erkunt varıo lu traktör çıkarıyormuş

Ynt: erkunt varıo lu traktör çıkarıyormuş

vale link=topic=43383.msg399447#msg399447 date=1305296929' Alıntı:
yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar,, yalansa ben bayinin yalancısıyım fakat o da tam olarak bilgi edinememiş ,yanlız böyle bir çalışmanın olduğunu söylemişler,hatta fentten alacaklarmış falan dedi şanzumanı ,ben inanamıyorum.inşallah bu olay gerçekleşir,türkiye için gurur verici bir gelişme olur,
abi bence fendt ona başka işin yokmu senin git işine bak der zuha-*-s zuha-*-s

rüyasındamı yapıyor acaba erkunt bu varioyu bide fendt ' ten alıcakmış şanzımanı :D arada bende yanına filan gidiyorum erkunt bayinin bizim ah burda keşke banada dese vario yapıcak diye bir sardırayım dükyanda onunla zuha-*-s zuha-*-s ;D

Arkadaşlar böyle birşeyin olması mümkün gibi düşünülebilir mi? Hepsi bayilerimizin bilgisizliğinden kaynaklanan şeyler. Fendt ' in Vario şanzımanı sadece AGCO grubundaki büyük beygir gücündeki traktörlerde kullanılıyor. Sadece ufak traktörlerde şuana kadar Fendt Vario ' yu kullandı. Şimdi AGCO kendi grubundaki tüm markaların serilerine bu özelliği koymadan gidipte bizim yerli markamız Erkunt ' a şanzıman verecek. Hiç böyle birşeye imkan verebiliyormusunuz. Erkunt kullanırsa CVT şanzıman olarak ZF ' nin şanzımanını kullanır. ZF ' ninde şuan CVT şanzımanları o beygir gücündeki traktörlerde Avrupa ' da yeni yeni kullanılmaya başlandı. Avrupa ' dan atlayıp ülkemize gelmeside çok uzun bir zaman alır. Belki 10 belki 20 sene sonra görebiliriz. Ben markalarımızı kötülemek için söylemiyorum. Erkunt ' uda takdir ediyorum. Yeni çıkaracağı serilerinde çok güzel olacağından eminim. Ama en fazla shuttle ve hi-lo kademe olur diye düşünüyorum. Çünkü şuan yerli firmalarımızda böyle bir çalışma yok. Öyle olsa Türk Traktör en önce atlardıki, o bile aynı tas aynı hamam devam ediyor. Buda gösteriyorki en az bir 3-4 sene mekanikten ötesini Türk Traktör ' de göremeyeceğiz. Erkunt ' un belki yeni serileri inşallah shuttle ve hi-lo olurda pazara bir yenilik gelir.

vario şanzımanına benzer bi şanzıman erkuntta üretebilir yanlızca yeterli yatırım yapılsın ülkemizde ne mühendisler var yapılmaz kullanamaz diye diye bişey yok.. yeterli yatırım ve destek olursa 3-5yıl içinde erkuntta kendine has bi şanzıman görebiliriz neden olmasın... tabi bu işler büyük yatırımlar gerektirir uzun vade de..

Arkadaşlar, şu an için Erkuntta böyle bir çalışma veya yeni model söz konusu değil. Bayi büyük ihtimalle power-shift özelliğini kendince vario olarak yorumladı.

Yalnız, bazı arkadaşların makaraya aldığı kadar da uzak bir ihtimal değil cvt şanzıman kullanımı. Daha önceleri bazı firmalarla farklı konularda görüşmelerimiz olmuştu, bunlar arasında Fendt ' e vario sistemini kendilerinin ürettiğini ve istersek bize de üretebileceklerini söyleyen firmalar oldu. O zamana kadar varioyu ben de Fendt ' in kendi ürünü olarak biliyordum. Kaldı ki deutz, steyr gibi cvt şanzıman kullanan markaların cvt mantığı tamamen aynı, aralarında çok büyük farklar yok.

ZF ' nin Eccom serisi şanzımanı kullanabilmek için en az 120 beygirlik bir model üretmek gerekir ki traktörün satış fiyatı, maliyetini karşılayabilsin. Çünkü bu şanzımanın fiyatı, neredeyse orta seviyede bir traktör fiyatı kadar.

CVT denen şeyi de bu kadar büyütmeye gerek yok, sonuçta uzaya çıkmaya çalışmıyoruz. Açılı hidrolik pompaların maliyetleri uygun seviyelere çakilebilse, 70-80 beygir gücünde dahi cvt şanzımanlı traktörler görmek mümkün olacaktır. Bunlar, teknoloji veya bilgi birikiminden ziyade maliyet ile alakalı.

