Finansal konularda gönüllü danışmanlık

Ynt: Finansal konularda gönüllü danışmanlık

ergonomic link=topic=68135.msg775135#msg775135 date=1379332200' Alıntı:
Tarım ürünleri farklı kanallardan nasıl pazarlanır, seneye ekeceğim ürüne nasıl karar vereceğim ? Detaylı bilgiler bekliyoruz hocam. Teşekkürler..

merhaba

Bu konuda cevap vermek için sorunun kapsamını daraltmak gerekiyor. Çünkü böyle soruların bir tane doğru cevabı olmayabiliyor.

Şu konularda bilgi vereblir misiniz ?
Hangi ürünleri pazarlamak istiyorsunuz ? Hali hazırda kime pazarlıyorsunuz ?
Bu sene ne ektiniz ve neden bu ürünü yada ürünleri ektiniz ?

cevaplar sonrasında detaylı bilgi vermeye çalışacağım

saygılar

aramıza hoş geldin...
sizin gibi insanların burada olması bizim için çok büyük bir nimet çok sağolun...
öğrenecek çok şey var inşallah yorumlarınızı okuyarak bazı şeyleri öğreniriz...

Aramıza Hoş geldin abi bu fedakarlığınız için teşekürler :)

Benimde bir sorum olacak Kooperatif Yada birlik üyesi olmak ile ilgili

Zamanında kurulan tarımsal sulama kooperatifi yardımı ile devlet bizim araziye elektrik binası yapıp bir hat çekerek kuyu vurdurmuş ve bizleder de devletin çektiği elektrik hattından maliyetini kendimiz karşılayıp işletmemize hat çekip trafo koyup abonelik alıp kullanmaya başlamışız. Bize ayriyeten fatura çıkar ve üzerinde ismimiz yazar aynen ev elektrik faturası gibi.

Bizlerden her sene kooperatifin hiçbir somut faaliyeti olmamasına rağmen kuyu başı 500 tl alıyorlar bizdede iki kuyu var ve 1000 tl veriyoruz. Kooperatiden üyeliğimizi iptal ettirsek veya kooperatifi fes ettirsek acaba elektrik alabilir miyiz?

Şimdiden teşekür ederim

tümosan 8095 link=topic=68135.msg775209#msg775209 date=1379343583' Alıntı:
aramıza hoş geldiniz.vereceğiniz bilğiler içinde şimdiden teşekkürler.
yaşadığınız ilin tarımsal planı nedir sizi neler bekliyor sorusuna bi cevap alabilirmiyim.
ben NEVŞEHİR ili KOZAKLI ilçesinde çitçilik yapmaktayım.

merhaba

Kozaklı ' da bildiğim kadarıyla buğday ve şekerpancarı ağırlıklı bir üretim var. Ancak nevşehir ili genelinde patates ve buğdayın öne çıktığını biliyorum. Nevşehir ilinde özellikle havyvancılığın geliştirilmesi planlanıyor. Özellikle patates ekiliş alanlarının bir kısmının hayvan yemi olarak değerlendirilmesi öngörülüyor. Uzun vadede sizin ilçenizde hayvancılığın geliştirilmeye çalışacağını söyleyebiliriz ama iklim koşulları yem üretmeye ne kadar elverişli olur onu kestirmek biraz zor. Buna karşın sizin ilçenizde örtüaltı sebzeciliğine yönelik çalışmalar yapılması muhtemel görünüyor. Eğer gelecek ile ilgili yatırım yapmayı düşünüyorsanız şimdiden arazinizin bir kısmında örtü altı sebze yetiştiriciliğini deneyebilirsiniz.

Sözün özü: Sizin bulunduğunuz yerde hayvancılık ve örtü altı sebzeciliğinin gelişeceği söylenebilir. (şekerpancarı aynen devam eder diye düşünüyorum)

Diğer yandan il genelinde patates ve hayvansal ürün işleme (süt, peynir, tereyağı vb.) tesislerinin kurulması planlanıyor ama bunlar daha çok özel teşebbüs tarafından yapılabilecek türde yatırımlar...

