Bunlarda benden kök boğaz ilaçlaması 2014

Ynt: Bunlarda benden kök boğaz ilaçlaması 2014

CİHANGİR link=topic=73084.msg851748#msg851748 date=1393150974' Alıntı:
Maşallah buğdaylar çok güzel görünüyor inşallah emeklerinizin karşılığını alırsınız
Teşekkür ederim abi sağol.
brhnztrk86 link=topic=73084.msg851751#msg851751 date=1393152084' Alıntı:
Bereketli olsun kolay gelsin,

arkadaşlar bu kök boğazı hastalığı nedir neden olur bizde öyle bir durum yok yada var biz bilmiyoruz
size bakıyorum da ekinleri deli ediyorsunuz çeşit çeşit ilaç bi kaç sefer gübre :) ( tabi karşılığınıda muhakkak alıyorsunuzdur)
bizde bi sefer gübre birde ot ilacı atılır onun dışında tarlaya pek uğranmaz...

Sizlerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak isterim...
Teşekkürler.

BUĞDAY VE ARPADA KÖK VE KÖKBOĞAZI
ÇÜRÜKLÜĞÜ

Fusarium spp. Bipolaris sorokiniana (Sacc.) Rhizoctonia spp. Pseudocercosporella herpotrichoides Ggt.
Hastalık Belirtisi
• Buğday ve arpada kök ve kök boğazı yanıklığına neden olmaktadır.
• Kurak geçen uzun ilkbahar periyodundan sonraki yağışlarda şiddetli hastalık oluşturur. Oksijenin yetersiz olduğu ağır topraklarda ve zayıf topraklarda hastalık daha fazla ortaya çıkar.
• Bitkilerin alt yaprak kınlarında sap ve boğumda bal rengi bir görünüm olur. Bazı dönemlerde bitki gelişme döneminin ortasında bitkiler ve kardeşlerinde veya fide döneminde sararma ve ölüm meydana gelir. Hastalıklı bitkilerin başakları bükülür bazı başaklarda tane oluşmaz .
• Bitkilerde tüm gelişme dönemlerinde ve tüm organlarda hastalık meydana getirmektedir. Bu nedenlerle tane ölümleri, fide yanıklığı, kök ve kökboğazı çürüklüğü; yapraklarda noktalar halinde nekrotik lekeler; başakta kavuz ve tane yanıklığı, embriyo kararmasına ait belirtiler meydana getirmektedir .
• Hastalık kök ve kökboğazında meydana getirdiği lekeler koyu veya soluk kahverengi görünümdedir.
• Bitkilerde gelişme geri kalır.
• Hastalıklı bitkiler donuk, mor veya koyu yeşil bir renk alır.
• Bitkilerin kök sistemleri daha kısa olur ve kökleri kahverengi bir görünüm alır.
• Bitkilerin saplarında kenarları belirgin oval lekeler oluşur.
• Hastalık buğdayın çeşitli gelişme dönemlerinde etkili olur. Bu nedenle bitkilerde fide yanıklığı, kök ve kökboğazı yanıklığı ile sap çürüklüğü de meydana getirir.
• Genç yaprak kınlarında, daha sonra da bitki sapında hastalığın tipik belirtisi olan donuk oval lekeler meydana getirir.
• Bitkiler bu çürük kısımlardan kıvrılmakta ve çeşitli yönlere doğru gelişigüzel yatmaktadır.
• Ayrıca hasat döneminde boş başaklar ve cılız, buruşuk tanelerin oluştuğu başaklar göze çarpmaktadır.
Hastalığın Görüldüğü Bitkiler
• Hastalık etmenleri buğdaygil bitkilerinin çoğunda hastalık oluşturabilir. Bunların başında buğday, arpa ve diğer Hordeum türleri ile Triticale, yulaf ve çavdar gelmektedir.
Mücadele Yöntemleri
Kültürel Önlemler
• Dayanıklı çeşitlerin ekimi tercih edilmelidir. Erkenci çeşitler hastalıklara geççi çeşitlerden daha fazla duyarlıdır.
• İyi bir toprak işlemesi uygulanmalı, ekim derinliği ve toprak tavı uygun olmalıdır.
• Ekimden önce topraktaki yeşil bitki ve bitki artıklarını yok etmek amacı ile toprak işlemesi yapılmalı ya da herbisit uygulaması ile ortadan kaldırılmalıdır.
• İyi bir gübreleme ile bitkide dayanıklılık oluşması sağlanmalıdır.
• İz elementlerin eksikliği giderilmelidir.
• Hastalığın yoğun olduğu tarlalarda bu etmenlerin konukçusu olmayan bitkilerin yanında yulafta ekilebilir. Yulaf bu etmenlerin saldırısına hassastır ancak bu funguslar yulaf içinde çok yavaş geliştiği için kısa sürede yok olmaktadır. Hastalık için 2-3 yıllık rotasyon uygun olur.
• Dayanıklı çeşitlerin yetiştirilmesi önemlidir.
• Anızların gömülmesi hastalığın seviyesini düşürür.