alipasalierkan link=topic=43383.msg399778#msg399778 date=1305314328' Alıntı:
Arkadaşlar böyle birşeyin olması mümkün gibi düşünülebilir mi? Hepsi bayilerimizin bilgisizliğinden kaynaklanan şeyler. Fendt ' in Vario şanzımanı sadece AGCO grubundaki büyük beygir gücündeki traktörlerde kullanılıyor. Sadece ufak traktörlerde şuana kadar Fendt Vario ' yu kullandı. Şimdi AGCO kendi grubundaki tüm markaların serilerine bu özelliği koymadan gidipte bizim yerli markamız Erkunt ' a şanzıman verecek. Hiç böyle birşeye imkan verebiliyormusunuz. Erkunt kullanırsa CVT şanzıman olarak ZF ' nin şanzımanını kullanır. ZF ' ninde şuan CVT şanzımanları o beygir gücündeki traktörlerde Avrupa ' da yeni yeni kullanılmaya başlandı. Avrupa ' dan atlayıp ülkemize gelmeside çok uzun bir zaman alır. Belki 10 belki 20 sene sonra görebiliriz. Ben markalarımızı kötülemek için söylemiyorum. Erkunt ' uda takdir ediyorum. Yeni çıkaracağı serilerinde çok güzel olacağından eminim. Ama en fazla shuttle ve hi-lo kademe olur diye düşünüyorum. Çünkü şuan yerli firmalarımızda böyle bir çalışma yok. Öyle olsa Türk Traktör en önce atlardıki, o bile aynı tas aynı hamam devam ediyor. Buda gösteriyorki en az bir 3-4 sene mekanikten ötesini Türk Traktör ' de göremeyeceğiz. Erkunt ' un belki yeni serileri inşallah shuttle ve hi-lo olurda pazara bir yenilik gelir.

ersanakyai link=topic=43383.msg399970#msg399970 date=1305320583' Alıntı:
Arkadaşlar, şu an için Erkuntta böyle bir çalışma veya yeni model söz konusu değil. Bayi büyük ihtimalle power-shift özelliğini kendince vario olarak yorumladı.

Yalnız, bazı arkadaşların makaraya aldığı kadar da uzak bir ihtimal değil cvt şanzıman kullanımı. Daha önceleri bazı firmalarla farklı konularda görüşmelerimiz olmuştu, bunlar arasında Fendt ' e vario sistemini kendilerinin ürettiğini ve istersek bize de üretebileceklerini söyleyen firmalar oldu. O zamana kadar varioyu ben de Fendt ' in kendi ürünü olarak biliyordum. Kaldı ki deutz, steyr gibi cvt şanzıman kullanan markaların cvt mantığı tamamen aynı, aralarında çok büyük farklar yok.

ZF ' nin Eccom serisi şanzımanı kullanabilmek için en az 120 beygirlik bir model üretmek gerekir ki traktörün satış fiyatı, maliyetini karşılayabilsin. Çünkü bu şanzımanın fiyatı, neredeyse orta seviyede bir traktör fiyatı kadar.

CVT denen şeyi de bu kadar büyütmeye gerek yok, sonuçta uzaya çıkmaya çalışmıyoruz. Açılı hidrolik pompaların maliyetleri uygun seviyelere çakilebilse, 70-80 beygir gücünde dahi cvt şanzımanlı traktörler görmek mümkün olacaktır. Bunlar, teknoloji veya bilgi birikiminden ziyade maliyet ile alakalı.

Ersan abi olayı çok güzel açıklamışsın. Benimde demek istediğim maliyeti ile alakalıydı. Avrupa ' daki firmalar o seviyedeki modellerine yeni yeni koymaya başladılarki, alternatif olarak yinede yanlarında normal power shift şanzımanlarıda sunuyorlar. Bizim çiftçimizde o derece fiyatlarda traktör almayacağı için şuan için uzak gözüyor. 10 sene sonra belki dediğin gibi maliyetler ucuzlarsa o zaman bol bol tüm markalarda görebiliriz.

Yerli markalarımızda da güzel çalışmalar var. Göz ardı etmemek lâzım. Yine marka ve teknoloji bakımından birşey söylemem şuan için yanlış olur. Ama bazı firmalarımız şuan güzel teknolojiler üretmiş durumdalar. Belki birkaç sene içinde o teknolojileri yerli traktörlerimizde de görebiliriiz. Belki Vario yada CVT kadar büyük bir gelişme olmaz. Ama Türk çiftçisi için yeterli ve faydalı gelişmeler olacaktır.

ersan sana katılıyorum olmayacak diye bir şey yok yeterki para olsun , erkuntun bunu yapması uzak bir ihtimal gibi görünebilir ama zamanla olmayacak şey yok

ben erkuntdan fazla bişi istemiyorum walla direksiyon altı shuttle olsun yeter çünkü vario olsun cvt olsun bunu dediğiniz gibi 120 bg bi motorda uygulanmaya çalışsa bunu kaçımız alacakki..
ben erkunttu almadan önce 16 ileri fazla vitesi olan ve oolursa sthuttle olan bi motor istemiştim ve araştırdım ki diğer markadar buna 40 bin eurodan bahsetmeye başladı.. ve en iyi ve zf oluşuyla erkunt gözumuze çarptı aldık..
ama şimdi erkunt 120 bg cvt bi model çıkarsa oda ona kaç bin euro çekecek ama kim alacak ;)

bence bunlar ilerde olabilen olaylar geçen sene yeni kasa çıkar bu sene 4 silindir çıkar seneye shtulle bu böyle gider bence iyiyde olur..

Arkadaşlar, şu an için Erkuntta böyle bir çalışma veya yeni model söz konusu değil.
konu dısında olucak ama ; yeni model söz konusu deıl demıssınız.ben mi yanlıs anladım yada iptal mi oldu.. Erkunt yenı cıkarıcagı modellere isim aramıyormuydu ? Ya da sadece ileriye dönük bir isim arayışı mı ?

Vario şanzımanlı yeni bir model söz konusu değil demiştim.

CerkesOğlu link=topic=43383.msg400734#msg400734 date=1305458523' Alıntı:
konu dısında olucak ama ; yeni model söz konusu deıl demıssınız.ben mi yanlıs anladım yada iptal mi oldu.. Erkunt yenı cıkarıcagı modellere isim aramıyormuydu ? Ya da sadece ileriye dönük bir isim arayışı mı ?