Saygılar

MuRaT cAn link=topic=68135.msg775269#msg775269 date=1379349757' Alıntı:
Aramıza Hoş geldin abi bu fedakarlığınız için teşekürler :)

Benimde bir sorum olacak Kooperatif Yada birlik üyesi olmak ile ilgili

Zamanında kurulan tarımsal sulama kooperatifi yardımı ile devlet bizim araziye elektrik binası yapıp bir hat çekerek kuyu vurdurmuş ve bizleder de devletin çektiği elektrik hattından maliyetini kendimiz karşılayıp işletmemize hat çekip trafo koyup abonelik alıp kullanmaya başlamışız. Bize ayriyeten fatura çıkar ve üzerinde ismimiz yazar aynen ev elektrik faturası gibi.

Bizlerden her sene kooperatifin hiçbir somut faaliyeti olmamasına rağmen kuyu başı 500 tl alıyorlar bizdede iki kuyu var ve 1000 tl veriyoruz. Kooperatiden üyeliğimizi iptal ettirsek veya kooperatifi fes ettirsek acaba elektrik alabilir miyiz?

Şimdiden teşekür ederim

merhaba

Eğer kooperatiften su hizmeti almıyorsanız kuyu başına para vermenize gerek yok. Sizin elektrik faturanızın üzerinde o bölgenin dağıtım şirketinin adı varsa zaten siz doğrudan mükellefsiniz anlamına gelir. Kooperatifle bir ilişkisi olmadığını söyleyebiliriz. Size tavsiyem bağlı olduğunuz elektrik idaresine (tedaş, medaş vs.) uğrayıp abonelik şartlarını bir kontrol ettirmeniz. Eğer bireysel abonelik varsa kooperatifle ilişkiniz yok demektir. O zaman üyelikten çıkabilirsiniz.

Saygılar

Bigband link=topic=68135.msg775136#msg775136 date=1379332436' Alıntı:
merhaba

Bu konuda cevap vermek için sorunun kapsamını daraltmak gerekiyor. Çünkü böyle soruların bir tane doğru cevabı olmayabiliyor.

Şu konularda bilgi vereblir misiniz ?
Hangi ürünleri pazarlamak istiyorsunuz ? Hali hazırda kime pazarlıyorsunuz ?
Bu sene ne ektiniz ve neden bu ürünü yada ürünleri ektiniz ?

cevaplar sonrasında detaylı bilgi vermeye çalışacağım

saygılar

Tekrar Merhaba;
Konya ' nın Altınekin ilçesinde üreticilik yapmaktayız. Altınekin ilçesinde; Şeker Pancarı, Buğday, Arpa, Ayçiçeği, Kuru Fasulye, Çerezlik Kabak yoğun olarak üretimi yapılan ürünlerdir. Bizim üretimi yaptığımız ürünler , Kuru Fasulye, Çerezlik Kabak, Buğday ve Arpa ' dır.

Hububat ve kuru fasulyeyi Konya ticaret borsasında tüccarlara satmaktayız. Çerezlik kabağı aracılara satıyoruz. Çerezlik kabak için alternatif pazarlama yöntemleri nelerdir ?

Diğer sorum; seneye ekeceğimiz ürünlerin ne olacağına karar verirken hangi kriterleri baz almalıyız. ?

ergonomic link=topic=68135.msg775492#msg775492 date=1379408764' Alıntı:
Tekrar Merhaba;
Konya ' nın Altınekin ilçesinde üreticilik yapmaktayız. Altınekin ilçesinde; Şeker Pancarı, Buğday, Arpa, Ayçiçeği, Kuru Fasulye, Çerezlik Kabak yoğun olarak üretimi yapılan ürünlerdir. Bizim üretimi yaptığımız ürünler , Kuru Fasulye, Çerezlik Kabak, Buğday ve Arpa ' dır.

Hububat ve kuru fasulyeyi Konya ticaret borsasında tüccarlara satmaktayız. Çerezlik kabağı aracılara satıyoruz. Çerezlik kabak için alternatif pazarlama yöntemleri nelerdir ?

Diğer sorum; seneye ekeceğimiz ürünlerin ne olacağına karar verirken hangi kriterleri baz almalıyız. ?