Ayrıca Kök boğaz hastalığı ile ilgili detaylı bilgi googledan bulabilirsin.Kısaca kökte veya kök boğazında meydana gelen çürüklük diyebiliriz.Bazı bölgelerde ve senenin getirdiği şartlarda yapmayabilir.Sık sık buğdaydan bir tutam söküp kontrol etmekte fayda var.
916a8c60-1540-418f-b853-2daa685dc711.JPG

jura link=topic=73084.msg851752#msg851752 date=1393152875' Alıntı:
Bereketli olsun kolay gelsin toprağım
Sağol toprağım.Cümlemize ;)

alper4u link=topic=73084.msg854388#msg854388 date=1393505213' Alıntı:
Teşekkür ederim abi sağol.Teşekkürler.

BUĞDAY VE ARPADA KÖK VE KÖKBOĞAZI
ÇÜRÜKLÜĞÜ

Fusarium spp. Bipolaris sorokiniana (Sacc.) Rhizoctonia spp. Pseudocercosporella herpotrichoides Ggt.
Hastalık Belirtisi
• Buğday ve arpada kök ve kök boğazı yanıklığına neden olmaktadır.
• Kurak geçen uzun ilkbahar periyodundan sonraki yağışlarda şiddetli hastalık oluşturur. Oksijenin yetersiz olduğu ağır topraklarda ve zayıf topraklarda hastalık daha fazla ortaya çıkar.
• Bitkilerin alt yaprak kınlarında sap ve boğumda bal rengi bir görünüm olur. Bazı dönemlerde bitki gelişme döneminin ortasında bitkiler ve kardeşlerinde veya fide döneminde sararma ve ölüm meydana gelir. Hastalıklı bitkilerin başakları bükülür bazı başaklarda tane oluşmaz .
• Bitkilerde tüm gelişme dönemlerinde ve tüm organlarda hastalık meydana getirmektedir. Bu nedenlerle tane ölümleri, fide yanıklığı, kök ve kökboğazı çürüklüğü; yapraklarda noktalar halinde nekrotik lekeler; başakta kavuz ve tane yanıklığı, embriyo kararmasına ait belirtiler meydana getirmektedir .
• Hastalık kök ve kökboğazında meydana getirdiği lekeler koyu veya soluk kahverengi görünümdedir.
• Bitkilerde gelişme geri kalır.
• Hastalıklı bitkiler donuk, mor veya koyu yeşil bir renk alır.
• Bitkilerin kök sistemleri daha kısa olur ve kökleri kahverengi bir görünüm alır.
• Bitkilerin saplarında kenarları belirgin oval lekeler oluşur.
• Hastalık buğdayın çeşitli gelişme dönemlerinde etkili olur. Bu nedenle bitkilerde fide yanıklığı, kök ve kökboğazı yanıklığı ile sap çürüklüğü de meydana getirir.
• Genç yaprak kınlarında, daha sonra da bitki sapında hastalığın tipik belirtisi olan donuk oval lekeler meydana getirir.
• Bitkiler bu çürük kısımlardan kıvrılmakta ve çeşitli yönlere doğru gelişigüzel yatmaktadır.
• Ayrıca hasat döneminde boş başaklar ve cılız, buruşuk tanelerin oluştuğu başaklar göze çarpmaktadır.
Hastalığın Görüldüğü Bitkiler
• Hastalık etmenleri buğdaygil bitkilerinin çoğunda hastalık oluşturabilir. Bunların başında buğday, arpa ve diğer Hordeum türleri ile Triticale, yulaf ve çavdar gelmektedir.
Mücadele Yöntemleri
Kültürel Önlemler
• Dayanıklı çeşitlerin ekimi tercih edilmelidir. Erkenci çeşitler hastalıklara geççi çeşitlerden daha fazla duyarlıdır.
• İyi bir toprak işlemesi uygulanmalı, ekim derinliği ve toprak tavı uygun olmalıdır.
• Ekimden önce topraktaki yeşil bitki ve bitki artıklarını yok etmek amacı ile toprak işlemesi yapılmalı ya da herbisit uygulaması ile ortadan kaldırılmalıdır.
• İyi bir gübreleme ile bitkide dayanıklılık oluşması sağlanmalıdır.
• İz elementlerin eksikliği giderilmelidir.
• Hastalığın yoğun olduğu tarlalarda bu etmenlerin konukçusu olmayan bitkilerin yanında yulafta ekilebilir. Yulaf bu etmenlerin saldırısına hassastır ancak bu funguslar yulaf içinde çok yavaş geliştiği için kısa sürede yok olmaktadır. Hastalık için 2-3 yıllık rotasyon uygun olur.
• Dayanıklı çeşitlerin yetiştirilmesi önemlidir.
• Anızların gömülmesi hastalığın seviyesini düşürür.

