Çiftçi eylemi başlamadan bitti! Mağdur çiftçiler Bakan Yardımcısı ile görüştüler

Tarım Kredi Kooperatiflerinde uygulanan yüksek faizden dolayı icralık hale gelen çiftçiler, seslerini duyurabilmek için bugün Tarım ve Orman Bakanlığının önünde yapacakları eylem başlamadan bitti. Alınan bilgilere göre güvenlik güçlerinin yasa dışı örgütlerin eylemlere katılıp provokasyon yapabilecekleri uyarısında bulunması üzerine çiftçiler eylem yapmaktan vazgeçtiler. Kendi aralarında belirledikleri 5 kişilik grup Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç ile görüştüler. Görüşmeye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz da katıldı.

BEKİR PAKDEMİRLİ ÇİFTÇİLERİN TALEPLERİNİ HAZİNE VE MALİYE BAKANINA İLETECEK

Görüşmede mağdur çiftçiler taleplerini iletirken, borçlarının faizleri silinerek 5 eşit taksitte ödenecek bir yapılandırmayı istediler. Çiftçilerin talepleri not edilerek Bakan Pakdemirli’ye iletilecek. Bakan Pakdemirli de konuyu Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a iletecek.

FAHRETTİN POYRAZ GÖRÜŞMEYE HAZIRLIKLI GELDİ

Fahrettin Poyraz'ın, görüşme öncesinde toplantıya katılacak çiftçi temsilcilerinin isimlerini alarak hazırlıklı geldiği gözlenirken, bir grup üyesinin de Tarım Kredi üyesi olmadığı gerekçesiyle toplantıdan çıkartması dikkat çekti.

FAHRETTİN POYRAZ 'TARIM KREDİ KOOPERATİFİ MAĞDURLARI' PLATFORMUNUN SIKI TAKİPÇİSİ ÇIKTI

Diğer yandan Poyraz’ın mağdur çiftçilerin ortak sesi olması için sosyal medyada kurdukları ‘Tarım Kredi Kooperatifi Mağdurları’ platformundan toplantıya katılan platform üyelerinin paylaşımlarından bazı çıktılar getirmesi de dikkat çekti. Bu durum toplantıya katılan platform üyeleri arasında; ‘Fahrettin Poyraz da sıkı takipçimizmiş’ yorumlarına neden oldu.

TARIM KREDİ'DE ASIL ÇİFTÇİ TEMSİLCİSİ OLAN MERKEZ BİRLİĞİ YÖNETİM KURULUNDAN KİMSE KATILMADI

Diğer yandan toplantıya Tarım Kredi Kooperatiflerinde asıl çiftçi temsilcileri olan Merkez Birliği Yönetim Kurulundan hiçbir ismin katılmaması da dikkat çekti.

ÇİFTÇİ TEMSİLCİLERİ PEK DE UMUTLU AYRILMADILAR!

Çiftçi temsilcileri toplantı sonrasında nasıl bir adım atılacağını beklerken, pek de umutlu ayrıldıkları söylenemez. Ancak mağdur çiftçiler sonuç alana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

TARIMDANHABER

Allah' a şükür tkk üyesi değilim hiçbir zaman ısınamadım. Ama yakınen takip ediyorum ister borçlarını zamanında öde ister ertelet nasıl çalışırsan çalış tam bir emek sömürücüsü faiz yatağı bir kuruluş.. kooparatifçilikle alâkası bile yok.. çoğu yerde olduğu gibi bizim bölgemizde de borç ödeme oranları düştü ve icralar başlamış durumda...
Daha bugün online bir toplantımız vardı arkadaşlarla bir araya geldik hepimizde 8 10 farklı sektörde iş yapıyoruz.. bir yandan da çiftçiğimiz var hepimizin ..özet şu ki , tarım bitti..
Herkes tarlasını traktörünü satma telaşında.. Ben hariç diğer arkadaşlar bıraktı.. 12000 dönüm sırf benim bölgemde ekilmedi ekilmeyecek..
Söylediklerim bugün için çarkını çeviren kimsenin kulağına girmez ama sadece tarım değil.. esnaf. Kobiler,inşaat, hadi canım diyeceğiniz onlarca büyük şirket iflas etmiş ama baskıdan açıklayamıyor veya el degıştiriyor.. Yani ekonomi bitmiş ülke bitmiş .. elimizde kalan "sıfır" olsaydı çalışır çabalar artıya geçerdik 3 bilemedin 5 seneye ...fakat bu milletin geçmiş 18 senesi harcandığı gibi gelecek 18 seneside harcandı.. özellikle bu günlerde vatandaşı adeta boğma noktasına gelen vergi daireleri bankalar, kooparatifler ve daha niceleri bunun örneğidir.. yazım baya baya siyasi ve hükümeti eleştiri oldu ama iyi oldu.. hiçkimsenin kalmadığı gibi benimde sabrım kalmadı.. Yani sanmayın ki sadece çiftçiler topun ağzında.. 2021 varya bu ortamla bu kurakliķla hiçte iyi gelmiyor..Allah hepimizin yardımcısı olsun

