En ideal traktör model yenileme zamanı ?

Yerliler garanti bitince,3bin saate gelmeden temiz halde satılırsa fazla değer kaybı olmayabilir.
İthallerde max. 5bin saat diye düşünüyorum.

Alınacak traktör yılda 300 saaten aşağı çalışacaksa keyfi bir seçim yapılmış olabilir.
Aynen bu noktadayım bende td75 3000 ni görmedi. Değiştirsem mi diye düşünüyorum.

Traktör yenilemek için saati yüksek olmalı, veya sorunlu bir traktördür arıza açıyor dur değiştirirsiniz. Veya arazi büyümüştür güç ihtiyacı artmıştır değişim yapılır, tarla dönümü aynı ise uzun yıllar bakımı yapılıp kullanılmalı bence, traktör fiyatları uygun olsa değiştirmek mantıklı fakat bu zamanda yenilemek icin üste cok para vermek lazım

Eldeki makinanın piyasası sıfırlara oranla daha çok artmışsa keyfi değişim yapılabilir. Misal bizde 5445 vardı, 5611 ilk çıktığında 45'e verdikleri fiyatla arada 55 bin vardı, değiştirdik. Özellik artısı çoktu çünkü. Lastikler de bitmişti zaten.
Bu sene de 5611e verdikleri fiyatla 5711s arasında 100bin fark vardı ama nerdeyse her şey aynıydı durduk yere borca girmeye gerek yok dedik.
Özetle, elzem olmayan değişimlerde mantıklı olanı yapmak gerek. Fırsat geldiği zaman değerlendirmek lazım ama her şeye de atlanırsa, göstermelik bir şeyler yapılırsa borç batağına düşülür.

Bende uzun zamandır değiştirmeyi düşünüyordum
Ben balyada kullandıgım icin biraz yetersiz ve konforsuz olduğunu düşündügüm icin
Alacagim traktor TD90
Şuan için 0 alamayız. Ama 2. El 2. 3 . Yaşinda olabilir dedik 2006 TD65 i takasa vercektik üzerine 100 bin tl istiyorlar 0 alsak 200 binden fazla isterler
Ben sezon sonu ileri geri senkromec debriyaj baskı balata ve komple yağ bakımı ve ön lastikleri değiştirdim arka lastikler %30 1 sezon rahat gider bu bakımla en az 2 3 sezon rahat balya bağlarım sadice balyada kullanıyoruz ortalama 30 bin sezonda balya bağlıyor

Traktör bir demir yığınıdır ne olacak ki değiştiriyorsunuz. Şöyle bir 10 bin saat yapsın en azından. Sürekli traktör değiştirildiği zaman, gittikçe girdi maliyetleri yükselen Türkiye tarımında zaten çark zor dönüyor. Buna bir de traktör taksidi eklenince her hasatta borçlu çıkılacak ve bu iş bir farming simülatör oyununa dönüşecek. Yani işin sonunda tarımdan para kazanmak yerine tarıma para harcanmış olacak, zevkine tarım yapılmış olacak. Bir traktör 2 bin ya da 3 bin saat için mi üretiliyor. Bırakın 10 bin saat yapsın 15 bin saat yapsın. Ha senin traktörün yetmedi mi. İşte o zaman onu ne sat ne de değiştir. Erkeksen git onun yanına daha büyük bir tane koy. Olay budur.

Olaya teknik olarak bakarsak yapılan işe göre saat bazında biçilmiş ömrü var. Benim traktörümün kullanma klavuzunda yazıyor. Ekonomik olarak bakarsak değer kaybınız yok elinizdeki traktör yetersiz geliyorsa ufak miktarla değiştirilebiliyorsa olabilir yada traktörünüzün masrafı vardır masraf yapmadan o miktatı traktörün üzerine koyarak sorunsuz üst model bir traktör alabilirsiniz. Bir çok değişken var yani şu olduğunda değiştirmek mantıklı denilemez..

Bu iş adamına bağlı sıfır alıp 1 haftada değişen de var aldığını 20 30 sene kullananda.
işin artar güç yetersiz kalır duruma göre hp yükseltme işi olabilir, öteki türlü aynı işi rahat rahat gördüğün bir traktörü durduk yere de değiştirmek mantıksız.
fuarlarda görüyoruz gezmeye gelmiş yeni motor almış giden adam.

bir de şu var Nam olsun Kar olmasın diye alanda var yok değil... :)

Olaya teknik olarak bakarsak yapılan işe göre saat bazında biçilmiş ömrü var. Benim traktörümün kullanma klavuzunda yazıyor. Ekonomik olarak bakarsak değer kaybınız yok elinizdeki traktör yetersiz geliyorsa ufak miktarla değiştirilebiliyorsa olabilir yada traktörünüzün masrafı vardır masraf yapmadan o miktatı traktörün üzerine koyarak sorunsuz üst model bir traktör alabilirsiniz. Bir çok değişken var yani şu olduğunda değiştirmek mantıklı denilemez..
Hangi traktör o ? Kaç saat yazıyor?