Merhaba,

Altınekin ' e daha evvel ziyarette bulunmuştum. Çok bereketli toprakları olan bir bölge ve misafirperver insanlara sahip..

Dediğiniz gibi ilçede şekerpancarı ve hububat ağırlıklı bir üretim yapılıyor. Sizin ektiğiniz ürünlerden kuru fasulye ve hububatın zaten satış sorunu yok ve bunlar borsada muamele gören ürünler..

Çerezlik kabak ise daha farklı bir ürün. Öncelikle şunu belirtiyim: bildiğim kadarıyla Nevşehir Borsasında kabak çekirdeği ile ilgili işlem yapılıyor. Burada alım yapan firmalar sizin için birinci hedef olabilir. Üretim kapasitenizi bilmiyorum ama eğer yüksek kapasitede üretim yapıyorsanız ürünü doğrudan işleyen firmalara sözleşmeli şekilde üretim yapabilirsiniz. Çünkü bu tip ürünlerde kalite çok önemli.. Doğrudan insan tüketimine sunulduğu için ürünün kaliteli olması büyük önem taşıyor. Alıcı firmalar kendilerine kaliteli ürün sağlayacak müstahsilleri her zaman tercih eder. Belki sözleşme yapmayabilirsiniz ama sürekli ticari ilişki kurabilirsiniz. Ürün fiyatlarını aracılardan değil çok daha farklı kaynaktan takip edin. Özellikle borsa fiyatları ve internet üzerinden farklı bölgelerdeki fiyatları mutlaka takip edin. Kulaktan duyma rakamlarla ilerlemeyin.

Gelelim seneye ne ekeceğinize nasıl karar vereceksiniz ?

Bu konuda karar almak kolay değildir. Öncelikle hali hazırda para kazandığınız ürünlerden vazgeçmeyin. Zarar ettiğiniz yada çok az para kazandığınız ürünler için bir alternatif düşünerek işe başlayın. Örneğin siz arpadan para kazanmıyorsunuz diye varsayalım. Birincisi arpa ekimi için kullandığınız tarlayı (eğer tarla uygunsa) para kazandığınız ürünlerin ekimi için kullanabilirsiniz. Eğer ben başka bir ürün denemek istiyorum derseniz o zaman biraz araştırma yapmaya başlayacaksınız. Unutmayın siz yeni bir ürün ektiğiniz zaman sizi örnek alıp diğerlerinin bu ürünü ekmesi uzun zaman alır. Çünkü herkes önce sizin ekip biçmenizi görmek ister. Ürünü satıp satamadığınızı para kazanıp kazanmadığınızı bilmek ister. O nedenle genelde diğerleri sizden bir yıl sonra uyanır.

Yeni bir ürün ekmek için en önemli husus sizin yörenin iklimine ve toprağına uygun bir ürün seçmekle başlar. Çünkü öncelik ürünü yetiştirebilecek koşulları sağlamaktır. Şimdi şu sorulara cevap bularak başlayabiliriz:

Bakanlığın alternatif ürün önerisi var mı ?
Benim tarlanın toprağının özellikleri nedir ?
Bölgenin yağış durumu nasıl, don olayı, böcek zararlı durumu nedir ?

Bu soruların cevabını bulduktan sonra hangi ürünlerin yetiştirilebileceğine ilişkin elinizde mutlaka bir kaç çeşit ürün gelecektir.

İkinci aşamada bu ürünlerle ilgili şu sorulara cevap arayacaksınız
Bu ürünü kim alır ?
Bu ürünü alan parasını nasıl ödüyor ? Peşin mi ? Çekle mi ?
Bu ürünü üretenler kimle çalışmış, hiç dolandırılmışlar mı ?
Bu ürünleri ekenler vazgeçtiyse neden vazgeçmiş ? İklim mi uymamış yoksa parasızlıktan gerekli ekipman mı yokmuş ?

İkinci aşamadaki sorularla hangi ürünü ekeceğinizi az çok kararlaştırabilirsiniz ama üçüncü bir aşama daha geliyor..

Üçüncü aşamada şu soruları sormanız gerekir..

