ELDEKİ İMKAN VE MALZEMELERİ KULLANARAK TEKLİ DİP KAZAN (PATLATMA) YAPIMI

Panca sökme çatalını artık pancar ekimi yapmadığımız için söküm ayaklarını çıkartarak sağlam olan şasesini tekli dip kazan için kullandım. Gerekli parçaları AutoCad'de çizerek lazer ve plazmada kestirdim. Uç demirini standart çizel uç demiri aldım. Kaynakları da tamamen bana ait.

Çalışma videosu: https://www.youtube.com/watch?v=feeH1O1p4X8

dip_kazan.jpg

14572094_10209538374590051_950643931_o.jpg

14585679_10209538374470048_633641899_o.jpg

14550735_10209538370389946_1083376993_o.jpg

Slm bu dip patlatmanin amaci ney neden yapiliyo bilmedigim için soruyorum

Aleyküm selam, özellikle çayır (sulu) arazilerde pulluk ile devamlı aynı derinlikte işleme yapıldığında gübreleme ve sulamanın etkisiyle zamanla kist tabakası oluşuyor ve bu tabaka hem ekilen bitkinin hem de suyun daha aşağıya inmesini engelleyerek verimsiz çorak bir arazinin oluşmasına neden oluyor. Bu alet ile en azında 4 5 yılda bir işleme yapıldığında bu sorunun önüne geçilmiş ve verim artışı sağlanmış oluyor...

Amac topraği yuşatmak anladiğim kadariyla kac cm veya mt arayla yapmak gerekiyo cevap icin teşekür ederim

Evet öyle, hem yumuşatmak hem de tarlada biriken suyu direne etmek için o ser tabakayı yırtmak... sıklık tarlanın durumuna göre değişir ama ben genelde sağ tekeri bir önceki sürüm çizgisinin sol yanından gidecek şekilde yapıyorum. bu da yaklaşık 2 2.5 metre civarı oluyor. Önemli olan hiç bir tekerin sürülmüş toprağa değmeden sert zeminde gitmesi. Çünkü o zaman traktör hemen patinaja başlayıp aleti çekmiyor.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Çok iyi gidiyor benim 5625 ye yerine göre bu şekilde gidiyor ama alette süper olmuş tutmuyor sanırım

Maşallahı var çok memnunuz 5083e'den komfor ve kullanış olarak (öncesinde fiat kullanmış biri olarak) kimse laf söyleyemez. Arıza derseniz sadece ilk geldiğinde pompa arızası verdi, oda avrupa standartlarındaki yakıta ayarlı olup burada farklı olmasından. Ondan sonra kesinlikle bir şey olmadı 4 yıldır. Yakıt olaraksa pullukla nadasta ses ve toz almayan klimalı kabin de konforu düşününce bırakta dönümde 300 gr fazla yaksın 80-66dan...

Maşallahı var çok memnunuz 5083e'den komfor ve kullanış olarak (öncesinde fiat kullanmış biri olarak) kimse laf söyleyemez. Arıza derseniz sadece ilk geldiğinde pompa arızası verdi, oda avrupa standartlarındaki yakıta ayarlı olup burada farklı olmasından. Ondan sonra kesinlikle bir şey olmadı 4 yıldır. Yakıt olaraksa pullukla nadasta ses ve toz almayan klimalı kabin de konforu düşününce bırakta dönümde 300 gr fazla yaksın 80-66dan...

Aynı şekilde bizde çok memnunuz 5625 ten 6 sene oldu senin gibi bir tek bizde de pompa arızası oldu aynı sebepten dolayı , zevkle iş yaptıktan sonra yaksın yani problem yok burda Meksika malı diye horlayanlar var ama hiç biride jd kullanmamış [emoji3]

• Beğen
Tepkiler: parsibey
Evet öyle, hem yumuşatmak hem de tarlada biriken suyu direne etmek için o ser tabakayı yırtmak... sıklık tarlanın durumuna göre değişir ama ben genelde sağ tekeri bir önceki sürüm çizgisinin sol yanından gidecek şekilde yapıyorum. bu da yaklaşık 2 2.5 metre civarı oluyor. Önemli olan hiç bir tekerin sürülmüş toprağa değmeden sert zeminde gitmesi. Çünkü o zaman traktör hemen patinaja başlayıp aleti çekmiyor.
55 lik çift çeker bunu yapabilirmi