Edirnede Buğdaylarda hastalık.

Bu hastalık cins ayırıyor olabilir mesela bu sene hastalık görülenlerin en azından bizim bölge için diyorum genelde Rumeli ekili..Eksperia ve diğer buğdaylar da herhangi bir sorun yok gibi gözüküyor olsa bile fazla değil.

Eksperialarda da olduğu söyleniyor. En uyumlu bığday 85 ken onda bile var. Maccasiolarda olmadığını duydum.

Kumsal yerlerde daha çok. Kurak gidiyor adam gibi yağış olmadı. Alan alan yağış alan yerler var ama onlarda da hastalığın olduğu söyleniyor. Neye nasıl inanacağız mümkün değil.
Kumsal bir tarlam bar hayvan gübresi çekili bir bölümü orada kat kat daha fazla.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Allah sonumuzu hayır etsin yerler kurak takır takır o kadar gübreye emeğe isteyerek yapılan işe masrafa yazık malesef 2020 ye buğdaylarda böyle bir sey olacağını kim bilebilir ilk defa yaşıyoruz resmen kumar oynuyoruz.
Aynen tarlanın içine girdiğinde kardeşler ölmüş.Genelde zayıf buğdaylarda aşırı şekilde.Bende 2 tarlada var bu sorun.Axial atmıştım tarlaya 1 ay kendine gelemedi buğday.onu yap bunu yap bir türlü düzelmedi tarla.Cinside andino.Şuan kuraklığında etkisiyle gitmek bile istemiyorum bakmaya.Ama başka cins buğday ilaçtan etkilenmedi.Arpaya attım aynı ilacı oda etkilenmedi.Dediğim bu olay cins ile alakalıda olabiliyor.Bizim burda kumsallar kötü durumda.triticaleler kumsalda çok iyi pek sorun yok gibi.Çok aşırı rüzgarlar oldu marmarada.Nisan başında iyi yağışlar oldu ama arkasından kuvvetli esen poyraz kuruttu toprağıı.Hatta ilk defa bu kadar çok rüzgarlı bir yıl görüyorum bölgemizde.Haliylen yağmurda sıkıntı olunca bu kurumalar meydana geldi.Gübre atanın tarlasındada kuruma var atmayanında.Kayıp olarak Üst yaprak ve bayrak yaprakta bir sorun yoksa verimde %20 kayıp kesin olacak.Ama tamamen veya kısmen kurumuşsa çok verim kaybı olur.Bu sene böyle geçecek galiba.Bu gibi olaylarda insanın keyfi kaçıyor.çünkü çiftçilik masraflı bir iş ülkemizde.Ot ilacı pas ilacı gübresi tohumu aşırı şekilde gider oluşturuyor.Böylede olunca işin kıymeti kalmıyor.Yapacakta bir şey yok ney olması gerekiyorsa o olacak.

Eksperialarda da olduğu söyleniyor. En uyumlu bığday 85 ken onda bile var. Maccasiolarda olmadığını duydum.

Kumsal yerlerde daha çok. Kurak gidiyor adam gibi yağış olmadı. Alan alan yağış alan yerler var ama onlarda da hastalığın olduğu söyleniyor. Neye nasıl inanacağız mümkün değil.
Kumsal bir tarlam bar hayvan gübresi çekili bir bölümü orada kat kat daha fazla.
Evet hocam ama onda daha çok bölge bölge olduğu söyleniyor ama Rumeli daha dayanıksız gibi gidiyor şuana kadar..Hastalık umarım ilerlemez...Bu hastalık işi baya kötü oldu şimdilik buğdaylar direniyor ama yağış v.s olmazsa ne kadar daha dayanıklı olurlar bilemeyiz...Bizim orada bir buğday tamamen gelişimi durmuş durumda yapraklar öyle incecik ve sarı kaldı...

