fendt in vario sumu yoksa johndeerenin autoquad özelliğimi

Ynt: fendt in vario sumu yoksa johndeerenin autoquad özelliğimi

DoYRaNLı link=topic=5901.msg62102#msg62102 date=1217773921' Alıntı:
Fendt Bizim bölgeyi küçük gördüğü aşikar,bizde bizimle ilgilenenle ilgileniriz bu işler hep böyle olmuştur,Fendt in teknik özelliklerini herkes biliyo,her traktörde arıza yapar bunuda herkes biliyo,Sonuçta hepsinin maddi bi külfeti var,ama tanıtım en önemlisidir,Kutlucan ın distribitörlüğünü yaptığı Fendt neden Bafra ve Çarşamba ovalarında tarla günleri yapmadığını anlamış değilim.

teşekkürler öz eleştiriniz için bunu aynen ileticeğim FENDT TÜRKİYEYE 1979 sonrasında girmedi taki 2006 senesinde KUTLUCANLAR getirdi biraz zaman tanınması gerektiği düşüncesindeyim keşke daha öncesinde gelseydi

mirza3455 link=topic=5901.msg62103#msg62103 date=1217774067' Alıntı:
:) fizik muhendislik her zaman konusa bılırız hıc sorun deıl her turlu muhendıslık ogrencısıyım .. bız çift surmedıkk dahaca hem cıft ısını bırakıo bızım orlar lazer yapıp göbül cekıo yada taban patlatan ustune ekıoz..
Arkadaşım senin ' göbül ' diye tabir ettiğin şey Gobble olmasın veya başka bir tabirle kobra olmasın ???

Bu Fendt çi arkadaşların hakikaten alınganlıklarını anlayabilmiş değilim. Ayet mi var acaba Fendt arıza yapmaz diye. Yapmış olabilir. Hata da basit birşeyden dolayı olabilir. Bunu niye bu kadar sorun ediyorsunuz anlayabilmiş değilim. En iyi diye bir seçim yapmak mümkün mü? İyi ya da kötü kelimesi herkesin algılayışına göre değişir. Fendt çok iyi bir traktör olabilir ama bol sıfırlı Eurolar olunca birçoğuna göre de kötü bir traktör olabilir.Erkunt ya da Tümosan kötü bir traktör olabilir. Ama parçasını bakkalda dahi bulabildiğin ve fiyatının ucuz olduğu anda da en iyi seçim olabilir. Teknolojisine kimse zaten birşey demiyor. Herkes takdir ediyorken, nedir bu alınganlık ya da bu elitist havalar anlayamadım. Bu fendti satan arkadaşlara da bir iki tavsiyem var. Yıllarca New Holland bayiliği yaptınız. O zaman da aynı şekilde New Holland ' ı savunuyormuydunuz ve diğer traktörleri kötülüyormuydunuz? Eğer öyleyse şimdiki haliniz en büyük çelişki değilmi?

diomedes link=topic=5901.msg62212#msg62212 date=1217792251' Alıntı:
Bu Fendt çi arkadaşların hakikaten alınganlıklarını anlayabilmiş değilim. Ayet mi var acaba Fendt arıza yapmaz diye. Yapmış olabilir. Hata da basit birşeyden dolayı olabilir. Bunu niye bu kadar sorun ediyorsunuz anlayabilmiş değilim. En iyi diye bir seçim yapmak mümkün mü? İyi ya da kötü kelimesi herkesin algılayışına göre değişir. Fendt çok iyi bir traktör olabilir ama bol sıfırlı Eurolar olunca birçoğuna göre de kötü bir traktör olabilir.Erkunt ya da Tümosan kötü bir traktör olabilir. Ama parçasını bakkalda dahi bulabildiğin ve fiyatının ucuz olduğu anda da en iyi seçim olabilir. Teknolojisine kimse zaten birşey demiyor. Herkes takdir ediyorken, nedir bu alınganlık ya da bu elitist havalar anlayamadım. Bu fendti satan arkadaşlara da bir iki tavsiyem var. Yıllarca New Holland bayiliği yaptınız. O zaman da aynı şekilde New Holland ' ı savunuyormuydunuz ve diğer traktörleri kötülüyormuydunuz? Eğer öyleyse şimdiki haliniz en büyük çelişki değilmi?
çok güsel bir yorum bizde ondan rahatsız ' ız bu makina neden bukadar eleştiriliyor evet arıza yaptı hatta o makina 70km/h sürat yaptı ve sorun ayrıca kendileri tarafından da büyütüldü.

ben sorunu buyutmedımkı sadece bıldım bı sorunu soledım ya olmaz deıl mesela bızım jd dede ılk geldınde otomatık kayış gerdırme kasna arzalı cıktı kayıs kopartıodu gelıp yenısı taktılar sıfır alette olabılır bıse deıl ama cok hassasıyet gostersıler

diomedes link=topic=5901.msg62212#msg62212 date=1217792251' Alıntı:

