ekin ekmek

Ynt: ekin ekmek

maygun10 link=topic=47218.msg452300#msg452300 date=1318152124' Alıntı:
Uygun Ekim Zamanı
İç Anadolu Bölgesinde Toprak Sıcaklığı Yönünden Kışlık Tahılların Uygun Ekim Tarihleri

Kışlık tahıllarının ekim zamanının belirlenmesinde en önemli kriterler, çimlenme dönemindeki tohum yatağındaki toprak sıcaklığı ve toprakta çimlenmenin başlamasına imkan sağlayacak suyun bulunmasıdır.

Serin iklim tahıllarının kışlık ekimlerinde, bitkilerin ilk gelişme devresinde çim köklerinin iyi bir şekilde gelişmesi ve derine gitmesi, toprak üstü organlarının ise az gelişmesi istenir. Sonbaharda ekim derinliğindeki toprak sıcaklığının 5-8 °C olması, bu ortamı sağlayan en uygun ekim zamanı olduğu kabul edilir. Böylelikle toprağın alt kısımlarına doğru sıcaklık arttıkça çim kökleri daha sıcak bir ortama girmekte, çim köklerinin daha fazla gelişerek toprağın derinlerine inmesi sağlanmaktadır.
Burda guzel hos anlatmıs ama bence eksıklıkler var eylul 2 haftası ekttım 200 donum kadar mımzer ayarını sonuna getırıp ekıyorum hepsı yesermıs durumda tarlalar futbol sahası gıbı olmus. Derınlık sart ozelıkle soguk yerlerde zaten tohumun hepsı ıstedıgımız ere dusmuyor mevcut mıbzerlerle onun ııcn ısı garantıye almamaız lazım en derıne hem erazyon oluyor tarlalarda tohumun uzerı acılıyor3-5 cm dekı acıga cıkar zaten bıraz sert yagmur yagsa. bazı arkadasar erdane cekıyor ekımden sonra yapmayın ama hıc gerek yok mıbzerın yatıgı o guzel olukları bozdugunuzu degmez ekımden once yapaın yoksa baharı bekleyın tarla guzel hazırlanırsa eterınce temas saglıyor tohum toprakla vede hava alma olayıda olmuyor ama toprak ıyı hazırlanmıs olmalı.

Bu araştırmada Devlet Meteoroloji İşleri Genel müdürlüğüne ait İç Anadolu bölgesindeki 48 adet büyük klima istasyonuna ait son 30 yıllık 5 cm derinlikteki toprak sıcaklığı ortalamaları kullanılarak kışlık tahılların ekim zamanlarının belirlenmesine katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.

Buna göre Orta Anadolu’da toprak sıcaklığı yönünden buğday ekiminin yapılabileceği tarihler (şekil 1) incelendiğinde, bölgede en erken tarihin 26 Ekimde Kangal ile başlayıp, 27 Ekimde Pınarbaşı, 28 Ekimde Sarız, Çerkeş, 29 Ekimde Tomarza ve Nevşehir ile devam ettiği görülmektedir. Konya ve Ankara gibi en fazla ekim alanına sahip illerle birlikte Orta Anadolu’nun büyük kısmında en uygun zamanı 6-10 Kasım tarihleri arasında değişmektedir. Bölgede en geç ekim, 18 Kasımda Nallıhan’da yapılabilecektir.
Ekim Zamanı

Şekil 1. 5 cm derinlikteki toprak sıcaklığının uzun yıllar ortalamasının 8 °C ve üzerinde olduğu son günler
Ekim Zamanı

Şekil 2. 5 cm derinlikteki toprak sıcaklığının uzun yıllar ortalamasının 5 °C ve üzerinde olduğu son günler

Orta Anadolu’da toprak sıcaklığı yönünden şekil 2’de görülen tarihlerden önce serin iklim tahıllarının çimlenmesi sağlanmalıdır. Bu tarihlerden sonrası, serin iklim tahıllarının ekimi için uygun değildir.

Araştırma sonuçlarına göre İç Anadolu bölgesinde kışlık tahıllar için toprak sıcaklığı yönünden ekim zamanının başlangıç tarihi yüksek kesimlerde 25 Ekim, alçak kesimlerde ise 18 Kasım olarak belirlenmiştir. Bölgede yüksek kesimlerde 4 Kasım, alçak kesimlerde ise 28 Kasım tarihlerinden önce çimlenme olacak şekilde ekimler bitirilmelidir. Başlangıçta belirtildiği gibi kışlık tahılların ekiminde en önemli faktörlerden biride toprak nemi olup, bununla ilgili olarak DMİ Genel Müdürlüğü’nün uzun vadeli yağış tahminlerinin izlenmesi tavsiye edilir.

NOT: Tüm Türkiye için kışlık tahılların uygun ekim zamanının belirlemesi çalışmaları devam etmektedir.
Meteorloji Genel Müdürlüğünün ziraat başlıklı ve uygun ekim zamanı başlığından alınmıştır.

