri tarla bazında verilerini tutarak biraz daha istatiki olarak çiftçilik yapmayı düşünüyorum... Babam ile abim arasında genel olarak yapılan tartışmada çiftçiliğin yeterli kazancı olup olmadığı yönündeki tartışmalara istinaden böyle bir konu açmayı da düşündüm. Bu arada abim ve ben çalışan, babam ise kamu emeklisi biri olarak çiftçiliği hobi olsun diye yapan atamızdan kalan toprakları işleyen kişileriz. Herkes bize çiftçiliği bırakmamız yönünde telkinde bulunurken, zahmetli ve pahalı bu hobiden zevk aldığımızı söylüyorum... Abim artık çiftçiliğin girdi maliyetlerinden dolayı yapılmamasını savunurken ben ve babam ise devam etme kararlılığındayız. Araştırmalarım verimi nasıl artırabilirim üzerinedir. Aşağıda bir sezonda yaptığımız işlem dönem ve maliyetleri kapsamaktadır. Maliyetler aklımda kaldığınca çıkarılmıştır. Doğruluğunu sizler sayesinde teyit edeceğim. Ekilen araziler çalışan olduğumuz için sulu değil kuru tarım üzerinedir. 1 dekar 1000 m2 dir. Her yıl 200 dönüm nadas 200 dönüm ekiliş olmaktadır.

EKİLEN arazi: 100 dönüm buğday
100 dönüm arpa

Mazot Maliyeti:

Pulluk ile sürüm Mayıs ayı dekara 2 lt
Vanvey ile ikileme Eylül ayı dekara 1 lt
Borana ile üçleme Ekim ayı dekara 0,75
Ekim üst gübre mibzer ile Ekim ayı 0,75
Üst gübreleme ÜRE Mart ayı 0,75 lt
Ot ilaçlama+ Sıvı gübre Nisan 0,75 lt

TOPLAM dekara 6 lt.

200 dönüm X 6 lt = 1200 lt X4,70 tl=5640 tl.

TOHUM:
Buğday 21 kg/ dax100 = 2100 kg x 1100 tl = 2310 tl

Arpa 28 kg/dax100= 2800 kgx 1000 tl= 2800 tl

TOPLAM TOHUM = 5110 tl.

GÜBRE:

DAP dekara 15 kg x 200 = 3000 kg x 1,45= 4350 tl

ÜRE dekara 10 kgx 200= 2000 kg x 1,10= 2200 tl

Ot ilacı + sıvı gübre ( fiyatlarını tam bilmiyorum tahmini) 2600 tl tutar. Henüz almadık.

Hasat zamanı biçer dekara 12 tlx 200= 2400 tl geçen yıl fiyatı bu sene artabilir.

Nakliye kamyon ücreti tahmini 600 tl

TOPLAM :

Mazot: 5640 tl
Tohum: 5110 tl
Gübre: 9150 tl
Biçer: 2400 tl
Nakliye: 600 tl
TOPLAM: 22900 TL

Not toprak analiz ücreti tarlaya geliş gidiş yakılan mazot Vs.. Dikkate alınmadı... Tohumu kendi tarlamızdan aldığımızda oldu. Ama genel olarak maliyet bu gibi...

Yuvarlak hesap 200 dönüm yer için 23000 tl lik masraf yapılmalı dekar başı 115 tl lik masraf çıkmaktadır. Geçen sene arpa buğday karışık ortalama alım fiyatı TMO 80 kuruştan ürün satışı yaptık bu durumda yaklaşık 29 ton mahsul maliyeti kurtarmaktadır. Oda dekardan 145 kg verim alırsak yapılan maliyet karşılanır.

Genelde verimimiz 2014 yılı hariç 250-300 kg aralığında gerçekleşti. 100-150 kg lık kar marjı olmakta... Maliyeti düşürücü verimi arttırıcı tedbirler şart...

Tabi devlet tarafından verilen destekler dikkate alınmadı. Ayrıca tarlası kendinin olmayanın allah yardımcısı olsun...

Fiyatlarda abartı veya eksik husus varsa kusura bakmayın esas verileri bu Mayıs ayında tutmaya başlayacağım... Nadasları sürerken... Sizin elinizde sağlıklı veriler var ise paylaşırsanız sevinirim.

Herkese bol kazançlı bereketli yıllar...
eline sağlık .benim masraf hesaplarımla aynı sayılır

200 dönüm alan için dün bende bir hesap yaptım,arazilerin bir kısmı için 3500 lira kira parası var bu bedeli çıkarırsak 23.000 liraya denk gelmekte sizin yaptığınız hesapla aynı.
Tohum: 6000
Taban gübresi: 4000
Üst gübre: 3500
İlaç ve sulu gübre: 2000
Biçerdöver: 3000
Nakliye: 1500
Arazi kirası: 3500
Harcanan toplam yakıt:2500
Toplam girdi maliyetleri: 26.000 lira.

1.... zevk aldığımızı söylüyorum...
2.... tarlaya geliş gidiş yakılan mazot...
3.... genel olarak maliyet bu gibi...
4.... yuvarlak hesap...
5.... devlet tarafından verilen destekler...
6.... ayrıca tarlası kendinin olmayanın allah yardımcısı olsun...

1. Çok önemli
2. Bilhassa tarlalar parçalı ise ve yerleşime uzak ise önemli olur
3. ve 4. Ne yazık ki bu ifadelerin maliyet analizinde yeri yok
5. Desteklerin ve saman/sap satışı gibi hususların gelir hanesine yazılması lazım
6. İcar önemli bir gideridir. Mutlaka gider hesabına yazılması lazım.

