BUğdayda eksiklik

Sizin oralar nasıl abi bugün yağmurlu gösteriyor yağar inş
Köye en son gecen hafta gittim . Allaha şükür benim kendi ekinlerimde bi sıkıntı yok. Köy genelide güzel ,çöl mevkinde ağ toprak olan yerlerde biraz gerililik ve kaysi yüzünden alan boşlu var. Genelde işcili dızkara ile yapanlarda daha fazla.
Yağışda inşallah hayırlısıyla eksik olmaz

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan
1e90c1306cd95dd8f59b46c9e902bd3c.jpg
2a5ba85408effa5b929ae97436acf9c3.jpg
3b2dab74e8116b55ee902010395aa9bb.jpg
2. Suya başlanacak 1 hafta içinde

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Eğer bölgemiz de soğuklar devam ediyorsa yüksek rakımlı yerlerde nitratli gübre atılmasını tavsiye ediyorum.
Yagis azlığından ve soğuk lardan üre nitrata dönüşe miyor bu sene ve sonucunda bitki azottan yararlanamıyor,

Bizim ekinlerde böyle idi yağış ile topladı bize dolu yağmıştı ben dolu yaptı sandım ama kuraklık stresi taze ekinler normal geliyor galiba o başaklar yarım olacak

Dün çok yoğun yağmur yağdı.bu çektiğim tarla 50 dönüm sadece 1 dönüm yeri kelle açmiş diğerleri daha açmamış kılıfta bekliyo sorun olmaz sanırım hastalık felan değildir umarım

Son resimde belli şekilde görülüyor

Bazı başaklar bizde de aynı Ömer hocam, pek bir sıkıntı görmedik o durumdan. Sizde başka bir şey daha var, buğday yapraklarındaki kahverengi lekeler. Bunlar Septorya yaprak leke hastaığı belirtisi olabilir. Harman için henüz vakit var sizde. Vakit kaybetmeden bölgeniz şartlarına uygun bir ilaçlama takvimi ile pas ilacı atmakta fayda var.

http://www.tarimkutuphanesi.com/Bugdayda_Septorya_Yaprak_Leke_Hastaligi__00737.html

• Beğen
Tepkiler: omer505050

67d120ce2d76d167e9f9cd2f5c25645c.jpg
bizdeki durum bu kumsal yerlerde oldu 2. Gübre 26lık attık sarı yaprakları dolu kırdığı için kurudu alt yapraklarda kıştan kuvvetli çıktı ama Mart Nisan kurak olduğu için kurudu aradakiler ile inş taneler dolucak

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10