Biz fazla derine ekmeyiz,toprağın durumuna göre diskleri fazla gömmeyecek tohum da açık kalmayacak şekilde ayarlıyoruz,üstüne merdane çekmeyi tavsiye ederim toprağı sıkıştırıyor tohum derine gitse bile üstteki tabaka azaldığı için hem kök yapısı sağlam oluyor hem de çıkış düzenli oluyor

bende cektım zamanında fakat zararıda cok teorık olarak faydalı ama tohumun uzerındekı topragı kenara kaydırıyor sıkıstırmanın yanında erozyon yapıyor sıkısan toprak suyu hızlı cekemedıgı ıcın toprak su ıhtıyacını karsılaması lazım bahara kadar fakat baharkı artık yesermıs ekınoldugu ıcın kardeslemede cok fazla çatallıyor ekin. Amazon mimzerlerinin burosurunu oku ıstersen resımlı bır sekılde anlatıyor.

erdal600 link=topic=47218.msg452727#msg452727 date=1318238882' Alıntı:
bende cektım zamanında fakat zararıda cok teorık olarak faydalı ama tohumun uzerındekı topragı kenara kaydırıyor sıkıstırmanın yanında erozyon yapıyor sıkısan toprak suyu hızlı cekemedıgı ıcın toprak su ıhtıyacını karsılaması lazım bahara kadar fakat baharkı artık yesermıs ekınoldugu ıcın kardeslemede cok fazla çatallıyor ekin. Amazon mimzerlerinin burosurunu oku ıstersen resımlı bır sekılde anlatıyor.
Kuruya yani erken ekimlerde; merdane bizim şartlarımızda fevkalede oluyor. Lakin; eğer azda olsa yağış aldıysanız, merdane çekilmiyor toprak yapısından dolayı merdaneye sarıyor. Onun için şu an hayli yağış aldık ve merdane işi yattı.:) Baharda zaten çekmek imkansız, traktör meradaneye oranla toprağı daha fazla sıkıştırdığı için tarlanın hertarafı yol oluyor ve eğimli olan yerlerde hızlı yağışlarda bu izler dere oluyor, haliyle erezyonda kaçınılmaz bir durum.

3-4 sene önce buğday ekiyorduk.6 dönüm yere serpme olarak 200 kilo tohum atmıştık.Üzerine de diskaro çekmiştik. :) Toprağın havada uçuştuğunu gördüğümde çıkmaz bunlar demiştim.Ama yinede pek yanılmış sayılmam.Dönümden 600 kilo çıkmıştı.

rahimavci link=topic=47218.msg452754#msg452754 date=1318241715' Alıntı:
biz hiç çekmiyorduk merdaneyi bu sene çekecektim yagmur yagdı ekinin üstüne gerek kalmadı herhalde demi ?
Gec kalmissin rahim. Onun mantigi tohumu toprak icinde sIkIstirip cürütmeden yesermesini saglamak. Birde baharda kardeslemesi cogalsin diye cekiyorlar sanirim. Biz cekmeye niyetliyiz.

satocan58 link=topic=47218.msg452765#msg452765 date=1318243610' Alıntı:
Gec kalmissin rahim. Onun mantigi tohumu toprak icinde sIkIstirip cürütmeden yesermesini saglamak. Birde baharda kardeslemesi cogalsin diye cekiyorlar sanirim. Biz cekmeye niyetliyiz.

evet abi bende öyle tahmin ettm ama yagmur yagdıktan sonra o önemli degi varsın yagmur yagsında silindir çekmemeye razıyım ben
biz kesekli ektikmi tohum aralarda kalabiliyor öyle olunca çıkamayabiliyor silindire ihtiyacı ondan duyuyoruz

erdal600 link=topic=47218.msg452727#msg452727 date=1318238882' Alıntı:
Dişlisi ve dişsizi var,biz dişsizden çekiyoruz yuvak da derler bizim burada,dişlisi dediğin gibi kaydırıyor toprağı ama dişsizler direk bastırıyor

768 link=topic=47218.msg452211#msg452211 date=1318108603' Alıntı:
Buğday derine ekilmeyi sevmeyen bir bitki. 5 cm derinlik yeterli... 88 cm derine inebilirmi konusunda ben inebileceğini duymuştum. Hatta boyu yukarı ne kadar uzar ise kök te aşağıya doğru o kadar derine gider diye aklımda kalmış. Demekki kılcal kökler derinlere gidebiliyor herhalde. :)
evt babamada birileri demiş de o yüzden sordum :)

omerfarukkoc link=topic=47218.msg452853#msg452853 date=1318257627' Alıntı:
evt babamada birileri demiş de o yüzden sordum :)
kökleri 1 metre kadar derine iniyor die duymuştum. geçen yıl tohumu dönüme 18-20 kg ektim gübreyide 35 kg ektim 20-20-0 bir kardeşleme oldu şok edici biçince 750 ve 780 kg bugday aldım kuruda bu yıl yine 23 kg yi geçmiyecegim gübretaş ekin güresi aldım 30 kg ekecegim dönüme ve 5-15 aldım 2 ton onuda bi denicem