Ben bu ürünü yetiştirmek için ek bir ekipmana ihtiyaç duyacakmıyım ?
Ek iş gücüne ihtiyacım olacak mı ?
Bu ürün için depo vs. yaptırmam gerekir mi ?
Tarlaya elektrik çektirmem gerekir mi ? Yada damlama sulama yapmam gerekir mi ?

Son olarak ise bu ürüne destek var mı yok mu gibi konuları araştırıp karar verebilirsiniz..

Bu soruların cevaplarını bir araya getirip ortaya çıkan sonuca bakarak karar verebilirsiniz.

Ancak en önemlisi hesap kitap kısmıdır. Bu ürünü ekerseniz dekarda ne kadar masraf edeceksiniz ve kaç para kazanacaksınız basitçe hesaplayabilirsiniz. Zaten tecrübeli üreticilersiniz ve bu işi sizden daha iyi kimse bilemez..

Avrupada çiftçiler herşeylerini yazıyorlar.. Ders çalışır gibi hangi ürünü ekeceklerini oturup araştırıyorlar.

Yukarıdaki hususlarda sorunuz olursa yine cevaplamaya çalışayım..

Umarım faydalı olmuştur..

Saygılar

merhabalar benım sorum su ben 2007 yılında orman arazısı kıraladım ve badem dıktım 3600 kök feraduel feradues cınsı orman ısletmesı ve cukurova unıversıtesı burad abadem olur dedı bu cınsı önerdıler ve bende dıktım arazı cok verımlı susuz olarak domates yetısebılıyor tarlayı bakımını ıyı yaparsan ama bademlerde hıc tutmadı susuz olarak yetıstırıyoruz rakım 1000 metre ben bunun ıcın ne yapmalıyım bana ne önerebılırsınız

ömer sağlam link=topic=68135.msg775801#msg775801 date=1379490173' Alıntı:
merhabalar benım sorum su ben 2007 yılında orman arazısı kıraladım ve badem dıktım 3600 kök feraduel feradues cınsı orman ısletmesı ve cukurova unıversıtesı burad abadem olur dedı bu cınsı önerdıler ve bende dıktım arazı cok verımlı susuz olarak domates yetısebılıyor tarlayı bakımını ıyı yaparsan ama bademlerde hıc tutmadı susuz olarak yetıstırıyoruz rakım 1000 metre ben bunun ıcın ne yapmalıyım bana ne önerebılırsınız

Merhaba,

Teknik olarak ne yapmanız gerektiğini bilemiyorum. Yani Bademlerin tutmama sorunu neden kaynaklanır maalesef bilgim yok. Üniversite size bu konuda çok detaylı bilgi vermemiş gibi geliyor bana.. Çünkü badem ağacı hassas diye biliyorum.

Ancak bu araziyi ne olarak değerlendireceğim diye soruyorsanız şunu bilmemiz lazım kaç dekar arazi kiraladınız ve kaç yıllığına kiraladınız ? Bu konularda bilgi alabilirsem daha detaylı cevap verebilirim..

Merhabalar,

Öncelikle yardımcı tutumunuz için çok teşekkür ederim.
Devletten Tarım arazisi nasıl kiralanır. 49 yıllığına mı kiralanır? Kimler kiralayabilir, ortalama yıllık kira bedeli nedir.
Bununla ilgili link vs. de verebilirseniz oradan okuyabilirim.

Teşekkürler.

kadimdost link=topic=68135.msg776125#msg776125 date=1379566861' Alıntı:
Merhabalar,

Devletten Tarım arazisi nasıl kiralanır. 49 yıllığına mı kiralanır? Kimler kiralayabilir, ortalama yıllık kira bedeli nedir.

Teşekkürler.

