FENDT 716 VARİO TRANSMİSSİON

Ynt: FENDT 716 VARİO TRANSMİSSİON

ersanakyai link=topic=21373.msg186286#msg186286 date=1244746839' Alıntı:
O numaraları ben kısaca yazayım istersen:

1 numara: tork konvertörü. motordan şanzumana iletilen torku arttırmaya ve motor devrine bağlı olarak kavrama yapmaya yarar. Otomatik vitesli araçlarda sıkça kullanılır. Debriyajsız kavrama yapmaya yarar.

2 numara: planet dişli sistemi. İki farkı güç kaynağından iletilen hareketi birleştirmeye yarayan sistemlerdir. Güç kaynağının teki dursa bile diğer güç kaynağından gelen hareketin iletimine devam edilebilir. Bir nevi diferansiyel görevi görür.

3 numara; yani en dıştaki dişli : çember dişlidir.

4 numara; yani göbekteki dişli ; güneş dişlidir.

5 numara: planet taşıyıcı. 3 adet planet (gezegen) dişliyi taşıyan gövdedir. Motordan gelen hareket ilk olarak bu parçaya iletilir.

6 numara: açılı hidrolik pompa. motordan gelen tahrik yardımıyla 7 numaralı hidrolik motorlara yağ basar. Açı değişimi sayesinde basılan yağın debisi ayarlanabilir.

7 numara: açılı hidrolik motor: pompadan gelen yağ yardımıyla hareleti arka aksa ve planet dişli sistemine iletir.

8 numara: birleştirme mili. 2 adet hidrolik motorun birbirine bağlantısını sağlar.

9 numara: kademe seçici. şanzumandaki 1 ve 2 konumlarının seçimine yarar. 1 konumunda hareket yayı mekanik-yarı hidrolik olarak tekerlere iletilirken 2 konumuna alınınca hidrolik sistem kısmen veya tamemen devreden çıkarak tamamen mekanik bir iletim sağlanır.

:D teşekkürler ersan bey sağolsun ... keyifle okuduk ...

insomnia link=topic=21373.msg186280#msg186280 date=1244746484' Alıntı:
daha VARIO yu öğrenemeden bide twın le uğraştıracan beni atilla abi ama şaçı başı dökmeğe değer FENDT se gerisi istisna
erkan uğraştırmam ... sanırım trısix vario da var...

atilla link=topic=21373.msg186294#msg186294 date=1244747156' Alıntı:
erkan uğraştırmam ... sanırım trısix vario da var...

şu alamanlar yokmu atilla abi adamların heryeri ayrıntı prensip istisna ve detaycı önümüzdeki aylarda davetiniz olabilir şimdiden hatırlatılır bilginize ehemniyetinize sunulur

insomnia link=topic=21373.msg186297#msg186297 date=1244747318' Alıntı:
şu alamanlar yokmu atilla abi adamların heryeri ayrıntı prensip istisna ve detaycı önümüzdeki aylarda davetiniz olabilir şimdiden hatırlatılır bilginize ehemniyetinize sunulur
yeni öğrendim ... almanların en büyük korkusu hata yapmakmış....

ersanakyai link=topic=21373.msg186286#msg186286 date=1244746839' Alıntı:
O numaraları ben kısaca yazayım istersen:

1 numara: tork konvertörü. motordan şanzumana iletilen torku arttırmaya ve motor devrine bağlı olarak kavrama yapmaya yarar. Otomatik vitesli araçlarda sıkça kullanılır. Debriyajsız kavrama yapmaya yarar.

2 numara: planet dişli sistemi. İki farkı güç kaynağından iletilen hareketi birleştirmeye yarayan sistemlerdir. Güç kaynağının teki dursa bile diğer güç kaynağından gelen hareketin iletimine devam edilebilir. Bir nevi diferansiyel görevi görür. Aynı zamanda birçok traktör modelinde arka aksta redüktör görevinde kullanılan bir sistemdir.

3 numara; yani en dıştaki dişli : çember dişlidir.

4 numara; yani göbekteki dişli ; güneş dişlidir.

5 numara: planet taşıyıcı. 3 adet planet (gezegen) dişliyi taşıyan gövdedir. Motordan gelen hareket ilk olarak bu parçaya iletilir.

6 numara: açılı hidrolik pompa. motordan gelen tahrik yardımıyla 7 numaralı hidrolik motorlara yağ basar. Açı değişimi sayesinde basılan yağın debisi ayarlanabilir.

7 numara: açılı hidrolik motor: pompadan gelen yağ yardımıyla hareleti arka aksa ve planet dişli sistemine iletir.

8 numara: birleştirme mili. 2 adet hidrolik motorun birbirine bağlantısını sağlar.

