Bunlarda benden kök boğaz ilaçlaması 2014

Ynt: Bunlarda benden kök boğaz ilaçlaması 2014

alper4u link=topic=73084.msg857855#msg857855 date=1393944375' Alıntı:
Kök boğaz hastalığı birazda mevsimsel bizim buralar yağış alıyor daha sonra hava açınca buğdaylar kök boğaz hastalığına yakalanıyor.Bu hastalık kök çürüklüğü yapıyor böylece verim kaybına yer yerde buğdayda yatmalara neden olabiliyor.Ben bu sene hastalık başlamadan ilacı attım zaten arkasından birkaç gündür belirli aralıklarla yağış alıyoruz.Şu an istesek tarlaya girebilir miyiz bilmiyorum.Benim bu sene attığım Bayer ' in input ilacı hem koruyucu hemde tedavi edici özellikli.İlacın 1 litreliğini peşin 68tl ' ye aldım.Vadeli 80tl fiyatı var.Size verilen fiyat yüksek.Ayrıca 3-4 tl dekar maliyetli ilaçlar var.Bunların etken maddesi hemen hemen hepsinde aynı Litrede 450 gr Prochloraz içeren ürünler.Ucuz yollu olandan 1 yada 2 sefer uygulayanlarda var.Mantar 10 ile 20 derece arasında çalışır.İlacın yararını hava sıcaklıkları artınca göreceğiz.Lamardoru ben buğdayı ilaçlarken kullandım.Tabi her ilacın bir etki süresi var.Sadece tek ilaçla buğdayı hasata kadar götüremeyiz.Benim tavsiyem buğdaylarınızı kontol edin yada ettirin.Hastalık var ise ilaçlayın.Nolur nolmaz deyip boşuna ilaç külfiyeti altına girmeyin derim.Bayiliğini yapanlar getirebilir her dükkanda Bayer ' in yada BASF ' ın ilacını bulamayabiliyoruz.
Kalın sağlıcakla.
arada çok fiyat farkı var çok teşekkürler bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olduk bilmediğimizi öğrenmiş olduk

mkartal22 link=topic=73084.msg858457#msg858457 date=1394026971' Alıntı:
bugün dikkatimi çekti. lüleburgaz-b.karıştıran arası ekinlerde yatma var... daha şimdiden yatması hayra alamet değil...
o yatmalar kök hastalığından değil gübrenin fazla kullanılmasından yada üre gübresini erken atmadan kaynaklanıyor, bu yıl bu bahsettiğin bölgeki bir çok tarlada amonyum sülfat gübresi kullanıldı yada üre gübresini çok erken attılar, yastıklamalar ve kısa sıralarda bu sorun var inşallah zamanla tarlanın her yerinde bu olmaz çünkü buğdaylar normal yıllara göre 1 ay öncesinde gelişiyor...

Selamın aleyküm konuyu güncelleyeyim bir taraftan bir taraftanda sorumu sorayım
BUğdaylarda embriyo kararması nedenleri nelerdir?
Emriyo kararmasının olacağı- kardeşlenme döneminde anlaşılır mı?
Embriyo kararmasını engellemek için bir ilaç var mıdır?

Çok önemli bir konu bin dönüme yakın buğday ekiyoruz her sene ve sulu yerlerde (verimin en iyi olduğu yerler) embriyo kararması oluyor ve buğdayın fiyatı düşüyor 3 senedir var yağışlardan dedik geçensene kuraktı yine oldu....
Yardım eden herkse teşekkürler

ORION link=topic=73084.msg986696#msg986696 date=1427440710' Alıntı:
Selamın aleyküm konuyu güncelleyeyim bir taraftan bir taraftanda sorumu sorayım
BUğdaylarda embriyo kararması nedenleri nelerdir?
Emriyo kararmasının olacağı- kardeşlenme döneminde anlaşılır mı?
Embriyo kararmasını engellemek için bir ilaç var mıdır?

Çok önemli bir konu bin dönüme yakın buğday ekiyoruz her sene ve sulu yerlerde (verimin en iyi olduğu yerler) embriyo kararması oluyor ve buğdayın fiyatı düşüyor 3 senedir var yağışlardan dedik geçensene kuraktı yine oldu....
Yardım eden herkse teşekkürler
Alkali topraklarda hastalık daha etkendir. En belirgin başaklanma dönemindedir. Bitki vaktinden erken sararır ve beyazlaşır. Başak dane tutmaz veya daneler cılız kalır. Bazen başak vermeyebilir. Sap, yaprak ve başakta hızlı bir beyazlaşma görülür. Orion bu hastalık direk hastalıklı tohumdan kaynaklanmaktadır. Kullanacağın tohumu çevrenden bir yerden alma, bölgen dışındaki bir il veya ilçeden temin et. Ayrıca hasattan sonra o tarlayı nadasa bırak, ve en az 4 kez toprağı aktar. Yaz sıcaklarında toprağı yakmalısın. Bu işlemin hastalığı engellendiği ispatlandı. Tohumuda hastalığa karşı öldüresiye ilaçlayacaksın.