Buğdayda Hastalık bilen varmı ?

Merhaba hayırlı ramazanlar büğün arazi kontrolü yaparken buğday(Çeşit 1252) bayrak yaprağının başakla birleştiği yerde kurumalar meydana geldiğini gördüm çumra bölgesinde de 2 haftadır etkili sağanak yağmur yağdı birkaç fotağraf ekliyorum internet te hastalıkla ilgili bilgi bulamadım.

Resimler ve ekler

• IMG_0548.JPG
    IMG_0548.JPG
    2.4 MB · Görüntüleme: 187
  • IMG_0551.JPG
    IMG_0551.JPG
    2.2 MB · Görüntüleme: 192
  • IMG_0549.JPG
    IMG_0549.JPG
    2.7 MB · Görüntüleme: 200
  • IMG_0547.JPG
    IMG_0547.JPG
    2.3 MB · Görüntüleme: 188
Azot fazlalığından dolayı başak yanıklığı (karamık), 1. üst gübreleme üre, 2. üst gübreleme nitrat
atılıp azot etkisinin bitmesi gerekirdi. 2 defa üre kullanılmışsa üredeki azot uzun süreli etkili olduğu için başakta yanıklık yapar.CAN 26 veya NitroPower 33 kullanılması gerekirdi.Kısa süreli azot kaynağı olduğundan yanıklık yapmazdı.Fazla üst gübre ÜRE kullanılmış.

Azot fazlalığından dolayı başak yanıklığı (karamık), 1. üst gübreleme üre, 2. üst gübreleme nitrat
atılıp azot etkisinin bitmesi gerekirdi. 2 defa üre kullanılmışsa üredeki azot uzun süreli etkili olduğu için başakta yanıklık yapar.CAN 26 veya NitroPower 33 kullanılması gerekirdi.Kısa süreli azot kaynağı olduğundan yanıklık yapmazdı.Fazla üst gübre ÜRE kullanılmış.

Gübreleme söylediğiniz gibi 1. Üst gübreyi yağışlardan önce fırfırlı attım 2.üst gübreyide yağmurlama ile (üre+amonyum sülfat) 3.gübreyide yağmurlama ile (üre+amonyum sülfat) şeklinde verdim. Not: gübreyi bir anda vermek yerine az miktarda 3 parçaya bölerek vermeyi tercih ettim
fotoğrafdaki Başak yanıklığı ekonomik boyutu ne kadar etkili olur?
Komşu bitki türlerine geçme ihtimali varmı?
Sulama zamanı geldi sulama yapsam ilerleme gösterirmi teşekkürler.

Yeterli yağış olursa,düzelir, üre dekara 8-12 kg kullanılmalı,ikinci olaraktan üre kullanılırsa ayni rakamlar geçerli.Ciftcilerimizin çok fazla azot kullandığını düşünüyorum.Yer altı suları kirlenir,masrafı cok olur

Komşu bitki türlerine geçmez.Gübre fazlalığı yanıklık yapıyor.Verim kaybı, fazlalığa ve buğday çeşidine göre değişir. %5-10 gibi kayıp olabilir tahminim.Sulamanın iyi geleceği düşüncesindeyim, biraz siler.İyi çalışmalar.