Ayrıca Kök boğaz hastalığı ile ilgili detaylı bilgi googledan bulabilirsin.Kısaca kökte veya kök boğazında meydana gelen çürüklük diyebiliriz.Bazı bölgelerde ve senenin getirdiği şartlarda yapmayabilir.Sık sık buğdaydan bir tutam söküp kontrol etmekte fayda var.
916a8c60-1540-418f-b853-2daa685dc711.JPG
Sağol toprağım.Cümlemize ;)

bilgiler için tşkler...

zehriduman link=topic=73084.msg854469#msg854469 date=1393516518' Alıntı:
kolay gelsin bu kuraklığa rağmen bereketli hasat nasip olsun diyelim
Yarından itibaren 5 gün yağış gösteriyor arka arkaya hayırlısı.Sağolun.
ydincbayram link=topic=73084.msg854498#msg854498 date=1393518158' Alıntı:
Kolay gelsin Alper. Kaçıncı vitesle atıyorsunuz ilacı. Bir depo ile ne kadar yer atıyorsun?
Sağolun Yakup abi.Seri 2 ile atıyoruz.Depo 800 litrelik 40dekar yer atıyor.
.
MehmetGngr link=topic=73084.msg854550#msg854550 date=1393520954' Alıntı:
Güzel paylaşım bereketlı olsun :)
Teşekkür ederim Mehmet.

Bereketli olsun Alper. Ben de normalde 15 şubattan sonra kökboğaz uygulaması yapıyordum. Ancak bu yıl sıcaklıklara bağlı olarak programı erkene aldım ve bir tur kök boğazı çinko içerikli bir yaprak gübresi ile beraber 6 şubatta uyguladım. İçeriği itibarı ile hem kök boğaz hem de pas ilacı olmasını dikkate alarak önümüzdeki hafta sonunda makper 490 veyahut sefa tarımdan yeni çıkan içeriği aynı alternatifini uygulayacağım. Nisan ayında strobin grubu olan altis ile devam edeceğim. Mayıs yağış durumuna göre bir ucuz pas daha ilave olabilir.

Mehmet Tolga link=topic=73084.msg856054#msg856054 date=1393710213' Alıntı:
Bereketli olsun Alper. Ben de normalde 15 şubattan sonra kökboğaz uygulaması yapıyordum. Ancak bu yıl sıcaklıklara bağlı olarak programı erkene aldım ve bir tur kök boğazı çinko içerikli bir yaprak gübresi ile beraber 6 şubatta uyguladım. İçeriği itibarı ile hem kök boğaz hem de pas ilacı olmasını dikkate alarak önümüzdeki hafta sonunda makper 490 veyahut sefa tarımdan yeni çıkan içeriği aynı alternatifini uygulayacağım. Nisan ayında strobin grubu olan altis ile devam edeceğim. Mayıs yağış durumuna göre bir ucuz pas daha ilave olabilir.
Teşekkür ederim abi.Havalar açtıktan sonra ilkini erken uyguladığından 2. kök boğaz uygulamasını yaparsın.Dediğin gibi makperi atabilirsin.Nisan ayında da pas için Altis olur ayrıca duett super,capalo,madison,opera max,rotanett ' te kullanabilirsin.İkinci pas ilacınıda duruma göre ucuz yollu sallarsın gerek olursa çünkü bu sene buğdaylar erken gidiyor.