şanzıman valfi için motorunu ayırıp servis arkadaşlarının çözemediğini iddia edip alman müh arkadaşların geldiği yazılmış buna biraz tepki oldu olmasıda gerekirdi olmayan birşey olmuş gibi gösterilemez siz yeni üyesiniz sanırım konular içerisinde vardır iddiamız VARIO nun arıza yapma olasılığı çok düşük olması biz bu konuları tartıştık uzun zaman öncesinde bu alınganlık değil havada böyle atılmaz diye biliyorum

yinede öz eleştiri için teşekkürler

Vario ' nun arıza yapma meselesi için 10000 ' de 1 diyorlar, aslında bu arıza da yapabilir anlamına geliyor. Ama çoğu kişi bunu kesinlikle arıza yapmaz manasında kullanıyor. Burada anlatılan arıza yapma oranı düşük olmasıdır. İçimizde gerçekten bu işin ehli kişiler var, bu üstadlarımız konuya vakıflar. Fakat çoğu kişi bilmeden Fendt ' i o derece abartıyor ki hatasız manasına taşıyorlar. Ben tekrar üstüne basa basa diyorum, hatası hiç bir şey olmaz. Sadece az hatalı vardır. Hatasız olan tek şey Allah ' ın yarattıklarıdır. Kul yapısında hatasız bişey olmaz, az hatalı yada hata oranı düşük kullanılabilir. Bu noktada Fendt elbette hata oranı düşük bir makinadır, hatasız değildir. Bunu kabulleniyoruz.

Gelelim en iyi meselesine, en iyiler zaten diğerlerine kıyaslanarak seçilir. Biz burada en iyiyi seçerken genel kavramlar olan 'teknoloji, çekme, yakıt ve konforu' kullanarak seçiyoruz. Bunların dördü bir arada en başarılı şekilde hangisinde varsa ona en iyi diyoruz. Ama birde en iyiyi herkese göre uyarlamak vardır, herkes en iyiyi başka bir açıdan görebilir. Kimisi ekonomi olarak görür, kimisi sadece konfor olarak görür. O yüzden biz en iyiyi genel kavramlara göre seçiyoruz. Eğer bişey zaten herkesin hoşuna giderse dünyanın sonu gelmiş demektir.

Konunun başlığına göre de bir yorum yapayım. Vairo gerçekten devasa bir teknoloji harikası. Yani kabaca tabirle kademesiz şanzımanın en kademesizi diyebilir. Autoauad ' de bile kademe var her ne kadar kademesiz şanzıman olsa da. Vairo ' da kademe sınırsızdır.

Bir arkadaşımız sormuş, sınırsızın ne yararı var diye? Zaten tarlada belli vitesle gidiyorsun demişler. Şimdi tarlada belirli vitesle gitmek senin fikrin, aslında motorun 100 vitesli olsa tarlada belirli vitesle gitmezsin. Yani senin elinde zaten 20 tane vites var, elbet biriyle gideceksin, çok şansın yok. Peki giderken motorun bir üst vitesi istediğini nasıl anlayacaksın, devir ibresi 3 ' den 4 ' e gelince atacağın bir vites olacak mı motorunda. Yok. İşte Vario burada önemli. O herşeyi kendi ayarlıyor, sen gitmek istediğin hızı söylüyorsun, o hangi vitesler uyumluysa karar veriyor. Belki bizim bir vitesle sürdüğümüz tarlada vairo ' nun vites olarak karşılığına uyarlarsak belkide 45 tane vites değişecek. Yani bunlar aslında önemsiz gibi duruyor ama düşününce önem arzediyor. Umarım bişeyler anlaşılmıştır.

Son olarak da maddiyat meselesine gelelim. Şuan Fendt rakiplerinden yaklaşık 15000 € daha pahalı. Sebebini herkes biliyor. Vario en küçüğünden en büyük motoruna kadar neredeyse hepsinde var sayılır. Ve Fendt ' in alanında bir rekabet yok. O yüzden fiyatları biraz uçuk. Almak isteyenlerde bunun farkında zaten, ne kadar rekabet varsa o kadar kaliteli ve ucuz mallar piyasaya çıkacaktır.