En büyük eksikler ise;
- İsçilik (kendiniz çalışsanız bile bunun bir bedeli vardır)
- Amortisman (basitçe; eskiyen ekipmanların yenilenmesi için, -hayalide olsa- bir kenara konulması gereken para)
- Sermaye faizi (tarla, ekipman vs için kullandığınız parayı başka türlü işletseydiniz edinilecek olan kazanç)
- İşletme gider faizi (Kredi faizleri vs)
- Diğer giderler (ekipman için tamirat, parça bedeli, balya ipi vs)

1. Çok önemli
2. Bilhassa tarlalar parçalı ise ve yerleşime uzak ise önemli olur
3. ve 4. Ne yazık ki bu ifadelerin maliyet analizinde yeri yok
5. Desteklerin ve saman/sap satışı gibi hususların gelir hanesine yazılması lazım
6. İcar önemli bir gideridir. Mutlaka gider hesabına yazılması lazım.

En büyük eksikler ise;
- İsçilik (kendiniz çalışsanız bile bunun bir bedeli vardır)
- Amortisman (basitçe; eskiyen ekipmanların yenilenmesi için, -hayalide olsa- bir kenara konulması gereken para)
- Sermaye faizi (tarla, ekipman vs için kullandığınız parayı başka türlü işletseydiniz edinilecek olan kazanç)
- İşletme gider faizi (Kredi faizleri vs)
- Diğer giderler (ekipman için tamirat, parça bedeli, balya ipi vs)
Haklısınız, eksik girdi ve çıktılar var, saman balyası örneğin 720 adet balya çıktı bu yıl 1500 tl malettik 3750 TL'ye Kasım sonu sattık, sulu küçük parçalara kabak çekirdeği ektik, binbir güçlükle, çapa iki defa su verdik, 1000 tl masraf yaptık, 3000 tl kazandık, mazotu, gübreyi çalıştığımız için peşin aldık gelirlerimizden arttırarak, yıllık izinlerimizin tamamını tarlada çalışarak, emek sarfederek, dediğiniz gibi yıpranan parçaları değiştirerek maliyetleri kimi zaman arttırdık kimi zaman düşürdük, misal sulama teşkilatımız vardı 15 yıldır depoda yatıyordu 6 dönüm kabakçekirdeği için çıkardık çontalar çürümüş tabancalar bitmiş 1000 tl masraf borulara harcadık, traktörün balataları bitti 980 tl harcandı, daha sonra saymadığımız bir çok kalemde tabii işin içinde... Ama şu bir gerçek çiftçilik sermayesi ek geliri olmayan için çok ama çok zor... Biz alternatif kazançlar ile sistemi çevirmeye maliyetleri azaltmaya çalışıyoruz... Köyde yaşasak hayvancılık mecburi yapılmalı, safi ziraat ile çarkı döndürmek çok zor hele kurak giderse maliyetleri harman veresi yapılırsa çiftçi belini doğrultamaz burdan bu sonuç çıkıyor...

yukarıdakı hesaplamanın uzerıne devam edıyorum .benımde 200 dekar ekılı yerım var . 300 saat yazıyo traktor yılda . asgarı ucretle kıyaslarsak . saatı 7 tl den 2100 tl işcilik
abartmadan kullandıgım traktor ve ekıpmanların toplamı (sıfırları) 100000 tl vardır. 5000 saat ekonomık ömur bıcsek . senelık 6000 tl yıllık eklemek lazım
sermaye faızı konusuna gelelım . tarla ve ekıpmanı sımdı satsak 200000 tl ( yoreden yoreye degısır ) 200000 ın yıllık faızı 10000 olur en az
23000tl
02100tl işçililk
06000tl amortısman
10000tl sermaye faızı
00900tl tamırat
42000tl toplam cıkıyo :( dekara bolersek 42000/200=210tl dekar olur . 1 tl den satılsa bugday ( ıns 2017 de bu fıyatı bulacagız ) 210 kg dan sonrasuna kar yazacagız yanı .

Nadas işçiliği hiç yapmıyorsunuz iki üç kazayak iki tırmık çekiliyoruz otlar tohuma kaçmadan nadası temiz tutmak sart eskişehirde üre yerine değişik 26 lık 21 lik kullasanız kuruda yağışların dengesiz oluyor bitki strese giriyor
Toprakla uğraşmak bile yeter zarar etseniz bile bırakmayın :)

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96

Nadas işçiliği hiç yapmıyorsunuz iki üç kazayak iki tırmık çekiliyoruz otlar tohuma kaçmadan nadası temiz tutmak sart eskişehirde üre yerine değişik 26 lık 21 lik kullasanız kuruda yağışların dengesiz oluyor bitki strese giriyor
Toprakla uğraşmak bile yeter zarar etseniz bile bırakmayın :)
Tarlalarda çok fazla otumuz olmuyor, genelde temiz, vanveyde otu iyi kesiyor toprağı kısmen iyi havalandırıyor, kazayağıda var fakat otu kaçırıyor, kazayağıda çekelim desek, mazot maliyeti biraz daha artıyor...gübre hep 33 lük kullandık memnunduk fakat yasaklanınca ilk defa üre aldık Mart başında atacağız bakalım hayırlısı inşallah strese girmeden güzel verimli bir sezon olur...

• Beğen
Tepkiler: şadan aysul
Hesap yaptımı hep zarar, hesap yapmadımı en azından kafa biraz rahat ediyo moreli bozulmuyor insanın, asgari ücret biraz çalışıyım dedim. Sabah ezanında yola çıkıyordum akşama kadar ayakta dur. Stres sonumuz hayrolsun