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Gecen yil ayni problemi bende yasadim 150 dekar arazi bu şekildeydi mahsul ilk basta cok güzeldi harikaydi hersey ama sonra bir basladi bolge bolge cokmeler hasata kadar tatlada bugday kalmadi bizde erken ekime baglamistik ama ayni ekdigim diger bir cesitte hic bir problem yoktu sonra muhendis geldi inceledi rastık oldugunu söyledi tohumun sellektorden gecerken lamardor ile kaplamamizi soyledi ayni cesidi o yil sıfır tohumu da vardi onda hastalık yoktu

Buğday yerine buğday çiçek yerine buğday fark ediyormu
Buda önemli
Çiçek yerine ekilen bugdaylar daha dirençli
Buğday yerine ekilen bugdaylar daha dirençsiz
Ben uzun zamandır buğday ekmiyorum
Arpa çiçek ve ot ekiyorum
Yok hocam fark yok erken ekilen yerlerde var gec ekilen yerlerde yok kumsal veya ova fark yok hepsinde var tek fark ekim zamani

Buğday sezonunu kapadığımızı düşünüyorum. Buğdaylarda alan alan göçmeler mevcut. Komşularımızda daha kötü durumda olan yerler gördüm. Bizim buğdaylarda aynı olacak muhtemelen. Erken ekim diyorlar sebebini bilemiyorum. Herşeyini tam yapsanda bu işin gerçekten kumar olduğuna inanmaya başladım.

Ekli dosyayı görüntüle 48047Ekli dosyayı görüntüle 48048Ekli dosyayı görüntüle 48049

Komşunun tarla :
Ekli dosyayı görüntüle 48050
Geçmiş Olsun Kardeşim.
Sepptoriaya benziyor ama. Sen en iyisi bir Ziraatçiye göster.
Ziraat Odasına Hatta İlçe Tarım Müdürlüğüne Müracaat et.
Gidip Baksınlar. Hiç olmazsa bir işe yarasınlar.. :(

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci33
Bizdede durum bu Lüleburgaz Ertuğrul Köy cins Lucilla
20200418_095733.jpg
Ekli dosyayı görüntüle 48104
20200418_120225.jpg

• Beğen
Tepkiler: erkunt_34
Bu hastalık cins ayırıyor olabilir mesela bu sene hastalık görülenlerin en azından bizim bölge için diyorum genelde Rumeli ekili..Eksperia ve diğer buğdaylar da herhangi bir sorun yok gibi gözüküyor olsa bile fazla değil.

şöyle inceyol tarafına bir gitte eksperia ların halini gör iki kere zamanında ilaç atılan buğdaylar bile bayaca sıkıntılı. ancak cins ayrıcalığına bir nebze katılıyorum orada bir tarla masacio var onda sorun gözlemlemedim.

Bizde de durum aynı bugün nitrat attım foto çekmedim buğdayları durumu iyi değil anız yerlerine kuraklıktan suremeyip cizel ile patlatıp ektiğim yerleri zayip nadas yerleri idare eder arpalar süper sanki başka yerdeki tarlalar yağmur cileme yaptı mübarek cokemedi 😐
Buğday sezonunu kapadığımızı düşünüyorum. Buğdaylarda alan alan göçmeler mevcut. Komşularımızda daha kötü durumda olan yerler gördüm. Bizim buğdaylarda aynı olacak muhtemelen. Erken ekim diyorlar sebebini bilemiyorum. Herşeyini tam yapsanda bu işin gerçekten kumar olduğuna inanmaya başladım.

Ekli dosyayı görüntüle 48047Ekli dosyayı görüntüle 48048Ekli dosyayı görüntüle 48049

Komşunun tarla :
Ekli dosyayı görüntüle 48050

Bugün ilçe tarımada gitim.Bizim bölgemizde sarıcücelik virüsü yok dedi.
Bizde de durum aynı bugün nitrat attım foto çekmedim buğdayları durumu iyi değil anız yerlerine kuraklıktan suremeyip cizel ile patlatıp ektiğim yerleri zayip nadas yerleri idare eder arpalar süper sanki başka yerdeki tarlalar yağmur cileme yaptı mübarek cokemedi 😐
Bu sene arpa yılı..Arpalarsa sarılık yok .Kum yerler bile yeşil diri anlamadım bu işi..