Merhaba

Devletten kiralayabileceğiniz araziler hazineye ait genel kullanıma haiz arazilerdir. Bu arazilerin kiralanması milli emlak kurumu tarafından gerçekleştirilir. Öncelikle arazinin bağlı bulunduğu yerdeki Defterdarlığa / Malmüdürlüğüne, kiralama amacını ve taşınmazın sınırlarını gösteren bilgileri içeren bir dilekçe ile başvurması gerekiyor. Kiralanacak taşınmazın kira bedeli ise idarece tespit ediliyor. Yapılan son düzenleme ile üzerinde yatırım yapılamaycak araziler için kira süresi 20 yıl ile sınırlandırıldı. Kiralama işlemleri farklı amaçlar için yapılabiliyor. Aşağıda tarımsal üretim amaçlı kiralama için neler yapılması gerektiği ile ilgili resmi yönergeyi bulabilirsiniz..

VIII- HAZİNEYE AİT TARIM ARAZİLERİNİN TOPRAKSIZ VEYA YETERLİ TOPRAĞI OLMAYAN ÇİFTÇİLERE KİRAYA VERİLMESİ İŞLEMLERİ

İlgili Mevzuat:

Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazlar ile Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki sahaların tarımsal amaçlarda kullanılmak üzere kiraya verilmesi işlemleri Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelik ve 300 sıra sayılı Milli Emlak Genel Tebliğinin, Özellik Arzeden Kiralama İşlemlerinin (XVIII.Bölüm) Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Topraksız veya Yeterli Toprağı Olmayan Çiftçilere Kiraya Verilmesi başlıklı (A) Bölümü hükümleri çerçevesinde yürütülmektedir.

Başvuru:

Arazi kiralamak isteyenler, taşınmazın bulunduğu Malmüdürlüğü veya Defterdarlıklardan temin edecekleri 'Tarım Arazisi Kiralama Talep Formunu' (Ek 6) eksiksiz olarak doldurup taşınmazın bulunduğu yer muhtarlığına ve Tapu Sicil Müdürlüğüne formun ilgili bölümlerini onaylatarak, yine taşınmazın bulunduğu Malmüdürlüğü veya Defterdarlığa onaylı nüfus kayıt örneği ile birlikte teslim ederler. Formdaki imza veya mühürlerin form sahiplerine ait olup olmadığı, formlarda eksiklik bulunup bulunmadığı, gerçeğe aykırı beyan olup olmadığı milli emlak servislerince kontrol edildikten sonra varsa eksiklikleri tamamlanmaktadır. Daha sonra, millî emlâk servisince, Formun 'gerçek durum'a ilişkin bölümü doldurulur.

Muhtaç Çiftçilere Tarımsal Amaçlı Kiraya Verilemeyecek Taşınmazlar:

1. Kamu hizmetlerine tahsisli olup tahsis amacında kullanılan taşınmazlar, (Bu gibi taşınmazların içinde bulunan büfe, kantin, çay ocağı ve benzeri ticari üniteler hariç)

2. 3621 sayılı Kıyı Kanunu kapsamında bulunup, bu Kanunda belirtilen amaçlar dışında kullanılmak üzere kiralanması talep edilen taşınmazlar,

3. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında olup, Kültür ve Turizm Bakanlığınca kiraya verilmesi uygun görülmeyen taşınmazlar,

4. 2873 sayılı Kanun uyarınca; millî park, tabiat parkı, tabiat anıtı ve tabiat koruma alanları içinde kalan ve Çevre ve Orman Bakanlığına tahsisi gereken taşınmazlar,

5. 3083 sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu kapsamında olup, Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce kiraya verilmesi uygun görülmeyen taşınmazlar,

6. 2565 sayılı Askerî Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu kapsamında olup, Genelkurmay Başkanlığınca kiraya verilmesi uygun görülmeyen taşınmazlar,

7. 6831 sayılı Orman Kanunu kapsamında kalan taşınmazlar,

8. 5393 sayılı Belediye Kanununun 79. maddesinin 2 nci fıkrası kapsamında kalan taşınmazlar,

9. İbadet yerleri,

10. Devletin hüküm ve tasarrufu altında olup da ilan edilmiş olan özel çevre koruma bölgesinde kalan taşınmazlar,

11. Özel kanunları gereğince hak sahiplerine devri gereken ve devrine yönelik işlemleri devam eden taşınmazlar. (4070, 4071, 4072 vb.)

12. İl Özel İdarelerince kiraya verilmesi gereken, su ürünü üretim yerleri ile kaynak ve yer altı suları.

