Buğdayda Görülen Bu Hastalık Nedir ?

Ynt: Buğdayda Görülen Bu Hastalık Nedir ?

nailyetek link=topic=83630.msg1000018#msg1000018 date=1431119636' Alıntı:
Galiba çeşit ile alakalı, tarla sahiplerini bilmediğim için tohum cinsini öğrenemedim. Bildiklerimde tohumun ne olduğunu bilmiyor sadece sıfır aldık diyorlar, Bu gün acelem vardı resim çekemedim, yarın öbür gün fırsatım olursa bi kaç resim çeker paylaşırım. Tosunbey ektim istediğim verimi alamadım ve bıraktım.
Bizde ektik 3 4 sene kilo dövmüyor abi.Bu sene biz ekmedik komsular ekmis onlarinda sonuc ortada.

Don vurmuş olsa sıcaklıklarla beraber yapraklarda hızlı kuruma ve dökülme oluyor. Bana göre sarı pas olma ihtimali yüksek...İlaçlasan da Verim kaybı kaçınılmaz. Çünkü çok ilerlemiş.

sagalassos link=topic=83630.msg1000032#msg1000032 date=1431121313' Alıntı:
Don vurmuş olsa sıcaklıklarla beraber yapraklarda hızlı kuruma ve dökülme oluyor. Bana göre sarı pas olma ihtimali yüksek...İlaçlasan da Verim kaybı kaçınılmaz. Çünkü çok ilerlemiş.
Abi sarı pas olunca,elimizi bugdaya sürdüğümüzde elimize geçmesi gerekirmiş ama bunda öyle bişey yok.Sadece bu buğday cinsinde var.

-Bu tarlada sari pas yok.
-Kısmen septorya olabilir fakat bitkinin bu duruma gelmesinin ana sebebi değil
-Besin elementi eksiklikleri var
-Kullandığınız ilaçların yan etkisi var
-Bitki,zayıf düştüğü için hava şartlarından etkilenmiş
-Bütün bunların olmasına yol açan ana sebep çeşidin genetik yapısının ilaca,kurağa,yetersiz beslenmeye,hastalığa dayanıksız olusu
-Bu durum, yapraktan besleme ve yağmur önüne azotlu gubre ile duzelebilir.Yapraktan 200gr potasyum nitrat,200gr üre , 100 gr magnezyum sulfat 1 dekar icin.
Fakat birkaç defa daha yağmur kesinlikle yagmali.yoksa hepimizin isi sakat maalesef

ahmtkskr link=topic=83630.msg1000070#msg1000070 date=1431156815' Alıntı:
Abi sarı pas olunca,elimizi bugdaya sürdüğümüzde elimize geçmesi gerekirmiş ama bunda öyle bişey yok.Sadece bu buğday cinsinde var.
Evet eline bulaşması gerekir. O zaman buğday cinsi olumsuzluklara karşı hassas. Toleransı yok.