Çizel Almış Bir Arkadaşın Yorumları (ysfty)

Ynt: çizel almış arkadaşın yorumları (ysfty)

zac link=topic=77665.msg919912#msg919912 date=1410991966' Alıntı:
çizel kuruda cekılmesı gerekır tabanı kırması ıcın tavla toprakta tabanı kırmaz fuarda kı muhendıs bıze ole demısdı dedık bız cevız ekıcez nasıl hazırlıyalım tarlayı dedı Sakın pulluk kullanmayın kuru zamanda cızellerı vurun dıbıne kadar ondan sonrada dıscaro veya kaz ayagı seklınde dedi işte ama ılk o kuruda tabanı kırıcaksın dıkakt et motoru kırma ama zorlama agır agır ilk sefer zor olur
valla 3 ayakla denedim en son civataları patladı tarlaya bisey olmadı durumlar vahimm..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77665.msg919881#msg919881 date=1410985520' Alıntı:
abi senin dediğin gibi denedim gerçekten rahatladı..lakin yine kelepçe civatası sıyırdı şuan o tarlaya su bıraktım yumuşasın sonra tekrar deneyecem..

civata sıyırmasına da fiberli somun kullanman ve kelepçenin üzerindeki iki civatayı aynı oranda sıkmaya çalış kolay gelsin.

Hayirli olsun bol bol taban patlatirsiniz insallah :)

Bolgenizde cizel kullanimi nasil bilmiyorum lakin bizim buralarda cizele karsi bi onyargi var kimse asamiyor bunu. Topragi devirmediginden dolayi sanirim ancak insanlara pulluk ve cizelin kullanim amaclarini, farklarini anlatamadik gitti :) Ama insallah zamanla bizde asacagiz bu onyargiyi tabi 80 hp traktore 11 li cizel kullanimini birakabilirse hemserilerim :)

Yusuf senin çizel sigorta civatasını değilde kelepçe civatasını kesiyor ya da sıyırıyorsa bunun iki sebebi var, 1: çizel ayağının uzun olmasından dolayı kelepçe üzerine çok fazla yük binmekte ve kelepçe civata kalınlığı ya da kelepçe civata somununun ensiz olması bu baskıyı kaldırmaya yetmemekte, 2: kelepçe sigorta civatalarının kalın olmasından dolayı sigorta kesene kadar kelepçe kulağını kırması ya da kelepçe civatasını kopartması. Aslında bu sorunu kullanıcı değil üretici çözmeli, yani kısa bacakda kullanılan kelepçe ile uzun bacakta kullanılan kelepçe aynı olursa uzun bacak kullanıldığında o kelepçe yetersiz gelecektir, bir diğer husus patlatma mutlaka toprakda tav yokken kullanılmalı, bu hem toprağı derinlemesine havalandırmak hemde taban taşını kırmak için olmazsa olmaz bir durum, toprak pulluk tavındayken çizel çekilmesinin çok fazla anlamı olmaz.

imamoglu link=topic=77665.msg919946#msg919946 date=1411024580' Alıntı:
Yusuf senin çizel sigorta civatasını değilde kelepçe civatasını kesiyor ya da sıyırıyorsa bunun iki sebebi var, 1: çizel ayağının uzun olmasından dolayı kelepçe üzerine çok fazla yük binmekte ve kelepçe civata kalınlığı ya da kelepçe civata somununun ensiz olması, 2: kelepçe sigorta civatalarının kalın olmasından dolayı sigorta kesene kadar kelepçe kulağını kırması ya da kelepçe civatasını kopartması. Aslında bu sorunu kullanıcı değil üretici çözmeli, yani kısa bacakda kullanılan kelepçe ile uzun bacakta kullanılan kelepçe aynı olursa uzun bacak kullanıldığında o kelepçe yetersiz gelecektir, bir diğer husus patlatma mutlaka toprakda tav yokken kullanılmalı, bu hem toprağı derinlemesine havalandırmak hemde taban taşını kırmak için olmazsa olmaz bir durum, toprak pulluk tavındayken çizel çekilmesinin çok fazla anlamı olmaz.
üretici olarak ben cevap vereyim
1-) kelepçelerde kullanılan cıvata ve somunlar çelik olup izmir gençay cıvatadan gelmektedir.somunlar fiberli somundur.bu firma renaultla çalışmaktadır.yusuf abiye giden çizeldeki kelepçe cıvataları 16 mm kalınlığındadır.yani anahtarla 24 numara.yusuf abi kelepçeleri sıyırdı deyince ona 20 mm çelik somun ve 20 metrik fiberli somun gönderdik.yine izmirden ve yusuf abiden tek kuruş talep etmeden.
2-)kelepçelerdeki cıvatalar ile sigorta kelepçeleri aynı kalınlıkta yani 16 mmdir.ama yeni makinalarımızda kelepçelerde 20 mm sigortalarda 16 mm kullanıyoruz.kısa ve uzun bacaklarda kullanılan bağlantılar 100 lük şaseye göre yapılmıştır.kelepçeler standart ölçüdür.uzun bacağa göre yapılan herhangi bir kelepçe yoktur.tosunlar firmasından bilgi alabilirsiniz.üretici olarak türkiyenin neresi olursa olsun gönderdiğim tüm ürünlerimin arkasındayım.saygılarımla...