Mustaf-a Eskisehiri link=topic=5901.msg62540#msg62540 date=1217871353' Alıntı:
Vario ' nun arıza yapma meselesi için 10000 ' de 1 diyorlar, aslında bu arıza da yapabilir anlamına geliyor. Ama çoğu kişi bunu kesinlikle arıza yapmaz manasında kullanıyor. Burada anlatılan arıza yapma oranı düşük olmasıdır. İçimizde gerçekten bu işin ehli kişiler var, bu üstadlarımız konuya vakıflar. Fakat çoğu kişi bilmeden Fendt ' i o derece abartıyor ki hatasız manasına taşıyorlar. Ben tekrar üstüne basa basa diyorum, hatası hiç bir şey olmaz. Sadece az hatalı vardır. Hatasız olan tek şey Allah ' ın yarattıklarıdır. Kul yapısında hatasız bişey olmaz, az hatalı yada hata oranı düşük kullanılabilir. Bu noktada Fendt elbette hata oranı düşük bir makinadır, hatasız değildir. Bunu kabulleniyoruz.

Gelelim en iyi meselesine, en iyiler zaten diğerlerine kıyaslanarak seçilir. Biz burada en iyiyi seçerken genel kavramlar olan 'teknoloji, çekme, yakıt ve konforu' kullanarak seçiyoruz. Bunların dördü bir arada en başarılı şekilde hangisinde varsa ona en iyi diyoruz. Ama birde en iyiyi herkese göre uyarlamak vardır, herkes en iyiyi başka bir açıdan görebilir. Kimisi ekonomi olarak görür, kimisi sadece konfor olarak görür. O yüzden biz en iyiyi genel kavramlara göre seçiyoruz. Eğer bişey zaten herkesin hoşuna giderse dünyanın sonu gelmiş demektir.

Konunun başlığına göre de bir yorum yapayım. Vairo gerçekten devasa bir teknoloji harikası. Yani kabaca tabirle kademesiz şanzımanın en kademesizi diyebilir. Autoauad ' de bile kademe var her ne kadar kademesiz şanzıman olsa da. Vairo ' da kademe sınırsızdır.

Bir arkadaşımız sormuş, sınırsızın ne yararı var diye? Zaten tarlada belli vitesle gidiyorsun demişler. Şimdi tarlada belirli vitesle gitmek senin fikrin, aslında motorun 100 vitesli olsa tarlada belirli vitesle gitmezsin. Yani senin elinde zaten 20 tane vites var, elbet biriyle gideceksin, çok şansın yok. Peki giderken motorun bir üst vitesi istediğini nasıl anlayacaksın, devir ibresi 3 ' den 4 ' e gelince atacağın bir vites olacak mı motorunda. Yok. İşte Vario burada önemli. O herşeyi kendi ayarlıyor, sen gitmek istediğin hızı söylüyorsun, o hangi vitesler uyumluysa karar veriyor. Belki bizim bir vitesle sürdüğümüz tarlada vairo ' nun vites olarak karşılığına uyarlarsak belkide 45 tane vites değişecek. Yani bunlar aslında önemsiz gibi duruyor ama düşününce önem arzediyor. Umarım bişeyler anlaşılmıştır.

Son olarak da maddiyat meselesine gelelim. Şuan Fendt rakiplerinden yaklaşık 15000 € daha pahalı. Sebebini herkes biliyor. Vario en küçüğünden en büyük motoruna kadar neredeyse hepsinde var sayılır. Ve Fendt ' in alanında bir rekabet yok. O yüzden fiyatları biraz uçuk. Almak isteyenlerde bunun farkında zaten, ne kadar rekabet varsa o kadar kaliteli ve ucuz mallar piyasaya çıkacaktır.

teşekkürler mustafa değerli teknik ve seviyeli paylaşımın için VARIO için şunu diyebiliriz hidrolik yağ basıncı ile haraket eden bir şanzımana sahip verim değerleri çok yüksek verim kaybı transmisyon ve aktarma oranlarında % 4 dünde altında baskı balatalı senkromeç ve dişli gruplarındaki ortalama kayıp ise % 20 ye yakın amaç her konumda ve koşulda bilgilendirme satıcısı servisi ve bu işten maddi külfet elde eden biri değilim eskiler bilir tanır amacım budur

insomnia link=topic=5901.msg62542#msg62542 date=1217871804' Alıntı:
teşekkürler mustafa değerli teknik ve seviyeli paylaşımın için VARIO için şunu diyebiliriz hidrolik yağ basıncı ile haraket eden bir şanzımana sahip verim değerleri çok yüksek verim kaybı transmisyon ve aktarma oranlarında % 4 dünde altında baskı balatalı senkromeç ve dişli gruplarındaki ortalama kayıp ise % 20 ye yakın amaç her konumda ve koşulda bilgilendirme satıcısı servisi ve bu işten maddi külfet elde eden biri değilim eskiler bilir tanır amacım budur
erkan abı ve mustafa artık bu saatten sonra bırsey yazılıp çızılecegını sanmıyorum gayet acık net ıfade etmıssınnız yok bu arkadaslarımız daha detaylı bırseyler ögrenmek ıstıyorsa onları fendt tarla gunune veya ferruh abıye havale etmek gerkeır düşüncesındeyım (atılla abıyı aratamadım bak sonunda:) hatırlattım)