9 numara: kademe seçici. şanzumandaki 1 ve 2 konumlarının seçimine yarar. 1 konumunda hareket yarı mekanik-yarı hidrolik olarak tekerlere iletilirken 2 konumuna alınınca hidrolik sistem kısmen veya tamemen devreden çıkarak tamamen mekanik bir iletim sağlanır.
atilla link=topic=21373.msg186305#msg186305 date=1244747577' Alıntı:
yeni öğrendim ... almanların en büyük korkusu hata yapmakmış....
okkangal link=topic=21373.msg186291#msg186291 date=1244747046' Alıntı:
:D teşekkürler ersan bey sağolsun ... keyifle okuduk ...
sayın arkadaşlarım ben bir same kullanıcısı olarak ,fend en son teknoljiyi kullanmış tamam katılıyorum,herkes tutturmuş bir vario şanzıman gidiyor,traktör yalnız şanzımanla gitmiyorki motorundan ,manevrasından hidroliğinden ,hangitoprak zemininde daha yararlı ,çiftçinin alım gücü , yedek parça yaygın servis vs. bunlar önemli unsurlar, neden konuşulmuyor

samsunbafra link=topic=21373.msg186314#msg186314 date=1244748396' Alıntı:
sayın arkadaşlarım ben bir same kullanıcısı olarak ,fend en son teknoljiyi kullanmış tamam katılıyorum,herkes tutturmuş bir vario şanzıman gidiyor,traktör yalnız şanzımanla gitmiyorki motorundan ,manevrasından hidroliğinden ,hangitoprak zemininde daha yararlı ,çiftçinin alım gücü , yedek parça yaygın servis vs. bunlar önemli unsurlar, neden konuşulmuyor
sameyi kullandım beyendim...kardeşim rahat ol...özellikle arkası ağır...

lütfen beni tenzii ediniz bafralı kardeşim ben vario diye tutturmadım ... hatta kimsede tutturmadı... örneğin ersan bey bilgilendirme amaçlı anlattıklarıda bazılarının işine gelmedi gibi durdu ... önceden o bazılarının anlattıklarına onlardan öğrendiklerimize teşekkür ederdik ... ama o incelik onlarda yok gibi duruyor... sanki o hiç bir şey yazmamış gibi davranılıp gereksiz bir poh pohlama muhabbetinde tavan yapılmak üzeredir .... çok garipsiniz ...

okkangal link=topic=21373.msg186324#msg186324 date=1244748801' Alıntı:
lütfen beni tenzii ediniz bafralı kardeşim ben vario diye tutturmadım ... hatta kimsede tutturmadı... örneğin ersan bey bilgilendirme amaçlı anlattıklarıda bazılarının işine gelmedi gibi durdu ... önceden o bazılarının anlattıklarına onlardan öğrendiklerimize teşekkür ederdik ... ama o incelik onlarda yok gibi duruyor... sanki o hiç bir şey yazmamış gibi davranılıp gereksiz bir poh pohlama muhabbetinde tavan yapılmak üzeredir .... çok garipsiniz ...
meslektaşım ...yakında twin vario çıkıyor ...sıkma kendini...

atilla link=topic=21373.msg186329#msg186329 date=1244749073' Alıntı:
meslektaşım ...yakında twin vario çıkıyor ...sıkma kendini...

asıl siz rahat olunuz tecrubeli vede çok değerli meslaktaş ağabeyim ... size ve herkese sonsuz saygım var ... isterse uzay mekiği çıkarsınlar ... pek sıkmıyorum kendimi rahat olunuz ....

Şu ana kadar bazı arkadaşların Fendt ' e neden bir türlü ısınamadıklarına, her fırsatta aleyhinde yorumlar yaptıklarına bir türlü anlam verememiştim. Ama anladım ki bu arkadaşların tavrı Fendt markasında değil, bu forumda fendt lehinde yazılar yazan bir gruba yönelikmiş ve şunu da anladım ki gösterdikleri tavır gayet yerinde ve haklı bir tavırmış. Ne yazıkki buraya yazı yazdığım için beni de o gruba dahil edenler oldu. Benim tek amacım bazı arkadaşları biraz olsun bilgilendirmekti. Görüyorum ki boş bir uğraşıyla kendimi kandırıyormuşum.

Bu forumda esas olan geyik muhabbetiymiş.

Okkangal arkadaşım, aklındaki küçücük bir soru işaretini bile yok edebildiysem ne mutlu bana.

Saygılar.

ersanakyai link=topic=21373.msg186350#msg186350 date=1244750229' Alıntı:
Şu ana kadar bazı arkadaşların Fendt ' e neden bir türlü ısınamadıklarına, her fırsatta aleyhinde yorumlar yaptıklarına bir türlü anlam verememiştim. Ama anladım ki bu arkadaşların tavrı Fendt markasında değil, bu forumda fendt lehinde yazılar yazan bir gruba yönelikmiş ve şunu da anladım ki gösterdikleri tavır gayet yerinde ve haklı bir tavırmış. Ne yazıkki buraya yazı yazdığım için beni de o gruba dahil edenler oldu. Benim tek amacım bazı arkadaşları biraz olsun bilgilendirmekti. Görüyorum ki boş bir uğraşıyla kendimi kandırıyormuşum.

Bu forumda esas olan geyik muhabbetiymiş.

Okkangal arkadaşım, aklındaki küçücük bir soru işaretini bile yok edebildiysem ne mutlu bana.

Saygılar.

bakınız ersan bey sorunu sizde anında çözdünüz... çok teşekkür ederim ... aklımda tek bir soru işareti bile yoktu zaten ...