öncelikler ekinlerin maşaallahı var Allah bereketini artırsın,bu kök boğaz ilaçlaması ile ilgili bi kaç sorum olacak,kök boğaz ilaçlamasını her yıl hastalık görülmeden mi atıyorsunuz,değer ilaçlarla ester ve benzeri ilaçlarla karıştırılıp uygulana biliyor mu,birde biz bayer in lamordor ve benzer tohum ilacını kullanıyoruz bu ilacın kök boğaz hastalığını durdurduğunu bayi söylemişti sonradan neden iput gibi ilaçlama yapıyorsunuz benim bulunduğum bölgede kök boğaz ilaçlamasını bilen hiç bir kimse yok tarlaya bir üst gübresi atılır sonra ester gibi ilaçlama ondan sonra harmana kadar tarlaya uğrayan olmaz ama burada çok şey öğrendik ve öğreniyoruz bu konu hakkında daha geniş bir bilgi verirseniz sevinirim vereceğiniz bilgi dahilinde bende bu uygulamayı düşünüyorum input ilacının fiyatını bugün bayii den öğrendim 1 litresine 100 tl dediler şimdiden teşekkürler

gölge84 link=topic=73084.msg857816#msg857816 date=1393939410' Alıntı:
öncelikler ekinlerin maşaallahı var Allah bereketini artırsın,bu kök boğaz ilaçlaması ile ilgili bi kaç sorum olacak,kök boğaz ilaçlamasını her yıl hastalık görülmeden mi atıyorsunuz,değer ilaçlarla ester ve benzeri ilaçlarla karıştırılıp uygulana biliyor mu,birde biz bayer in lamordor ve benzer tohum ilacını kullanıyoruz bu ilacın kök boğaz hastalığını durdurduğunu bayi söylemişti sonradan neden iput gibi ilaçlama yapıyorsunuz benim bulunduğum bölgede kök boğaz ilaçlamasını bilen hiç bir kimse yok tarlaya bir üst gübresi atılır sonra ester gibi ilaçlama ondan sonra harmana kadar tarlaya uğrayan olmaz ama burada çok şey öğrendik ve öğreniyoruz bu konu hakkında daha geniş bir bilgi verirseniz sevinirim vereceğiniz bilgi dahilinde bende bu uygulamayı düşünüyorum input ilacının fiyatını bugün bayii den öğrendim 1 litresine 100 tl dediler şimdiden teşekkürler

Yapilan arastirmalar kok curuklugu sorununun turkiyede buyuk bolumunde oldugunu gosteriyor tohum ilaclamasi hastaligin onlenmesi icin onemli ama yeterli degil. Arkadaslar zaten daha once paylasmislar kok curuklugu hastaliginin fotograflarini bugdaylarini ara sira kontrol edip bu sorunun bolgenizdede yasanip yasanmadigini rahatlikla anlayabilirsin ayrica kok curuklugune yakalanan bugdaylar hastalik siddetliyse yatma yapar bunu da dikkate al.Ilacin uygulanma zamani kardeslenme ile tepe yapragi arasindaki devre.Iki cesit kokbogaz ilaci var 1.cisi sadece koruyucu hastaliga yakanmadan atmak lazim dekar maliyeti 3tl ben her yil koruyucu ilaclari kullaniyorum sadece simdiye kadar bir sorun yasamadim , digerleri hem koruyucu hem tedavi edici daha garantili ama dekar maliyeti 10tl ye kadar cikiyor. Sunuda belirtmek isterim verim icin gercekten cok onemli bir ilac