Bu bölümün 7, 8, 10 ve 12. maddelerinde belirtilen taşınmazların kiralanmasına yönelik talepler ilgili kurumlara yönlendirilecek, diğerleri ise reddedilmektedir.

Kiracılarda Aranacak Şartlar:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) Medenî hakları kullanma ehliyetine sahip olmak,

c) Çiftçi olmak,

d) Aile başkanı olmak,

e) En az üç yıldan beri sürekli olarak o köyde ya da beldede ikamet etmek (Ancak, 2510 sayılı İskân Kanunu ile ek ve değişikliklerine göre tarımsal yerleşime tabi tutulanlarda üç yıllık oturma şartı aranmaz),

f) Topraksız veya yeterli toprağı olmamak.

Kiraya Vermede Öncelik Sırası:

Taşınmazın kiracıda aranacak şartları taşıyan birden fazla kişi tarafından kiralanmasının talep edilmesi halinde, aşağıdaki öncelik sırası göz önünde bulundurulmaktadır.

a) 2510 sayılı İskân Kanununa göre tarımsal yerleştirmeye tabi tutulup çeşitli sebeplerle topraklandırılamayanlar.

b) Kendisinin veya ailesi üyelerinin hiç toprağı olmayanlar.

c) Yeterli toprağı olmayanlar.

d) Topraksız veya yeterli toprağı olmayıp en az üç yıldan beri kiracılık, ortakçılık veya tarım işçiliği yapanlar.

Aynı Grup İçinde Olanlar Arasında Öncelik Sırası:

Kiraya Vermede Öncelik Sırası bölümünde belirtilen gruplardan, aynı grup içinde olanlar arasında öncelik sırası aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

Evli ve çocuğu çok olanlar.

Evli olup çocuğu olmayanlar.

Evli olmayanlar.

Kiraya Verilecek Arazi Miktarı:

Bir çiftçiye kiraya verilecek arazi miktarı, kendisi ve aile üyelerinin sahibi bulunduğu arazi ile varsa başkalarından kiraladıkları veya ortakçılıkla işlettikleri arazi toplamının, anılan Tebliğe 7 numaralı eki listede yer alan miktardan çıkarılması suretiyle tespit edilen miktardan fazla olamaz.

Kiralanması talep edilen taşınmazın tamamının kiraya verilmesi durumunda, anılan Tebliğe 7 numaralı eki listesinde belirtilen miktarın aşılması, kısmi kiralama yapılması durumunda da arta kalan Hazine arazisinin verimli kullanımının mümkün olmaması durumunda taşınmazın tamamı kiraya verilebilmektedir. (Bu Genel Tebliğin yürürlüğe girmesinden sonra, il teşkilatı kurulan yerlerde uygulanacak arazi miktarı konusunda, o ilin il olmadan önceki arazi miktarları dikkate alınmaktadır.)

Kuru Arazinin Devletçe Sulanabilir Duruma Getirilmesi:

Kiraya verilecek arazi ile kiracının işletmekte olduğu arazinin ne miktarının sulu, ne miktarının kuru olduğunun tespiti 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununa göre yapılacaktır.

Arazi, kira süresi içinde Devletçe sulanır hale getirilirse, o hasat dönemi sonunda, kiralama işlemleri yeniden yapılır. Ancak, eski hak sahipliği devam edenlere kiralamada öncelik tanınır. Daha önce kira sözleşmesi yapılan hak sahipleriyle önceki kira sözleşmesinde kullanılan süre dikkate alınarak kalan süre için de yeni sözleşme yapılır.

Kiracı, bu hüküm gereğince yapılan değişiklikten sonra, yeniden sözleşme yapmak istemediği takdirde, Hazineye olan borçlarının tamamını ödemiş olması şartıyla, hasat dönemi sonunda sözleşmeyi feshedebilir.

Kira Bedelinin Tespiti:

Kiraya verilecek yerlerdeki sulu ve kuru arazinin bir dönümünün yıllık kira bedeli anılan Tebliğin VI. bölümüne göre hesap edilmektedir.

