GÜNCEL gübre fiyatları 2021 ocak

Bu sene danelik Mısır için girdi maliyetleri çok yüksek bunu şöyle özetleyeyim.
- Mısır geçen sene fiyatlarları arttığı için tohuma %15 zam geldi.
- Taban Gübresi geçen seneye göre %20 artmış
- Üre geçen seneye göre %25 arttı.
- Damlama borusu geçen seneye göre %20 arttı.
- Sulama elektriğinin net oranları bilmiyorum lakin %10-20 arasında artış olacaktır. Bu söylediğim verilerden yıllık a dan z ye yazılı maliyet listelerimden çıkardım. 2021 yılının bütün alışverişini yaptığım için bütün artışlar ortaya çıktı. Bu maliyetin bu kadar çok artış sebebi son baharda olan döviz artışına göre bayilerin stok yapmasından kaynaklıdır. Burada tohum ve gübre bayilerinin suçu yoktur. Fabrikalardan alınan fiyatlar bu zamları getirmiştir. Not bu sene dekarda damlama iyi bir Mısır tohumunun 1000-1100 TL arasında maliyeti olur toplam. Mısır fiyatı beklentim 1600 le başlayıp 2000 kadar yükselmesi olur o yüzden iyi bir hesapla işe girelim
Bayilerin elinde olan bişey değil elbette zamlanmasi, 1600 olursa millet bence zarar eder, tohum gübre ot ilacı üste gübre tekrar, sulama parasi ektirme parasi bictirme parasi (bicerciler her yil zam yapıyor hakli olarak) kırmızı örümcek ve pas ilacı+ bitki gelişim seti kullanılabilir belki sıvı destek olarak. Mısır fiyatının en az 1800 tl olması lazım

Etin fiyatı yukselir , ithal et getirirler.
Buğdayın fiyatı yukselir , ithal buğday gelir.
Saman fiyatı yukselir , sap saman getirirler ,
Buzağı para eder , ithal dana gelir falan filan.
Peki gubre fiyatları bu kadar yükselmisken , neden gubre ithal edip T.K.Kooperatifleri aracılığıyla çiftçine ucuz gubre dağıtmıyorsun?

Sulama yok.Yagis durumuna göre degisiyor 300 aldigimizda oluyor 400 aldigimizda oluyor.Tarlalarimiz çok düz ve verimli
Teşekkür ederim bilgi için ben de Sivrihisarlıyım yakınız Ankara ya ben şubat 20 gibi 15 kg üre atıyorum birde Nisan da sıvı yaprak gübresi ortalama 300 - 350 kg yılına göre
Bende bu sene sıvı gübre yerine 8 kg nitrat düşünüyorum Nisan 15 te yağmur durumuna göre hayırlısı bakalım

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
Biz genelde krasuna odeska ekiyoruz onunda boyu kısa olduğu için pek yatma yaşanmıyordu.(Yağış durumuna göre gübreyi kontrollü atarsanız yatmayacaktır) Bu sene buğdayın bi kısmını cömert olarak ektik onda da yatma olacağını düşünmüyorum.
Ayrıca sıvı gübrede atıyoruz arkadaşlar buğdayın değerleri çok güzel çıkıyor.Gübretaşın su ile eritilen gübresini en az 10 yıldır kullanıyoruz.Bence sıvı gübreyide kullanmakta fayda var.

• Beğen
Tepkiler: wolfclub
Biz genelde krasuna odeska ekiyoruz onunda boyu kısa olduğu için pek yatma yaşanmıyordu.(Yağış durumuna göre gübreyi kontrollü atarsanız yatmayacaktır) Bu sene buğdayın bi kısmını cömert olarak ektik onda da yatma olacağını düşünmüyorum.
Ayrıca sıvı gübrede atıyoruz arkadaşlar buğdayın değerleri çok güzel çıkıyor.Gübretaşın su ile eritilen gübresini en az 10 yıldır kullanıyoruz.Bence sıvı gübreyide kullanmakta fayda var.
Tabanda ne kadar gübre var ve hic 500 aldığın oldu mu

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
Tabanda ne kadar gübre var ve hic 500 aldığın oldu mu
taban 15 16 kilo dap var.500 kg Oluyor tabi 620 kg aldıgımızda oldu ama çok değil yağmur olmadıktan sonra istediğin kadar gübrele.
Verimli topraklarda bu verim az biz trakyada kumluklarda 400 alıyoruz.
Bizde yağış az sizdeki yagmurlar bizde olsa bizim verimlerimiz de yüksek olur 😊 iç anadolu nere trakya nere karşılaştırmak bile yanlış 😀
Bizim ortalama verimlerimiz 300 kg dır

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Erken donemde yaprak ve sivi guprelere bel baglamamak lazim bugday ve arpa yapraktan beslenen bitki degildir. Verime 10 kg dahi fayda ettigine inanmiyorum sadece son donem bitkinin toprak ile ilisigini kestigi zaman atilirsa proteine 1 2 puan etkisi olur ilac ve gubre bayilerinin oyunu aman atin cok faydali hicbir prof veya ziraat muhendisi vermi faydasi var demez

taban 15 16 kilo dap var.500 kg Oluyor tabi 620 kg aldıgımızda oldu ama çok değil yağmur olmadıktan sonra istediğin kadar gübrele.

Bi yağış az sizdeki yagmurlar bizde olsa bizim verimlerimiz yüksek olur 😊 iç anadolu nere trakya nere karşılaştırmak bile yanlış 😀
Missia odeska ektim bu sene bakalim.nasil sen ektin mi hic bu ekini

Bizde yağış az sizdeki yagmurlar bizde olsa bizim verimlerimiz de yüksek olur 😊 iç anadolu nere trakya nere karşılaştırmak bile yanlış 😀
400 kg alman lazim zaten bu gubreyle

Biz geçen sene ot ilacı ile gübretaş 20.20.20 attık. Siz hangi gübreleri ne zaman atıyorsunuz? Ot ilacı karışım yapıyor musunuz?