Traktör yenilemek için saati yüksek olmalı, veya sorunlu bir traktördür arıza açıyor dur değiştirirsiniz. Veya arazi büyümüştür güç ihtiyacı artmıştır değişim yapılır, tarla dönümü aynı ise uzun yıllar bakımı yapılıp kullanılmalı bence, traktör fiyatları uygun olsa değiştirmek mantıklı fakat bu zamanda yenilemek icin üste cok para vermek lazım
Aynen abi eskiden üstüne 5-10 bin koyunca alınıyordu şimdi çok yükseldi piyasa
Misal erkunt 60 sanayide şu an h vitesinin hilali aşınmıştı o yapılıyor elektrik tesisatına bakım yapılacak bir de turbo takılacak 5 bin lira civarı tutuyor
65 bg alayım desem üstüne çok para vermek lazım en iyisi bakım yaptırıp birazda modifive edip kullanmak

Eskiden bizim köyde biri vardı. Oğlu Almanya'daydı. 96 yılında 97 model sıfır MF 240s aldı. Traktörün rodaj saatini doldurur 1 yıl kullanırdı. Güzün satar, o parayı repoya yatırır, faiziyle birlikte ilkbaharda sıfır traktör alırdı. Bu şekilde 97, 99, 2001 model 240s aldı. Sonra baktı ki faizle iş dönmüyor artık, traktörü yenilemek zor, o zamanlar 3 yıl vade ile çekilen traktör kredisiyle 2005 model 60-56 aldı. Tabi 2001 240'ı takasa verdi. Her yıl neredeyse bir traktör parası taksit ödedi. Traktörün taksitini ödemek için erkenden ucuz ucuz mahsulünü satması da cabası. 60-56'yı 6-7 yıl kullandı. En son da tüm malzemeyi sattı, çiftçiliği bırakıp Çerkezköy'e göçtü.
Kardeşi ise ağabeyisi gibi yapmadı. İlk traktörünü uzun zaman kullandı. Sonra 2006 model 55-56 aldı. Şimdiye kadar köyde yeni ev, ahır yaptı. Hayvanlarını artırdı. Arazisini çoğalttı. Çocuklarını okuttu. Köye muhtar oldu. Hâlâ da traktörünün bakımını yaptırıp kullanmaya devam ediyor. Traktörü değişmeyecek misin, diye sordum. O da bana: Maviş başını koyana kadar ortaklığa devam, dedi.

Eskiden bizim köyde biri vardı. Oğlu Almanya'daydı. 96 yılında 97 model sıfır MF 240s aldı. Traktörün rodaj saatini doldurur 1 yıl kullanırdı. Güzün satar, o parayı repoya yatırır, faiziyle birlikte ilkbaharda sıfır traktör alırdı. Bu şekilde 97, 99, 2001 model 240s aldı. Sonra baktı ki faizle iş dönmüyor artık, traktörü yenilemek zor, o zamanlar 3 yıl vade ile çekilen traktör kredisiyle 2005 model 60-56 aldı. Tabi 2001 240'ı takasa verdi. Her yıl neredeyse bir traktör parası taksit ödedi. Traktörün taksitini ödemek için erkenden ucuz ucuz mahsulünü satması da cabası. 60-56'yı 6-7 yıl kullandı. En son da tüm malzemeyi sattı, çiftçiliği bırakıp Çerkezköy'e göçtü.
Kardeşi ise ağabeyisi gibi yapmadı. İlk traktörünü uzun zaman kullandı. Sonra 2006 model 55-56 aldı. Şimdiye kadar köyde yeni ev, ahır yaptı. Hayvanlarını artırdı. Arazisini çoğalttı. Çocuklarını okuttu. Köye muhtar oldu. Hâlâ da traktörünün bakımını yaptırıp kullanmaya devam ediyor. Traktörü değişmeyecek misin, diye sordum. O da bana: Maviş başını koyana kadar ortaklığa devam, dedi.
Her kazancı traktöre yatırmak olmaz tabiki çok doğru yapmış muhtar emmi 🙂
Zaten kazanç belli 5 tçyıl kredi ile traktör alıyor lar ucu ucuna kurtarıyor yada icradan satılık oluyor

• Beğen
Tepkiler: isyankar1985