Kira Süresi:

Kiracılarda aranacak şartlar, öncelik sırası ve bir çiftçiye verilebilecek arazi miktarları açısından yapılan değerlendirme sonucunda hak sahibi olduğu tespit edilenlere, tarım arazileri, 2886 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin (g) fıkrası hükmü gereğince pazarlık usulüne göre kiraya verilmekte, kira sözleşmeleri, 5 yıla kadar düzenlenebilmekte olup, ancak arazi üzerinde ekim yapmadan ayrı olarak bağ ve bahçe gibi dikim işleri de yapılmak istenirse, bu süre 10 yıla kadar uzatılabilmektedir. Sözleşmenin başlama ve bitiş tarihleri, mümkün olduğu hallerde, ekim ve hasat dönemleri dikkate alınarak tespit edilmektedir.

Benim tapulu yerime sınır olan tapu tespit harici taşlık çalılık kıraç ekilmeyen14 dönüm (tapunun krokisindede görünüyor)resmen baş vurmasamda ayak üstü görüştüm milli emlak müdürü ihalesiz veremem dedi, bende ihale olunca çekiniyorum , ben istiyorum pazarlık usulü bana uygun olduğu için ( benim yolumda buradan geçiyor) almak istiyorum ben istedim 2b ler gibi kullanana verilsin ihale olursa fiyat çok yükselebilir.Nasıl yapsam.
Şimdiden teşekkür ederim

ismail_17 link=topic=68135.msg776140#msg776140 date=1379574429' Alıntı:
Benim tapulu yerime sınır olan tapu tespit harici taşlık çalılık kıraç ekilmeyen14 dönüm (tapunun krokisindede görünüyor)resmen baş vurmasamda ayak üstü görüştüm milli emlak müdürü ihalesiz veremem dedi, bende ihale olunca çekiniyorum , ben istiyorum pazarlık usulü bana uygun olduğu için ( benim yolumda buradan geçiyor) almak istiyorum ben istedim 2b ler gibi kullanana verilsin ihale olursa fiyat çok yükselebilir.Nasıl yapsam.
Şimdiden teşekkür ederim

Merhaba

Arazi 2B kapsamına girmiyorsa ihalesiz almanız mümkün değildir. Siz bu araziyi hangi amaçla almayı planlıyorsunuz ? Ürün yetiştirmek için mi ? Yoksa üzerine hayvan barınağı, depo , ev filan yapmak için mi ? Bu konuda bilgi verebilirseniz daha detaylı görüş verebilirim..

Saygılar

forma hoş geldiniz ilgi alakanz ıcın teşekkur ederım
benım sorunum 5 senedır yogun kıralama yapıyorum senelık 800 ıla 1300 dekar arası degişiyor kendı arazımde var
bu sene malıyeye takıldım kıralamalrı noter sözleşmesınden yapmıs ve kıra bedelını gercekden düşük olarak beyanda bulundum ve stopajı ödedım ama vergı daıresı 2012 yılı bolgen yuksek fıyattan beyanda bulunmadıgım ıcın cezalandırma yoluna gıddı

merhabalar ben bu arazıyı ormandan 49 yıllıgına bedelsız kıraladım hem orman ısletmesı hemde unıversıte cukurova bana burad abadem olur dedıler raporlar var
Merhabalar,

Teşekkürler.
Merhabalar,

Teşekkürler.

merhabalar bu arazıyı 49 yıllıgına ormandan kıraladım bedelsız olarak
Bigband link=topic=68135.msg775803#msg775803 date=1379490608' Alıntı:
Merhaba,

Teknik olarak ne yapmanız gerektiğini bilemiyorum. Yani Bademlerin tutmama sorunu neden kaynaklanır maalesef bilgim yok. Üniversite size bu konuda çok detaylı bilgi vermemiş gibi geliyor bana.. Çünkü badem ağacı hassas diye biliyorum.

Ancak bu araziyi ne olarak değerlendireceğim diye soruyorsanız şunu bilmemiz lazım kaç dekar arazi kiraladınız ve kaç yıllığına kiraladınız ? Bu konularda bilgi alabilirsem daha detaylı cevap verebilirim..