mf185 link=topic=77665.msg919956#msg919956 date=1411027346' Alıntı:
Nasıf Kardeşim yazdıklarımda kimseyi hedef almadım herşeyden önce bunun bilinmesini isterim, ben sadece üretici konumunda olan kişilere sorumluluklarını hatırlatmak istedim, ki sorun sizin ürettiğiniz şasede değilde kelepçe ve kelepçe aksamında olduğu için bu anlamda sorumluluk sizden önce bu parçaları aldığınız üreticide.., ve aslında sorunun tespiti ve çözümü çok basit, çizel ile alakalı kullanıcı şikayetlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli sorun ayakların bağlandığı kelepçelerde, bu kelepçeleri üreten kişilerin bu şikayetleri neden dikkate almadıklarını ben anlamıyorum, kelepçe üretiyorlar ama ayağın kelepçeye uyguladığı kuvvetin kelepçeyi kırması karşısında hiç bir iyileştirme yapmıyorlar, bu durumda kullanıcı gidip kendisi sanayide demir kelepçe yaptırıyor, böyle bişey olabilir mi, ya da patlatmanın ayağı neden sigortayı kesmez de kelepçe civatasını kopartır ya da somununu sıyırır, çözümü çok basit ama üretici bunu da kaale almaz, yanlış anlaşılmasın sözüm Nasıf Bey ' e değil, ama Nasıf Bey sizin de bu konuda dolaylı da olsa sorumluluğunuz var, bence siz kelepçe ve kelepçe üzerindeki civata yataklarının ölçüsüyle alakalı bu sorunu bunları size tedarik eden firmayla konuşmalı ve durumu izah etmelisiniz.

mf185 link=topic=77665.msg919956#msg919956 date=1411027346' Alıntı:
1-) kelepçelerde kullanılan cıvata ve somunlar çelik olup izmir gençay cıvatadan gelmektedir.somunlar fiberli somundur.bu firma renaultla çalışmaktadır.yusuf abiye giden çizeldeki kelepçe cıvataları 16 mm kalınlığındadır.yani anahtarla 24 numara.yusuf abi kelepçeleri sıyırdı deyince ona 20 mm çelik somun ve 20 metrik fiberli somun gönderdik.yine izmirden ve yusuf abiden tek kuruş talep etmeden.
2-)kelepçelerdeki cıvatalar ile sigorta kelepçeleri aynı kalınlıkta yani 16 mmdir.ama yeni makinalarımızda kelepçelerde 20 mm sigortalarda 16 mm kullanıyoruz.kısa ve uzun bacaklarda kullanılan bağlantılar 100 lük şaseye göre yapılmıştır.kelepçeler standart ölçüdür.uzun bacağa göre yapılan herhangi bir kelepçe yoktur.tosunlar firmasından bilgi alabilirsiniz.üretici olarak türkiyenin neresi olursa olsun gönderdiğim tüm ürünlerimin arkasındayım.saygılarımla...
özelden dipkazan sormuştum. dipkazan üretiminiz var mı varsa fiyatları öğrenebilir miyiz

akrokral link=topic=77665.msg919999#msg919999 date=1411046404' Alıntı:
özelden dipkazan sormuştum. dipkazan üretiminiz var mı varsa fiyatları öğrenebilir miyiz
dipkazan üretimimiz şu an yok ilginiz için teşekkürler.

