Buğdayda yavaş salınımlı (inhibitörlü) gübre kullanımı

Arkadaşlar igsaş inhibitörlü gübreye (25 kg)bayii 80 TL fiyat verdi normal üre ise 130 tl. Normalde ocak ayı içerisinde 10 kg üre atıp mart nisan gibi 20 kg 26 lık can atıyordum. Sizce herzaman yaptığım uygulamayı mı yapayım yoksa 10 kg Bu ocak ayı içerisinde 10-15 kg şubat ayı içerisinde inhibitörlü gübreyi mi vereyim maliyet olarak çok birşey fark etmiyor. Sizlerinde değerli fikirlerini almak istedim. Lütfen düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim

Birinin tonu 2600 digerinin tonu 3200..Arada 60 kuruş fark varken yani yuzde 20 pahali..normal ureyi ikiye bölüp 2 defa kullansan hem paran cebinde kalir hem de bitkiye daha fazla faydasi olur..Geçen yil ben de gubretasin süper inci sini kullandim ama arada bu kadar uçurum yoktu..yüzde 10 daha fazlaydı. .

• Beğen
Tepkiler: SalihAkıncı
Birinin tonu 2600 digerinin tonu 3200..Arada 60 kuruş fark varken yani yuzde 20 pahali..normal ureyi ikiye bölüp 2 defa kullansan hem paran cebinde kalir hem de bitkiye daha fazla faydasi olur..Geçen yil ben de gubretasin süper inci sini kullandim ama arada bu kadar uçurum yoktu..yüzde 10 daha fazlaydı. .
Bunu da iki defa da düşünüyorum ocak ortası şubat ortası 10 ve 15 kg olarak Bi denemek istiyorum aslında nasıl bir fark olacak merak ediyorum

Yağmurlar yağmıyor üre bile nitrat dönüşmesi için zaman gerekiyor o sebepten nitrat atacağız
Yavaş salınımlı gübre düzenli sulama veya yağış yoksa iş yapmaz
Hiç kullandınız mı? Sulama imkanım yok yağışlar bu sene pek randımanlı değil bizim buralarda da. Aslında yağış azlığından kullanmak istiyorum çünkü okuyup anladığım kadarıyla bitkinin ihtiyacı olan kadarı çözüyormuş zaman içerisinde

Arkadaşlar ben buğdayda üst gübreyi şubat sonu 14 kg atıyorum tek seferde bu sene Ocak ayı içinde 10 kg mart başı 10 kg atmak istiyorum ama bir ziraatçı arkadaş Eskişehir soğuk bir il olduğu için ocakta attığın üre çalışmaz sıcaklık düşük olduğu için ve buğdayın kökü üre ile daha soğur kök gelişimine iyi gelmez diyor sizce ne yapmalıyım kıraç arazi ama taban toprak.
Bu sene havalar çokta soğuk gitmiyor aslında

• Beğen
Hiç kullandınız mı? Sulama imkanım yok yağışlar bu sene pek randımanlı değil bizim buralarda da. Aslında yağış azlığından kullanmak istiyorum çünkü okuyup anladığım kadarıyla bitkinin ihtiyacı olan kadarı çözüyormuş zaman içerisinde
Bizde çks yoktu üre atıyorduk geç kalıyordu yağmurlar la nitrata dönüşme zamanı tutuyordu bu sene çks yaptık nitrat atacağız
Böyle şeylerin satış politikası olduğunu düşünüyorum her toprağın yapısı ayrıca bitkiler minimum kuralına göre minaral çeker yani toprakta en az mineral hangisiyse ona göre diğer mineralleri kullanır

Arkadaşlar igsaş inhibitörlü gübreye (25 kg)bayii 80 TL fiyat verdi normal üre ise 130 tl. Normalde ocak ayı içerisinde 10 kg üre atıp mart nisan gibi 20 kg 26 lık can atıyordum. Sizce herzaman yaptığım uygulamayı mı yapayım yoksa 10 kg Bu ocak ayı içerisinde 10-15 kg şubat ayı içerisinde inhibitörlü gübreyi mi vereyim maliyet olarak çok birşey fark etmiyor. Sizlerinde değerli fikirlerini almak istedim. Lütfen düşüncelerinizi belirtirseniz sevin

