Buyukbas besi rasyonu yardim lutfen

Arkadaslar merhaba.
Biz suan besi hayvanciligi yapmaktayiz. Rasyonumuzu duzeltmek istiyoruz.
Suan kullamakta oldugumuz rasyonumuz ise
misir silaji: 380 kg
yonca: 35 kg
saman: 85 kg
arpa flake: 130 kg
besi yemi(matli): 210 kg
ATK: 35 kg
arpa kuspesi: 125 kg toplami 1000 kg oluyor.
Biz simdi yem almayi birakip kuru misir ve arpa aldik. Bunlari ezme makinasinda ezip hayvanlarimiza yedirmeyi dusunuyoruz.
Yukardaki rasyonumuzda "arpa flake ve besi yemi " kalemlerini cikarip tane misir ve arpa ezmesi ile degistirmek istiyoruz.
Nasil bir rasyon onerirsiniz. Simdiden tesekkurler.

• Beğen
Tepkiler: Aydın38
Arkadaslar merhaba.
Biz simdi yem almayi birakip kuru misir ve arpa aldik. Bunlari ezme makinasinda ezip hayvanlarimiza yedirmeyi dusunuyoruz.
Yukardaki rasyonumuzda "arpa flake ve besi yemi " kalemlerini cikarip tane misir ve arpa ezmesi ile degistirmek istiyoruz.
arkadaslar konu hakkinda yardimci olabilecek arkadas var midir. Simdiden cok tesekkur ederim...

Arkadaslar merhaba.
Hayvanların yaşı ne durumda toplam kaç hayvana veriyosun bu rasyonu ...

Hayvanların yaşı ne durumda toplam kaç hayvana veriyosun bu rasyonu ...
Cevap verdigin icin tesekkurler.
Suan 320 hayvan var. Kars bolgesinden toparladim.Yaslari ve canli agirliklari farklilik gosteriyor.
250kg ile 450 kg arasinda degisiyor. Yaslari da 10 ile 18 ay civari diyebiliriz. Kapali sistem ama bagli degil.
Buyukluklerine gore padoklari ayristirdim. Rasyon konusuna gelecek olursak ben kolay anlasilir olsun diye karisim toplamini
1 ton yani 1000 kg olarak aldim. Esasinda bu yukarida yazdigim rasyonu dogru oranti ile 1200 kg yapip sabah 2 karisim
aksam da 2 karisim olmak uzere (yani sabah 2400 kg aksam da 2400 kg) hayvanlara veriyorum. Toplam 16 padok var.
her padokta 20 hayvan, toplamda 320 yapiyor. Simdi agirliklarina gore hayvanlari 3 tipe ayirip(2 de olabilir). Bu yapacagimiz
rasyon karisimina ek olarak yemi verdikten sonra hayvan buyuklugune gore ektra olarak misir ve arpa karisimi (ezme) vermeyi
planliyoruz.

• Beğen
Bereketli olsun
Burada çoğu arkadaş çiftçi yada hayvanci
Rasyon konusunda birkaç arkadaş var profosyonel , onlarda görürse konuyu zaman içinde
Tabi rasyon formülü sorumluluk gerektiren konu vebali var
Rasyonu elnisdeki yem hammaddesine göre , hayvanlarin durumuna göre güncellemek gerekebiliyor
Profosyonel bir rasyoncu ile irtibatli olmak , yada kendiniz bilgisayar programı ile rasyon hazıralmayı öğrenmelisiniz diye düşünüyorum
Allah kolaylık versin

• Beğen
Tepkiler: Aydın38 ve KOBET
Bereketli olsun
Burada çoğu arkadaş çiftçi yada hayvanci
Rasyon konusunda birkaç arkadaş var profosyonel , onlarda görürse konuyu zaman içinde
Tabi rasyon formülü sorumluluk gerektiren konu vebali var
Rasyonu elnisdeki yem hammaddesine göre , hayvanlarin durumuna göre güncellemek gerekebiliyor
Profosyonel bir rasyoncu ile irtibatli olmak , yada kendiniz bilgisayar programı ile rasyon hazıralmayı öğrenmelisiniz diye düşünüyorum
Allah kolaylık versin
Allah razi olsun.
Ben de zaten rasyon hazirlamak icin bilgisayar kullanmak istiyorum. Rasyon konusunda simdiye kadar yem firmasindan destek aldik.
Fakat ben fabrika yeminin icine ne, nasil giridiginden emin olmak istedigimden yemciden aldigimiz besi yemini ve arpa flake'i iptal edip
kendi ezdigim tane misir ve tane arpayi kullanmak istedim. Bu maksatla hem ciftligin genel isleyisi olsun hem de rasyon hazirlamak olsun
suan bir damismanla irtibat halindeyiz. Yine de buradan da bir fikir almak istedim. Burada yazilarindan ve yorumlarindan tanima firsati
buldugum(sahsen tanismadik) Canakkaleden Baris bey var (Askin Ciftligi, simentalci). Kendisi disaridan besi yemi almayip kendi kirma makinasinda
misir, bugday, arpa ve diger kaba yemler kullanarak rasyon hazirladigini yazdigi icin ben de kendi besi yemimi kendim hazirlamak istemistim.

• Beğen