Buğdayda sinekle mücadele ediyoruz

Ynt: Buğdayda sinekle mücadele ediyoruz

Geçmiş Olsun İnşallah En Kısa Zamanda Atlatırsın Bizim Burada Yıllardır Bu Sorun Var Ama Biz Soğuktan Olduğunu Düşünüyoduk Cahillik Bu Olsa Gerek Hiç Araştırmadık En Kısa Zamanda İlaçlama İşine Başlayacağım.

hocam sararmışssa sinek ilacı fayda etmaz diyoruz hala anlamıyorsunuz sineği öldürsen ne olucak o virüsü bulaştırmış bir kere virüsünde ilacı yok sadce havalar sıcak gittiğinde koruma amaiçlı buğdaylar sararmadan önce atarsın ilact sinek gelmaz oraya virüste bulaşmaz sarardysa geçmiş olsun diyoruz kimyasal ilaç yok

yorumlar için çok teşekkürler. bu çok ciddi bir sorun. bulaşıcılığı ise rastgele. arası 300 metre olan 2 tarlanın birinde var, diğerinde yok. aynı günde yani 1 kasımda ekilen 2 tarlanın birinde var diğerinde yok. bir arkadaş 20 kasımda ekim yaptı, onda komple kurudu buğday tarlası. yani geç ekim de çözüm değil. bc lira ektiğimiz bir tarlada hiç yok, arada yol geçiyor 3-4 metre , arkadaş flamura 85 ekti neredeyse her yerinde var. aslında buğday çeşidi ile de pek alakası yok gibi. nereye denk gelirse. sürekli buğdayları takip ediyorduk, 15 gün boşladık, ne olduysa o arada oldu hemen yayılmış. 30 dekar orman boyunda tarlamızda bulaşma olmuş, diğerlerine bulaşma olmadan ilacı attık.

memory43 link=topic=71277.msg821732#msg821732 date=1388849603' Alıntı:
kolay gelsin Gürkan hocam bizim buralarda var gibi bazı yerlerde bayağı bir belirgin gibi ilacın etkinliği ne kadar gidiyor ve litreye na kadar karıştırılıyor

14-21 gün arası kalıcılığı var, dekara 20 gram atılıyor. bulaşmışsa çok geç, tarladan alan alan sararma varsa kalam sağlam yeşil yerleri belki kurtarırsınız.

abi bu ilaç bulaşmamış yerde bulaşmasınıda önlüyor mu? dekar maliyeti ne kadar? bizim bölgedede ara ara sararmalar görüyorum yarın gidip tüm yerleri dolaşacağım yoktur inşallah

onurs link=topic=71277.msg821756#msg821756 date=1388853292' Alıntı:
abi bu ilaç bulaşmamış yerde bulaşmasınıda önlüyor mu? dekar maliyeti ne kadar? bizim bölgedede ara ara sararmalar görüyorum yarın gidip tüm yerleri dolaşacağım yoktur inşallah

dekara maliyetli 2 lira. zaten bulaşmadan atmak önemli bunu. sağlamsa bulaşmayı önler.

tarlanın yarısında var yarısında yoksa koruma amaçlı ilacı atın diğer yerleri kurtarmak için yalnız bunu 21 günde bir tekrarlarmıası lazım bu da maliyeti çok yükseltir prof ların dediğ sıcaklık 25 derece üstü sıcaklolta virüs yok olmaya etkisini yititriyor yani mayısa kadar her 21 günde 1 iaç atmanız gerekiyor sicaklıl,k 25 derece üstü olanakadar devam

şimdi bir ziraat müh. arkadaşım mail attı almanyada dekera 30euro maliyetli bir ilaç çıkarmışlar denemelerde yüzdw 80 başarılı olunmış ama türkiyrde yok dışardan kaçak getirtiyorlrmış 3o x1300 39 lira dekar maliyeti ne kazancaz biz

geçmiş olsun gürkan abi bizdede tek tük başlamış..ziraatçi arkadaşla aramadığımız yer kalmadı kimse net bi bilgi veremiyor..sadece sineği öldürmek için sistemik etkili bi insektisit önerdiler..senin attığın ilacın benzeri..birde Bayer ' in mühendislerinden biriyle konuştuk sinek ilacının içine humik asit karıştırmamızı önerdi zararın yeni başladığı yerlerde buğdaya takviye amaçlı..yarın tekrar bi dolaşıp ilaçlamaya başlıycam şakası kalmadı bu işin..

verdiğiniz linkte ilaçlama sonbahatda koruma amaçlı yapılıyor yazıyor diyor yine benim dediğime geldiniz hastalık bulaşmışssa tedavisi yok kardeşim 5 seneden beri bunou üzerine ziraat fakültesinde çaliştık sonoç kimyasal tedavisi yok kültürel olarak 5 sene hastalanan yer buğday ekilmeyçek ekim tarihi aralık 20 denenmiş tecrübe edilmiş ilaclaycaksanıs mayısa kadar 21 gündabir tekrarlanmalı

nailyetek link=topic=71277.msg821598#msg821598 date=1388791961' Alıntı:
Bilgi için teşekkürler, yapraklarda morarma bizim ekinlerde de var, yalnız sinekten olacağını pek sanmıyorum. Yinede işgillendim şimdi.

[size=12pt]Yapraklardaki morarma bana fosfor eksikliğini hatırlattı ama yine de analiz yaptırmakta fayda var..

Buğdayda Fosfor Eksikliği[/size]

Arkadaslarlar internetten arastirinca sunu gordum tohum cikarirken kullanilan ilaclar cok onemliymis yanyana tarlalarin birinde var digerinde yok buda gosteriyorki olan kisiler yeterince kaliteli ilac kullanmamis.