Buğdayda başaktaki bu sorun süne zararlısımı..

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

20150528_185714.jpg

Bu fotoğraftaki gibi olmasada başakların üst kısmında Tarlanın %10 unda bu sorun var.Başaklar üstten 2 sıra gitmiş durujmda..Bu süne zararlısımı yoksa nisan 15 gibi hava çok soğudu kıramı yaptı.Ozamanlar başaklar çıkmamıştı..Sizce bu zarar nedir.Ne yapmam gerekir bilgisi olan varsa yorumlarsa sevinirim.

Resimler ve ekler

• 20150528_185714.jpg
    20150528_185714.jpg
    22.3 KB · Görüntüleme: 200
Erginler genelde 1. zararı buğdayda kardeşlenme zamanı kardeşlerden bazılarını emgi yapıp sapa kalkmadan kurutarak zarar yapıyor.2. zararı başak sapın içerisnde oluştu henüz daha daha çıkmadan başak sapını alt kısımdan süne emgi yapar emgi yaptığı yerden yukarı kısım kurur ak başak zararına neden olur.Zaten erginler başağa çıkamdan ölüyorlar.Asıl zararı başak süne yavrularının tanede yapıcağı emgi en büyük zarar.Yani koyduğum bu fotoda tane yok süt yok başak çıkarken daha bu şekilde çıkıyhor.Ne olduysa başak sap içinde bir zarar görmüş.Bilmediğim bir konu.Acaba başka hangi canl böyle bir şeye sebeb olur.Ak başak ergin süne zararı bu şekilde olur.Ama benim koyduğum başakta daha başaklar çıkarken bu şekilde çıkıyor
20150528_185714.jpg

Resimler ve ekler

• 192016-100922-09562.jpg
    192016-100922-09562.jpg
    75.2 KB · Görüntüleme: 141
Bu şekilde bir hastalık olabilir mi acaba? Bir araştır istersen.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2020-05-07-22-39-26-532_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2020-05-07-22-39-26-532_com.google.android.apps.docs.jpg
    916.1 KB · Görüntüleme: 133

Bu zarar başka.Bence bunla bir ilgisi yok.Bence zarar soğuk zararı gibime geliyor.Nisan 15 de -1.. 3-4 gün sonra ara ara 0 dereceler kadar düştü hava.Yoksa başaklar yeni çıkıyor.Ne olduysa başağın oluşumunda sap içinde olan oldu.Süne zararı yada başka bir canlının zararı olsa başak daha çıkmadan nasıl zarar verecek.Şimdiye kadar hiç süne ilacı atmadım.Böyle birşeyde görmedim.Bölgemizde süne var ama verimi düşürecek yoğunlukta değil.Kimsede süne ilacı atmıyor.

Aynı merada benim tarlaya sınır dayımın tarlası var. Aynı gün ben ektim tüm işciliğimizde beraber aynı gün yapıldı. Onun tarlada var benim tarlada yok buğdaylar ikiside esperia tek farkımız tohum ben ilaçlı tohum ektim o ilaçlatmadan ekti. Dün bu konuyu babamla da konuştuk 70yaşında böyle başak hiç görmemiş.
Bence bu süne işi olamaz tohum ile alakalı.
Gelişmeleri paylaşalım değişik bi durum günkü.
IMG-20200507-WA0006.jpg
IMG-20200507-WA0008.jpg
IMG-20200507-WA0009.jpg
IMG-20200507-WA0007.jpg

Bu zarar başka.Bence bunla bir ilgisi yok.Bence zarar soğuk zararı gibime geliyor.Nisan 15 de -1.. 3-4 gün sonra ara ara 0 dereceler kadar düştü hava.Yoksa başaklar yeni çıkıyor.Ne olduysa başağın oluşumunda sap içinde olan oldu.Süne zararı yada başka bir canlının zararı olsa başak daha çıkmadan nasıl zarar verecek.Şimdiye kadar hiç süne ilacı atmadım.Böyle birşeyde görmedim.Bölgemizde süne var ama verimi düşürecek yoğunlukta değil.Kimsede süne ilacı atmıyor.

Soğuk hocam bu dönemde süne zararı olmaz. Zaten başağın içinde ne varki ne yiyecek ? Süne süt olumda sıvıyı emer en büyük zararı o olur buğdaya.

Biz sizin kadar soğuk görmedik -1'e düşmedi ama 0-3 derece arasına 3-4 gece düştü kırağı falan oldu. Kın içinde kalanlarda bişey yoktu ama üst taraflarda gördün hatırlarsın nasıl büzüşmüştü. 2 derece daha soğuk olsa ne yapardı kimbilir.

