damızlık inek ve düve temini

Ynt: damızlık inek ve düve temini

yozgat a yakın mesafede, kırşehir çiçekdağı - ilci tarım işletmesi var çok büyük bir işletme ,bazen düve satışları var.
benim bir yakınım orada çalışıyor . daha bugun gürüştüm yüzyüze 7500- 8000 arası holş. düve satmışlar

sürekli düve satışlarıda yokmuş...yani beğenmedikleri düveleri satıyorlardır buda benim yorumum

Damızlık işi ap ayrı bir olay ve sektör. Eğer damızlık için çalışan işletmeler yoksa, işletme sahipleri beğendikleri hayvanları kendilerine beğenmediklerini de piyasaya sürerler. Damızlık işi yapanlar ise bunu çok ciddi bir şekilde yapmalı ve iyi bir seleksiyon ile üstün sürü özelliği taşıyan hayvanlar yetiştirmelidir. Bir hayvan alınacaksa vücut skoru diye bir şey var. Bu araştırılmalıdır. Buna göre tercihlerimizi yapmalıyız.

Piyasadan boş düve toplayıp tohumlayıp gebe düve satanlar var. Onlar daha iyi oluyor bu konuda.

çifçilik zor iş link=topic=80858.msg968202#msg968202 date=1423429742' Alıntı:
yozgat a yakın mesafede, kırşehir çiçekdağı - ilci tarım işletmesi var çok büyük bir işletme ,bazen düve satışları var.
benim bir yakınım orada çalışıyor . daha bugun gürüştüm yüzyüze 7500- 8000 arası holş. düve satmışlar

sürekli düve satışlarıda yokmuş...yani beğenmedikleri düveleri satıyorlardır buda benim yorumum
doganbey1 link=topic=80858.msg968257#msg968257 date=1423436745' Alıntı:
Damızlık işi ap ayrı bir olay ve sektör. Eğer damızlık için çalışan işletmeler yoksa, işletme sahipleri beğendikleri hayvanları kendilerine beğenmediklerini de piyasaya sürerler. Damızlık işi yapanlar ise bunu çok ciddi bir şekilde yapmalı ve iyi bir seleksiyon ile üstün sürü özelliği taşıyan hayvanlar yetiştirmelidir. Bir hayvan alınacaksa vücut skoru diye bir şey var. Bu araştırılmalıdır. Buna göre tercihlerimizi yapmalıyız.

Dediğiniz gibi yapanların yanı sıra hem süt, hem et hem de gebe düve işini yapanların gebe düveleri de kaliteli oluyor. Sürekli yaptıkları için gebe düve satışı, adlarını kötüye çıkarmayı istemezler.

Jerseyler ' le ilgili başlıkta da benzer durum söz konusu bence, sitelerine girdim baktım, kendi ürünlerini yapıyorlar, o yüzden gebe düve satışları çok önemli değildir onlar için, satarlarsa ek gelir elde ederler fazlasını o kadar ;)