Buğdayda üreden sonra izlenecek süreç

Herkese bereketli sezon dilerim kıymetli arkadaşlar bir konu hakkında bilgi almak istiyorum bizim Samsun kavak bölgesinde hububat yetiştirmek dededen kalma yöntem ve ilaçla sürmekte ve verim oldukça düşük seyretmekte pas vb hastalıklar teşhisi dahi konulamamakta bunu sebebi tarim ilçe başta olmak üzere ziraat mühendisi özel olarak hizmet verende bulunmamakta resimde eklediğim buğdaya çarşamba ve perşembe günleri dekara 22 kg üre attık bundan sonraki süreç nasıl devam etmeli değerli tecrübenize ihtiyaç duyuyorum yabancı ot mücadelesi ve çinko sülfat pas ilacı ve diğer vitaminleri nasıl uygulamalıyım forumda çok faydalı konular okudum ama kafam karıştı biraz kıymetli yorumlarınızı bekliyorum

Resimler ve ekler

• 20210417_152637.jpg
    20210417_152637.jpg
    193.9 KB · Görüntüleme: 90
  • 20210417_152448.jpg
    20210417_152448.jpg
    172.2 KB · Görüntüleme: 90
  • 20210417_152440.jpg
    20210417_152440.jpg
    220.3 KB · Görüntüleme: 90
  • Beğen
Tepkiler: Çiftçi39
Önce bir toprak analizi yaptırın. Aklınıza gelen konuyu ara kısmından aratın. Bitkinin gelişim dönemlerini iyi öğrenin. Ürünün hastalıklarını da googledan aratın ona göre takip edin. Araştırmadan bilgi sahibi olmadan burada yazılanı da anlamazsınız. Belki de yanlış yönlendirilirsiniz.

Önce bir toprak analizi yaptırın. Aklınıza gelen konuyu ara kısmından aratın. Bitkinin gelişim dönemlerini iyi öğrenin. Ürünün hastalıklarını da googledan aratın ona göre takip edin. Araştırmadan bilgi sahibi olmadan burada yazılanı da anlamazsınız. Belki de yanlış yönlendirilirsiniz.
Bu sene geçti tarım ilçeye bilgi almaya gittiğimde pek bilgi alamadım beni ilde bir yere yönlendirdi açıkçası benim mahsülümün iyi veya kötü olması pekde umurlarında olmadı zaten onları denetleme mekanizması olmadığından sadece teşfik verilecek yerleri geziyor bırakıyorlar ama peşini bırakmayıp inşallah seneye iyi bir mühendisten bilgi alacağım analiz yaptıracağım ben sadece bu sene neler yaparım diye merak ettim çiller güzel duruyor bu seneki mahsülde güzel olacağa benziyor ziyan olmasını istemiyorum bilmemezlik çok kötü bir şey henüz 24 yaşındayım ve birşeyler değiştirmek istiyorum tam profesyonel olmasada teknik olarak yetiştirmek istiyorum

• Beğen
Tepkiler: Burak.K59