abi itiraf edeyim hayatımın İLK çizel denemesi.. bi hevesle gittim 15 dönüm yeri hemen bitirip dönerim diye:)

deneye deneye Takviye 2 ' de karar kıldım (son hız 40 km, artık takviye 2 kaç km yaparsa) .. gerçi Zetor ' da vitesler sıralı değil.. yani mesela takviye 6=seri 2,5 oluyo ama..

yarın bikaç eski Zetorcuyu arayacam.. 9 ' lu çizeli olan var hatta bu çizeli o tavsiye etti.. eski kasa 8441 ' i vardı şimdi yeni kasa Zetor 80 ' i var.. bakalım o kaçla çekip/ne kadar yakıyomuş..

yalnız aynen dediği gibi çıktı İLK sürümde 40-50 cm garanti.. aynı yeri bi daha sürersen şaseye kadar 60 cm dalacak demişti.. hakketen çizele verilen para helaldir..

nailyetek link=topic=77665.msg923864#msg923864 date=1412359740' Alıntı:
Umut Usta, bu hız çok yavaş değil mi :S
bencede yavas bu motor daha serı ceker bu çizeli uygun vıtes aralıgını bulamamıssın gıbı gozukuyor cunku motorda bayılmanın b sı yok ust vıteslerde rahat gıder

Zetorda bayılma olmuyo zaten.. batarken, eşinirken bile aynı ses aynı duruş:)

şaka bi yana..

Acaba kol ayarları mı tam değil.. yada bacak uclarının yönü.. vs.

Ama bizden bu çizeli merak edip önce deneyen NH-100 ' e takanlar da 50 cm rahat işliyo, tarlayı bulgur gibi yapıyo ama motorun canı çıkıyo dediler..

bizde de acemilik var ama..

bide bizim buralarda tarlaların %99 ' una HİÇ çizel girmemiştir.. yani bu tarlaya ömrü hayatında giren ilk çizel.. yoksa ondan mı, neyse..

UÖZKAN.77 link=topic=77665.msg923879#msg923879 date=1412362173' Alıntı:
Zetorda bayılma olmuyo zaten.. batarken, eşinirken bile aynı ses aynı duruş:)

şaka bi yana..

Acaba kol ayarları mı tam değil.. yada bacak uclarının yönü.. vs.

Ama bizden bu çizeli merak edip önce deneyen NH-100 ' e takanlar da 50 cm rahat işliyo, tarlayı bulgur gibi yapıyo ama motorun canı çıkıyo dediler..

bizde de acemilik var ama..

bide bizim buralarda tarlaların %99 ' una HİÇ çizel girmemiştir.. yani bu tarlaya ömrü hayatında giren ilk çizel.. yoksa ondan mı, neyse..
1 üst vıteste patınaj mı edıor

şimdi vitesleri tek tek denedim desem yalan.. yalnız seri olmayınca şaşırdım.. takviyeye aldım.. takive 2 ' de de yer yer pati çekti.. ama yer yer şaseye kadar daldı..

saat geç olmasa çok eski bi zetorcu abimiz var.. Zetor 8441 ' i ve 80 ' liği bu çizelin aynısında kullanıyo.. çizel pulluktan çok karlı.. hiç düşünme yaptır hemen demişti..

çizeli tavsiye edip yaptıranda O zaten.. o zaman bu 90 ' lık kaçlık çeker diyince 9 ' lu al.. 1. sürümde şu vitesle şu gram yakar.. 2. sürümde şaseye kadar dalar şu vitesşe şu gram yakar.. diye uzun uzun anlattıydı..

Geç oldu yoksa hemen şimdi arayacam onu.. zaten sorup duruyodu ne yaptın denedin mi diye.. ama dalma konusunda aynen dediği çıktı..

Ustada harbi ustaymış lap diye dalıyo çizel.. görüntü ve çalışma çok hoş..

Kolay gelsin Umut ağabey. Yusuf ağabey tarafından tescillendi çizel işinin zorluğu. Lakin sizin traktör ayak eksiltmeden ilk sürümde yavaş da olsa güzel çekiyor maşallah. Acaba ayak eksiltseniz daha mı seri sürüm olur?