Finansal konularda gönüllü danışmanlık

Ynt: Finansal konularda gönüllü danışmanlık

manas link=topic=68135.msg776174#msg776174 date=1379584693' Alıntı:
forma hoş geldiniz ilgi alakanz ıcın teşekkur ederım
benım sorunum 5 senedır yogun kıralama yapıyorum senelık 800 ıla 1300 dekar arası degişiyor kendı arazımde var
bu sene malıyeye takıldım kıralamalrı noter sözleşmesınden yapmıs ve kıra bedelını gercekden düşük olarak beyanda bulundum ve stopajı ödedım ama vergı daıresı 2012 yılı bolgen yuksek fıyattan beyanda bulunmadıgım ıcın cezalandırma yoluna gıddı

Merhaba

Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Bölgenizdeki rayiç bedellerden daha düşük beyanat verdiğiniz için ceza mı aldınız ? Doğrumu anlıyorum. Eğer böyleyse bu konuda yapılabilecek pek bir şey yok maalesef..

ömer sağlam link=topic=68135.msg776184#msg776184 date=1379587335' Alıntı:
merhabalar bu arazıyı 49 yıllıgına ormandan kıraladım bedelsız olarak

Merhaba,

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Eğer üniversite size rapor verdiyse size yetiştirme konusunda da bilgi aktarmıştır. Bademlerin tutmamasının teknik bir açıklaması olmalı.. Siz bence o raporu ilçe tarım yada il tarımdaki ilgili bölüme götürüp bir gösterin derim. Ayrıca ilçe tarım müdürlüğüne bir toprak analizi yaptırmanızı tavsiye ederim. Çünkü o araziye ağaç dışında bir başka ürün dikmenize müsaade etmeyeceklerdir. Badem ağacı zor bir ağaçtır. Rakım itibariyle kışa dayanıklı meyve ağaçları yetişir. (Toprak koşulları iyi ise ayva, armut yetişebilir)

Eğer üniversiteden yada ilçe tarımdan olumlu bir bilgi alamazsanız arazinize birden fazla çeşitte fidan dikerek işe başlayın. Yani ceviz, ayva, farklı bir tür badem, belki kiraz yada kayısı...Çünkü kapalı bahçe yatırımlarına başlayanlar ilk bir kaç yıl farklı tür fideleri deneyerek başlarlar.. Acele etmeyin çünkü acele ederseniz daha fazla zarar edersiniz..

Umarım faydalı olmuştur. Yukarıdaki hususlarla ilgili sorunuz olursa cevaplamaya çalışayım..

Saygılar

köylü link=topic=68135.msg778149#msg778149 date=1380120351' Alıntı:
güzel konular açıklayıcı bilgiler teşekürler.

Teşekkür ederim.

Aslında biraz şaşırdım :) bu konuda herkesin soracağı bir şeyler vardır diye düşünüyordum ama pek soru gelmedi.. Belki moderatörler sabit bir konu haline getirirlerse daha fazla kişiye faydamız dokunur.