Dostum normal üreyi 15 kg atıyorsan inhibitörlü gübreyi %20 25 kadar eksik atıyorsun.ben bu sene igsaş inhibitörlü gübreyi Mısır'da kullandım normlde 30 kg atıyorduk 20 kg attım azot eksikliği yaşamadım bitki yemyeşildi .bu sene buğdylarıma da inhibitörlü atacağım.azot kaybını en aza indiriyor kıyaslamayı bu şekilde yapın

• Beğen

Arkadaşlar ben buğdayda üst gübreyi şubat sonu 14 kg atıyorum tek seferde bu sene Ocak ayı içinde 10 kg mart başı 10 kg atmak istiyorum ama bir ziraatçı arkadaş Eskişehir soğuk bir il olduğu için ocakta attığın üre çalışmaz sıcaklık düşük olduğu için ve buğdayın kökü üre ile daha soğur kök gelişimine iyi gelmez diyor sizce ne yapmalıyım kıraç arazi ama taban toprak.
Bu sene havalar çokta soğuk gitmiyor aslında
Hocam bizim bölge size göre biraz daha ılıman gelir bana göre ilk amonyum nitrat sonra üre atsan daha iyi olur

Dostum normal üreyi 15 kg atıyorsan inhibitörlü gübreyi %20 25 kadar eksik atıyorsun.ben bu sene igsaş inhibitörlü gübreyi Mısır'da kullandım normlde 30 kg atıyorduk 20 kg attım azot eksikliği yaşamadım bitki yemyeşildi .bu sene buğdylarıma da inhibitörlü atacağım.azot kaybını en aza indiriyor kıyaslamayı bu şekilde yapın
İğsaş inhibitörlü üre üzerinde buğdaya 20-30 kg yazıyor. Ocak ortası 10 + şubat ortası 10-15 kg düşünüyorum. Azot kaybı bana da daha az olacağı yönünde izlenim bırakıyor. Deneyen arkadaşlar varsa onlarında fikrini almak önemli. Siz dekara ne kadar uygulamayı düşünüyorsunuz?

Bizde çks yoktu üre atıyorduk geç kalıyordu yağmurlar la nitrata dönüşme zamanı tutuyordu bu sene çks yaptık nitrat atacağız
Böyle şeylerin satış politikası olduğunu düşünüyorum her toprağın yapısı ayrıca bitkiler minimum kuralına göre minaral çeker yani toprakta en az mineral hangisiyse ona göre diğer mineralleri kullanır
Buğdaya gübre planlamanız nasıl acaba?

İğsaş inhibitörlü üre üzerinde buğdaya 20-30 kg yazıyor. Ocak ortası 10 + şubat ortası 10-15 kg düşünüyorum. Azot kaybı bana da daha az olacağı yönünde izlenim bırakıyor. Deneyen arkadaşlar varsa onlarında fikrini almak önemli. Siz dekara ne kadar uygulamayı düşünüyorsunuz?
Ben Ankara'da tarım yapıyorum bizim buralarda yağış az olduğundan fazla gübre atmıyoruz fazla atıldığında yanma oluyor.ben 8-10 kg inhibitörlü gübre atacağım .tabana da 20 kg igsaş organomineral 8.20 attım.

• Beğen
Tepkiler: Stronger

Balıkesir olarak yağışlı bir bölgedeyiz.Biz bile 450mm yağış alamıyoruz ankara nasıl alıyor..Bu sene trakya, ege, ve kısmen marmara dışında yağış durumu çok sakat.Yıl çok sakat gidiyor.Bence çok gübrelemeye heveslenmeyin.Her zamankinden daha az atmaya bakın.

Kesinlikle katılıyorum Özgür bey kurak yıllarda atılan fazla gübrenin zararı çok olur ben daha önce de yazmıştım iki uygulama yapıp ikisini de 26 lık yapıp 20 şer kilo yapacaktım. 26 lık çok enerji harcayıp bitkiyi aşırı hızlandıracağı için 1. Yi 15 kilo üre yapacağım aldım gübreyi Ocak ayı içinde atacağım daha attığımız toprak altı yeni çalışıyor belki buğdaylar tarlayı kapattı ama erken boya kaldırmak istemiyorum o yüzden bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: özgür