Allah' a şükür tkk üyesi değilim hiçbir zaman ısınamadım. Ama yakınen takip ediyorum ister borçlarını zamanında öde ister ertelet nasıl çalışırsan çalış tam bir emek sömürücüsü faiz yatağı bir kuruluş.. kooparatifçilikle alâkası bile yok.. çoğu yerde olduğu gibi bizim bölgemizde de borç ödeme oranları düştü ve icralar başlamış durumda...
Daha bugün online bir toplantımız vardı arkadaşlarla bir araya geldik hepimizde 8 10 farklı sektörde iş yapıyoruz.. bir yandan da çiftçiğimiz var hepimizin ..özet şu ki , tarım bitti..
Herkes tarlasını traktörünü satma telaşında.. Ben hariç diğer arkadaşlar bıraktı.. 12000 dönüm sırf benim bölgemde ekilmedi ekilmeyecek..
Söylediklerim bugün için çarkını çeviren kimsenin kulağına girmez ama sadece tarım değil.. esnaf. Kobiler,inşaat, hadi canım diyeceğiniz onlarca büyük şirket iflas etmiş ama baskıdan açıklayamıyor veya el degıştiriyor.. Yani ekonomi bitmiş ülke bitmiş .. elimizde kalan "sıfır" olsaydı çalışır çabalar artıya geçerdik 3 bilemedin 5 seneye ...fakat bu milletin geçmiş 18 senesi harcandığı gibi gelecek 18 seneside harcandı.. özellikle bu günlerde vatandaşı adeta boğma noktasına gelen vergi daireleri bankalar, kooparatifler ve daha niceleri bunun örneğidir.. yazım baya baya siyasi ve hükümeti eleştiri oldu ama iyi oldu.. hiçkimsenin kalmadığı gibi benimde sabrım kalmadı.. Yani sanmayın ki sadece çiftçiler topun ağzında.. 2021 varya bu ortamla bu kurakliķla hiçte iyi gelmiyor..Allah hepimizin yardımcısı olsun
Tkk neden piyasadan yüksek fiyata mal satiyormuş biliyormusunuz
(Eger piyasadan dusük satarsak özel sektörün önünü tıkarız)alay ediyorlar , o zaman adama sormazlar mı neden vade farkı alıyorsunuz diye ?
Herkes onlemini almalı, orda bi düzen kurulmuş, 2 sene bende girdim, iste mazot gubre aliriz kiştan diye , çiftci gübreyi kaca aldigini bilmiyordu sorunca fiyat belli degil diyorlardi, uyeligi sildirirken bile para aldılar hic unutmam.

Divriğ den mi katılıyorsunuz Cafer bey ?

Şuanda bütün herkez günu kurtarma derdinde bütün sektörler bizde önümüzdeki yıl ne ekecemize kararsızız

Biz uzun zamandır çalışmıyoruz tkk ile. Ama haberlerini alıyorum. Gübre sipariş edince elimizde yok diyorlar ama depolar kilitli. Zam gelince bi anda depolar açılıyor. Esnaf kat kat iyi bunlara bakarak.
Esnaf
Biz uzun zamandır çalışmıyoruz tkk ile. Ama haberlerini alıyorum. Gübre sipariş edince elimizde yok diyorlar ama depolar kilitli. Zam gelince bi anda depolar açılıyor. Esnaf kat kat iyi bunlara bakarak.
Esnaf yok ya göre elbette iyidir..Profilinizde yazıyor.. sanırım uzunyayla tarafındansınız..
Geçenlerde bir kardeşimi ziyarete gelmiştim..
Bölge hiç olmadığı kadar kuraktı.. Allah tez vakitte rahmet versin hepimize

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
5 ay önce 500 kg ip almıştim zaten sezon bitmeye yakındı tkk dan calişan arkadaş hemde köylüm elimizde ip var ve uygun vericez almak istersen diye tamam dedim vadesi 1 sene sonra ve faizsiz vericez dedi köye gonderdi ama vadesi yılbaşına yapılmiş gecenlerde sordum yılbaşindan sonra yaparsak cok faiz biner dedi bende kışın ortasinda nasil odiyecem dedim istemedim helde siz gönderdiniz ipleri falan dedim zaten sözleşme bitiyor 1 ay sonra yenileme yapmayıp cıkıcam bende ne yaptiklarinı bilmiyolar