erkunt yakıt

Ynt: erkunt yakıt

Mustafa Bey,

Motor hakkındaki düşünceleriniz yanlış, motoru sadece az yaksın diye düşük devirde (1400-1500 d/d) kullanmanız önerilmiyor, motordan maksimum çeki performansını alırken aynı zamanda az yakıt sarfedesiniz diye motoru 1400-1500 devir aralığında kullanmanız öneriliyor. Ayrıca bu tarz kullanım; motoru yormaz, aksine motordan maksimum verim alırken motorun ömrünü uzatır. Motorda devir arttıkça güç artıyor olabilir ama çeki gerektiren işlerde güç değil, tork önemlidir. Devir arttıkça aşınmalar artar. Bu sadece Erkunt ' a özgü bir durum değil, bütün traktör motorlarında ideali motoru maksimum tork devrinde kullanmaktır. Fakat şimdiye kadar hiç bir marka Erkunt kadar çiftçiyi bu konu hakkında bilgilendirmeye çalışmadı. Sanırım o nedenle sizde böyle bir izlenim uyanmış.

mustafagursacli link=topic=42784.msg392124#msg392124 date=1304249477' Alıntı:
99 model 12 yaşında 60-56 mız var bir kere de devrildi kuyruk mili ile çalışıyor 3 senelik bir erkuntta yan yana koymak isterim hangisi daha sağlam ....

neden sağlam

çeker diye ağır ekipman koşulmadı yakmasın diye düşük devirde kullanılmadı .....bizi hiç üzmedi....

gün gelir belli olmaz belki bir gün bizde alırız bir erkunt o zaman...

çekeceği değil hakkı olanı takarım az yaksın diye devirsiz kullanmam hakkını verir motorumu korurum PARA KOLAY KAZANILMIYOR.......malımızın kıymetini bilmek lazım ....

rocky link=topic=42784.msg392427#msg392427 date=1304276719' Alıntı:
oda bişeymi ben bugün td80 ile 10 dönüm yere 40 litre yaktım motor 2 takviye 2 ile çekmedi 2 takviye 1 le anca sürebildim
o kadar yaktıktan sonra ben ekip kaldırmadan ne karım olacak ??? biz istiyoruz ki degarda pullukta 1 litre yi geçmesin ama sizinkide baya bi çok olmuş

Mahzen link=topic=42784.msg392526#msg392526 date=1304281030' Alıntı:
erkunt şu an bizim burda tekirdağda yok denicek kadar az görüyorum dedemlerin köyde birisi var kullanan 285 çift çeker verip almışlar 80lik erkuntu az yakıyor ama ferguson kadar iş yapmıyor çekmiyor hep titreme yapıyor diyor memnun değil hatta satılık olması lazım traktör biriside çok yakıyor diyor güya az yakıyor diye oldık diyor hep.... Bir türlü anlamadım erkuntların yakıtını
kardeş yakıtı bayinin dedigi 750 1 litreye uymayabilir 1 buçuk litreyi geçmiyo yine 1.3 1.4 gibi yakıyo ama çekişinde bi sorun yok videolarımda gordugun gibi bazı videolarda 2 nin buçugu ile çekiyo motor buda normal motorların 2. vitesi gibi bişey tarlada fırtına gibi ama viteslerini ayarlayabilene pullugu ayarlayabilene veya hassasiyeti ayarlayabilene ferguson ne çeker bilmem ama bi masseyin 3060 ı var o burda ne çekiyosa erkunt yarım vites daha fazlasını çekiyo rahat

ersanakyai link=topic=42784.msg392649#msg392649 date=1304313511' Alıntı:
Mustafa Bey,

Motor hakkındaki düşünceleriniz yanlış, motoru sadece az yaksın diye düşük devirde (1400-1500 d/d) kullanmanız önerilmiyor, motordan maksimum çeki performansını alırken aynı zamanda az yakıt sarfedesiniz diye motoru 1400-1500 devir aralığında kullanmanız öneriliyor. Ayrıca bu tarz kullanım; motoru yormaz, aksine motordan maksimum verim alırken motorun ömrünü uzatır. Motorda devir arttıkça güç artıyor olabilir ama çeki gerektiren işlerde güç değil, tork önemlidir. Devir arttıkça aşınmalar artar. Bu sadece Erkunt ' a özgü bir durum değil, bütün traktör motorlarında ideali motoru maksimum tork devrinde kullanmaktır. Fakat şimdiye kadar hiç bir marka Erkunt kadar çiftçiyi bu konu hakkında bilgilendirmeye çalışmadı. Sanırım o nedenle sizde böyle bir izlenim uyanmış.
Ersan bey saygılar ....verdiğiniz cevap teknik bir cevap ......olmuş sağolsun

biz anladığımız bildiğimiz kadarı ile anlatmaya çalışmıştık tabi teknik olarak bu kadar net açıklamamız mümkün değil....

bizim anlatmak istediğimiz bir mala uygun ekipman kullanılmalı malın ömrü uzun olmalı ...sizde anlatmışsınız ya hani yurt dışı ihraç traktörlerinizde bu tazr arzalar olmuyormuş bizde onu anlatmaya çalıştık

yeri geldimi yakar yeri geldimi koklar.kullananlar nasıl yakacgını nasıl yakmayacagını bal gibi biliyor.laf olsun torba olsun misali.herkes sevdiğini alır memnun olur olmaz onun sorunu satar da alırda para onun keyif de biz gerçekten seviyoruz erkuntu şimdilik sorun yok.İNŞALLAH SORUN OLMAZ herkese için geçerli.