ttunc link=topic=73084.msg857833#msg857833 date=1393940953' Alıntı:
Yapilan arastirmalar kok curuklugu sorununun turkiyede buyuk bolumunde oldugunu gosteriyor tohum ilaclamasi hastaligin onlenmesi icin onemli ama yeterli degil. Arkadaslar zaten daha once paylasmislar kok curuklugu hastaliginin fotograflarini bugdaylarini ara sira kontrol edip bu sorunun bolgenizdede yasanip yasanmadigini rahatlikla anlayabilirsin ayrica kok curuklugune yakalanan bugdaylar hastalik siddetliyse yatma yapar bunu da dikkate al.Ilacin uygulanma zamani kardeslenme ile tepe yapragi arasindaki devre.Iki cesit kokbogaz ilaci var 1.cisi sadece koruyucu hastaliga yakanmadan atmak lazim dekar maliyeti 3tl ben her yil koruyucu ilaclari kullaniyorum sadece simdiye kadar bir sorun yasamadim , digerleri hem koruyucu hem tedavi edici daha garantili ama dekar maliyeti 10tl ye kadar cikiyor. Sunuda belirtmek isterim verim icin gercekten cok onemli bir ilac
çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için inanmayacaksınız ama gezmediğim ilaç bayisi kalmadı hiç bir yerde yok hayret hayret bakanlar bile var..ilaç satılmadığı için getirmiyoruz diyenler de var

gölge84 link=topic=73084.msg857837#msg857837 date=1393941226' Alıntı:
çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için inanmayacaksınız ama gezmediğim ilaç bayisi kalmadı hiç bir yerde yok hayret hayret bakanlar bile var..ilaç satılmadığı için getirmiyoruz diyenler de var
Yatma sorunu yasiyormusunuz?

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=73084.msg857686#msg857686 date=1393920991' Alıntı:
maşallah ekinlerin cok güzel olmuş bilader.
mevlam bereketi bol hasatlar nsp etsin.
bu ilaçlama işini bizim burda sade ot ilacı olarak yaparız,sizde her çeşit ilaçlama oluyo.bunun sebebi iklim ve toprak yapısındanmı kaynaklanıyo.
Sağol hacı abi son yağmurlardan sonra fotoğrafını çekmedim daha da büyümüştür.Mevsimin gerekleri ne ise onu yapmaya çalışıyoruz.Bu sene hele hava bir açıyor bir kapıyor.Öğlen yağmur yağdı şimdi ise güneş açtı.
gölge84 link=topic=73084.msg857816#msg857816 date=1393939410' Alıntı:
Sağolun.Kök boğaz hastalığı birazda mevsimsel bizim buralar yağış alıyor daha sonra hava açınca buğdaylar kök boğaz hastalığına yakalanıyor.Bu hastalık kök çürüklüğü yapıyor böylece verim kaybına yer yerde buğdayda yatmalara neden olabiliyor.Ben bu sene hastalık başlamadan ilacı attım zaten arkasından birkaç gündür belirli aralıklarla yağış alıyoruz.Şu an istesek tarlaya girebilir miyiz bilmiyorum.Benim bu sene attığım Bayer ' in input ilacı hem koruyucu hemde tedavi edici özellikli.İlacın 1 litreliğini peşin 68tl ' ye aldım.Vadeli 80tl fiyatı var.Size verilen fiyat yüksek.Ayrıca 3-4 tl dekar maliyetli ilaçlar var.Bunların etken maddesi hemen hemen hepsinde aynı Litrede 450 gr Prochloraz içeren ürünler.Ucuz yollu olandan 1 yada 2 sefer uygulayanlarda var.Mantar 10 ile 20 derece arasında çalışır.İlacın yararını hava sıcaklıkları artınca göreceğiz.Lamardoru ben buğdayı ilaçlarken kullandım.Tabi her ilacın bir etki süresi var.Sadece tek ilaçla buğdayı hasata kadar götüremeyiz.Benim tavsiyem buğdaylarınızı kontol edin yada ettirin.Hastalık var ise ilaçlayın.Nolur nolmaz deyip boşuna ilaç külfiyeti altına girmeyin derim.Bayiliğini yapanlar getirebilir her dükkanda Bayer ' in yada BASF ' ın ilacını bulamayabiliyoruz.
Kalın sağlıcakla.

Hastalık gelmeyen buğday kolay kolay yatmaz.Birde kökboğaz gelmeyen tarlaya kolay kolay da pas gelmez sen kökboğazı yapmışsın arkadaşım artık korkmana gerek yok bu devre 40-45 gun senın tarlana cokucek bır kok curuklugu hastalığını koruyacaktır onun ıcın pas ılaclarını almak ıcın acele etme dereyı görmeden paçaları sıvama derım...Allah bereketini versın 25 kg 33 ' luk nitrat ver bu yerlere minumum cunku kuvvetlı buğday ıyı kardeslemıs anca yeter tabi sen daha ıyısını bılırsın hayırlı işler bol kazançlar..