Cinse göre de değişir soğuktan etkilenme miktarı topraktaki canlılık ve mecvut gübre(element) miktarı ve dengesine göre de değişir. Kükürtlü sülfatlı gübreler verildiyse toprak sıcaklığı da artar amino asit vb beslemelerle her türlü strese karşı daha çok enerjisi olur. Bir çok faktör vardır. Aynı tarla içerisinde bile farklar olabilir. Uzun zamandır Nisan ayı içerisinde bu kadar gece ayazları ve donları görmemiştim. Mart başı sıcak oldu sonu soğuk, nisan başı sıcak oldu sonrası soğuk bitki için en tehlikeli şey erken ısınan havayla erken uyanıp sonrasında gelen sert soğuklar ve yüksek sıcaklık farkları.

Bu başaklar %10u geçmiyorsa çok dert edilecek bir durum yok kardeşlerdeki başakları besler topraktaki, yapraktaki gübreyi bulduğu taneye taşır onların doluluğunu arttırır. Verim farkını anlamayabilirsin bile. %20den çoksa ozaman %10 verim kaybı yaşayabilirsin. Bu haftaki yağışlardan 20 kg falan aldıysanız çok korkma kalanları doldursun yeter.

Aynısı .Yanlız bunlarda bazılarında alttan üste doğru gitmiş.Benimmkiler başakta üstten 2 sıra yok.Zarar çok olmasada inşalah ilerlemesssede %10 kayıp olacak.Ama genel olarak koyduğun bu fotola benim tarlamdaki sorun aynı.Ben tohumu sertifikalı ektim ilaçlıydı.Süne zararlısı değildir bu ya.Yeni çıkmış boş başakta nasıl bir zarar yaparki süne.Süne taneyi emer.Başağın üstündeki kavuzlarınıda yicek hali yok.Yanlız gözlemlediğim bu sorun andinolarda var gibi.Diğer çeşitlerde çok çok az.Triticlaede bile tek tük başak görüyorum böyle.Arpalarda hiç yok.

• Beğen
Tepkiler: sinansahin
Soğuk hocam bu dönemde süne zararı olmaz. Zaten başağın içinde ne varki ne yiyecek ? Süne süt olumda sıvıyı emer en büyük zararı o olur buğdaya.

Biz sizin kadar soğuk görmedik -1'e düşmedi ama 0-3 derece arasına 3-4 gece düştü kırağı falan oldu. Kın içinde kalanlarda bişey yoktu ama üst taraflarda gördün hatırlarsın nasıl büzüşmüştü. 2 derece daha soğuk olsa ne yapardı kimbilir.

Cinse göre de değişir soğuktan etkilenme miktarı topraktaki canlılık ve mecvut gübre(element) miktarı ve dengesine göre de değişir. Kükürtlü sülfatlı gübreler verildiyse toprak sıcaklığı da artar amino asit vb beslemelerle her türlü strese karşı daha çok enerjisi olur. Bir çok faktör vardır. Aynı tarla içerisinde bile farklar olabilir. Uzun zamandır Nisan ayı içerisinde bu kadar gece ayazları ve donları görmemiştim. Mart başı sıcak oldu sonu soğuk, nisan başı sıcak oldu sonrası soğuk bitki için en tehlikeli şey erken ısınan havayla erken uyanıp sonrasında gelen sert soğuklar ve yüksek sıcaklık farkları.

Bu başaklar %10u geçmiyorsa çok dert edilecek bir durum yok kardeşlerdeki başakları besler topraktaki, yapraktaki gübreyi bulduğu taneye taşır onların doluluğunu arttırır. Verim farkını anlamayabilirsin bile. %20den çoksa ozaman %10 verim kaybı yaşayabilirsin. Bu haftaki yağışlardan 20 kg falan aldıysanız çok korkma kalanları doldursun yeter.
Bende soğuk zararı düşünüyorum.Zarar olarak metrekarede Tahminen 500 başakta 30-40 tane böyle.Zarar olrak bir başakta sıra olarak 10 adet tane varsa üstten her sırada 3 tanesi gitmiş.Bu yerlerde 25 kg amonyum sülfatta kullandım.2 defa amino asit verildi.Bunun sebebi daha öncede açtığım konuda axial ot ilacını attıktan sonra 1 ay stresi atamadı buğdaylar.Gelişim yavaşladı direnç düştü bu soğuktan etkilendi diye düşünüyorum.Çeşit andio ot ilacından diğer çeşitler hiç etkilenmedi onlarda sorun yok.Dün gece başlayıp sabah 10 a kadar yağmur yağdı.Sıkıntı kalmadı.Bi 10 dekar tarlamda arpa yatmış.Diğerlerinde sorun yok allaha şükür.Toplamda geçen günle birlikte 25 kg yağmıştır.

başağın yarısı akbaş bu basak yeni kınından çıkarken aşırı sıcakurak olduğunda yada aşırı soğuk olduğunda olur kuraklık yoktu sanırım dondan olmuştur

• Beğen
Tepkiler: özgür