buzağılı inek bu fiyata olur mu demeyın oldu

Ynt: buzağılı inek bu fiyata olur mu demeyın oldu

hacimmet link=topic=60521.msg661652#msg661652 date=1355074359' Alıntı:
Gerçekten acı bir durum şuanda kalburla hızlıca eliyorlar eleğin üzerinde kalanlar kazanır ileride bence,işin aslı ülkemizdeki bu istikrarsız hayvan politikası kimseyi yaptığı işten zevk aldırmıyor çarşamba günü kesim yapacağım 13,200 e anlaştık 13.5 ti 13.2 düştü bekleyelim desem habire düşüyor yem yiyeceğine danlar kestirmek daha mantıklı
danaları o fiyata kesiyorlarsa ineğin kimse yuzune bakmaz desenıze piyasa çok berbat

burada dana canlı kilo 7,5 ile 8 tl arası değişiyor onunda %8 firesini düşüyorlar gine bulunduğunuz bölgeler bize göre iyi inancınız olsun 450 tl ye inek satıldı ilçemizin hayvan pazarında yaşlı inek kısır dı en az 80 kilo eti vardı durum o kadar vahim ve saman ne yazık ki1 tl o inek hiç yemese hiç yemese 1 ton saman yer 1,000 tl 550 tl zarar artık gerisini siz düşünün rabbim yardım cümlemize işimiz zor

ben tesadüfen şuna şahidim ki tüccar yaşlı, hasta,et yok süt yok die 1650 tl ye aldıgı bir inegi biraz ilerdeki köyde 4 buza anası,süt gölü , vs. vs mavra atarak3000 deyip 2800 e sattı arası 2 km olan bir köyden öbür köye 1150 lira fark. satan da gübre alacagım diyodu yazık bu köylüye yazık bu tüccara rant saglayan sisteme yazıklar olsun uyy-*s kız-*sw

gezegen link=topic=60521.msg663841#msg663841 date=1355347423' Alıntı:
ben tesadüfen şuna şahidim ki tüccar yaşlı, hasta,et yok süt yok die 1650 tl ye aldıgı bir inegi biraz ilerdeki köyde 4 buza anası,süt gölü , vs. vs mavra atarak3000 deyip 2800 e sattı arası 2 km olan bir köyden öbür köye 1150 lira fark. satan da gübre alacagım diyodu yazık bu köylüye yazık bu tüccara rant saglayan sisteme yazıklar olsun uyy-*s kız-*sw
aramızda celep var mı bilmiyorum ama yatacak yerleri yok :)

Çağrı link=topic=60521.msg663846#msg663846 date=1355347469' Alıntı:
aramızda celep var mı bilmiyorum ama yatacak yerleri yok :)
çagrı kardeş kar etmesin demiyorum etsin ama bu kadarda gidilmez köylünün üstüne yahu zaten bi bakışta anlıyolar degerini 2000 e alsın 2200 e alsın yazık yaa , adam gübre alacak sütlü inegini satıyo danaya ffelan zaten para vermiyolar , alır kende piyasa ölü diyodu, inanmıyorum artık istedikleri gibi at koşturuyolar piyasa ölü degil es-nek

gezegen link=topic=60521.msg663873#msg663873 date=1355348147' Alıntı:
çagrı kardeş kar etmesin demiyorum etsin ama bu kadarda gidilmez köylünün üstüne yahu zaten bi bakışta anlıyolar degerini 2000 e alsın 2200 e alsın yazık yaa , adam gübre alacak sütlü inegini satıyo danaya ffelan zaten para vermiyolar , alır kende piyasa ölü diyodu, inanmıyorum artık istedikleri gibi at koşturuyolar piyasa ölü degil es-nek
aynen dediğin gibi abi,artık zaten öyle bir alışmışlar ki daha karşıdan adamı görünce anlıyorlar.Kimisi de dost sanıp anlatıyor derdini şunu yapacam şu kadar borcum var yoksa satmazdım diye :) borcunu karşılayacak parayı kıt kanaat alıyor.Nası bi dilim ekmekse biz bilmiyoruz o nasıl bir dilim :) ağızlarında hep bir dilim ekmek :)

Bu dönemlerde bu işlerin tüccarları köşeyi dönüyor. Bir yerde satılık bir tarla, varsa onlar alıyor. Hiçbirşeyi olmayan adamların 300 dönüm yeri oldu. Daire,arsa vs hariç.

768 link=topic=60521.msg664354#msg664354 date=1355419036' Alıntı:
Bu dönemlerde bu işlerin tüccarları köşeyi dönüyor. Bir yerde satılık bir tarla, varsa onlar alıyor. Hiçbirşeyi olmayan adamların 300 dönüm yeri oldu. Daire,arsa vs hariç.
Sorsan ençok onlar ağlıyorlar. Bu araların moda lafıda yılbaşına kadar doluyuz , sonra konuşalım.
Son dönemlerdeki hayvancılık politikası bilinçli yada bilinçsiz olarak bu adamlara yaradı.

768 link=topic=60521.msg664354#msg664354 date=1355419036' Alıntı:
Peygamberimizinde hadisi var bu konuda kazancın 10/9 u ticarettedir diye.Ticaret yapanların üretenlerden her zaman misliyele kazandığı bir gerçek bu yüzyıllardır böyle.Tabi bu şimdiki tüccarların yaptığı gibi katakulliyle değil.En azından hadis bunu söylemiyor yani

hayvan fiyatları tamamen saman ve yem fiyatlarından dolayı bu halde bence.yem fiyatı yüksek samanda elde olmayınca ne yedireceksin hayvana deyip herkes satılığa çıkarıyor.arz talep ten dolayı fiyatlar bu halde ama dayanabilen bence zarar etmediği gibi kazançta sağlayacaktır.

umutmalkoc link=topic=60521.msg665007#msg665007 date=1355476290' Alıntı:
hayvan fiyatları tamamen saman ve yem fiyatlarından dolayı bu halde bence.yem fiyatı yüksek samanda elde olmayınca ne yedireceksin hayvana deyip herkes satılığa çıkarıyor.arz talep ten dolayı fiyatlar bu halde ama dayanabilen bence zarar etmediği gibi kazançta sağlayacaktır.
Ayne...doğru teşhis

ufukk link=topic=60521.msg664158#msg664158 date=1355403758' Alıntı:
Piyasa bizlere ölü , tüccara , komisyoncuya , kasap a ölü olduğunu sanmıyorum.
cevremdeki bir kasap sabit fiyat yapmış dana kuşbaşı biftek kıyma 20 lira