Aslında Fendt ' i övmek için yazmadım bunları. Sadece olaylara benim penceremden bakış açısıdır. Milletin ağzındaki sakızları söylemek istedim. Sadece objektif bir yorumdur. Bana göre Vario budur dedim, kalitelidir ama lazım değilse bu kadar para vermek bana göre mantıklı değildir dedim Herkese lazım mı vairo sistemi, bence değil. Şuan için bana lazım olmadığına eminim. :)

Mustaf-a Eskisehiri link=topic=5901.msg62558#msg62558 date=1217874244' Alıntı:
Aslında Fendt ' i övmek için yazmadım bunları. Sadece olaylara benim penceremden bakış açısıdır. Milletin ağzındaki sakızları söylemek istedim. Sadece objektif bir yorumdur. Bana göre Vario budur dedim, kalitelidir ama lazım değilse bu kadar para vermek bana göre mantıklı değildir dedim Herkese lazım mı vairo sistemi, bence değil. Şuan için bana lazım olmadığına eminim. :)
Haklısınız aynen katılıyorum

John Deere ' da IVT diye benzer bir özellik var, sunduğu sonuçlar benzer ancak kullanılan sistem farklı evet doğru. Vario şanzımanlar CVT olarak adlandırılan sistemlerin türevi olup iş sadece hidrolik motor ve pompalar vasıtasıyla görülürken John Deere IVT ' de ise CVT ' ye benzer şekilde hidrolik pompa ve motorlarla birlikte kurtağzı kavrama ve güneş dişlilerin kombinasyonu vardır. Ancak Vario şanzımanlarda sadece hidrolik pompa ve motorlar olduğundan gerçekten kademesizdir.
IVT 6030-7030 Premium ve 8030 serilerinde var olan bir özellik olup Türkiye ' de ise bildiğim kadarıyla henüz getirilmemiştir. CVT olsun IVT olsun traktörünüzde bir sürüngen şanzıman varmış gibi isterseniz (IVT ' lerde) 50 m/saat gibi düşük hızlarla gidebilirsiniz.
IVT ' lerde motor ve şanzıman değişen yük koşullarına adaptasyon için saniyede 500 defaya kadar haberleşirler. Yük kontrol modu ve yakıt ekonomisi modları vardır.
Ayrıca PowerZero denen bir özelliği de vardır ki motor devri ya da eğim ne olursa olsun traktörü durdurmaya ve yerinde tutmaya yarar.

Mustaf-a Eskisehiri ' ye katılıyorum, iyi subjektif bir kavramdır elbette ve herkesin ihtiyacı farklıdır. Ayrıca arıza yapmayan bir makina düşünülemez. Vario ' da belki arıza oranı düşüktür ancak bu traktörün başka yerlerinde örneğin motorunda vb. arıza oranı da aynı şekilde düşük müdür? Bunun da oranı on binde bir midir acaba?
Aynı şekilde diğer tüm markalar için de...
Bence bayraktarlık yapılmasına gerek yok...

sparhawk link=topic=5901.msg69959#msg69959 date=1220046608' Alıntı:
Mustaf-a Eskisehiri ' ye katılıyorum, iyi subjektif bir kavramdır elbette ve herkesin ihtiyacı farklıdır. Ayrıca arıza yapmayan bir makina düşünülemez. Vario ' da belki arıza oranı düşüktür ancak bu traktörün başka yerlerinde örneğin motorunda vb. arıza oranı da aynı şekilde düşük müdür? Bunun da oranı on binde bir midir acaba?
Aynı şekilde diğer tüm markalar için de...
Bence bayraktarlık yapılmasına gerek yok...

Gerek olmadığını düşündüğün şey çok öncelerden yapıldı belkide sen hayatta yokken arıza yapan FENDT görmek istiyorsan uzunca bir süre bekle sabırla kal

Uslübünüzü hiç hoş değil bence, burası bilgi ve tecrübelerin paylaşıldığı bir platform.
Tecrübe demişken az önce internette gezinirken rastladım. İrlanda Dublin ' den bir çiftçinin 2000 saatteyken yatak dağıtan FENDT 930 ' u için 10 bin sterlin masraf çıkarmışlar abimiz de epey kızmış olacak ki soluğu forumlarda almış :) Merak edenler British Farming Forum ' a göz atabilirler....

2000 saatte yatak dagıtmıs demekkı motor kısmı transmısyona gore dahamı zayıf?? :)

sayın arkadaşlar jd de bulunan baskı balata sisteminin 15 yıldan buyana arıza yapmadıgının bilgisini sizlerle paylaşmak isterim (6000ve7000 serisi) perma clucth sistemi [glow=red,2,300]john deere[/glow]