Değerli büyüklerim ve kardeşlerim bana yardım edebilir misiniz???

Ynt: Değerli büyüklerim ve kardeşlerim bana yardım edebilir misiniz???

mrram link=topic=43202.msg396816#msg396816 date=1304889925' Alıntı:
tşk. bizimde aklımızdan geçen patlatma veya onun gibi bişeyle işleyip kazaya çekerek ekim yapmak. eken kişi ilk defa mı deniyor. birde sulu tarım mı yapıyor kuru tarım mı. bizde sulu tarım yok.

valla ben bu işi yapan kişiyi tam tanımıyorum, tarlada karşılaşıyoz bazen orda soruyom yani ilk defa mı yoksa daha önce başka yerlerde denedimi bilgim yok maalesef. Kuru tarım. Goble ile de yapılabilir sanki.

dengesiz link=topic=43202.msg396835#msg396835 date=1304890589' Alıntı:
valla ben bu işi yapan kişiyi tam tanımıyorum, tarlada karşılaşıyoz bazen orda soruyom yani ilk defa mı yoksa daha önce başka yerlerde denedimi bilgim yok maalesef. Kuru tarım. Goble ile de yapılabilir sanki.
teşekkürler sağol.

Anıza direkt ekim makinası 18-20000 Tl idi. Ama bizde deneyenlerde memnun kalmadılar.Sap tarla üzerinde çürürse azotu toprağa değil havaya gider. Ayrıca biz buğday sonrası çapa bitkisi ekiyoruz ve marta kadar toprak altında sap çürüyor.Temmuzda anızı toprak altına verip sonbaharda tekrar buğday ekiminde sorun çıkarsa bilemem. Nadas için sorun yok elbette.

ben kendımce dedım parateste en az gırdı mazot yadaşöle dıyeyım on donumun malıyetı 14336 metrekarenın tohum6800tlsulama 2000tl ilac 2000tl gubre tavuk gubresı dahıl2500 tlamele 1500 tlmazot500tl gelıver gıdıver 1000 tl aşagı yukarı en önemlısı ince nadasvede her üründe ince nadas *098*-

mrram link=topic=43202.msg396817#msg396817 date=1304889982' Alıntı:
tşk gübre konusunu da araştıracam. biz hiç düşünmemiştik sağol.
hocam ama baharlık ürün ekersen üre atman iyi olur sanırım siz anız üzerine tekrar bugday ekiyorsunuz üre gecersiz olur gübreyi atarsan mutlaka su kar kış yagmur bişeyler olmalı

Pulluk toprağı çevirdiği için benim araştırmalarda ve denemelerde gördüğüm vazgeçilmez aktarma aletidir. Fakat toprağı kama şeklinde işlediği için yıllar içinde alt kısımda taşlaşmaya sebep olmaktadır. buda bitkinin köklerinin aşağıya tam inemeyip besin maddelrini ve iz elementleri tam alamaması sonucunda mahsülde ilk evrelerde sararmaya daha sonra çiçek döneminden önce hafif çimende kararıklık kardeşlenme döneminde stres yaşamaya sebebiyet verir. bu taban taşlaşmasının dip kazan veye çizelle çözebilirsiniz. 4-6 yılda bir pulluk yerine çekilmeli.Ama bence iyi tohum yatağı için sonraki evreleerde aktarmada pulluk şart.
Arkadaşı konusuna gelirsek anız saplarının toprak içinde homojen verimli karışimini pulluk daha iyi sağlamaktadır. Anız sap kalıntıları su tutma kapasitesini arttırmakta o kesin, fakat kıraç arazilerde toprağın pH ' ını yükseltmeye eğilimlidir. Eğer bence imkanlarınız doğrultusunda kıraç arazinizden verim almak istiyorsanız tarlanızı tavında güzel bi şekilde sürüp ikilemenizi de kazayağınızla yapmalısınız.Ama toprağınızı tahlil ettirin deneyince göreceksiniz faydasını toprağınızda ne var ne yok kireç oranı yüksekse bazik olan toprağınızı nötrlemek için asidik gübre kullanırsınız.Toprağınızda CaCO3 kireç tarafından tutulan iz elementleri bitkinizin alması için katalizörler kullanabilirsiniz.Ayrıca verim için sertifikalı tohum alın eğer ihtiyacınız varsa (tohumunuz eskiyse). ben araştırmalarım ve denemelerimiz doğrultusunda yardımcı olamaya çalıştım.Tüm herkese hayırlı kazançlar dilerim .

dengesiz link=topic=43202.msg396835#msg396835 date=1304890589' Alıntı:

Arkadaşım şimdi düşündüm de goble ile yaparsan zamanını çok iyi ayarlaman lazım, yoksa toprağı çok kabartır, güneşte içindeki tavı alır kuru tarım yapılan yerde. Sen gene patlatmayı düşün derim ben gobleye göre hem derin gider hem tavı çok vermez.

Pulluk en güzeli tabiki fakat maddi sıkıntılardan bahsettiğin için ben böyle bir yöntemi düşünmüştüm. En ucuz şekilde nasıl yapılabilir diye.

Anıza ekim yapan makinalarıda bir düşünce olarak söylemiştim hani köyde birkaç kişi birleşip ortak alınabilir diye çünkü ekim alanı sıkıntısı varmış tek kişi için, ama sulak değilse tabi biraz riskli. Yukarıda bu makinayı kullanan arkadaşlar da olumsuz deneyimlerini paylaşınca yine en olabilir yöntem herhalde patlatma ile yapmak diye düşünüyorum. Tabi karar senin. Allah kolaylık versin.

Arkadaşın dedigi ni sanırım biz yapıyoruz. Tarlada buğday varsa hasat edildikten hemen sonra balyeler toplanınca eğer tekrar ekilecekse önce çizel çekeriz ekim zamanı gelince yağmur yağınca kazayağı çekeriz sonra yerine tırtıkale, macar fig, arpa gibi çeşitler ekeriz. Eğer ki tarlada fig ekili ise mahsulü kaldırınca aynı yukarıda anlattığm gibi devam ediyo 2sene de 3 sene de bi pullukla girip tekrar ekiyoruz

arkadaşlar bilgileriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim, büyük ihtimalle pulluk ve üzeri kazaya şeklinde işleme olarak devam edecek bundan sonraki ekimlerimiz de :) belki araya bi dizkarov falan sıkışabilir :)

Biz bir sene sadece derin bir şekilde Çizel çektik. üstüne yağmur yağdığında ikikere goble çekik ekmiştik. verim aynıydı ama boşa mazot harcamadık

amcam bugdaylar biçildide sapbalyası kalktımı patlatmaile girer,ekime yakın tırmık ile hazırlar ,ekimide goble ile yapar üstüne silindiri çeker allaha emanet der. kıraçta, bizlerinde sulu arazisi yok verim iyi sorun yok

Biz önceden birker doğrudan anıza kaz ayağı çekip ekim yapmıştık ama verim düşük çıktı ve birdaha bu şekilde ekim yapmadık.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşlar, tarla ekildikten sonra merdane çekilirse, kışın donla birlikte toprak kabarmasını engelleyeceği için faydalı olur diye düşünüyorum.